خط ویژه 35155-031

اسپیسر میلگرد چگونه از بروز خسارت جلوگیری می کند؟

اسپیسر میلگرد چیست؟
اسپیسر میلگرد چگونه از بروز خسارت جلوگیری می کند؟Reviewed by Author3 on May 4Rating:
۵ (۱۰۰%) ۱ تعداد رای ها

اسپیسر ( Spacer ) میلگرد چیست؟

میلگرد در ساختمان سازی برای استحکام سازه در برابر تنش و نیروهای وارد بر ساختمان استفاده می شود. مقاطع فولادی به دلیل ماهیتی که دارند بر اثر قرار گرفتن در معرض رطوبت دچار زنگ زدگی و خوردگی می شوند که باعث پایین آوردن مقاومت آن در سازه می شود. برای حل این مشکل فعالان در این عرصه شروع به تولید و استفاده از مقاطع کامپوزیتی و یا استنلس کردند. اگر چه این کار مشکل خوردگی مقاطع را برطرف می کرد ولی از لحاظ هزینه به صرفه نبود. بنابراین مهندسان برای حل این معذل اقدام به استفاده از اسپیسر میلگرد کردند. اسپیسر در اصطلاح به معنای ایجاد فاصله بین آرماتور و بتن می باشد که استفاده از آن حلال دو مشکل مذکور بوده است.

انواع اسپیسر و مزایا و معایب آن

اسپیسر میلگرد چیست؟

مزایای این محصول علاوه بر حل معذل خوردگی آرماتور ها، وزن مناسب است که حمل نقل و نصب آن را آسان می سازد همچنین به اجرای کار سرعت می بخشد. از آن می توان در ساخت تونل، دال و دیوار، سد، مسلح کردن پی ها و ساختمان های صنعتی، تجاری و مسکونی استفاده کرد.

به دلیل کاربرد های متنوعی که مقاطع در ساختمان سازی دارند در جنس و نوع اسپیسرها هم تنوع دیده می شود. در این مقاله قصد داریم به توضیح اسپیسرهای مرتبط با صنعت ساختمان سازی بپردازیم. به طور کلی این محصول در فونداسیون (کف) و دیوار مورد استفاده قرار می گیرد که هر کدام از این ها شامل دسته بندی خاص خود است.

  • اسپیسر پلاستیکی

اسپیسر پلاستیکی
این محصول با وزن سبک و تنوع در شکل و ابعاد محصولی محبوب بین خریداران است. از مزایای استفاده از آن می توان به افزایش سرعت کار، وزن سبک، سهولت در اجرا و حمل و نقل، مقاومت بسیار بالا، قیمت پایین نسبت به سایر محصولات مشابه، سهولت در شکل پذیری، تنوع در شکل و طراحی خاص این محصول اشاره کرد. از اسپیسر پلاستیکی در دیوار، سقف و ستون و در پی ساختمان استفاده می کنند. این فاصله گذار سه نوع سبک، متوسط و سنگین دارد.

از نوع سبک یا فیکس برای مقاطع کمتر از ۱۴ میلیمتر در آرماتور بندی عمودی مورد استفاده قرار می گیرد. نوع متوسط یا هارد برای پوشش بتن برای آرماتور های با قطر ۲۸ میلیمتر مورد استفاده قرار می گیرد و از اسپیسر های سنگین یا پاور برای پوشش آرماتور های با قطر ۳۲ میلیمتر و بالا تر استفاده می کنند.

  •  اسپیسرهای بتن
حتما بخوانید :   نحوه تولید میلگرد ذوب آهن اصفهان

اسپیسر بتن
اسپیسر میلگرد با استفاده از قطعه ای با ایجاد فاصله بین خاموت و قالب بتن، ایجاد فاصله بین دو آرماتور و همچنین برای کنترل و ایجاد پوشش بتن با تایید مهندسان ناظر در فونداسیون مورد استفاده قرار می گیرد. این لقمه ها باید دارای مفتول هایی برای اتصال دادن به آرماتور داشته باشند. بعضا دیده شده که با استفاده از قطعه سنگ یا لوله های فلزی و یا قطعات چوب آرماتور ها را نگه می دارند که این کار اصلا توصیه نمی شود و مجاز نیست.

اسپیسرهای بتن، جدیدترین نوع در دسته بندی این محصول است و به چند دلیل از اسپیسر پلاستیکی برتری دارد. اولین دلیل ایجاد چسبندگی مطلوب بین اسپیسر و بتن بوده، عامل دیگر ناسازگاری حرارتی در انواع پلاستیکی این محصول می باشد که با تغییرات دمایی باعث ایجاد ترک هایی در سطح بتن می شود. همچنین مقاومت فشاری نوع بتنی نسبت به پلاستیکی بسیار بیشتر است.

  •  اسپیسرهای کفی

اسپیسر های کفی و ۹ نوع آن در بازار برای استفاده در فونداسیون موجود می باشد.

۱- اسپیسر یوفیکس U Fix Spacerاسپیسر یوفیکس
در شکل ظاهری محصول هیچگونه شاخکی مشاهده نمی کنید. این محصول در سقف ها و دال های کامپوزیت همچنین در اسلب ها و به طور کلی در سازه های سبک کاربرد دارد توجه بفرمایید که به هیچ عنوان استفاده از آن در بتن ریزی های حجیم توصیه نمی شود. در کف های مسطح به ازای هر متر مربع، ۴ عدد و در هر متر طول تیرها، ۳ عدد از این محصول استفاده کنید.

۲- اسپیسر یو چیر U Chair Spacerاسپیسر یوچیر
از این محصول در قطعات پیش ساخته، دال و سقف ها و کف سازه های سبک استفاده می کنند. استفاده از آن در آرماتورها با سایز های مختلف امکان پذیر است.

۳- اسپیسر مینی فیکس Mini Fix Spacer

اسپیسر مینی فیکس

برای سازه ها و شبکه های مقاطع سبک همچنین در میلگرد های حرارتی از این اسپیسر استفاده می شود. این محصول در بین محصولات مشابه به خود ارزان ترین نوع بوده و در سقف های عرشه فولادی، بتنی و کامپوزیتی مورد استفاده قرار می گیرد. در شبکه بندی های سبک آرماتور با سایز ۶ تا ۱۴ میلیمتر در هر متر مربع، ۴ عدد از این محصول را در نظر بگیرید.

۴- اسپیسر سنگین Hard fix spacer

 

اسپیسر سنگین

این فاصله گذار، برای پوشش های متراکم و سنگین که با استفاده از آرماتور های ۱۸ تا ۳۲ میلیمتر ساخته شده اند مناسب است. در فونداسیون های نیمه سنگین به ازای هر متر مربع، ۴ عدد اسپیسر باید در نظر گرفته شود، در حالیکه در کف های فوق سنگین این میزان در هر متر مربع، به ۶ تا ۱۰ عدد می رسد. در تیر ها هم در هر ردیف، ۲ عدد با فاصله ۶۰ سانتی متر در نظر بگیرید.
به طور کلی از این محصول می توانید در پی های نواری، گسترده و شناژها استفاده کنید، مطلوب ترین فاصله نگهدار برای پوشش بتنی ۳۰ تا ۱۰۰ میلیمتر می باشد.

حتما بخوانید :   مهم ترین صنایع فولاد کشور

۵- اسپیسر نرمال Max Spacer

 

اسپیسر نرمال

اسپیسر نرمال

در فونداسیون های نیمه سنگین مثل شناژها، کف های سنگین وزن و تیرودال از این محصول استفاده می شود. این محصول پوششی به اندازه ۳۰ تا ۷۵ میلیمتر ایجاد می کند. در کف های نیمه سنگین و برای آرماتور های بین ۸ تا ۲۲ میلیمتر در هر متر مربع ۴ عدد از این اسپیسر مورد استفاده قرار می گیرد و در تیر ها در هر ردیف ۲ عدد با فاصله ۶۰ تا ۷۰ سانتیمتر در نظر بگیرید.

۶- اسپیسر ساید فیکس Side Fix Spacer

 

اسپیسر سایدفیکس

اسپیسر سایدفیکس

در شبکه بندی های نیمه سنگین و آرماتور های سایز ۱۲ تا ۲۵ میلیمتر استفاده می شود. در شکل ظاهری این محصول از کنار دارای قفلی دارد که به عنوان اسپیسر تقویتی در سازه هایی که از تعداد کمی اسپیسر کار شده باشد استفاده می کنند. از مزایای این محصول قفل کن یک طرفه آن است که برای نصب در شبکه بندی، لازم به حرکت دادن آرماتور ها نیست و از بغل نصب می شود.

۷- اسپیسر فلت Flat Spacer

 

اسپیسر فلت

اسپیسر فلت

در سقف های فرو رونده و نرم از نوع فلت اسپیسر استفاده می شود که به دلیل دارا بودن پایه ی مسطح از فرو رفتنش به یونولیت کار شده در سقف جلوگیری می کند. در هر متر مربع از ۴ عدد از این محصول استفاده می شود.

۸- اسپیسر راند بیس Round Spacer

 

اسپیسر گرد

اسپیسر گرد

در کلیه سطوح گسترده، از این محصول مقرون به صرفه استفاده می کنند.

۹- اسپیسر دابل فیکس Double Fix Spacer

 

اسپیسر دابل فیکس

اسپیسر دابل فیکس

این محصول برای پوشش دهی دال های دو مش مورد استفاده قرار می گیرد. از ۴ عدد آن درهر متر مربع استفاده می کنند.

  •  اسپیسرهای دیواری

    این دسته از فاصله گذار ها به نوعی طراحی شده اند که برای مصارف در سازه های عمودی و طولی مانند دیوار و ستون مورد استفاده قرار بگیرند.

۱- اسپیسر ویل سان
اسپیسر ویل سان
نام دیگر اسپیسر ویل سان، اسپیسر خورشیدی بوده و بیشتر در سازه های با وزن متوسط کاربرد دارد. این نوع از اسپیسرها در سازه های عمودی مثل دیوار و ستون و… مورد استفاده قرار می گیرد. شکل ظاهری این محصول سطحی صاف در سطح خارجی است که به عنوان مزیت این محصول محسوب می شود. چرا که این طراحی درصد شکستن دندانه های اسپیسر را به صفر می رساند. در دیوار در هر متر مربع از طول ۳ عدد از این محصول و در ستون ها در هر ۱.۵ متر طول در هر ضلع خاموت ۲ عدد استفاده می شود.

حتما بخوانید :   آموزش و نکات جوشکاری فورجینگ میلگرد

۲- اسپیسر ویل فیکس Wheel Fix Spacerاسپیسر ویل فیکسطراحی این محصول به گونه ای ست که در مصارف عمودی مانند دیوار و ستون و در مقاطع مدور مورد استفاده قرار می گیرد. علت استفاده از این محصول جلوگیری از پیچ خوردن مقاطع در قالب و قرار گرفتن آن ها به صورت کاملا موازی می باشد. این محصول با دارا بودن قفل کن بسیار قوی در مرکز خود قادر به پوشش دهی بتن به فضای ۱۵ تا ۱۰۰ میلیمتر است.

از این محصول در دیوارها در هر متر مربع طول ۳ عدد و در ستون در هر ۱.۵ متر ارتفاع و در هر ضلع خاموت ۲ عدد مورد استفاده قرار می گیرد. نکته قابل اهمیت در استفاده از آن این است که اگر خاموت خارج از شبکه مقاطع قرار بگیرد فاصله این اسپیسرها از یکدیگر را ۷۵ سانتیمتر در نظر بگیرید ولی در صورتی که داخل شبکه آرماتور بندی قرار داشته باشد اسپیسر را به آرماتور های اصلی عمودی نصب کنید.

۳- اسپیسر کیج فیکس cage fix spacerاسپیسر کیج فیکس

از این محصول در خاموت ها برای ایجاد فاصله مناسب در پوشش دهی بتن و میلگرد استفاده می شود. همچنین از این محصول در سازه های سنگین مانند پایه پل، قالب های لغزنده و بالا رونده ها و در سازه های دریایی مورد استفاده قرار می گیرد. در هر ۱.۵ متر طول، از ۱ عدد این محصول استفاده می شود. ممکن است شما در بازار فاصله نگه دارنده کیج فیکس را به دو صورت V و O مشاهده کنید، از تیپ V بعد از بسته شدن شبکه مقاطع به طور کامل و از تیپ O قبل از بسته شدن کامل شبکه مقاطع، استفاده می کنند.

  • اسپیسر فلزی

این نوع از محصول به صورت مقاطع خم شده ای می باشد که میلگرد بتواند به راحتی بر روی آن حرکت کند.

  •  اسپیسر شیشه

اسپیسر شیشه

از این جدا کننده در شیشه های دو جداره برای ایجاد فاصله بین بلوک های شیشه در اندازه های استاندارد مورد استفاده قرار می گیرد.

تولید کننده اسپیسر میلگرد

شرکت های پوزولان (تولید کننده فاصله گذار های پلاستیگی)، سایان صنعت و  آرپیکو و…  به عنوان خط تولید انواع اسپیسر در کشور فعال می باشند. برای اطلاع از جزئیات و قیمت اسپیسر میلگرد در اصفهان لطفا با مشاوران ما در مرکز آهن و با شماره ی ویژه ۳۵۱۵۵-۰۳۱ تماس حاصل فرمایید. امیدواریم خواندن این مقاله نهایت رضایت شما عزیزان در این خصوص را کسب کرده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید