خط ویژه 35155-031

رکود بازار مسکن تا کی ادامه دارد؟

قیمت روز هر کیلو آهن
رکود بازار مسکن تا کی ادامه دارد؟Reviewed by نویسنده مرکز آهن on Jan 3Rating:
۵ (۱۰۰%) ۱ تعداد رای ها

قیمت مسکن چه می شود

با توجه به براوردهای اخیر میزان معاملات صورت گرفته در بازار مسکن و سطح قیمت ها در کشور با تغییراتی همسو شده است. وضعیت خرید و فروش و معاملات صورت گرفته در ماه های اخیر نشان دهنده کاهش ۲۰ درصدی فروش واحدهای مسکونی بود بر اساس آمار با توجه به رشد صعودی قیمت آهن آلات و محصولات فولادی، رشد دلار و کاهش میزان ساخت و ساز در نیمه نخست سال ۹۷، رکودی بر بازار مسکن سایه افکنده که با پیاده سازی برنامه های طولانی مدت رفع خواهد شد. روال اما در نیمه دوم کمی متفاوت شروع شد. با کاهش نسبی قیمت دلار و روند ممتد نزولی، زمزمه هایی از پایین آمدن قیمت نهایی محصولات فولادی در بازار آهن آلات شنیده شد. اولین تغییرات در نمودار قیمت روز میلگرد خود نمایی کرد روال بی سابقه نزول ممتد نرخ های پایه بازار را در انتظار کاهش قیمت ها به حالت اغما فرو برد با این سرشیبی، وضعیت معاملات به سمت دیگری گرایش یافت. بر اساس آمار و اخبار آهن آلات این روند ناواضح در سال های اخیر، بازار مسکن را متاثر ساخته و در نتیجه آن رکود فعلی به وجود آمده که از بین بردن این سایه نیازمند پیاده سازی برنامه های دراز مدت ۷ یا ۸ ساله است. بررسی نبض بازار و ارزیابی عوامل رکود می تواند تدبیر معقولی برای به چرخش انداختن بازار آهن آلات و در نتیجه گامی محرک در خصوص افزایش میزان ساخت و ساز باشد.

حتما بخوانید :   آیا رکود به بازار مسکن باز خواهد گشت؟

نمودار رکود مسکن

بررسی روند مسکن در نیمسال ابتدایی سال نشان دهنده رکود فعلی بازار نسبت به مدت مشابه در سال گذشته است. در فرودین ماه ۹۷ میزان ۲۸ درصد، تورم ۳۳ درصدی در اردیبهشت، خرداد با ۴۲ درصد، تیرماه با ۵۲ درصد، مرداد ماه همراه با ۶۱ درصد تورم و شهریوری که با ۷۳ درصد تورم در بازار مسکن همراه بود توان خرید و ساخت و ساز را به طرز چشم گیری کاهش داده است. عدم ساخت ساز سرانه مصرف فولاد کشور را نیز تحت تاثیر خود قرار می دهد و همین امر در چرخه فولادی دخیل است.

افزایش قیمت مسکن

رکود مسکن تا کی؟

افزایش قیمت در بازار آهن آلات علاوه بر تحت تاثیر قرار دادن بازار مسکن موجب افزایش نرخ اجازه بها نیز می گردد. پیش بینی می شود رکود حاکم تا نیمه دوم فصل سرما ادامه یابد پس از آن نتایج برنامه ریزی های پیاده سازی شده کم کم نمود خواهند کرد. از طرفی بهبود قیمت محصولات فولادی مجتمع های بزرگ چون کارخانه ذوب آهن اصفهان و آغاز فعالیت های ساخت و ساز در پایان فصل می تواند تاثیر به سزایی در جریان افتادن این پروسه داشته باشد. نگرانی متقاضیان مسکن و انبوه سازان از قیمت روز آهن آلات در بازار داخلی و بورس با وعده تحرک بازار مسکن کمرنگ تر شده اما همچنان مشخص نیست این روند صعودی تا کی ادامه خواهد داشت. وعده کاهش قیمت مسکن و تحریک بازار کور سوی امیدی را دل بازار ایجاد نموده ووزیر راه و شهرسازی اذعان داشت برنامه ریزی های توسعه بازار در حال اجرا می باشد و در صورت موفقیت در سال های ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ شاهد نتایج حاصله آن خواهیم بود. چالش های نقدینگی بازار، قیمت روز آهن آلات، عدم وجود نهادهای حمایتی خاص دراین حوزه، پالس های منفی موجود در بازار و…. همگی موجب تغییر مسیر صحیح بازار مسکن شده اند. برنامه هایی چون تنظیم بازار، ثبات قیمت محصولات فولادی، افزایش سرانه مصرف آهن آلات، تحریم بازار مسکن و خروج از شرایط حاکم زمان بر هستند و هر مساله باید به طور جداگانه در پروسه های نظارتی مورد ارزیابی قرار گیرد.

حتما بخوانید :   بررسی روند قیمت میلگرد در بازار داخلی و خارجی طی هفته ای که گذشت

پیش بینی بازار مسکن

تخصیص بودجه برای ساخت مسکن و اجاره های ۹۹ ساله از برنامه هایی می باشد که به تازگی پیاده سازی شده که عاید نتایج مثبت آن طی سه سال آینده خواهیم بود. با وجود تورم ۵۰ درصدی قیمت مسکن در یک سال گذشته خروج از بازار مسکن با سرعت نسبتا کمی صورت خواهد گرفت مقاومت بازار در برابر عوامل کلیدی موثر و پیچیدگی های موجود مستلزم صرف زمان و برنامه ریزی اقتصاددانان این حوزه است چرا که بارها شاهد پیاده سازی برنامه های نامطلوب در این حوزه بوده ایم که نه تنها موجب بهبود وضعیت بازار نشده بلکه تاثیر منفی نیز بر جای گذاشته است.

درصد افزایش قیمت مسکن

در حال حاضر بازار آماده تخلیه حباب منفی حاکم می باشد. گره خوردن بازار مسکن به تغییرات ارزی و قیمت روز آهن آلات موجب التهابات فعلی شده که در خصوص آن با اتخاذ تدابیر دوراندیشانه، تسهیل خرید و فروش مسکن، به رونق انداختن بازار، حمایت از فولاد سازان در جهت افزایش ظرفیت های تولیدی، بالا رفتن توان خرید جهت تهیه مواد اولیه به منظور ساخت و ساز و… همگی موجب چرخش جریان تولیدات و مصرف سرانه و در نهایت افزایش ساخت و ساز می گردند. این نکته بر همگان مبرم شده که تنها پیاده سازی تدابیر معقول و منطقی می تواند به بازار جانی دوباره ببخشد. امید است با تنظیم تغییرات ارزی و ایجاد ثبات در حوزه آهن آلات شاهد خروج بازارهای مذکور از رکود حاکم باشیم.

در راستای تکمیل از اطلاعات به شما توصیه می شود نمودار قیمت میلگرد در سال ۹۷ را مشاهده فرمایید.

حتما بخوانید :   تورم در اقتصاد کشور سبب رکود در بازار مسکن و فولاد گردید

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید