خط ویژه 35155-031

۴ نکته طلایی در نحوه اجرای آرماتوربندی فونداسیون

دستگاه بند زن
۴ نکته طلایی در نحوه اجرای آرماتوربندی فونداسیونReviewed by Admin on Apr 8Rating:
۵ (۱۰۰%) ۲ تعداد رای ها

اصول آرماتور بندی

در این مقاله با ما همراه باشید تا با نحوه بستن سیم آرماتور (گره آرماتور بندی) و انواع مختلف و مزایای آن به طور کامل آشنا شوید. در ساختمان سازی بعد از جایگذاری میلگرد، برای جلوگیری از حرکت کردن و لغزیدن مقاطع بر روی یکدیگر در حین عملیات بتن ریزی، مقاطع را به وسیله سیم های مفتولی نرم فلزی می بندند، به این عملیات گره زدن سیم آرماتور گفته می شود که با نکاتی همراه است. این عملیات در حقیقت برای مقاوم کردن بتن در برابر نیرو های کششی و جانبی انجام می گیرد. به این صورت که تعدادی میلگرد را با نظم خاص در کنار یکدیگر قرار داده و به وسیله گره هایی تثبیت می کنند. بعد از آن، اطراف آرماتورهای به هم متصل شده را از بتن پر می کنند. بتن خشک شده و مقاطع مستحکم شوند. آرماتوربندی را در پی ساختمان، سقف و ستون برای بالا بردن مقاومت کششی پی ساختمان اجرا می کنند. دقت داشته باشید که در انجام این عملیات نوع مفتول به کار برده شده از اهمیت بالایی برخوردار است که در ادامه به نکات آن خواهیم پرداخت.

مراحل تولید مفتول آرماتوربندی

ابتدا سیم مفتول ۶.۵ را توسط دستگاه سنگین کشش به سیم مفتول ۴.۵ تبدیل می کنند. سپس از دستگاه کشش دوم عبور داده و سیم مفتول را به ۲.۵ میلیمتر و در مرحله سوم کشش، مفتول را به ۱.۵ میلیمتر کاهش می دهند. سیم های مفتول، دو نوع فابریک و تسمه دارند که در نوع فابریک، سیم مفتول خام را با عملیات حرارتی و کششی در دستگاه به قطر های پایین تبدیل می کنند ولی در نوع تسمه، تولید از ضایعات کناره ورق آهن موجود در کارخانجات تولید پروفیل صورت می گیرد. با این توضیحات بدیهی است که مدل فابریک از کیفیت، دوام و نرمی بالاتر همچنین قیمت بیشتری برخوردار است.

حتما بخوانید :   لوله درز مستقیم و 3 روش تولید آن

آرماتوربندی

مشخصات سیم مفتول آرماتور

سیم مفتول از مفتول سیاه پخته نرم تولید می شود که علاوه بر استفاده در گره زنی مقاطع در شکل دهی ستون ها مورد استفاده قرار می گیرد. این محصول از انعطاف، مقاومت پیچشی و همچنین مقاومت در برابر خوردگی و زنگ زدگی بسیار بالا برخوردار بوده و به دلیل خاصیت انعطاف پذیری بالای آن نحوه کار و اجرای آن با این مفتول بسیار راحت می باشد. این محصول در سایز های ۱.۵ تا ۴ سانتیمتر تولید می شود که هر سایزی از آن در کار خاصی مورد استفاده قرار می گیرد.

 • مفتول ۱.۲ میلیمتر در کلاف های ۱۵ کیلوگرمی موجود است. این مفتول نرم بوده و برای گالوانیزه کردن محصول خوبی بشمار می رود.
 • مفتول ۱.۵ میلیمتر در کلاف های ۳۰ کیلوگرمی بوده که پرفروش ترین مدل برای گره زدن میلگرد می باشد.
 • مفتول ۲.۵ میلیمتر در کلاف های ۳۰ کیلوگرمی که مورد استفاده در قالب بندی می باشد.
 • مفتول ۳ میلیمتر با کلاف های ۵۰ کیلوگرمی در نجاری ها مورد استفاده قرار می گیرد.
 • مفتول ۴ میلیمتر که ضخیم ترین نوع مفتول است و در بسته بندی از آن استفاده می کنند.

این محصول به صورت کلاف با مقدارهای متفاوت به صورت کیلویی موجود می باشد. برای اطلاع از قیمت سیم آرماتوربندی امروز با کارشناسان مرکز فروش سیم مفتول در مرکزآهن اصفهان تماس بگیرید.

نحوه بستن سیم آرماتور

به طور کلی روش های گره زدن به دو شیوه ضربدری و کراواتی انجام می شود.

 • در روش ضربدری آرماتور ها روی یکدیگر قرار گرفته و مفتول به صورت ضربدری از زیر و روی مقاطع رد می شود در آخر هم با استفاده از انبر سر دو مفتول پیچیده و محکم و به طرف داخل خم می شود.
 • در شیوه کراواتی گره ها کنار یکدیگر بسته می شوند به این صورت که سیم مفتول را از زیر مقطع عبور داده سپس از کنار میلگرد بالایی رد می کنند و در پایان انتهای دو سر مفتول به یکدیگر پیچیده می شود.
حتما بخوانید :   مهم ترین صنایع فولاد کشور

گره های مورد استفاده در آرماتور بندی مطابق آنچه در تصویر می بینید انجام میگردند. در ادامه به شرح ۴ مورد از آن می پردازیم

انواع گره آرماتور

 

 • گره ساده

برای استفاده در مقاطع اصلی و فرعی در شبکه های افقی سقف و پی ساختمان مناسب می باشد. نام دیگر آن، لغزان بوده و اجرای آن نیازی به رعایت نکته خاصی ندارد و ساده و سریع انجام می شود از همین رو متداول ترین نوع گره می باشد.

گره ساده آرماتور

 • اصطکاکی

در شبکه های قائم مانند شبکه دیواره های بتن و ایجاد شبکه ها و صفحات عمودی برای جلوگیری از تکان خوردن و لغزیدن مقاطع افقی استفاده می گردد که در دو نوع ساده و دوبل اجرا می شود.

گره اصطکاکی آرماتور

 • صلیبی

این گره برای استحکام بیشتر هنگامی که قطر مقاطع زیاد و تعداد نقاط اتصال کم باشد مورد استفاده قرار می گیرد و دو نوع ساده و دوبل دارد.

گره صلیبی آرماتور

 • پشت گردنی

این شیوه در ستون و تیرهای عمودی برای وصل محکم مقاطع به خاموت در گوشه ها مورد استفاده قرار می گیرد که دو نوع ساده و دوبل دارد.

گره پشت گردنی آرماتور

نکات مهم در بستن میلگرد

 • دقت شود که انجام عملیات خم و برش مقاطع باید توسط دستگاه های مکانیکی انجام شود و از گرم کردن یا برش توسط هوا و گاز باید اجتناب کنید.
 • از میلگرد های زنگ زده و یا آغشته به روغن و رنگ نباید استفاده کرد. در صورت وجود هرگونه آلودگی، مقاطع باید تمیز شود و بعد مورد استفاده قرار گیرد.
 • در هنگام گره زدن میلگردها توجه به چاهک آسانسور برای ایجاد عمق لازم اهمیت دارد.
 • نظارت نهایی بر روی گره ها اهمیت ویژه ای دارد چرا که بعضی از متصدیان انجام آن انتهای مقاطع را قلاب نمی کنند یا قلاب های غیر استاندارد و خارج از طرح انجام می دهند.
حتما بخوانید :   مقایسه سازه های فولادی و بتنی در برابر زلزله

دستگاه آرماتور بندی خودکار

امروزه علاوه بر روش های دستی و سنتی آرماتور بندی، این عملیات توسط دستگاه بند زن انجام می گیرد. جنس مفتول بکار رفته در این دستگاه می تواند یکی از انواع سیم های مفتولی فولادی معمولی، گالوانیزه و سیم های پلی استر باشد. همچنین مقاطع با قطر ۱۰ تا ۳۲ را می توان با این دستگاه گره زد. از مزایای استفاده از دستگاه بند زن می توان به کاهش زمان گره زنی مقاطع نسبت به شیوه سنتی همچنین کاهش میزان پرتی و مصرف سیم مفتولی اشاره کرد.

آیین نامه استفاده از دستگاه بندزن

استفاده از این دستگاه ملزم رعایت کلیه ملاحظات و ضوابط مربوط به اجرای سازه های بتن آرمه مطابق مقررات ملی ساختمان می باشد. همانگونه که گفته شد می توان از سه جنس مفتول معمولی، گالوانیزه و پلی استر استفاده کرد البته دقت کنید در مناطقی که احتمال خوردگی بیشتر باشد باید از نوع پلی استر استفاده شود. حداقل قطر آرماتوری که با استفاده از این دستگاه، گره بندی می شود ۱۰ میلیمتر بوده و اختلاف نمره مقاطع متقاطع با این شیوه نباید از ۳ نمره بیشتر باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید