تاثیر ۲ عامل غیر فولادی بر روند اعلام قیمت میلگرد اصفهان

قیمت میلگرد اصفهان
تاثیر ۲ عامل غیر فولادی بر روند اعلام قیمت میلگرد اصفهانReviewed by Admin on Sep 17Rating:
لطفا به این مطلب رای دهید

عدم پیش روی روند افزایشی قیمت سکه و دلار با آغاز محرم

در حالی که از آغازین روز هفته جاری تاکنون، با عرضه های بورس محصولات فولادی و آزاد شدن سقف رقابت ها و ایجاد اصلاحیه بر روی قیمت های دستوری در بورس کالا قیمت روز میلگرد در بازار روند نسبتا باثباتی را همراه با شیب ملایم کاهشی طی می نماید، اما همچنان شاهد افزایش قیمت سکه و دلار در بازار داخلی می باشیم.

بر اساس آخرین خبرها، قیمت دلار در بازار آزاد روز یک شنبه ۲۵ شهریور ماه با هزار تومان افزایش به میزان ۱۴۱۴۹۰ ریال اعلام گردید و قیمت سکه نیز با افزایش ۱۱۰ هزار تومانی به قیمت فعلی ۴ میلیون و ۵۷۱ هزار تومان رسیده است. در حالی که از اواخر هفته گذشته تاکنون به ماه محرم وارد شده ایم و پیش بینی ها بر این بود که با ورود به این ماه، بازار سکه و طلا از رونق بیفتد اما این موضوع نیز نتوانست جلوی روند صعودی موجود را بگیرد.

با وجود افزایش عوامل روانی تاثیر گذار بر بازار داخلی اما بررسی نمودار قیمت میلگرد خبر از ثبات و گاها کاهش قیمت ها در بازار فولاد را می دهد. همچنان که قیمت دلار طی روزها و هفته های گذشته سبب ایجاد نوسانات شدیدی بر روی قیمت میلگرد اصفهان و سایر محصولات فولادی گردیده بود اما با تعجب اکنون نظاره گر روند مخالف رشد قیمت دلار نسبت برای این محصول و سایر محصولات فولادی می باشیم.

حتما بخوانید :   افزایش قیمت فولاد تا پایان سال جاری

از نظر اکثر فعالان بازار روند کاهشی و نسبتا با ثبات قیمت محصولات فولادی در نتیجه افت هیجان کاذب در این بازار و برداشته شدن سقف رقابت در عرضه های اخیر بورس می باشد که باعث گردیده تا این دو المان مهم و تاثیر گذار نتواند تاثیر خود را بر روی قیمت میلگرد اصفهان و سایر مبادی بگذارد.

قیمت میلگرد اصفهان امروز

حالت انفعالی مدیران وزارت نفت در برابر دوره دوم تحریم ها

در حالی که به دور دوم تحریم ها و کاهش صادرات نفت ایران تا حد صفر، روز به روز نزدیک تر می شویم اما متاسفانه بسیاری از مدیران اجرایی در وزارت نفت دست روی دست گذاشته و با برخوردی انفعالی نسبت به این موضوع و فرستادن کارشناسان رده پایین برای چانه زنی و رایزنی به کشورهای خریدار نفت، نشان می دهند که کشور ایران در برابر تحریم های جدی آمریکا از خود اراده ی محکمی را نشان نمی دهد.

از سویی دیگر برای انجام رایزنی با کشورهای طرف قرار داد خریدار نفت ایران لازم است که سطوح مدیریتی درگیر آن باشند اما متاسفانه سطح آن از مدیرعامل به کارشناس نزول داده شده و این در حالی است که تمامی لایه های وزارتخانه آمریکا با همکاری یکدیگر در ایجاد سناریوی تحریم ها بر علیه ایران و متقاعد نمودن کشورها برای اجرایی کردن آن، تمامی تلاش خود را بکار بسته اند.

متاسفانه با ادامه این شرایط در آبان ماه سال جاری، شرایط بسیار سختی بر بازار داخلی ایران همراه با شدیدتر شدن فشار تورم ایجاد خواهد شد. به دنبال آن با کاهش ارز در بازار داخلی مجددا سیکل باطل افزایش قیمت دلار را شاهد خواهیم بود. ادامه این روند و نزدیک شدن به فصل سرما سبب خواهد شد تا تقاضا برای مقاطع فولادی کاهش یابد. بطور معمول کاهش تقاضا منجر به نزول قیمت مقاطع فولادی خواهد شد. اما تاثیر گذاری نوسانات قیمت دلار بر روی قیمت میلگرد اصفهان ، روند صعودی را مشاهده خواهیم نمود.

حتما بخوانید :   آزادی عمل بانک مرکزی راه حل جدید دولت برای کنترل نرخ ارز

کاهش قیمت میلگرد در نتیجه کاهش جذابیت صادرات به کشورهای همجوار

در حالی که از یک سو قیمت میلگرد اصفهان درب کارخانه به دلیل آزاد شدن نرخ محصولات در بازار روند کاهشی را طی می نماید اما از سوی دیگر با وجود سخت گیری های صادراتی برای تولید کنندگان فولادی میزان جذابیت صادرات به کشورعراق و یا افغانستان مانند گذشته دیگر وجود ندارد و این روند سبب ایجاد سیگنال کاهشی برای این محصول گردیده است.

در این میان بازار مواد اولیه نیز روند رو به کاهشی داشته و نسبت به آزاد سازی قیمت ها روی خوش از خود نشان داده است. این روند می تواند سیگنال امیدوار کننده ای را در بازار فولاد برای دورنمای محصولات فولادی بوجود آورد، زیرا با توجه به کاهش معاملات طی روزهای اخیر و با وجود تقاضای مازاد از هفته گذشته تاکنون، می توان به افزایش عرضه ها در روزهای آتی امیدوار بود.

البته با وجود تعطیلات آخر هفته جاری و رسیدن به ایام شهادت سرور و سالار شهیدان رصد دقیق بازار فولاد و پیش بینی دورنمای کلی برای آن به هفته آتی موکول می گردد، زیرا در پایان هفته اغلب بازار ها نیمه تعطیل می باشند.

وزن میلگرد اصفهان

افزایش نرخ محصولات فولادی در بورس کالا و افت قیمت ها در بازار آزاد

قیمت میلگرد اصفهان امروز در بازار آزاد به میزان ۵۰ تومان نسبت به روزهای گذشته کاهش یافته است. با وجود کاهش قیمت ها در بازار آزاد و احتمال رشد نرخ در بورس کالا، بازار فولادی به طور کلی به سمت روند باثبات در تعیین قیمت ها حرکت خواهد نمود. هرچند که تاکنون افت قیمت را برای محصولات فولادی در طی چند روزه اخیر تاکنون شاهد بوده ایم.

حتما بخوانید :   آینده قیمت مسکن در سال 98

این روند نشان دهنده استقبال از عدم رشد افسارگسیخته قیمت محصولات فولادی نسبت به فاصله قیمتی بین بازار بورس و بازار آزاد است. در معاملات بورس نیز شاهد رشد نرخ شمش به میزان ۴۳ درصد و ورق گرم به میزان ۲۰ درصد بودیم، که این بدان معناست که مصنوعات فولادی در بورس کالا کمتر از ۳۰ درصد رشد داشته اند و اوج رشد قیمت ها به میزان ۳۹ درصد بوده است.

در حالی که در گذشته بازار بورس سقف مجاز برای افزایش قیمت ها را به میزان ۱۵ درصد قرار داده بود، اما اکنون در صحنه بورس شاهد افزایش ۳۰ درصدی قیمت محصولات فولادی هستیم. در صورتی که این شرایط ادامه یابد، شاهد افت بیشتر قیمت محصولات فولادی در بازارآزاد خواهیم بود و این به معنی بهبود و ایجاد آرامش در بازار فولاد خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید