خط ویژه 35155-031

پیش بینی قیمت آهن آلات در دوره دوم تحریم های آبان ماه

قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان
پیش بینی قیمت آهن آلات در دوره دوم تحریم های آبان ماهReviewed by نویسنده مرکز آهن on Nov 6Rating:
لطفا به این مطلب رای دهید

تاثیر تعطیلات پیش رو بر قیمت محصولات فولادی ایران چیست؟

با توجه به شروع تحریم ها توسط آمریکا، این ابهام وجود دارد که آیا دور جدید تحریم های علیه ایران بر بازار مقاطع فولادی از جمله قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان تاثیر گذار است؟ در ادامه به بررسی نظریه کارشناسان در خصوص اتفاقات پساتحریم خواهیم پرداخت.

بر اساس بررسی های انجام شده و آمار، تمهیدات زیست محیطی جدیدی که دولت چین در نظر گرفته تقاضا در بازار واردات سنگ آهن با خلوص ۶۲ درصد را غیر قابل پیش بینی کرده، نزدیک شدن فصل سرما نیز بهانه دیگری است که  دست در دست این تمهیدات داده و موجب کاهش قیمت ها شده است به طوری که نموادر قیمت سنگ آهن چین روند کاهشی در پیش گرفته. در پی نوساناتی که در بازار به چشم می خورد میزان تقاضا از سطح مطلوب پایین تر و به تبع میزان سود فولادسازان و تمایل آنان برای خرید سنگ آهن نیز نسبت به دوره های قبلی رو به افت است.

براساس آمار به دست آمده در هفته اخیر قیمت سنگ آهن با خلوص ۶۲ درصد با کاهش دو دلاری مواجه بوده و از هر تن ۷۷ دلار به قیمت هر تن ۷۵ دلار رسید اما این روند در بازار سنگ آهن ایران وجود نداشت. قیمت سنگ آهن صادراتی مگنیت ایران با خلوص ۶۱ درصد افزایش ۱.۱ دلاری را تجربه کرد و از ۳۲.۱ دلار به ۳۳.۳ دلار در هر تن افزایش یافت روال در مورد سنگ آهن صادراتی هماتیت نیز به همین شکل بود و قیمت آن به حدود ۲۹.۲ دلار در هر تن افزایش یافت.

قیمت آهن اصفهان

حاشیه های بازار قراضه ایران و جهان

طی هفته ای که گذشت در برخی بازارها شاهد افزایش قیمت و در برخی شاید نزول قیمت ها بودیم که همه موارد به شرایط داخلی کشور باز می گردد. ترکیه نیز از این قاعده مستثنی نبود و قیمت قراضه سنگین وارداتی با خلوص بیست تا هشتاد کلاس یک و دو آن از هرتن ۳۳۳ دلار به هرتن ۳۴۱ دلارافزایش یافت این روال افزایشی تا اواخر هفته گذشته ادامه یافت و همین امر، دلیلی بر کاهش خرید قراضه و افزایش تمایلات بازاریان بر فروش سایر محصولات فولادی شده.

حتما بخوانید :   عدم پتانسیل رشد در حوزه قیمت پروفیل و ادامه ثبات

بازار داخلی آمریکا نیز شاهد رشد قیمت ده تا بیست دلاری هر لانگ تن بود و قیمت نهایی قراضه خورد به ۳۵۸ دلار رسید. بر اساس گزارشات به دست آمده بازار داخلی آمریکا رو به رشد و در حال رونق است اما وضعیت بازار فولاد جنوب شرقی آسیا کاملا متفاوت به نظر می رسد به طوری که حوزه قراضه وارداتی میانگین افت ۸ دلاری را تجربه و به ۳۲۰ دلار در هر تن رسید این روند نزولی در سه هفته اخیر وجود داشت. تنها در هند وضعیت قراضه وارداتی خورد، به میزان ۲ دلار افزایش و به هر تن ۳۵۸ دلار رسید. در چین نیز ثبات کاملا نسبی وجود نداشت و قیمت هر تن قراضه سنگین صادراتی بین ۳۲۸ تا ۳۳۳ دلار بالانس داشت.

آیا تعطیلات پیش رو بر قیمت محصولات فولادی تاثیرگذار خواهد بود؟

بازار بیلت ایران در هفته های اخیر با قیمت پیشنهادی هر تن ۴۵۵ الی ۴۶۰ دلار، دارای ثبات نسبی بود قیمت مناسب قراضه موجب شد تا معاملاتی با ترکیه در زمینه بیلت صورت گیرد. بازار شمش نیز کاملا ثابت نبود به طوری که قیمت میانگین سایز ۱۲۵ و ۱۵۰ میلی متر در روز ابتدای هفته ۳۶۱۰۰ ریال بود ولی در روزهای بعدی روند افزایشی به خود گرفت و تا اواخر هفته به ۳۸۲۶۳ ریال رسید. افزایش قیمت این محصول در بورس کالا موجب افزایش نسبی محصول در بازار داخلی گردید.کارخانه ارفع روز شنبه به میزان ۵ هزار تن شمش با قیمت پایه ۲۸۳۷۸ ریال به بازار تزریق و با تقاضای ۴۹۵۰۰ تنی مواجه گردید و در آخر با قیمت نهایی ۳۳۰۸۴ ریال محصولات خود را به فروش رساند. طبق تحلیل اقتصاد دانان و کارشناسان حوزه فولاد، خریداران به دو دلیل از این عرضه استقبال کردند:

  1. محصول با قیمت بسیار پایینی در بازار ارائه شد که با قیمت آهن اسفنجی و گندله در بازار بورس کالا، مطابقت نداشت.
  2. خریداران نگران پرداخت مابه تفاوت محصولات خریداری شده نیستند و همین موضوع احساس امنیت خاطری را برایشان ایجاد کرده است.
حتما بخوانید :   تحلیل وضعیت بازار آهن در هفته سوم مهر ماه 97

به دلیل عدم عرضه محصول نامبرده توسط  فولاد خوزستان در بورس کالا، سیل تقاضا به سمت محصولات عرضه شده توسط کارخانه ارفع روانه شد. با توجه به افزایش قیمت دلار این گونه برآورد می شود که قیمت مقاطع نیز روند رو به رشدی تجربه خواهد کرد از طرفی تعطیلات پیش رو و تصمیمات فولاد خوزستان در خصوص عرضه محصولات فولادی نیز بی تاثیر نخواهند بود.

قیمت روز ورق در بازار

حواشی بازار بیلت جهانی در هفته ای که گذشت

بازار بیلت در آسیا آرامش نسبی را تجربه کرد اما میزان تقاضای بالا موجب شد قیمت ها بر پایه ۵۰۰ تا نهایتا ۵۱۰ دلار برای هر تن ثبت شود. ترکیه معاملات و خرید خود از سایر کشورها را بر پایه هر تن ۴۷۰ الی ۴۸۰ دلار برای هر تن سی اف آر انجام داد اما این محصول  را در بازار داخلی خود به قیمت ۴۸۸ تا ۴۹۰ دلار به فروش رساند قیمت پایه برای صادرات نیز ۴۷۰ تا ۴۸۰ دلار بود. بیلت صادراتی چین نیز با افزایش ۳ دلاری در هفته اخیر همراه بود و با قیمت  پایه ۵۲۳ دلار به فروش رسید.

آیا قیمت میلگرد کاهش می یابد؟

هفته گذشته میلگرد آجدار ۸ تا ۳۲ میلی متر با میانگین قیمت ۴۳۴۰۳ ریال عرضه شد روز بعد یک کاهش بسیار کم رنگ در نرخ میلگرد مشاهده و مجددا با روند افزایشی نرخ ارز، رشدی صعودی در پیش گرفت و به ۴۴۵۶۴ ریال است. افزایش قیمت شمش در بازار بورس و افزایش نرخ ارز دو دلیل عمده افزایش قیمت روز میلگرد بودند. در یک سال گذشته قیمت میلگرد در محدوده ۴۲۰۰۰ ریال تا ۴۶۰۰۰ ریال برای هر کیلو در نوسان بوده است تبعا کاهش نرخ میلگرد منجر به کاهش قیمت شمش و آهن اسفنجی نیز خواهد شد.

طبق نظریه کارشناسان این گونه پیش بینی می شود در صورتی که قیمت روز هر کیلو میلگرد ایران به ۴۲۰۰۰ ریال برسد شمش به ۳۷۰۰۰، آهن اسفنجی به ۱۷۰۰۰ ریال و گندله به زیر ۸۰۰۰ ریال خواهد رسید. اما چون قیمت گندله صارداتی روند افزایشی در پیش گرفته پس پیش بینی کاهش قیمت میلگرد و شمش رد خواهد شد. قیمت تیرآهن اصفهان با سایز ۱۴ و ۱۸ در هفته اخیر ۴۶۴۵۰ ریال بود که انتهای هفته به ۴۶۶۵۰ ریال رسید  شایان ذکر است از آنجایی که بازار تیرآهن ذوب آهن اصفهان مدیریت می شود نوسان چندانی نخواهیم دید.

حتما بخوانید :   آیا قیمت میلگرد کاهش می یابد؟

پیش بینی قیمت روز میلگرد

آیا کاهش قیمت ورق همچنان ادامه خواهد داشت؟

ورق صادراتی ایران در سه هفته اخیر افت قیمت متوالی را تجربه کرد و از قیمت های ۵۱۵ تا ۵۲۰ دلار به قیمت هر تن ۵۱۰ دلار رسید. در بازار صادراتی چین هم روال به همین صورت و محصولات با کاهش ۱۳ دلاری با قیمت ۵۳۷ دلار معامله شدند. بازار داخلی آمریکا نیز افت ۳ دلاری را تجربه کرد و محصولات خود را با قیمت ۸۳۲ دلار به فروش رساند. در اروپا نیز روند کاهش قیمت ورق تا ۹ یورو به چشم می خورد.

در حال حاضر تمایلات  بازار فولاد به سمت ورق سیاه و لوله است فولاد مبارکه اصفهان در هفته گذشته به میزان ۹۱۳۰۰ تن ورق گرم شش میلی متری را با قیمت پیشنهادی ۳۹۳۶۹ ریال به بازار عرضه کرد و نهایتا توانست محصولات خود را به قیمت ۴۴۶۶۵ ریال به مرحله فروش برساند. فولاد مبارکه اصفهان با عرضه و کنترل تقاضا بازار این کالا را در دست گرفته است. با توجه به اقدامات اخیر این مجتمع، افزایش قیمت ارز و قیمت های ارائه شده در بورس کالا احتمالا روند قیمت گذاری ها نیز رو به رشد و صعودی خواهد بود. بازار داخلی ورق گالوانیزه نیز آرامش نسبی را سپری کرد. و از ۸۳۳۱۳ ریال به ۸۴۸۷۵ ریال رسید. شایان ذکر است که در هفته های گذشته ورق فولاد مبارکه اصفهان کمتر به چشم می خورد ولی هفت الماس بر خلاف آن تمامی ضخامت ها را به بازار فروش عرضه کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید