خط ویژه 35155-031

نحوه تشخیص میلگرد میانه

دفتر فروش کارخانه میلگرد میانه
نحوه تشخیص میلگرد میانهReviewed by نویسنده مرکز آهن on Jan 23Rating:
۵ (۱۰۰%) ۳ تعداد رای ها

علامت میلگرد میانه

کارخانه فولاد میانه واقع در آذربایجان در حوزه تولیدی و فروش میلگردهای سفید ساده و آجدار با ظرفیت تولید ۳۵۰ هزار تن به صورت سالیانه در حال فعالیت است. برای افراد بسیاری سوال است که چرا میلگردهای تولید شده در کارخانه فولاد میانه به صورت سفید رنگ و حالتی نرم و استیل مانند دارند؟ محصولات اغلب کارخانه های فولادی کشور تیره و دارای ظاهری خشک و خشن می باشند. میزان کربن به کار رفته در روند تولیدی محصولات فولادی و حرارت وارده بر روی رنگ، میزان شکنندگی و تردی محصول تاثیر گذار است از همین رو برخی محصولات تردتر و برخی دیگر نرم تر هستند. انجام عملیات خم و باز و همچنین جوشکاری روی محصولاتی که حالتی نرم تر دارند بلا مانع است. قیمت روز میلگرد میانه در بازار داخلی بر اساس ملاک هایی چون گرید، سایز و وزن محصول تخمین زده می شود.

نشانه گذاری و بسته بندی میلگرد

هر مجموعه تولیدی دارای یک علامت اختصاری است که روی شاخه محصولات خود درج نموده که در نهایت موجب سهولت تشخیص اصالت میلگرد می گردد. بر همین اساس از روی علائم حک شده می توان کارخانه تولیدکننده محصول را به سادگی تشخیص داد. از طرفی روی بسته بندی ها دو پلاک الصاق می گردد که شامل نام، برند، تولیدکننده، سایز و وزن بسته و… می باشد. از آن جایی که مجموعه های تولیدی کشور از دو روش کاملا متفاوت برای تولید محصولات خود استفاده می کنند کارخانه سازنده ملزم است نحوه تولید محصول را به اطلاع خریدار برساند به همین دلیل در کنار علائم اختصاری روی شاخه محصول، علائم دیگری نیز جهت اطلاع از سایز و روش تولیدی حک می گردد که در ادامه به شرح مفصل آن خواهیم پرداخت.

حتما بخوانید :   بندیل میلگرد چیست و هر بندیل چند تن است ؟

تشخیص میلگرد میانه

علامت اختصاری میلگرد میانه

اصولا محصولات آجدار از سایز ۱۰ الی ۳۲ تولید و روانه بازار می شوند خصوصیت بارز این دسته از محصولات رنگ آن ها می باشد که رو به سفیدی می روند دلیل این امر استفاده از درصد کربن پایین تر در ترکیبات شیمایی محصول می باشد بر همین اساس از میزان شکنندگی محصول به طرز قابل توجهی کاسته می شود. علامت اختصاری میلگرد میانه با حرف  ff درج شده روی آن نشانه ای بر کیفیت و اصالت محصول می باشد. برای جلوگیری از بروز مشکلات احتمالی حین خرید میلگرد میانه باید به علائم حک شده روی شاخه ها بسیار دقت نمود.

روش ترمکس در تولید میلگرد میانه

پروسه تولید بنابر تصمیمات کارخانه سازنده تعیین می گردد که به صورت غیر مستقیم روی قیمت محصول تاثیر گذار است. قیمت میلگرد میانه درب کارخانه نیز بر همین اساس و فاکتورهای جانبی تعیین می گردد. میلگردهایی که به شیوه آلیاژی به مرحله تولید می رسند دارای علامت اختصاری حک شده زیر روی شاخه های خود هستند:

  • علامت CU نشان می دهد محصول به شیوه آلیاژی به صورت آج ۴۰۰ یا گرید سه تولید شده است.
  • علامت JU نشان می دهد محصول از نوع گرید دو یا آج ۳۴۰ است.
  • SA نیز نشان دهنده میلگرد آلیاژی گرید چهار با علامت مشخصه آج ۵۰۰ می باشد.

شیوه دوم تولید میلگرد ترمکس نام دارد. در این شیوه تولید نیز سه علامت روی محصولات درج می گردد:

  • علامت CT روی میلگردهای گرید سه حک می گردد.
  • JT روی شاخه محصول نشان می دهد محصول از نوع A2 است.
حتما بخوانید :   روش پالتروژن چیست ؟

علامت اختصاری میلگرد میانه

روی پلاک های الصاقی بر میلگرد میانه موارد زیر درج شده و راهنمای کاملی برای خریدار محسوب می گردد.

  • نوع میلگرد
  • قطر محصول
  • کارخانه سازنده
  • علامت کنترل کیفی و استاندارد
  • نوع محصول

قبل از خرید محصول و استفاده از آن در مصارف صنعتی و ساختمانی از نحوه تولید و کاربرد آن اطلاع حاصل نمایید زیرا کارایی میلگردهای آلیاژی و ترمکس در برخی مناطق متفاوت است شایان ذکر است که محصولات میانه به صورت ترمکس به مرحله تولید رسیده و روانه بازار می شوند.

با توجه به توضیحات فوق، علامت CT حک شده روی شاخه میلگرد میانه نشان می دهد که این محصول گرید A3  یا همان آجدار است که به روش ترمکس تولید شده است.

در هنگام اتصال این دسته از محصولات باید دقت داشت که میلگرد عاری از آلودگی، رنگ، چربی و زنگ زدگی باشد محلول هایی به منطور پاکسازی سطوح محصولات فولادی وجود دارد که با استفاده از آن ها می توان آلودگی های سطحی را زدود. در صورت تمایل به مسلح نمودن بتن، باید دقت داشت که میلگردها در بتن هایی متراکم تعبیه گردند.  توصیه می شود جهت متراکم سازی از آجر یا چوب بهره گرفته نشود. در خصوص وصله میلگردها نیز باید دقت داشت که محصولات به صورت هم راستا چیده شده اتصالات و نحوه درج آن ها نیز حائز اهمیت است چرا میزان فشارهای وارده را به حداقل می رسانند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید