خط ویژه 35155-031

میزان تولید فولاد خام در جهان

ظرفیت تولید فولاد در ایران
میزان تولید فولاد خام در جهانReviewed by نویسنده مرکز آهن on Dec 26Rating:
۵ (۱۰۰%) ۴ تعداد رای ها

آمار مصرف فوالاد در ایران

آمار برگرفته از تحقیقات آهن آلات ، فولاد جهانی و میزان تولیدات این گونه نشان می دهند که ۱۱ ماه منتهی به سال ۲۰۱۹ میزان تولیدات فولاد جهانی به طرز چشم گیری پیشرفت داشته. بر اساس آمار زنجیره فولاد جهانی، تولیدات داخلی به میزان ۱۷.۳ درصد و رشد جهانی معادل ۴.۷ درصد تخمین زده شده است. طبق گزارشات سازمان توسعه صنایع ایران نیز تولیدات داخلی معادل ۲۲ میلیون و ۵۹۰ هزار تن بوده که نسبت به مدت مشابه سال با رشد ۱۷بالغ بر درصد همراه شد.

از عمده دلایل رشد فولاد خام ایران تاسیس و راه اندازی کارخانه های فولادساز ایرانی و افزایش ظرفیت های تولیدی فولادسازان می باشد. میزان تولیدات جهانی ۶۴ کشوری که در زمره فولادسازان جهانی قرار دارند بالغ بر یک میلیارد و ۴۶۴ میلیون تن بوده و این آمار نشان دهنده رشد ۴.۷ درصدی در صنعت تولید فولاد خام جهانی می باشد. شایان ذکر است ایران در حوزه صادرات آهن آلات به کشورهای منطقه نیز نسبت به رقبای خود رشد چشم گیری را تجربه نموده است.

تولید فولاد خام در جهان

میزان صادرات فولاد ایران

میزان صادرات آهن آلات ایران مانند حوزه تولید فولاد خام با رشد نسبی همراه بوده است. آمارها حاکی از آن است که از فرودین تا آبان ماه سال جاری یعنی در یک دوره ۸ ماهه بالغ بر ۴ میلیون تن محصولات فولادی برای رفع نیاز بازارهای جهانی صادر شده است. از عمده صادرکنندگان محصولات فولادی می توان به دو مجموعه بنام شرکت سهامی فولاد مبارکه اصفهان و کارخانه ذوب آهن اصفهان اشاره نمود که در حوزه صادرات از سایر فولادسازان سبقت گرفته اند. همواره باید این نکته را در نظر داشت که نرخ محصولات سبد فولادی کشور از جمله قیمت روز میلگرد تحت تاثیر حواشی بازار، نوسانات داخلی  و مقوله صادراتی است.

حتما بخوانید :   آیا قیمت تیرآهن ذوب آهن اصفهان طی روزهای آینده افزایشی خواهد بود؟

از سویی دیگر نمی توان منکر قوانین داخلی و تحریم های اعمال شده علیه ایران بود. بر همین اساس حمایت های دولت و وزارت صنعت، معدن و تجارت از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در صورت عدم موفقیت در حوزه های صادراتی، نیافتن بازار هدف مناسب و مشکلات پیرامون ارسال محموله ها تمایل فولادسازان به بازار داخلی گرایش می یابد که در این صورت مازاد محصولات تولیدی به بازارهای داخلی تزریق شده و با اشباع سبد فولادی کشور مواجه خواهیم شد. همین امر بر هم زننده چرخه فولادی و ترازوی عرضه و تقاضا خواهد بود که متعاقبا پیامدهای منفی چون انباشت محصولات در انبار، عدم وجود خریدار واقعی، نوسان در قیمت گذاری محصولات فولادی و موارد این چنینی به دنبال خواهد داشت.

آمار صادرات فولاد ایران

در ماه های گذشته تحریم هایی بر علیه دولت و صنایع بازارهای ایرانی اعمال شده که خوشبختانه با توجه به مقاومت بازار و سیاست های از پیش تعیین شده، تاثیر غیر قابل جبرانی بر اقتصاد داخلی نداشت به گفته کارشناسان فعال حوزه فولاد برخی تصمیمات دولتی و سیاست های نادرست تاثیرات منفی را در پی داشته و موجب سایه افکنی بر بازار فولادی ایران شده است. در همین خصوص گفته می شود بر خلاف محدودسازی صادراتی سبد فولاد باید با انگیزه سازی بستر صادرات آهن آلات به کشورهای منطقه فراهم شود.

صادرات محصولات فولادی از فشارهای وارده بر مجتمع های فولادساز و نگرانی های ناشی از بازگشت سرمایه می کاهد از طرفی مازاد محصولات در سایر بازارهای هدف به فروش رسیده از اشباع فولاد و انباشت محصولات جلوگیری به عمل خواهد آمد. بر اساس پیش بینی های انجام شده در صورتی که واحدهای تولیدی در مسیر برنامه ریزی های انجام شده حرکت کنند در برنامه یک ساله به ظرفیت تولید ۹ الی ۱۰ میلیون تن فولاد در بازرا جهانی دست خواهیم یافت. پیچیدگی شرایط با توجه به وجود تحریم و موانع پیش رو تنها با اتخاذ سیاست های صحیح دولتی قابل حل خواهد بود. امید است این امر با تدابیر دوراندیشانه محقق گردد.

حتما بخوانید :   دستگیری عاملین پخش میلگردهای ذوبی تقلبی در بازار

ظرفیت تولید فولاد ایران

افزایش صادرات آهن آلات و تولید فولاد خام کشور با توجه به کاهش ارزش پول ملی کشور، یک افتخار به شمار می رود. علی رغم تحریم و فشارهایی که در سال های اخیر متوجه بازارهای داخلی ایران گشته تلاش فولادسازان برای افزایش ظرفیت های تولیدی بسیار ستودنی است. مورد قابل تامل در این حوزه، مقوله تامین مواد اولیه خام به منظور تولید محصولات زنجیره فولادی کشور است. امروزه ایران جزء بزرگ ترین تولیدکنندگان سنگ آهن جهانی به شمار می رود بر همین اساس می توان گفت که توانایی قرار گیری در رده بندی های بالای فولاد جهانی را نیز داراست. چش اندازهای فوق الذکر برای افق ۲۰۲۵ در نظر گرفته شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید