خط ویژه 35155-031

تاریخچه تولید میلگرد

تاریخچه استفاده از میلگرد در بتن
تاریخچه تولید میلگردReviewed by نویسنده مرکز آهن on Jan 5Rating:
۵ (۱۰۰%) ۳ تعداد رای ها

تاریخچه استفاده از میلگرد در بتن

در دهه های گذشته از بتن به عنوان محصولی سخت و مستحکم برای طراحی و ساخت سازه ها استفاده می شد. نیروی مقاومتی بتن بسیار مطلوب بود و می توانست فشارهای وارده را متحمل و به خوبی مهار نماید اما این محصول یک ضعف بزرگ به همراه دارد اینکه مقاومت کششی پایین موجب می گردد در برابر برخی نیروها تاب مقاومت نداشته از درون نابود شود. ایده های متنوعی در خصوص افزایش میزان مقاومت بتن مطرح و آزمایش گردید تا در نهایت تلفیق فولاد و بتن توانست این مشکل را رفع نماید. تاریخچه ایده کاشت میلگرد در بتن و عملیاتی کردن آن به سال های ۱۸۰۰ تا ۱۹۵۰ میلادی باز می گردد.

مشخصات میلگرد

تاریخچه تقویت سازه ها به چندین قرن قبل باز می گردد با توجه به موقعیت های جغرافیایی گوناگون، استفاده از محصولی که بتواند میزان مقاومت سازه در برابر شرایط و عوامل محیطی را افزایش دهد، رواج یافت. در تاریخچه جهانی قلعه وینسنس اولین سازه ای است که از دو هزار میلگرد استفاده نمود در اواسط قرن هجدهم نیز برجی در روسیه با روش میلگردگذاری در بتن تقویت شد که سر آغاز فعالیت های بعدی این حوزه گشت. روش تقویت بتن در گذشته تکامل و به شکل امروزی یعنی بتن مسلح رواج یافته است.

تاریخچه تولید میلگرد

مشاهده نسخه pdf مقاله : تاریخچه تولید میلگرد

استفاده از فولاد برای ساخت وسایل مورد نیاز از سال ها قبل رایج بود. به عنوان مثال در سال ۱۸۴۸ شخصی به نام لمبوت یک قطعه فولادی شبکه ای مانند به عنوان پارو تهیه نمود. سال های بعد نیز منوال به همین شکل گذشت از محصولات تولیدی که در تاریخچه فولاد ثبت شده می توان به منبع آب ساخته شده توسط مونیر در سال ۱۸۷۳ میلادی اشاره نمود. این شخص در خصوص این موضوع کتابی را تالیف نمود که چند اصل اساسی آن امروزه در صنعت مورد استفاده قرار گرفته است:

  • چسبندگی میان فولاد و بتن موجب انتقال فشارهای وارده به سمت فولاد خواهد شد.
  • تغییرات دما و حرارت میان بتن و فولاد تقریبا یکسان است.
حتما بخوانید :   آلیاژ فولاد زنگ نزن

اطلاعاتی درباره میلگرد

در سال ۱۸۰۰ میلادی شخصی به نام جوزف لوئیس با هدف تقویت سازه ها ایده آرماتور بندی را مطرح نمود. طبق تحقیقات او، اضافه کردن میله های مقاوم و ضخیم فولادی که امروزه میلگرد نامیده می شوند می تواند میزان مقاومت بتن را تا حد چشم گیری افزایش دهد. هدف اصلی از آرماتور بندی از همان ابتدا بالا بردن میزان مقاومت سازه در برابر حوادث طبیعی، زلزله و فشارهای وارده بر ساختمان بوده است. جوزف لوئیس این نکته را کشف نمود اما استاندارد مربوطه ای برای کاشت میلگرد در بتن وجود نداشت. بالغ بر نیم قرن بعد در سال ۱۸۷۸ شخصی به نام تادئوس هیات یک سیستم استاندارد برای تولید محصول فولادی با هدف تقویت مقاومت ساختمان ارائه نمود. محبوبیت این ایده به قدری افزایش یافت و از آن استقبال شد که شاخ و برگ هایی به ایده اضافه و در نهایت به مرحله اجرایی رسید. در سال ۱۹۵۰ برای اولین بار میلگردهایی توسط ایالات متحده آمریکا در بتن سازه ها تعبیه شد. کم کم روال استفاده از میلگرد در بتن به منظور افزایش مقاومت کششی سازه رواج یافت و امروزه پیاده سازی این ایده به عنوان یکی از استانداردهای مطلوب در جهان به چشم می خورد.

تاریخچه تولید میلگرد در ایران

پس از رایج شدن این ایده، در هر کشور تکنیک و استانداردهایی برای تولید محصولات در نظر گرفته شد به عنوان مثال کشور روسیه محصولات تولیدی خود را در سه دسته بندی تحت عنوان های گرید A1، A2 و A3 به مرحله تولید رسانید که هر کدام خواص مکانیکی و ظاهری خاص خود را دارند. در ایران نیز محصولات تولیدی مطابق با استانداردهای ملی و کشور روسیه تولید می گردند. از سردمداران این حوزه می توان به کارخانه ذوب آهن اصفهان اشاره نمود که با ۳۰ درصد سهم بازار، نفوذ بالایی بر قیمت روز میلگرد دارد. شایان ذکر است امروزه این گریدها با نام های ساده ۲۴۰، آج ۳۴۰ و… نام گذاری می شوند.

حتما بخوانید :   فرآیندهایی برای داشتن ورق گالوانیزه با کیفیت تر

مراحل تولید میلگرد

در پروسه ساخت میلگرد ساختمانی یا صنعتی فرایندهای متعددی پیاده سازی می شود تا در نهایت محصول مورد نظر تولید گردد. از اهم دستگاه ها در خط تولید میلگرد می توان به تجهیزات زیر اشاره نمود:

  • کوره های پیش گرمی که وظیفه پخت و حرارت دادن به شمش ها را بر عهده دارند.
  • شمش ها به کمک رول به سمت رافینگ هدایت می شوند.
  • رافینگ فرایند تنظیم ابعاد و ازیاد طول شمش ها را بر عهده دارد.
  • رول های تعبیه شده در رافینگ محصولات را به سمت استندها منتقل می کنند.
  • قیچی های مخصوص جهت برش محصولات در طول مورد نظر
  • بسترهای خنک کننده و بسته بندی محصولات

قیمت روز میلگرد

تاریخچه استفاده از میلگرد در بتن به سال های بسیار دوری باز می گردد که با تکامل یافتن یک ایده اولیه به شکل امروزی یعنی مسلح نمودن بتن شکل گرفته است. این ایده همچنان فضایی برای تکامل و تغییر شکل استفاده دارد چرا که در برخی موارد فشارهای وارده و تکان های سازه ناشی از رخ دادن زلزله موجب جدا شدن وخمیدگی میلگرد و بتن می گردد. از همین رو استفاده از میلگردهایی به صورت جانبی و تکامل این ایده همچنان وجود دارد و یقینا در سال های آتی روند تقویتی مطلوب تری در سازه ها پیاده سازی خواهد شد.

یک نظر در مورد «تاریخچه تولید میلگرد»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید