نحوه تشخیص تیرآهن ذوب آهن اصفهان

مشخصات تیرآهن ذوب آهن اصفهان
نحوه تشخیص تیرآهن ذوب آهن اصفهانReviewed by پایگاه خبری مرکز آهن on Jun 11Rating: ۲.۵نحوه تشخیص تیرآهن ذوب آهن اصفهان
لطفا به این مطلب رای دهید

چگونگی تشخیص انواع تیرآهن در بازار

تیرآهن به عنوان پروفیل پرکاربرد ساختمانی برای ایجاد استحکام در قسمت های مختلف ساختمان و به صورت تیر اصلی، فرعی و کلاف در ساختمان کاربرد دارد. اما در انتخاب نوع مرغوب این محصول متناسب با نوع کاربرد ما، چه مواردی باید مد نظر قرار گرفته شود؟ در ادامه مطلب نکاتی به شما خواهیم گفت که به راحتی بتوانید تیرآهن اصفهان را از دیگر موارد تشخیص دهید. این محصولات اغلب با توجه به شکل ظاهری، واحد صنعتی تولید کننده همچنین استاندارد مربوط به محصول تشخیص داده می شوند که با شناخت این موارد می توانید خرید مطمینی داشته باشید.

قیمت تیرآهن اصفهان

انواع تیرآهن ساختمانی

 • تیرآهن بال پهن ( IPB )
  مقاطع طویل H با بال های پهن و مقاومت کششی بالا می باشد. این محصول با ارتفاع ۱۰۰ تا ۱۰۰۰ میلیمتر ساخته می شود.
 • تیرآهن استاندارد چین و روسیه ( INP )
  بال تیرآهن های ساخته شده با استاندارد کشور چین و روسیه با فاصله گرفتن از جان تیر کاهش می یابد. به گونه ای که در ابتدای جان محصول، بال ها نازک بوده و به مرور تا انتهای آن، این ضخامت افزایش می یابد. در نهایت ظاهر محصول با شیب ملایمی همراه است.
 • تیرآهن استاندارد اروپا و ایران ( IPE )
  این مقاطع طویل  ساخته شده مطابق با استاندارد اروپا به شکل I می باشد. محصول به گونه ایست که در تمام طول آن ضخامت بال ها ثابت است. در ایران اغلب از بین انواع آن برای ساخت خرپا، نعل، پل و یا برای ساخت سقف استفاده می کنند. همچنین این نوع تیرآهن از کشورهای آلمان، اسپانیا و لهستان وارد کشور می شود البته دیده شده این محصول از کشورهای چین یا روسیه هم وارد شود که برخی عزیزان بعد از اینکه اقدام به خرید و متحمل شدن هزینه های گزاف حمل و نقل شده اند به این تفاوت پی برده اند. از همین رو اهمیت دارد که در هنگام خرید محصول از روی شکل ظاهری، این دو تیرآهن را بشناسید. در تصویر زیر به راحتی می توانید این تفاوت را مشاهده کنید.
  تیرآهن IPE و INP
حتما بخوانید :   نحوه تشخیص میلگرد میانه

تیرآهن ذوب آهن اصفهان

در ایران این محصولات در کارخانه های ذوب آهن اصفهان، ماهکار اشتهارد، اهواز و… تولید و عرضه می شوند. اما از آنجایی که موضوع بحث این مقاله بررسی نحوه تشخیص تیرآهن اصفهان است به بررسی مقاطع تولید شده در کارخانه ذوب آهن اصفهان می پردازیم.
ذوب آهن اصفهان از برترین و بزرگترین واحدهای صنعتی تولید کننده مقاطع فولادی در ایران می باشد. این مقاطع در این واحد صنعتی مطابق با استاندارد اروپا ( IPE) و در سه نوع نیم بال پهن موازی (IPE) ، بال پهن موازی (IPB) و بال باریک شیبدار (IPN) ساخته می شود. این واحد صنعتی با حک علامت اختصاری  ESCO با فاصله های ۲ متر از یکدیگر بر روی بدنه محصول تشخیص تیرآهن ذوب آهن را برای مشتریانش آسان کرده است.

وزن این دست از محصولات این واحد صنعتی دقیقا مطابق با جدول وزن اشتال بوده، بدین معنا که چنانچه شما عزیزان هزینه بیشتری برای تیرآهن های این کارخانه نسبت به محصولات یزد، فایکو و یا ناب می کنید، محصولی با وزن دقیق خریداری می نمایید. این مقاطع در سایز های متفاوتی از ۱۴ تا ۳۰ میلیمتر و همچنین با وزن های متفاوت در بازار عرضه می شوند.

 1. تیرآهن نیم بال پهن موازی
  مشخصات فنی تیرآهن بال پهن ذوب آهن
  این پروفیل با علامت مشخصه I-2 و مطابق با استاندارد ملی ایران ۱۷۹۱ و استاندارد DIN 1025-5 تولید می شود. این محصولات در ابعاد، جرم، مقادیر ایستایی، رواداری و مشخصات فنی، متفاوت می باشد.ابعاد و وزن تیرآهن ذوب آهن اصفهان
  در ساخت این پروفیل ها با توجه به گرید آن از درصد های متفاوتی از کربن، سیلیسیم، منگنز، فسفر، گوگرد و نیتروژن استفاده می کنند. در جدول زیر می توانید به صورت دقیق درصد ترکیبات شیمیایی این محصول را با توجه به گرید آن مشاهده نمایید.وزن تیرآهن ذوب آهن اصفهان
  طبیعتا هر کدام از این پروفیل ها با توجه به درصد آلیاژ به کار رفته در آن خواص مکانیکی متفاوتی داشته که در جداول زیر موجود می باشد.مقاومت کششی تیرآهن ذوب آهن اصفهان
 2. تیرآهن بال پهن موازی IPB
  تیرآهن بال پهن موازی اصفهان
  این مقاطع در ذوب آهن اصفهان به روش نورد گرم و مطابق با استاندارد DIN 1025-2 و استاندارد ملی ایران ISIRI 14484 با دو وزن متوسط I-5 و سبک I-4 ساخته می شوند. ممکن است شما عزیزان در کنار علامت IPB حروف V و L را مشاهده کنید. IPBV نشان دهنده مقاطع متوسط و IPBL نشان دهنده مقاطع سبک می باشد. شما عزیزان می توانید اطلاعات ابعاد و وزن، مقادیر ایستایی و درصد آلیاژهای بکار رفته در هر دو نوع تیرآهن سبک و متوسط را در جداول زیر مشاهده نمایید.
حتما بخوانید :   روش تولید آهن از سنگ معدن تا کارخانه فولادسازی (قسمت 2)

جدول وزن تیرآهن بال پهن موازی متوسط

جدول وزن تیرآهن بال موازی
مقادیر ایستایی بال پهن موازی متوسط

مقادیر ایستایی تیرآهن بال پهن موازی
جدول وزن و ابعاد تیرآهن های بال پهن موازی سبک

جدول وزن تیرآهن بال پهن سبک
مقاومت ایستایی و کششی محصول به ترتیب در دو جدل زیر قابل مشاهده می باشد

مقاومت ایستایی تیرآهن بال پهن سبکمقاومت کششی تیرآهن بال پهن سبک
آنالیز شیمیایی این محصول را می توانید در جدول زیر مشاهده کنید.

آنالیز تیرآهن بال پهن موازی سبک

۳. تیرآهن بال باریک شیبدار IPN
تیرآهن بال باریک شیب دار ذوب آهن
این تیرآهن ها با بال های باریک و شیبدار مطابق با استاندارد ملی ایران ۳۲۷۷ و DIN 1025-1 با تفاوت هایی در درصد ترکیبات شیمیایی و همچنین در وزن جرم و مقادیر ایستایی ساخته می شود.
در جدول زیر می توانید درصد رواداری و ابعادی این نوع تیرآهن را مشاهده کنید.

تیرآهن بال باریک شیبدار ذوب آهن
مشخصات مکانیکی این تیرآهن ها از نظر مقاومت خمشی و کششی محصول به ترتیب در دو جدول زیر آمده است.

مقاومت خمشی تیرآهن شیبدار اصفهان
مقاومت کششی تیرآهن شیبدار اصفهان
در جدول زیر این محصولات از نظر آنالیز شیمیایی طبقه بندی شده اند.

وزن تیرآهن شیبدار اصفهانامیدواریم با مطالعه این مقاله به راحتی بتوانید تیرآهن های ذوب آهن را از دیگر محصولات مشابه تشخیص داده و از صرف هزینه های بیهوده جلوگیری نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید