خط ویژه 35155-031

۴ روش وصله میلگرد در فونداسیون

انواع روش وصله آرماتور
۴ روش وصله میلگرد در فونداسیونReviewed by Admin on Apr 9Rating:
۵ (۱۰۰%) ۱ تعداد رای ها

وصله کردن میلگرد چیست؟

ما در این مقاله قصد داریم انواع وصله میلگرد و قوانین اجرای آن را به شما توضیح دهیم. میلگرد یکی از اصلی ترین و پر مصرف ترین مصالح در ساخت انواع سازه های ساختمانی، پل، ستون، عرشه و… می باشد. این محصول اغلب با طول های استاندارد تولید می شود که گاهی نیاز است طول آن افزایش یابد. برای انجام این کار از یکی از روش های وصله آرماتور با عنوان وصله میلگرد در ستون و فونداسیون استفاده می شود. اگرچه پیشنهاد می شود تا حد امکان این وصله ها کمتر باشد ولی اگر چاره ای نبود، بهتر است از مقاطع وصله خورده در مکان هایی که نیرو ها و تنش های وارد بر مقاطع کمتر است استفاده گردد.

نکاتی در خصوص محاسبه طول اورلب میلگرد

قبل از اینکه متصدیان شروع به اجرای وصله میلگرد کنند، مهم است که میزان طول پوششی ( Lap length ) یا طول وصله میلگرد ( splice length ) یا همان مقداری که دو سر مقطع روی یکدیگر قرار می گیرد اندازه گیری شود. این اندازه باید در نقشه ذکر شده باشد ولی چنانچه ذکر نشده بود با توجه به قطر مقطع، مکان مورد استفاده و دیگر پارامترهایی که مهندسان ناظر باید در هنگام محاسبه به آن دقت کنند، این اندازه محاسبه می شود. علاوه بر آن استاندارد و ضوابط وصله میلگرد در مبحث نهم مقررات ملی ساختمان و ACI موجود می باشد.

البته در محاسبات نکات کلی وجود دارد:

 • در مقاطع موجود در تیر ها یا ستون ها که تحت خمش و فشار می باشند، نباید بیشتر از نصف مقطع وصله شود.
 • در مقاطع صاف، طول وصله باید دو برابر مقاطع آجدار باشد.
 • در صورت وجود کشش یا خمش، حداکثر یک سوم مقطع را می توان وصله کرد.
 • در جاهایی مانند مقاطع تحتانی یا مقاطع بالای قطعه خمشی روی تکیه گاه، وصله کردن آرماتور مجاز نمی باشد.
 • طبق مبحث نهم مقررات ملی ساختمان، وصله پوششی تنها در مورد مقاطع با قطر کمتر از ۳۶ میلی متر مجاز می باشد.
 • حداقل طول پوشش در وصله های پوششی برابر با ۱.۳ طول مهاری مستقیم در کشش می باشد.
حتما بخوانید :   قیمت هر کیلو آهن

فرمول محاسبه اورلب آرماتور

به یاد داشته باشید که طول همپوشانی مقاطع توسط مهندسان ناظر و با دقت بالا و همچنین با توجه به نکات خاصی محاسبه می شود، البته می توانید با مطالعه دقیق مبحث نهم و یا با استفاده از نرم افزار های اکسل محاسبه طول، مقدار هم پوشانی مقاطع را محاسبه کنید.

اگر فرض کنیم قطر مقطع کمتر از mm 20 و ارتفاع آن حداقل cm 30 باشد، می توانیم برای اندازه گیری طول همپوشانی از قوائد زیر پیروی کنیم البته این نکته را به یاد داشته باشید که این مقادیر تقریبی بوده و برای داشتن اندازه دقیق می بایست توسط مهندسان و طبق نکاتی اندازه گیری انجام گیرد.

 • برای مقاطع تحتانی با قطر کمتر از mm 20 مقدار هم پوشانی ۵۰ برابر قطر مقطع می باشد.
 • برای مقاطع فوقانی با قطر کمتر از mm 20 مقدار هم پوشانی ۶۵ برابر قطر مقطع است.
 • این مقدار برای مقاطع با قطر بالا تر از mm 20 چیزی حدود بیشتر از ۶۰ و ۸۰ برابر قطر آرماتور است.

مقایسه ۴ روش وصله میلگرد

عملیات وصله کردن میلگرد به چهار روش انجام می گیرد که همانند سایر عملیات قوانین و دقت خاص خود را نیاز دارد. در ادامه به توضیح هر روش خواهیم پرداخت. پیش از آن نیاز است که با محاسبه طول مهاری و همپوشانی و تفاوت آنها آشنا شوید. طول مهاری طول مورد نیاز جهت انتقال تنش به بتن می باشد، در صورتیکه طول همپوشانی مقدار مورد نیاز برای انتقال تنش از یک مقطع به مقطع دیگر است.

 • وصله پوششی ( lap splices )

این شیوه از رایج ترین و ارزان ترین نوع وصله می باشد. به این صورت که قسمتی از انتهای دو آرماتور را به صورت موازی بر روی یکدیگر قرار داده و با استفاده از سیم مفتول مخصوص آرماتور بندی به یکدیگر متصل می کنند. این مقدار مطابق با استاندارد بتن ایران (آبا) یعنی ۳.۱ برابر طول مهاری میلگرد است. وصله ها به دو صورت وصله پوششی تماسی (contact lap splices) و وصله پوششی غیر تماسی ( non- contact lap splices ) در پروژه اجرا می شود. در وصله پوششی تماسی، همانگونه که گفته شد قسمتی از دو سر آرماتور را روی هم قرار داده و به وسیله ی سیم مفتول محکم به هم می بندند. ولی در وصله غیر تماسی دو قسمتی از مقطع که قرار است روی یکدیگر قرار بگیرد را با فاصله از یکدیگر قرار داده تا بتن بتواند در بین دو مقطع نفوذ کند و بدون ایجاد هیچگونه حفره این دو مقطع در جای خود محکم قرار بگیرد.

حتما بخوانید :   بندیل میلگرد چیست و هر بندیل چند تن است ؟

وصله پوششی آرماتور

 • وصله جوشی (welded splices )

این روش از لحاظ وقت و هزینه پر هزینه بوده از همین رو مهندسان ناظر تا جائی که بشود از سایر شیوه ها برای اتصال استفاده می کنند. وصله جوش ذوبی یا خمیری از حساسیت بالایی برخوردار است بر همین اساس باید مطابق با آیین نامه آبا و توسط تکنسین فنی اجرا شود. این شیوه هم به چهار روش انجام می گیرد:

 1. جوش سر به سر مستقیم : جوش سر به سر مستقیم یا اتصال میلگرد به روش فورجینگ ، اتصال به صورت V شکل و شیاری می باشد. برای جوش افقی دو میلگرد با قطر های مساوی، جوش شیاری V شکل با استفاده از یک قطعه لوله پشت بند انجام می گیرد و برای اتصال قائم دو میلگرد به یکدیگر، از روش جوش شیاری اریب یک طرفه یا دو طرفه استفاده می شود.
 2. جوش سر به سر غیر مستقیم : در جوش به شیوه غیر مستقیم یا از نبشی وصله، میلگردهای وصله و یا صفحه وصله استفاده می شود.
 3. اتصال پوششی جوش شده : این روش یا به صورت اتصال پوششی مستقیم با میلگردهای در تماس با یکدیگر و یا اتصال پوششی غیر مستقیم با میلگردهای جدا از یکدیگر انجام می پذیرد.
 4. اتصال T شکل جوش شده : زمان هایی هست که میلگرد موجود در سازه از صفحات اتصال یا کف ستون جدا می شود که برای اتصال مجدد از شیوه اتصال T شکل استفاده می شود.

وصله جوشی آرماتور

 • وصله  اتکایی ( end-bearing splices )

در مکان هایی که مقطع تحت فشار باشد برای انتقال تنش در میلگرد از وصله اتکایی استفاده می شود.

وصله اتکایی آرماتور

 • وصله مکانیکی (mechanical splices ) 
حتما بخوانید :   مهم ترین صنایع فولاد کشور

برای اتصال میلگرد هایی با قطر های متفاوت به صورت سر به سر یا دو پهلو از این شیوه استفاده می شود. وصله مکانیکی که از ترکیب مقطع رزو و کوپلر بوده، بیشتر یک وسیله مکانیکی می باشد که با ایجاد اصطکاک بین دیواره پیچ و مقطع تنش را از یک میلگرد به میلگرد دیگر انتقال می دهد. از مزیت های این شیوه کاهش ضایعات مقاطع و کاهش حجم مقاطع در محل جوش می باشد که باعث سهولت در عبور بتن از بین مقاطع با قطر بالا می شود. سه دلیل برتری وصله مکانیکی درمقابل وصله پوششی عبارتند از:

 1. وصله مکانیکی اتصال در هر موقعیت در سازه را امکان می سازد.
 2. در نوع مکانیکی اتصال به صورت کاملا یکپارچه است، که باعث رفتار یکپارچه مقاطع در هنگام اعمال نیروهای رفت و برگشتی در زمان وقوع زمین لرزه می شود.
 3. مقاطع در محل جوش در همه شرایط مقاومت خوبی از خود نشان می دهند، در صورتیکه در وصله پوششی بتن نقش اصلی در انتقال بار میان دو مقطع را بازی می کند که طبیعتا اگر بتن صدمه ببیند وصله پوششی هیچ فایده ای نخواهد داشت

وصله مکانیکی آرماتور

برای محاسبه قیمت وصله آرماتور به طور کلی باید هزینه ی یک عدد کوپلر، رزوه، کپسول اکسیژن و استیلن همچنین یک کارگر ماهر و دو کارگر ساده را در نظر بگیرید. توجه داشته باشید که با توجه به نوع جوش ممکن است هزینه های دیگری نیز به این مجموعه اضافه شود.

امید داریم شما عزیزان با خواندن این مقاله به اطلاعات مورد نظر دست پیدا کرده باشید. در صورت امکان نظرات و پیشنهادات خود در رابطه با بهتر شدن این مقاله را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید