خط ویژه 35155-031

محاسبه طول مهاری میلگرد

حداقل طول مهاری میلگرد
محاسبه طول مهاری میلگردReviewed by نویسنده مرکز آهن on Feb 5Rating:
۵ (۱۰۰%) ۱ تعداد رای ها

طول مهاری میلگرد در فونداسیون

طول مستقیم قلاب ها، قطر میلگرد، شعاع خم، طول مهاری، گیرایی و… از جمله فاکتورهای مهم در تخمین و محاسبات مهندسی سازه ها به شمار می روند. اصولا میلگردهای آج دار نسبت به میلگردهای ساده برای مسلح سازی بتن کارامدتر هستند. میلگردهای آجدار اصطکاک خوبی در کنار بتن از خود نشان می دهند برهمین اساس تماس ایجاد شده مابین فولاد و بتن به عنوان تکنیکی جهت مقاوم سازی سازه به کار برده می شود. برای اینکه میلگردهای تعبیه شده در بتن حداکثر مقاومت را از خود نشان دهند باید سطوح و نسبت فاکتورها را به طور دقیق ارزیابی نمود.

نکته قابل اهمیت این است که میلگردها در بتن به صورت ثابت تعبیه می شوند بر همین اساس طول میلگرد، چسبندگی با بتن و سطح تماس سه فاکتور اساسی برای محاسبات مهندسی به شمار می روند. در این محاسبات عددی تحت عنوان طول مهاری میلگرد محاسبه می شود. حتما می پرسید طول مهاری میلگرد چیست؟ در ادامه به شرح مفصل این موضوع خواهیم پرداخت. میلگرد به کار رفته در بتن می تواند بنابر سیاست های سازنده دارای خواص خاص خود باشد قیمت روز میلگرد نیز بسته به سازنده و برند آن متغیر است به صورت کلی می توان گفت که میلگردهای آجدار بهترین نوع برای مقاوم سازی سازه هستند.

قیمت روز میلگرد

تعریف طول مهاری میلگرد

منظور از طول مهاری میلگرد همان طول لازم جهت اتصال و چسبندگی فولاد و بتن با توجه به قطر و میزان مقاومت میلگرد فولادی می باشد. به عبارت ساده تر نسبت قطر و طول میلگرد در میزان چسبندگی با بتن را طول چسبندگی یا طول مهاری می نامند. میلگردهایی که دارای قطر بیشتری باشند طبیعتا تاب تحمل فشارهای بیشتری را داشته از طرفی باید دارای طول مهار بیشتری بوده و تماس بیشتری با بتن داشته باشند تا بتوانند نیروها و فشارهای وارده را مهار نمایند.

حتما بخوانید :   4 نکته طلایی در نحوه اجرای آرماتوربندی فونداسیون

از آن جایی که میلگردها به صورت شاخه ای در بازار محصولات فولادی یافت می شوند مشکلی در این خصوص وجود نخواهد داشت. میلگرد اصفهان در زمره برترین محصولاتی است که برای این منظور می توان تهیه نمود. قیمت روز میلگرد اصفهان به نرخ شاخه ای محاسبه می گردد.

فرمول طول مهاری میلگرد

طول مهاری میلگرد با نام طول گیرایی نیز شناخته می شود. و با علامت ld نمایش داده می شود. فرمول زیر به منظور تخمین طول مهاری میلگردهای آجدار مورد استفاده قرار می گیرد. علاوه بر مورد فوق مواردی دیگری نیز در فونداسیون بندی یا در ارتباط با میلگرد وجود دارد که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • ضریب موقعیت میلگرد: این فاکتور به منظور تخمین تاثیر بتن ریزی در اطراف میلگردها در نظر گرفته شده است.
 • پوشش میلگرد: این فاکتور جهت کنترل تاثیرات اپوکسی می باشد.
 • ضریب بتن: مقاومت کششی بتن بسیار پایین است به همین منظور میلگرد درآن تعبیه می شود این فاکتور میزان مقاومت کششی بتن را تخمین می زند.
 • اندازه میلگرد: ضریب اندازه میلگرد تاثیر بسزایی در انتقال و مهار نیروها دارد.
 • فاصله میلگردگذاری ها: منظور فاصله بتن تا میلگردهای مهاری است.

فرمول زیر نیز به منظور تخمین طول مهاری میلگرد مورد استفاده قرار می گیرد.

فرمول محاسبه طول مهاری میلگرد

طول مهاری و مهار میلگردها

زمانی که مهندسین در نظر داشته باشند تعداد زیادی میلگرد را در بتن یا ستون تعبیه نمایند، آن ها را به صورت گروه های دو، سه یا چهارتایی دسته بندی و در محل مورد نظر قرار می دهند. در چنین شرایطی طول مهاری یک میلگرد محاسبه و بر اساس ضرایب مربوطه تخمین زده می شود. ضرایب مربوطه به شرح زیر هستند:

 • دسته های دوتایی برابر با ۱/۰۰
 • دسته سه تایی معادل ۱/۲
 • دسته چهارعددی برابر ۱/۳۳
حتما بخوانید :   میلگرد کامپوزیت چیست؟

تعداد میلگرد در فونداسیون

در صورتی که دیوارهای سازه، برشی باشند تعداد آرماتورها متفاوت خواهد بود. همین مورد ممکن است در مراحل بعدی مشکلات ناخواسته ای را به وجود آورد بنابراین بهتر است تعداد میلگردها را تغییر داد و از سوی دیگر فاصله بین میلگردها را کاست. به منظور تخمین وزن میلگرد می توان از جداول استاندارد مربوطه کمک گرفت.

محاسبه تعداد میلگرد در ستون

بر اساس مبحث نه مقررات ملی و ساختمانی فشارهای وارده و نیروهای کششی عمود بر بتن از دو سوی میلگرد به بتن منتقل و نهایتا مهار می گردد. مهار میلگرد به ۳ شیوه زیر صورت می پذیرد:

 1. تعبیه قلابی در انتهای مقطع فولادی مطابق با استانداردهای ملی
 2. استفاده از وسایل مخصوص در کنار میلگردها
 3. اتصال میان بتن و آرمارتور

روش اتصالات بتن و آرماتور و همچنین شیوه قلاب در انتهای میلگرد در میان مهندسان از مقبولیت بیشتری برخوردار است. اتصال بتن و فولاد به چند فاکتور بستگی دارد از جمله:

 • میزان اصطکاک بتن و فولاد
 • اتصال آج های روی سطح مقطع و فرو رفتن آن ها در بتن
 • مهار مکانیکی میلگرد
 • و…

به منظور کسب اطلاعات بیشتر در خصوص قیمت میلگرد بروز و انتخاب بهترین محصول با مشاورین مرکز آهن در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید