قیمت ورق گیلان

قیمت ورق گیلان

بررسی قیمت ورق گیلان پس از تصویب لایحه FATFA

قیمت ورق گرم ضخامت ۸ میلیمتر رول گیلان روز شنبه هفته گذشته به میزان ۳۹۵۰ تومان اعلام گردید. با افت قیمت ارز در روز یکشنبه به قیمت ۳۶۸۰ تومان رسید و در روز سه شنبه مجددا قیمت ها کمی افزایش یافت وقیمت ورق گرم رول گیلان در بازار فولاد به میزان ۴۰۳۰ تومان اعلام گردید. در حالی که حقوق گمرکی ورق گرم بر اساس قوانین جدید بایستی بر اساس ارز ثانویه پرداخت شود، احتمال افزایش قیمت ورق رول گرم کیلان طی روزهای آتی وجود خواهد داشت.

ردیفضخامت(mm)حالتابعاد(m)کارخانهمحل تحویلقیمت
۱۸رول۱.۲۵فولادگیلانکارخانهتماس بگیرید
۲۱۰رول۱فولادگیلانکارخانهتماس بگیرید
۳۱۲رول۱.۲۵فولادگیلانکارخانهتماس بگیرید
۴۱۵رول۱.۲۵فولادگیلانکارخانهتماس بگیرید
۵۲رول۱فولادگیلانکارخانه۵۸۸۰
۶۱۰رول۱.۲۵فولادگیلانکارخانهتماس بگیرید
۷۸رول۱.۳فولادگیلانکارخانهتماس بگیرید
۸۱۰رول۱.۳فولادگیلانکارخانهتماس بگیرید
۹۱۲رول۱.۳فولادگیلانکارخانهتماس بگیرید
۱۰۱۵رول۱.۳فولادگیلانکارخانهتماس بگیرید
۱۱۳.۵رول۱فولادگیلانکارخانهتماس بگیرید
۱۲۴رول۱فولادگیلانکارخانهتماس بگیرید
۱۳۳رول۱فولادگیلانکارخانهتماس بگیرید
۱۴۲.۵رول۱فولادگیلانکارخانهتماس بگیرید
۱۵۳رول۷۵۰فولادگیلانکارخانهتماس بگیرید
۱۶۳.۵رول۷۵۰فولادگیلانکارخانهتماس بگیرید
۱۷۴رول۱.۲۵فولادگیلانکارخانهتماس بگیرید
۱۸۴رول۱.۵فولادگیلانکارخانهتماس بگیرید
۱۹۳رول۷۰۰فولادگیلانکارخانهتماس بگیرید
۲۰۳.۵رول۷۰۰فولادگیلانکارخانهتماس بگیرید
۲۱۴رول۷۰۰فولادگیلانکارخانهتماس بگیرید
۲۲۳رول۸۰۰فولادگیلانکارخانهتماس بگیرید
۲۳۳رول۹۰۰فولادگیلانکارخانهتماس بگیرید
۲۴۳رول۸۵۰فولادگیلانکارخانهتماس بگیرید
۲۵۸رول۱فولادگیلانانبار تهرانتماس بگیرید
۲۶۱۰رول۱فولادگیلانانبار تهرانتماس بگیرید
۲۷۱۲رول۱فولادگیلانانبار تهرانتماس بگیرید
۲۸۱۵رول۱فولادگیلانانبار تهرانتماس بگیرید
۲۹۶رول۱فولادگیلانانبار تهرانتماس بگیرید
۳۰۴.۵رول۷۵۰فولادگیلانکارخانهتماس بگیرید
۳۱۸رول۱فولادگیلانکارخانهتماس بگیرید
۳۲۱۲رول۱فولادگیلانکارخانهتماس بگیرید
۳۳۱۵رول۱فولادگیلانکارخانهتماس بگیرید
۳۴۸رول۱.۱۵فولادگیلانکارخانهتماس بگیرید
۳۵۶رول۱فولادگیلانکارخانهتماس بگیرید

در روز چهارشنبه همراه با افزایش قیمت سایر محصولات فولادی به دلیل افزایش قیمت دلار، قیمت ورق گرم ضخامت ۸ میلیمتر رول گیلان نیز به ۴۰۳۰ تومان رسید. این روند تا آغاز هفته جاری نیز ادامه داشت اما از روز شنبه قیمت ورق گرم گیلان با افت قیمت دلار به ۳۹۸۰ تومان رسید و در روز یکشنبه به قیمت ۴۰۴۰ تومان افزایش یافت و در روز گذشته نیز به دلیل کاهش تقاضا در بازارفولاد قیمت آن تا ۳۸۴۰ تومان کاهش یافت.

البته طی روزهای اخیر به دلیل کاهش عرضه شمش، میزان تولید ورق گرم از سوی کارخانجات با محدودیت مواجه شده بود، اما با کاهش تقاضا طی روز گذشته همزمان با کاهش قیمت دلار، قیمت ورق گرم گیلان نیز روند نزولی را طی نموده است. همانگونه که ملاحظه می شود بیش از هر عامل دیگر، عامل نوسان قیمت دلار بر روی قیمت محصولات فولادی مانند قیمت ورق گرم گیلان تاثیر بسزایی دارد و این در حالی است که دولت این استدلال تعیین قیمت محصولات فولادی را که تولید ۹۷ درصد آنها در بازار داخلی صورت می گیرد را نپذیرفته و همانطور که در دستورالعمل های اخیر وزارت صمت نیز آمده است قیمت محصولات فولادی بایستی بر اساس فوب خلیج فارس صورت گیرد تا از این نوسانات دلاری در امان باشد.

قیمت ورق گیلان

خروج از برجام و تحریم های کنونی را نبایستی آنچنان جدی گرفت

در حالی که از دوشنبه هفته گذشته به طور رسمی وارد اولین مرحله تحریم های بی رحمانه دولت آمریکا بر علیه ایران وارد شدیم، اما تاکنون اثرات منفی آن را بر روی بازار فولاد مشاهده ننموده ایم. با وجودی که ۹۷ درصد محصولات فولادی در داخل کشور تولید می شوند احتمالا مشکل فولادسازان در روزهای آینده تحریم ها، ناشی از محدودیت های صادرات بین المللی و کاهش ارز آوری از سوی این محصول خواهد بود.

مشکل دیگری که از سوی تحریم ها بازار داخلی محصولات فولادی را تهدید می نماید، اشباع آنها در بازار داخلی و فراوانی عرضه طی ماه های آینده در بازار فولاد خواهد بود که به شدت قیمت محصولات فولادی مانند قیمت ورق گیلان را تحت تاثیر قرار خواهد داد. با این وجود برجام حاصل توافقات ۱+۵ کشور بوده است و آمریکا تنها یکی از کشورهای خارج شده از توافقات برجام می باشد و در نتیجه تهدیدات و خطراتی که در اذهان مردم با ایجاد تحریم ها نقش بسته بیشتر به بزرگنمایی های آمریکا مربوط می شود.

تاثیر تصویب لایحه FATF از سوی شورای نگهبان بر قیمت ورق گیلان

در حقیقت اندازه تحریم ها در حد یک گلوله برفی بوده و نه در حد یک بهمن بزرگ که روز به روز بر اندازه آن افزوده می شود. البته ساده انگارانه است که بخواهیم اثرات ان را نیز نادیده بگیریم؛ اما با تصویب FATF توسط شورای نگهبان و عقب نشینی قیمت سکه و دلار در طی روزهای اخیر و تاثیر مثبت آن بر بازار فولاد و قیمت محصولات فولادی اعم از قیمت ورق گیلان می توان به روند کاهشی قیمت ها امیدوار بود. چرا که هنوز روابط ایران با اروپا در شرایط پایداری بوده و تمام دنیا به روی ایران بسته نشده است.

با انتشار خبر تصویب این لایحه در شورای نگهبان به سرعت قیمت سکه به زیر ۴ میلیون تومان برگشت و قیمت دلار نیز به قیمت ۱۰۵۰۰ تومان رسید. با پذیرش این لایحه از سوی شورای نگهبان و اتمام تردیدهای موجود نسبت به آن، امید است تا روابط ایران و اروپا بهبود یافته و نگرانی هایی که قبلا در خصوص پذیرش آن وجود داشت از بین برود. البته اثرات مثبت آن طی روزهای آینده بر روی اقتصاد کشور بیش از قبل مشهود خواهد شد.

آیا بازگشت معاملات در بازار بورس با دلار ۴۲۰۰ تومانی ادامه خواهد داشت؟

وزارت محترم صمت طی چند هفته اخیر برای تنظیم قیمت پایه محصولات فولادی مصوباتی را صادر نموده است که بر مبنای این مصوبات قیمت محصولات فولادی مانند قیمت ورق گیلان بر مبنای فوب خلیج فارس به اضافه چند درصد سود برای معاملا ت بورسی در نظر گرفته شده است.

البته با نوسانات نرخ ارز طی چند روزه اخیر و با افزایش مجدد قیمت دلار در بازار آزاد، قیمت محصولات فولادی در اواخر هفته گذشته مجددا در بورس کالا افزایش یافت و چاره اندیشی دولت در این خصوص، بازگرداندن بسته دلار ۴۲۰۰ تومانی برای تنظیم قیمت محصولات فولادی طی یک اقدام سریع بوده است. البته بعد از اتخاذ این تصمیم از سوی دولت قیمت ها مجددا به حالت تعادل بازگشت.

در این میان برخی از شبه دولتی ها و فولادسازان بزرگ با قصد سودجویی بیشتر، در عرضه های بورس تاخیر و تعلل بوجود می آورند. البته در حال حاضر با برنامه ریزی های انجام شده از سوی وزارت محترم صمت این دسته از فولادسازان مکلف شدند تا عرضه کالای خود را در بورس به میزان معینی انجام دهد و شاهد آن نیز عرضه ۲۷۰ هزار تنی طی چند روزه اخیر در بورس کالا بوده است که سبب کاهش قیمت محصولات فولادی مانند قیمت ورق گیلان گردیده است.

قیمت ورق سیاه گیلان

سازمان حمایت از تولید کننده و مصرف کننده به عنوان ناظر بر تخلفات

در راستای جلوگیری از سودجویی های موجود بازار فولاد سازمان حمایت از حقوق تولید کننده و مصرف کننده موظف به نظارت بر عرضه و معاملات صورت گرفته در بورس کالا می باشد. در این راستا سازمان بورس بایستی اسامی خریدارن و قیمت محصولات عرضه شده در بورس را به طور شفاف برای مردم اعلام نماید تا با بالا رفتن آگاهی مردم نسبت به موارد موجود، در صورت مشاهده تخلفات شکایت نمایند.

در این راستا دستگاههای نظارتی مانند سازمان حمایت از حقوق تولید کننده و مصرف کننده بایستی اهداف و فعالیت های خود را شفاف سازی کرده و نسبت به مردم پاسخگو باشد.

در حالی که طی دوره های قبلی برخی از سازمان های نظارتی و کنترلی منحل شدند، اما با آغاز دوره تحریم ها و نیاز بیشتر صنایع مانند صنعت فولاد به اختصاص یارانه های دولتی برای پیشبرد اهداف تولیدی، نیاز به یارانه ها مطرح خواهد گردید و با بازگشت یارانه ها به اقتصاد کشور، احتمال سودجویی افزایش خواهد یافت.

به همین دلیل مجددا نیازبه وجود دستگاه های نظارتی احساس می شود که سازمان حمایت از حقوق مصرف کننده و تولید کننده نیز در همین راستا فعالیت کرده و وظیفه آن پاسخگویی به شکایات مردم در ازای تخلفات صورت گرفته است که سبب خواهد شد تا از سودجویی و نوسانات قیمت محصولات فولادی مانند قیمت ورق گیلان جلوگیری بعمل آید.

پیشینه افزایش قیمت محصولات فولادی از دو سال گذشته تاکنون

در سال گذشته با ایجاد تورم دو رقمی به میزان ۱۲ درصد و رشد قیمت دلار تا زیر ۲۰ درصد، قیمت محصولات فولادی بیش از ۸۸ درصد افزایش داشت. در سال ۹۷ این افزایش قیمتها با نوسانات قیمت دلار بیشتر به چشم آمد و تفاوت قیمت محصولات مانند قیمت ورق گرم گیلان بین بازارآزاد و بازار بورس به میزان ۳ هزار تومان شکاف داشت. به طور مثال ورق گرم فولادی که به شدت مورد نیاز صدها صنعت پایین دستی است، توسط خصولتی ها به صورت قطره چکانی و ناخالص با قیمت ۳ هزار تومان در بازار بورس عرضه می شود و در بازار آزاد به قیمت ۵ هزار و اندی به فروش می رسد.

البته این عرضه های محدود محصولات فولادی در بورس کالا توسط خصولتی ها با قصد سود جویی بیشتر انجام می شود چرا که آنها با ایجاد انحصار و فضای غیررقابتی در بازار، عرضه های محدود و قطره چکانی در بورس داشته و از فاصله های قیمتی بین بورس و بازار آزاد به نفع خود استفاده می کنندو و قیمت ها را بیش از پیش افزایش می دهند.

بررسی چشم انداز بازار فروش محصولات فولادی در سال ۹۷

درحالی که در سال ۹۶ میزان تولید محصولات فولادی به میزان ۵/۲۱ میلیون تن بوده است و دو مسیر صادراتی و تولیدات داخلی را در پیش رو گرفت، اما در سال جاری و با وجود تحریم ها مسیر صادراتی این محصولات دستخوش نوسان خواهد گردید. در سال ۹۷ میزان تولیدات فولادی به اندازه ی ۲۴ میلیون تن فولاد تعیین شده است که برای اهداف صادراتی، ۱۱ میلیون تن ورق فولادی و شمش پیش بینی شده است.

در حالی که برای سال قبل میزان حجم محصولات فولادی صادراتی در حد ۵/۸ میلیون تن انواع شمش و ورق فولادی بود که هدف ارز آوری را تامین نمود و مابقی برای تغذیه صنایع پایین دستی در نظر گرفته شده بود که بدلیل رکود در بخش مسکن و پروژه های ساخت و ساز این هدف در بازار داخلی مرتفع نگردید. البته در سال جاری نیز به دلیل کمبود مواد اولیه و مناقشات موجود میان صنایع بالا دستی و پایین دستی و وجود رانت و دلال بازی در بورس کالا معلوم نیست که اهداف عرضه های داخلی تامین گردد یا خیر؟

قیمت ورق امروز

مجوز ورود افراد حقیقی با مجور ساخت و ساز به عرضه های بورس

عرضه های بورس محصولات فولادی در گذشته به دست مصرف کننده واقعی نمیرسید و شرکتهای بازرگانی و سوداگر که نقش خریدار را بازی می نمودند می توانستند از فرصت عرضه های بورس به نفع خود استفاده نموده و سپس با قیمتی بالاتر در بازار سیاه به فروش برسانند. در این میان از نظر کارشناسان بازار دلیل گران شدن قیمت محصولات فولادی مانند ورق گیلان در بازار آزاد ربطی به رکودهای موجود در بازار مسکن نداشته است؛

زیرا همزمان با افزایش این محصولات فولادی قیمت سایر مصالح ساختمانی مانند سیمان و غیره افزایشی نیافته و دلیل اصلی افزایش قیمت محصولات فولادی را ناشی از عطش سیری ناپذیر دلالان بازار سیاه می دانند.

مژده ای که در این میان می تواند مصرف کننده نهایی را به روند بازار فولاد امیدوار نماید این است که در حال حاضر افراد حقیقی با داشتن پروانه ساخت و ساز معتبر می توانند برای تامین مصاح فولادی مورد نیاز در ساخت و ساز خود در بورس کالا شرکت نمایند و از این طریق کالای فولادی خود را با قیمتی مناسب و مصوب تهیه نمایند.

مجلس برای کمک به صنعت فولاد وارد کارزار گردید

درحالی که بازار فولاد طی روزهای اخیر نوسانات شدید قیمتی را برای محصولات خود تجربه می نماید، این موضوع سبب ایجاد ناامنی اقتصادی در انجام معاملات شده و همانگونه که از هفته گذشته تاکنون نیز مشاهده نمودیم سطح تقاضا در بازار فولاد برای ورق فولادی کاهش یافته است. در این میان رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس بیان نمود که اوضاع بازار فولاد به شدت ملتهب و بحرانی بوده و قول مساعد داد تا مجلس تمامی تلاش خود را درجهت رفع مشکلات صنایع از جمله صنعت فولاد انجام دهد.

این درحالی است که به گفته وی قیمت گذاری ها بایستی براساس سطح عرضه و تقاضا در بازار انجام بگیرد اما متاسفانه در حال حاضر قیمت گذاری ها هیجانی بوده و ناشی از نوسانات دلاری می باشد؛ که البته در این میان سواستفاده افراد سوجو و دلالان را نیز نبایستی فراموش کرد که خود به ایجاد هیجانات بیشتر دامن می زنند.

در این میان عرضه های موجود در بورس کالا نیز که بیشتر قطره چکانی بوده و خریداران از پیش تعیین شده می باشند دردی از دردهای اقتصادی موجود را دوا نخواهد نمود و سبب خواهد شد تا با وجود فاصله های قیمتی میان محصولات عرضه شده در بورس وبازار سیاه بر مصرف کننده نهایی فشار زیادی وارد آید و تولید کننده را نیز از فروش بی میل نماید.

قیمت ورق سیاه امروز

قیمت گذاری دستوری دردی از دردهای مصرف کننده نهایی را دوا نکرد

با تمرکز بیشتر بر روی عرضه های داخلی می توان قیمت محصولات فولادی مانند قیمت ورق گیلان را تا حد بسیاری کنترل نمود. البته این امر به شرطی اجرا خواهد شد که به دور از قیمت گذاری دستوری باشد، زیرا این نوع قیمت گذاری در جایی موفق خواهد بود که بتواند مصرف کننده نهایی را منتفع سازد اما همانگونه که دیدیم نه تنها مصرف کننده نهایی منتفع نشد بلکه به دلیل وجود شکاف سه هزارتومانی در فضای دوگانه قیمت ها بیش از همه مصرف کننده نهایی بود که آسیب دید. را ه حل ها و دستورالعمل های وزارت صمت هر چند خوب اما نیاز به زمان برای قضاوت خواهند داشت.

تماس بگیرید