پیش بینی قیمت میلگرد در سال ۹۷

قیمت میلگرد روز
پیش بینی قیمت میلگرد در سال ۹۷Reviewed by Admin on Jul 29Rating:
۴ (۸۰%) ۳ تعداد رای ها

نمودار قیمت میلگرد در سال ۹۷ از زوایای گوناگون

الف- اگر بخواهیم روند قیمت میلگرد را تا پایان سال ۹۷ از دیدگاه قیمت شمش مورد برسی قرار دهیم، با توجه به آن که قیمت این ماده اولیه بستگی به قیمت آن در بازارهای جهانی دارد، بایستی وضعیت شمش را در دنیا مورد بررسی قرار دهیم. با توجه به آنکه تحریم ها برای CIS موجب شده تا صادرات شمش آن به نقاط مختلف کاهش یابد، این فرصت برای ایران مهیا شده است تا شانس خود را در عرصه صادرات این ماده اولیه افزایش دهد.

از سویی دیگر در ترکیه بیشتر فولادکاران به جای استفاده از شمش برای کاهش قیمت میلگرد تولیدی به قراضه روی آورده اند و سطح استفاده از شمش در این کشور کاهش یافته است. علاوه بر آن صادرات شمش روسیه در حال حاضر نسبت به سال گذشته ۱۲.۱۹ درصد کاهش داشته است و از ۳۸/۱۴ میلیون تن در سال گذشته به ۸۱/۶ میلیون تن در پنج ماهه نخست سال جاری رسیده است. قیمت بیلت تانگشان چین در محدوده ی ۵۶۲ دلار به ازای هر تن FOB معامله می گردد و انتظار می رود که با اتمام دوره تعمیرات و فعالیت مجدد بسیاری از مبادی تولیدی در چین این قیمت باز هم افزایش یابد.

با افزایش قیمت جهانی شمش در دنیا شاهد آن هستیم که در بازار داخلی کشور از اواخر ماه گذشته و طی ماه جاری تاکنون افزایش بی سابقه ای داشته و در بازار فولاد به قیمت ۴۰۰۰-۳۵۰۰ تومان مورد معامله قرار گرفته است. از همین رو انتظار می رود که قیمت میلگرد نیز به طور مداوم با افزایش قیمت ها افزایش یابد زیرا تاثیر قیمت شمش واقعی بوده و از پایداری بیشتری برخوردار است.

حتما بخوانید :   اقتصاد پلیسی از سوی دولت خودش نیاز به یک پلیس خواهد داشت!

اثر بخشی عملکرد خصولتی ها بر قیمت گذاری مقاطع فولادی

ب- همان گونه که میدانیم یکی از قطب های مهم در تعیین قیمت میلگرد روز در کشور خصولتی ها می باشند. با وجود آنکه در طی چند ماهه اخیر دستورالعمل های دولتی برای این دسته از فولادسازان مبنی بر مشروط نمودن صادرات و افزایش عرضه در تامین نیازهای داخلی، صادر گردیده است. با این وجود به غیر از ذوب آهن اصفهان که به طور مداوم سبدهای مختلف کالایی خود را در بورس کالا عرضه می نماید، تاکنون هیچ گزارشی از عرضه این دسته از فولادسازان در بورس کالا وجود نداشته و اگر هم بوده به مشتریان خاص و با اهداف خاص فروخته شده است.

متاسفانه عرضه های قطره چکانی از سوی این فولاد سازان سبب شده تا قیمت مقاطع فولادی طی ماه های جاری روند افزایشی داشته باشد و زمینه را برای احتکار و سواستفاده های احتمالی از سوی سودجویان مهیا نموده است.

سایر عوامل تاثیرگذار بر بازار فولاد ، نرخ دلار و ارز جاری

ج- عامل مهم دیگر در تعیین قیمت میلگرد در سال ۹۷، قیمت دلار در بازار ارز است. همانگونه که مطلع هستیم دلار از ابتدای سال ۹۷ روند رو به رشدی داشت و با وجودی که نتوانست تاثیر گذاری شدید خود را در ایام تعطیلات بر روی قیمت مقاطع فولادی داشته باشد، اما بعد از آن به طور صعودی افزایش یافت و حباب آن تاکنون به هیچ وجه تخلیه نشده است.

در دومین ماه از سال با تصمیم دولت مبنی بر تعیین ارز دولتی برای مقابله با افزایش قیمت ها تا چند روزی اوضاع بازار ارز کمی رو به بهبود گذاشت اما بعد از آن مشکلات بدتری گریبانگیر فولادکاران شد و اختلاف قیمت میان دلار دولتی و دلار بازار سیاه به شدت نمود کرد و تا آنجا که قیمت محصولات فولادی به جای تابعیت از قیمت دلار رسمی از دلار بازار سیاه پیروی کردند.

حتما بخوانید :   سرمایه گذاری در کدام بخش صحیح تر است؟ بورس، بانک یا مسکن

همین موضوع سبب ایجاد فاصله بین قیمت محصول در بورس و بازار گردید. با ادامه این روند به طور حتم قیمت مقاطع در همین فاز افزایشی خواهد ماند و با وجود ایجاد بازار ارز ثانویه باز هم نمی توان کاهشی برای قیمت محصولات فولادی تا پایان سال متصور بود. به طوری که اگر قیمت میلگرد در ابتدای سال به میزان ۳۰۰۰ تومان امری بعید به نظر می رسید اکنون با گذشت ۵ ماه از سال جاری به قیمت ۳۵۰۰ تومان در چند روزه اخیر رسیده ایم و باز هم این قیمت ها افزایش خواهند یافت.

قیمت میلگرد امروز

برنامه ریزی هایی که با شرایط سیاسی کنترل نشده نقش بر آب شد

د- موضوعی که در ماه های ابتدایی سال جاری به شدت اهمیت پیدا کرده و تاکنون نیز ادامه دارد و در اواسط مرداد ماه تاثیر خود را به جای خواهد گذاشت، موضوع تحریم هاست. با ورود به تحریم به طور قطع به یقین سطح صادرات ایران به خطر خواهد افتاد به طوری که در همان آغازین روزهای خروج آمریکا از برجام در اردیبهشت ماه بسیاری از کشورهای اروپایی مدافع برجام نیز از داشتن ارتباط با شرکت های ایرانی انصراف دادند.

در حال حاضر با رسیدن به این وضعیت با کاهش صادرات محصولات فولادی در کشور، فولادسازان مجبور به عرضه بیشتر در بازار داخلی خواهند گردید و میزان ارز مورد نیاز آنها کاهش خواهد یافت. از سویی دیگر با افزایش عرضه در بازار داخلی، سطح آن به اشباع خواهد رسید و میزان تقاضا برای محصولات فولادی در بازار داخلی کاهش خواهد یافت. با کاهش تقاضا برای محصولات فولادی، قیمت آنها در بلند مدت کاهش خواهد یافت.

حتما بخوانید :   آیا رکود به بازار مسکن باز خواهد گشت؟

با وجود عواملی مانند افزایش قیمت دلار و افزایش قیمت شمش و تعیین قیمت از سوی خصولتی ها، با هم به نبرد برخاسته و در نهایت شاید این عامل به عنوان ترمزی برای افزایش هر چه بیشتر قیمت ها تا پایان سال جاری باشد. البته این روند نه به نفع تولید کننده است و نه به نفع خریدار؛ زیرا تولید کننده با کاهش تقاضا مجبور به کاهش روزافزون تولید خود خواهد شد و این موضوع حتی تا جایی ادامه خواهد داشت که باعث توقف در تولید خواهد گردید. از سویی دیگر با وجود رکود در بازار و به دنبال آن ایجاد تورم، رونق از بازار فولاد رخت بر خواهد بست.

یک نظر در مورد «پیش بینی قیمت میلگرد در سال ۹۷»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید