خط ویژه 35155-031

پیش بینی قیمت آهن در سال ۹۷

پیش بینی قیمت آهن در سال 97
پیش بینی قیمت آهن در سال ۹۷Reviewed by Admin on Jul 30Rating:
لطفا به این مطلب رای دهید

شروع مجدد تحریم ها در مرداد ماه ۹۷ و تاثیر آن بر قیمت میلگرد و آهن آلات

از چند ماهه گذشته و با خروج آمریکا از برجام تاکنون به طور مکرر خطرات ورود به دوره دوم تحریم ها را متذکر شدیم و امیدوار بودیم که تا قبل از ورود به این مرحله به میزان زیادی از وخامت اوضاع اقتصادی کشور کاسته شود. زیرا با آغاز این دوره به حد کافی شرایط سختی به کشور تحمیل خواهد شد و اگر وضعیت اسفناک از قبل را هم با خود به همراه داشته باشد، فشار متحمله در این دوران بر مردم و کشور صد چندان خواهد گردید.

ادامه این روند و اما و اگرهایی که در پی وعده های داخلی و خارجی وجود داشته و عملی نشده، به طور قطع سبب خواهد شد تا قیمت میلگرد و آهن آلات تا پایان سال جاری به شدت افزایش یابد و شیب تورم روند تصاعدی داشته و قدرت خرید بیش از پیش از مردم گرفته شود. امید آن می رود تا با انجام وعده های دولت مانند تحویل سکه های پیش فروش شده و تحویل دلار نفتی از کریدر مالی اروپا، ایران در آغاز تحریم ها با موج جدیدی از فشارها و مصائب روبرو نشود.

از سویی دیگر در ماه جاری سرریز نقدینگی های موجود در بازار هم مزید بر علت خواهد شد و مردم به دلیل ریسک ناشی از گران‌تر شدن و کاهش ارزش ریال مملکتی ترجیح به خرید مازاد می نمایند. اگر فکری به حال اوضاع آشفته در این ماه از سوی مسئولین دولتی و مملکتی نگردد، به طور قطع به یقین اوضاع بازار دلار، سکه، فولاد و در کل تمامی بازارهایی کالایی به وخامت خواهد رسید؛ اما در کل با ادامه روند کنونی و افزایش افسار گسیخته قیمت سکه و دلار تا پایان سال ۹۷، بایستی منتظر روند افزایشی قیمت میلگرد و آهن آلات باشیم.

حتما بخوانید :   بررسی دلایل افزایش قیمت میلگرد و مقاطع فولادی در چند ماهه اخیر

توقف فعالیت مبادی تولید کننده و رکود معاملات در بازار فولاد

 تحریم و کاهش صادرات خود عاملی برای کاهش ارز در مملکت و افزایش عرضه های داخلی خواهد گردید و با کاهش تقاضا در بازار فولاد، روند تغییر قیمت میلگرد و آهن آلات در دوراهی افزایش و کاهش قرار خواهند گرفت. بایستی دید در نهایت کدام یک از این عوامل زور بیشتری خواهد داشت و قیمت آهن آلات تا پایان امسال به کدامین سو خواهد رفت.

در حال حاضر به دلیل افزایش هیجانی قیمت ها در چند روزه اخیر در تمامی بازارها رکود حاصل شده و فروشندگان حاضر به فروش کالاهای خود نیستند. این در حالی است که میانگین قیمت آهن در بازه ۳۵۰۰ تا ۴۰۰۰ تومان قرار گرفته و هر روز دچار نوسان می گردد. تقریبا تمامی مبادی فعالیت خود را به حالت تعلیق در آورده اند و اگر این اوضاع مدیریت نشود به طور حتم با رکود و تورم ناشی از آن روبرو خواهیم شد.

البته شاید در وضعیت کنونی از سوی بازار ثانویه روزنه امیدی وجود داشته باشد تا بتواند کمی از فشارهای ایجاد شده بر قیمت آهن آلات را کاهش دهد. با ایجاد بازار ثانویه، آهن آلات بر اساس معیار واقعی در بازار قیمت گذاری خواهند گردید و تا پایان سال ۹۷ از این دوگانگی قیمت و سو استفاده های خطرناک از بازار رهایی خواهند یافت.

قیمت میلگرد در بازار

کنترل های دولتی و تعزیرات حکومتی از سوی وزارت صمت

در پی ایجاد جنگ سرد و تعطیلی نسبی در همه بازارهای کالایی، جلسه ای اضطراری از سوی وزارت صمت برگزار گردید. بعد از این جلسه تصمیم بر آن شد تا سیستم توزیع برخی از کالاهای اساسی به شکل حواله ای و تحت نظارت تعزیرات حکومتی انجام گیرد. این شکل از نظارت یادآور دوران بعد از انقلاب و جنگ تحمیلی است که در آن سیستم توزیع کالاها بر اساس نظارت دولتی و به شکل حواله ای بود.

حتما بخوانید :   بررسی روند قیمت میلگرد در بازار داخلی و خارجی طی هفته ای که گذشت

البته در این جلسه مشخص نشد که آیا آهن آلات نیز در دسته این کالاها قرار خواهند گرفت یا خیر. البته با وجود آن که دلار حاصل از صادرات فروش آهن آلات به سامانه نیمایی برمی گردد، بعید به نظر می رسد که فولادی ها از این منبع صرفه نظر نمایند. با وجود کنترهای دولتی و دادن حواله برای آهن آلات، احتمالا سطح قیمت ها کنترل شده و زنجیره توزیع آهن آلات از بالا تا پایین تحت نظارت دولت و با سهمیه های کاملا مشخص خواهند بود. در این صورت از افزایش مداوم قیمت ها جلوگیری شده و بازار تحت کنترل دولت در خواهد آمد.

ره اندازی سامانه جامع گمرکی راه حلی برای فرار از افزایش قیمت ها

به گزارش ایبنا جلسه ای با حضور مسئولان گمرک، وزارت صنعت، معدن و تجارت، جهاد کشاورزی، بهداشت و بانک مرکزی و با محوریت موضوع قیمت گذاری بر کالاهای وارداتی و تخصیص ارز دولتی تشکیل گردید. طی این جلسه پیشنهاد گردید با راه اندازی سامانه جامع گمرکی، بانک اطلاعات جهت تعیین ارزش کالاها فراهم می گردد که بر اساس آن قیمت ها کنترل شده و با بیش اظهاری یا کم اظهاری و اعمال سلیقه های فردی در تعیین ارزش کالا مقابله خواهد گردید.

در این وب سایت قیمت واقعی کالا مانند قیمت میلگرد و آهن آلات اعمال خواهد شد و بستر موجود برای تخلفات را از بین خواهد برد. این وب سایت بعد از راه اندازی در معرض دید عموم قرار خواهد گرفت و قیمت ها نسبت به قیمت های جهانی بروزرسانی خواهند گردید. در طی این جلسه مقرر شد تا برای جلوگیری از تخصیص ارزهای بالاتر از ارزش واقعی کالا و خروج آنها قبل از تخصیص و حواله ارزی، ابتدا هماهنگی های لازم بین سازمان توسعه تجارت و گمرک صورت پذیرد.

حتما بخوانید :   نمودار قیمت آهن در سال 96

در این صورت قبل از ثبت سفارشات قیمت واقعی کالاها مانند قیمت میلگرد و آهن آلات مورد بررسی قرار خواهد گرفت و بعد از آن سفارشات ثبت خواهد گردید. طی این جلسه توافقی به عمل آمد تا اطلاعات ارزش‌گذاری کالایی (TSC) سامانه جامع گمرکی مبنای قیمت‌گذاری کالاها برای تخصیص ارز دولتی قرار گیرد. با این روند امید آن می رود تا از تعیین قیمت آهن آلات بر اساس سلیقه فردی و کاهش و افزایش بی مورد قیمت ها و ایجاد نوسان در بازار جلوگیری به عمل آمده وقیمت گذاری آهن آلات برای تخصیص ارز دولتی بر اساس سامانه جامع گمرکی صورت پذیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید