فرصت طلایی برای خریداران میلگرد ذوب آهن اصفهان

قیمت آهن در کارخانه ذوب آهن اصفهان
فرصت طلایی برای خریداران میلگرد ذوب آهن اصفهانReviewed by نویسنده مرکز آهن on Dec 1Rating:
۴.۲ (۸۴%) ۵ تعداد رای ها

روند نزولی قیمت میلگرد در بازار داخلی تا کجا پیش می رود؟

طی روزها و هفته های گذشته شاهد روند کاهشی قیمت روز میلگرد در بازار بوده ایم. برخی تولیدکنندگان در برابر شرایط مقاومت کرده و تا حد ممکن قیمت های خود را در ثبات نگه داشتند اما برخی دیگر با توجه به ظرفیت تولیدی بالا و بازار رقابتی با هدف انجام مبادلات بالا با سود کمتر قیمت محصولات را پایین تر از روال معمول خود اعلام داشتند. نیمه ابتدایی آذر ماه فرصت طلایی برای خریداران میلگرد است. پیش بینی دقیقی از آینده محصولات فولادی و روند قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان در بازار وجود ندارد.

پایین ترین قیمت اعلام شده تولیدکنندگان مربوط به کارخانه های تولید میلگرد آریان فولاد و نورد سمنان بوده است. در روزهای اخیر پایین ترین قیمت میلگرد ۳۹۸۰۰ ریال و بالاترین آن ۴۶۰۰۰ ریال بود. میلگرد کارخانه کاوه تیکمه داش نیز با ۱۱۰۰ ریال نوسان قیمت همراه بود. محصولات برخی کارخانجات چون صبا فولاد زاگرس، پرشین فولاد و نورد گرم سمنان با ثبات قیمت عرضه شد اما برخی کارخانجات چون آریان فولاد، شاهین بناب، کارخانه کاوه تیکمه داش و آناهیتای گیلان محصولات خود را با قیمتی پایین تر از روزهای گذشت به بازار عرضه کردند.

ظرفیت تولید این مجموعه دو برابر شد

کارخانه ذوب آهن اصفهان با سابقه تاسیس بیش از نیم قرن از پیشتازان عرصه تولید میلگرد داخلی است. میزان سرمایه این شرکت در گذشته چیزی حدود سه هزار میلیارد بوده  و با رشد ۱۰۰ درصدی اکنون به بیش از شش هزار میلیارد رسیده است. این مجموعه خصوصی بوده و از طرفی دیگر مشمول قانون ۱۴۱ نیست بر همین اساس در زمینه تولید و صادرات نسبت به سایر کارخانجات از جایگاه بهتری برخوردار است. کارخانه ذوب آهن تنها از نیمی از ظرفیت های تولیدی خود استفاده می کند از آن جایی که میزان تولدیدات این کارخانه در حال حاضر ۲ میلیون تن تخمین زده می شود در صورت در دسترس بودن مواد اولیه مورد نیاز محصولات فولادی چون میلگرد و استفاده از ظرفیت تولید ۱۰۰ درصدی میزان تولیدات به حدود ۴ میلیون تن خواهد رسید.

حتما بخوانید :   احتکار یا انحصار کدامیک را می توان در شرایط فعلی پذیرفت؟

مالکیت معادن برای تامین مواد اولیه

یکی از مشکلات رایجی که تولیدکنندگان درگیر آن هستند تامین مواد اولیه محصولات مورد نیاز خط تولید است بر همین اساس خبرهایی حاکی از در اختیار گرفتن مالکیت برخی معادن با هدف تامین مواد اولیه مورد نیاز شنیده می شود از طرفی سرمایه گذاری هایی روی یک شرکت تامین مواد اولیه در نظر گرفته شده که به تایید هیئت مدیره ذوب آهن اصفهان رسیده است با توجه به برنامه ریزی انجام شده در جهت توسعه خط تولید انتظار می رود در ماه های آینده شاهد افزایش میزان تولیدات محصولات ذوب آهن اصفهان از جمله میلگرد باشیم. در صورت تحقق این امر ذوب آهن اصفهان بار دیگر قدرت خود را بر رقبای فولادسار اثبات می نماید. شایان ذکر است که ذوب آهن تنها مجموعه ای می باشد که جهت تولید محصولات فولادی خود از فرآیند کوره بلند بهره می گیرد.

این مجموعه علاوه بر تولید محصولات فولادی ساختمانی سردمدار تولید محصولات صنعتی نیز می باشد. استانداردهای تولیدی، بهره گیری از خطوط و تجهیزات مدرن، کارشناساس فنی مجرب و استفاده از علوم روز موجب شده این مجموعه بتواند نقش به سزایی در پیشرفت رتبه جهانی فولاد ایفا کند.

دفتر فروش میلگرد ذوب آهن

ذوب آهن اصفهان صادرکننده نمونه کشور

مجموعه ذوب آهن اصفهان در سال جاری توانسته  در زمینه عملکرد صادراتی خوش بدرخشد به گونه ای که در ۱۲ ماه اخیر موفق به صادرات ۱۳۰ هزار تن محصول فرعی و ۶۰۰ هزار تن محصولات فولادی  جمعا به ارزش بیش از ۳۰۰ میلیون دلار که با رشد ۲۷۰ درصدی همراه بوده است. این رشد و توانمندی مجموعه در صورتی که با ظرفیت ۱۰۰ درصدی همراه شود می تواند رشد جایگاه فولاد ایران را تسریع بخشد و موجب بهبود موقعیت ایران در بازار صادرات میلگرد و سایر محصولات فولادی شود. امروزه بالغ بر بیست کشور در زمره بازارهای فروش میلگرد ذوب آهن اصفهان هستند این مجموعه تاکنون توانسته محصولات خود را با موفقیت در بازار کشورهایی چون انگلستان، کشورهای حاشیه خلیج فارس و آفریقا به فروش برساند همچنین درسال گذشته موفق شد بیش از نیمی از تولیدات خود را به کشورهای متقاضی صادر نماید و در نهایت به دلیل کیفیت و هدفمند بودن تولیدات میلگرد و سایر محصولات فولادی عنوان صادرکننده نمونه ملی را به نام خود به ثبت برساند.

حتما بخوانید :   آیا قیمت میلگرد کاهش می یابد؟

برنامه توسعه صادرات میلگرد ذوب آهن اصفهان

میر عامل ذوب آهن اصفهان اذعان داشت در حال حاضر اقداماتی جهت صادرات میلگرد با قیمت رقابتی انجام شده که در آینده ای نه چندان دور با کاهش میزان مصرف آب و انرژی تحقق خواهد یافت. هدف قرار دادن بازار محصولات فولادی کشورهای عراق و سوریه در برنامه ریزی کوتاه مدت کارخانه ذوب آهن اصفهان قرار دارد.

نقش ذوب آهن در بازسازی کرمانشاه

این مجموعه تاکنون توانسته بخشی از محصولات فولادی از جمله میلگرد مورد نیاز جهت بازسازی مناطق زلزله زده کرمانشاه را تامین نماید. بر اساس آمار و گزارسات تاکنون ده ها هزار تن میلگرد و تیر آهن ذوب آهن اصفهان جهت بازسازی مناطق زلزله زده کرمانشاه ارسال شده است. ارزش مابه تفاوت میلگرد و سایر محصولات فولادی ارسالی به کرمانشاه بالغ بر ۴۲ میلیارد تومان تخمین زده می شود.

این مجموعه انجام مبادلات بالا را بر سود بیشر ترجیح می دهد بر همین اساس برنامه ریزی هایی در مرداد و شهریور ماه سال جاری انجام شد که در نهایت موجب فروش میلگرد ذوب آهن اصفهان با قیمت پایین تر از قیمت میلگرد در بازار آزاد گردید. فروش داخلی مجموعه ۱ میلیون و ۱۵۰ هزار تن تخمین زده می شود. کیفیت  و قیمت ثابت و رو به پایین میلگرد ذوب آهن اصفهان در روزهای اخیر موجب شده این محصول در زمره پرفروش ترین های فولادی قرار گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید