خط ویژه 35155-031

آینده قیمت مسکن در سال ۹۸

تحلیل قیمت مسکن در سال 98
آینده قیمت مسکن در سال ۹۸Reviewed by نویسنده مرکز آهن on Dec 18Rating:
۵ (۱۰۰%) ۱ تعداد رای ها

پیش بینی قیمت مسکن تا سال ۹۸

این روزها تاثیر دلار بر قیمت آهن آلات و مسکن سوالی است که اذهان را درگیر خود ساخته است. اما به راستی قیمت دلار همچنان نزولی خواهد بود و خریداران می توانند امیدوار باشند که به تبع روند کاهشی، از قیمت روز آهن آلات نیز کاسته شود؟ آمارها حاکی از آن است که ریزش دلار در حوزه هایی چون مسکن و بازار آهن آلات تاثیرگذار بوده است.

این روزها بازار محصولات فولادی نیز شیبی ملایم را در پیش گرفته است.پیش بینی می شود در صورتی که روند نزولی قیمت دلار به همین منوال ادامه یابد تا پایان سال ۹۷ شاهد کاهش ۲۵ درصدی قیمت در بازار مسکن خواهیم بود. این حوزه متاثر از روند نزولی دلار و کاهش قیمت روز میلگرد در بازار آهن آلات می باشد. رئیش اتحادیه تهران این گونه اذعان داشت که بازار مسکن از جمله مواردی است که مستقیما تحت تاثیر کاهش قیمت دلار قرار گرفته و حباب منفی آن شکسته می شود.

کاهش قیمت مسکن با کاهش قیمت دلار

در شرایط فعلی که می تواند امیدوارکننده باشد وزیر راه از برنامه های توسعه و محرک بازار مسکن رونمایی کرد. گفته می شود در سال های پیش رو باز هم با مشکل گرانی مصالح ساختمانی و پایین بودن توان خرید مردم مواجه خواهیم شد اما می توان به کمک محرک های بازار آهن آلات و بهره گیری از شرایط فعلی این روند را تا حد ممکن به تعویق انداخت و بستری برای افزایش ساخت و ساز ایجاد نمود تا به موجبات آن زمینه افزایش مصرف سرانه محصولات فولادی، رتبه فولادی ایران، سیاست های تعیین نرخ فولاد، ساخت و ساز و کنترل قیمت در بازار آهن آلات نیز فراهم گردد.

حتما بخوانید :   آیا رکود به بازار مسکن باز خواهد گشت؟

خوشبختانه با وجود مشکلاتی چون چالش نقدینگی در اقتصاد ایران و مسائل تامین مواد اولیه لازم در کلان شهر تهران نسبت به سنوات گذشته شاهد رشد ۳۲ درصدی در حوزه ساخت و ساز بوده ایم. خبرها حاکی از آن است که در ابتدای هفته جاری جلسه ای مبنی بر بررسی برنامه های عملیاتی بازار مسکن و طرح های خروج از رکود برگزار شد. بر اساس پیش بینی های انجام شده در حوزه مسکن، سال های ۹۸ و ۹۹ شاهد تاثیرات این برنامه های عملیاتی خواهیم بود. در خصوص رونق بازار مسکن اقداماتی از جمله نوسازی، ارائه وام برای خرید مسکن، تسهیلات خرید محصولات فولادی، کنترل قیمت بازار آهن آلات، عرضه محصولات در بازار بورس کالا، کنترل، قیمت میلگرد، قیمت روز ورق گالوانیزه در بازار داخلی اشاره نمود. تهیه زیرساخت های لازم برای توسعه حوزه مسکن از جمله اقداماتی می باشد که تمهیداتی برای آن در نظر گرفته شده است.

تحلیل قیمت مسکن در بازار

تحلیل قیمت مسکن در سال های آتی

در صورتی که روند کاهش قیمت در حوزه آهن آلات و ارز ممتد باشد شاهد شکسته شدن حباب منفی در بازار مسکن و افزایش مصرف سرانه فولاد در داخل کشور خواهیم بود. این روزها نرخ ارز مستقیما روی قیمت روز میلگرد ذوب آهن اصفهان ، بازار آهن آلات، مصالح و… تاثیرات خود را بر جای گذاشته است. طی سال های گذشته روند روبه رشد بازار آهن آلات موجب شد قیمت منازل مسکونی چیزی مابین ۸۰ تا ۱۰۰ درصد افزایش قیمت داشته باشند.

این روزها نگرانی هایی در باب موضوع تورم نیز اذهان را درگیر خود ساخته در صورتی که نرخ ارز نتواند روند نزولی فعلی خود را حفظ نماید با مقوله تورم در سال جدید مواجه خواهیم شد که مساله کوچکی نیست و موجب بروز مشکلات عدیده ای به ویژه برای فعالان حوزه آهن آلات و مسکن خواهد شد. به صورت عادی خروج از حالت رکودی بین ۴ الی ۵ سال زمان نیاز دارد در شرایط فعلی رکود حاکم بر بازار معادل ۸۳ درصد تورم می باشد که به طور تقریبی نیازمند گذر ۷ تا ۸ سال زمان جهت بازگشت به حالت عادی خود است.

حتما بخوانید :   آیا روند کاهشی قیمت ها در بازار فولاد ادامه خواهد داشت؟

مسئولین مربوطه و فعالان حوزه مسکن می توانند با تمهیداتی از جمله تهیه و ارائه واحدهای استیجاری دولتی، بالا بردن سقف تسهیلات مسکن، عرضه وام مسکن با شرایط مناسب، ارائه تسهیلات خرید مسکن و فراهم سازی بستر مناسب می توان بازار را به صورت بهتری کنترل و هدایت نمود.

علت افزایش قیمت فولاد

در ماه های گذشته حتی با وجود افزایش نرخ دلار و گران شدن قیمت مصالح ساختمانی از جمله افزایش قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان در بازار ، بالا رفتن قیمت ورق و سایر محصولات فولادی باز هم گزارشات مرکز آمار نشان دهنده رشد ساخت و ساز می باشد. رشد ۳۱.۶ درصدی در حوزه ساخت و ساز همچون روزنه امیدی برای مسئولین است تا بازار مسکن از رکود فعلی خارج شود. کاهش تدریجی قیمت دلار این امیدواری را دو چندان نمود از سوی دیگر کاهش قیمت محصولات فولادی نیز می تواند منجر به پایین آمدن قیمت نهایی مسکن گردد.

آمارها حاکی از آن است که در نیمه نخست سال ۱۳۹۷ محصولاتی چون لوله و پروفیل به میزان ۲۶ تا ۱۵۱ درصد، قیمت ورق گالوانیزه حدود ۵۴ تا ۹۳ درصد و قیمت روز میلگرد به میزان ۹۸ تا ۱۴۶ درصد افزایش قیمت داشته اند. از آن جایی که فولادسازان قدری چون کارخانه ذوب آهن اصفهان، اکسین اهواز، فولاد مبارکه و…  مسئولیت رفع نیازهای فولادی بازار داخلی را دبر عهده دارند جهش نرخ ارز نمی تواند توجیه منطقی برای افزایش نجومی قیمت ها باشد. فارغ از مسائلی چون تامین مواد اولیه، گمرک و حمل ونقل باید سیاست قیمت گذاری محصولات فولادی اصلاح گردد تا متعاقبا شاهد نتایج مثبت آن در بازار مسکن و خروج از رکود فعلی باشیم.

یک نظر در مورد «آینده قیمت مسکن در سال ۹۸»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید