آزادی عمل بانک مرکزی راه حل جدید دولت برای کنترل نرخ ارز

آزادی عمل بانک مرکزی راه حل جدید دولت برای کنترل نرخ ارزReviewed by Admin on Sep 30Rating:
لطفا به این مطلب رای دهید

آیا با سیاست جدید دولت قیمت میلگرد آرامش خواهد یافت؟

سیاست های گذشته دولت مبنی بر عدم مداخله بانک مرکزی برای تعیین قیمت ارز در بازار بوده است. دلار به قیمت ۱۸ هزار تومان طی روزهای گذشته رسیده و این صعود ناگهانی سبب ایجاد ابهام در بازار فولاد برای تعیین قیمت میلگرد ساده و آجدار گردیده است.

تازه ترین خبرها حاکی از آن است که اختیارات لازم به بانک مرکزی برای تعیین قیمت دلار اعطا شده است. سیاست گذشته بانک مرکزی برای مدیریت بازار، گشایش بازار آزاد ارز و اجازه خرید و فروش ارز به صرافی ها بوده است. در این میان طی چند روزه اخیر به دلیل نوسانات ارزی در بازار آزاد بسیاری از تولید کنندگان و فروشندگان محصولات فولادی در ابهام و سرگیجه ناشی از تعیین قیمت قرار گرفتند و عدم شفافیت بازار سبب شد تا بسیاری از مبادی فروش قیمت روز میلگرد را تعیین ننمایند و در حقیقت فروش ها بسته شد.

اینکه قیمت ارز از کانال ۱۵ هزار تومان گذشت و به مرز ۱۸ هزار تومان رسید، نشان از ناکار آمدی سیاست های پیشین در مدیریت بازار بوده است. البته نقش دلالان واخلالگران بازار ارز را نیز نبایستی فراموش کرد که با جوسازی های خود به ایجاد هر چه بیشتر التهابات در بازار دامن زده اند.

اما آنچه که بیش از همه سبب نوسانات ارزی تاکنون در بازار داخلی گردیده ناکار آمدی سیاست های ارزی می باشد. در سیاست پیشین عرضه ارز ارزان و منابع ارزی در اختیار رانت خوران و متقاضیان کاذب قرار می گرفت. با بازگشت مجدد صرافی ها به بازار ارز، بانک مرکزی سعی در آرام نمودن بازار داشت اما با وجود تمام این سیاست ها قیمت ارز نه تنها به آرامش نرسید بلکه مجدد به شکل افسارگسیخته و غیر قابل کنترلی دچار نوسان گردید و سبب شد تا قیمت روز آهن آلات در ایران دچار عدم تعادل گردد.

حتما بخوانید :   آیا قیمت آهن کاهش می یابد؟

بازگشت ارز صادراتی به سامانه نیمایی ، افزایش دلار در بازار داخلی

بسته های متنوع ارزی از سوی بانک مرکزی نه تنها دردی از دردهای اقتصاد داخلی را درمان نکرد بلکه سبب ابجاد سردرگمی هر چه بیشتر در بازار گردید و به دنبال آن سبب انتقادات شدید از سوی فعالان بازار گردید. سیاست های جدید، بانک مرکزی اجازه مداخله در بازار ارز را داشته و قرار است تا واردات ارز به هر میزان مجاز تلقی گردد.

البته این که این سیاست جدید بتواند اوضاع آشفته بازار داخلی و قیمت دلار را آرام نماید یا خیر تماما بستگی به میزان شفاف سازی بانک مرکزی، مدیریت و نظارت صحیح بر بازار دارد. جهش ناگهانی قیمت ارز طی چند روزه اخیر به شدت بر روی بازار های کالایی نیز اثر گذار بوده و فروشندگان و تولید کنندگان عاجز از فروش و قیمت گذاری برای محصولات خود گردیده اند.

با گرانی ارز، قیمت سکه و طلا نیز از کانال ۵ میلیون تومان نیز گذشته است. طی جلسه دولت همراه با سران سه قوه تصمیم بر آن شد که با ایجاد سیاست جدید ثبات به بازار ارز بازگردانده شود و قیمت کالاها از جمله قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان کاهش یابد.

بر طبق سیاست گذاری جدید دولت مقرر گردید تا ظرف سه ماه آینده تمام صادر کنندگان محصولات غیر نفتی اعم از محصولات فولادی، ارز حاصل از صادرات خود را به سامانه نیمایی عرضه و یا به همان ترتیبی که بانک مرکزی معین خواهد کرد ارز صادراتی را به چرخه اقتصادی برگردانند.

در این میان صادر کنندگانی که طبق چارچوب این دستورالعمل عمل نمایند از سوی دولت مشمول تشویق و تسهیلات صادرات خواهند گردید.

حتما بخوانید :   دستگیری عاملین پخش میلگردهای ذوبی تقلبی در بازار

قیمت میلگرد در بازار

آزاد شدن ورود ارز به داخل کشور از سوی اشخاص حقیقی و حقوقی

طی این جلسه دولت مقرر شد اختیارات لازم به بانک مرکزی در جهت مدیریت ارز داده شود تا بر این اساس بتواند در امور بانک ها و صرافی ها مداخله نموده و اقدامات لازم برای کنترل نرخ ارز را انجام داده و قیمت مبادلاتی ارز را به نحو اصولی اطلاع رسانی نماید.

با این معادلات امید آن می رود که دولت بتواند بعد از فراز و نشیب های بسیار از ابتدای سال ۹۷ و با گذشت نیمی از سال قیمت ارز و به دنبال آن قیمت سایر محصولات از جمله قیمت میلگرد شاهرود را متعادل نموده و از روند صعودی نمودار قیمت میلگرد و سایر محصولات فولادی جلوگیری به عمل آورد.

از سویی دیگر بر طبق مصوبات این جلسه هر شخص حقیقی و حقوقی می تواند با رعایت مقررات بانک مرکزی به هر میزان اسکناس دلار را وارد کشور نماید. با افزایش میزان دلار در کشور، تورم کاهش خواهد یافت و دامنه نوسانات بر روی قیمت میلگرد بناب و سایر محصولات فولادی کاسته خواهد شد.

در حالی که بین نرخ دلار در بازار آزاد و سامانه نیمایی شکاف بیش از هفت هزار تومان وجود دارد ، برای نزدیک شدن این ارقام و کاهش فاصله ها بهترین راه حل از نظر دولت دادن آزادی عمل کافی به بانک مرکزی برای کنترل بازار ارز است.

باز گذاشتن دست صرافی ها و بانک ها در تامین ارز بازار داخلی

هرچند برای کنترل این بازار پر آشوب تنها یک راه حل و یا یک نسخه نمی تواند چاره اساسی باشد، اما کاهش محدودیت های بانک مرکزی و افزایش قدرت عمل آن نسبت به گذشته در مدیریت بازار وتزریق ارز به آن می تواند منجر به آرام شدن بازار گردد. بانک مرکزی می تواند با باز گذاشتن دست صرافی ها و بانک ها برای تامین ارز در بازار داخلی، کمبود آن را تامین نماید و از این طریق از افزایش قیمت کالاها مانند قیمت میلگرد بناب و تورم ناشی از آن ممانعت بعمل آورد.

حتما بخوانید :   کاهش 17 درصدی صادرات آهن آلات ایران در 7 ماه اخیر

با بازگشت ارز صادراتی از سوی صادرکنندگان به سامانه نیمایی، بانک مرکزی قدرت عمل بیشتری برای کنترل هیجانات موجود  خواهد داشت . البته یکی از مسائل مهم در ایجاد تورم کنترل دستوری قیمت ها توسط دولت می باشد که لازم است دولت نسبت به این سیاست عقب نشینی نماید.

زیرا همانگونه که شاهدیم با پایین آمدن و دستوری شدن نرخ کالاها همسایگان ما کالاهای مورد نیاز خود را خریداری کرده و قاچاق و رانت رواج پیدا کرده و سپس مردم مجبور خواهند بود تا کالای قاچاق را با قیمتی بالاتر خرید نمایند. امید آن می رود تا دولت بعد از این همه آزمون و خطا راه حل اساسی و ریشه ای برای مشکلات موجود در کشور اندیشیده باشد تا بیش از این شاهد افزایش قیمت ها نبوده و آرامش مجددا به بازارها بازگردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید