پیش بینی قیمت میلگرد در روزهای آینده

قیمت میلگرد در بازار اصفهان
پیش بینی قیمت میلگرد در روزهای آیندهReviewed by Admin on Jul 28Rating:
لطفا به این مطلب رای دهید

بررسی سه عامل مهم در پیش بینی قیمت میلگرد در مرداد ماه سال ۹۷

از نظر کارشناسان و فعالان بازار فولاد، تاکنون دو عامل مهم بر روی روند تغییر قیمت میلگرد تاثیر گذار بوده اند. این دو عامل شامل قیمت شمش و نوسان ارز در بازار می باشند که هر دو به طور مستقیم و غیر مستقیم بر این مساله تاثیر بسزایی داشته اند. در حال حاضر با ورود به مردادماه عامل سومی دیگری نیز به میزان بیشتری خودنمایی می کند؛ که آن هم ورود به دوره دوم تحریم ها است. هر کدام از این عوامل به تنهایی در هر دوره ای با وجود نوسان در درون خود توانسته اند روند قیمت میلگرد در بازار را دچار فراز و نشیب نمایند.

اما در طی روزهای اخیر شاهد آن هستیم که هر سه عامل به طور همزمان با ظهور و نوسان خود بازارهای کالایی و از جمله بازار محصولات فولادی را دچار آشفتگی نموده اند. قیمت شمش در حال حاضربه محدوده ی ۳۵۰۰ تا ۴۰۰۰ تومان رسیده است که این خود تاثیر خود را بر نمودار قیمت میلگرد به خوبی نشان خواهد داد.

از نظر فعالان بازار این قیمت برای محصول میانی که ماده اولیه تولید میلگرد است بسیار بالا بوده و در نهایت سبب خواهد گردید که قیمت نهایی مقاطع فولادی به میزان زیادی افزایش یابد. تمامی این عوامل دست به دست هم خواهند داد و در نهایت اقتصاد کشور را در حالت عدم تعادل قرار خواهند داد.

حتما بخوانید :   بررسی قیمت میلگرد در تابستان 96

در اوایل هفته جاری فولاد خوزستان عرضه چهل هزار تنی از شمش خود را در بازار بورس کالا به نمایش گذاشته بود که در نهایت با رقم رقابتی ۲۸۰۵۶ تومان به فروش رسید. البته قیمت شمش در خارج از بورس کالا تا ۳۶۰۰ تومان نیز رسیده است و این خود آشفتگی را در بازار فولاد دامن زده است.

بررسی تاثیر قیمت دلار بر تعیین قیمت میلگرد در بازار فولاد

دولت در صدد است که با عرضه بالای شمش و پیش فروش کردن آن برای دو تا سه ماه آینده، نقدینگی سرگردان در بازار را جذب نموده و بازار فولاد را از آشفتگی نجات دهد؛ اما از سوی دیگر افزایش قیمت شمش سبب خواهد شد تا موج افزایشی بر روی قیمت تمامی مقاطع فولادی اعمال گردد. با این شرایط و با افزایش بی سابقه قیمت شمش، تنها می توان روند افزایشی را برای قیمت میلگرد در روزهای آینده متصور بود.

همانگونه که می دانیم با وجود استقلال صنعت فولاد از بازار ارز، تاثیرگذاری آن بر بازار فولاد بر هیچکس پوشیده نیست. در طی روزهای اخیر قیمت دلار باز هم روند افزایشی داشته و از کانال ۹۰۰۰ تومان نیز گذشته است و تا پایان ماه جاری حتی رسیدن آن به ۱۰ هزار تومان نیز جای تعجب نخواهد داشت.

در نهایت می توان گفت عامل قیمت شمش و ارز در حال حاضر سبب ورود قیمت میلگرد به فاز افزایشی شده است و با ادامه این روند احتمال کاهش قیمت ها بعید به نظر می رسد.

پیش بینی روند قیمت میلگرد

ورود به تحریم ها چه تاثیر ی بر قیمت میلگرد خواهد گذاشت؟

از نظر کارشناسان و تحلیلگران بازار فولاد، تحریم ها نمی تواند تاثیر شدیدی بر بازار فولاد داشته باشد. از چند سال گذشته تاکنون کشورمان از لحاظ واردات فولاد و آهن آلات تقریبا بی نیاز شده است. اما آنچه برای صنعت فولاد در طی تحریم‌ها به‌شدت خودنمایی می کند مساله صادرات محصولات به خارج از کشور و تامین ارز برای دولت است. صنعت فولاد بعد از نفت به عنوان منبع تولید کننده ارز به شمار می رود و  کاهش صادرات در این زمینه منجر می شود تا تامین کنندگان نتوانند محصولات خود را در بازار های بین المللی به فروش برسانند و ارز مورد نیاز را تامین نمایند.

حتما بخوانید :   آمار صادرات آهن ایران در شش ماه دوم سال 97

در این میان تولیدکنندگان با کاهش صادرات در عرصه بین المللی، ناچار خواهند شد تا عرضه داخلی را افزایش دهند. با سرازیر شدن محصولات فولادی در بازار داخلی، تراکم آنها افزایش خواهد یافت و در نهایت به اشباع خواهند رسید. البته شاید این امر در جهت تامین نیازهای داخلی مفید به نظر برسد اما با رسیدن به حالت اشباع، متقاضی برای محصولات فولادی وجود نخواهد داشت و در نتیجه کاهش تقاضا، روز به روز قیمت محصولات فولادی مانند قیمت میلگرد کاهش خواهد یافت و درنهایت ادامه این روند متاسفانه منجر به تعطیلی واحد های تولیدی خواهد گردید.

کدامیک از عوامل، برنده تعیین قیمت در بازار فولاد خواهند گردید؟

در این میان پیشنهادی که به تولید کنندگان در جهت جلوگیری از توقف واحد تولیدی آنها ارائه می شود این است که عرصه فعالیت خود را در بازارهای جهانی گسترش دهند و در نقاط دیگر جهان با بازایابی مناسب برای خود بازارسازی نمایند. وظیفه دولت نیز این است که اگر امکان توسعه صادرات مانند گذشته وجود ندارد، لااقل همان بازار های هدف را حفظ نماید تا چرخه های تولید در صنعت فولاد از حرکت بازنایستد و بین قیمت و تولید تعادل وجود داشته باشد.

بایستی دید در نهایت کدامیک از عوامل قدرت بیشتری از لحاظ تاثیر گذاری بر قیمت مقاطع فولادی خواهد داشت. این بدان معنی است که اگر قیمت دلار و شمش قدرت بیشتری داشته باشند به طور قطع قیمت مقاطع فولادی را در کوتاه مدت نسبت به قیمت های جاری افزایش خواهند داد. البته عامل تحریم و کاهش صادرات را در بلند مدت را نبایستی فراموش کرد. این عامل به خودی خود سبب کاهش قیمت ها و ایجاد رکود در بازار خواهد شد. به احتمال قوی هر سه عامل در قدرت نمایی با یکدیگر سبب خواهند شد تا قیمت ها به تعادل نهایی برسند؛ اما تا رسیدن به این تعادل بازار باز هم آشفتگی را در میان مدت تحمل خواهد نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید