خط ویژه 35155-031

نکاتی که در استفاده از دستگاه خم و برش میلگرد باید بدانید

دستگاه خم و برش میلگرد
نکاتی که در استفاده از دستگاه خم و برش میلگرد باید بدانیدReviewed by Author3 on May 6Rating:
۵ (۱۰۰%) ۱ تعداد رای ها

مشخصات فنی دستگاه خم و برش میلگرد

میلگرد ها مقاطع طولی و از اصلی ترین مواد مورد نیاز برای ساختمان سازی می باشند. البته در همه جای ساختمان از این آرماتور ها به صورت طولی و عمودی استفاده نمی شود و نیاز است در قسمت هایی، این مقاطع با استفاده از شیوه خم کاری و برش به شکل مورد نیاز در بیایند. یکی از حساس ترین مکان هایی که باید از خم مقاطع در آن استفاده کرد آرماتور بندی می باشد که با توجه به جنس فولادی این مقاطع عملیات خم و برش تنها با دستگاه های مکانیکی انجام می پذیرد.

این دستگاه در موارد مختلفی از جمله آرماتور بندی ساختمان، خم و برش مقاطع جهت خاموت زنی ، تیرچه سازی و ساخت سازه های بتنی و فلزی مورد استفاده قرار می گیرد. از مزایای استفاده از این روش می توانیم به افزایش سرعت انجام کار و خم کردن آرماتور با کیفیت بالا، صرفه جویی در مصرف برق و کاهش نیروی انسانی و در نهایت کاهش هزینه برای مشتری اشاره کرد. عملیات خم و برش باید مطابق با اطلاعات مندرج در نقشه و با توجه به قطر آرماتور اجرا شود. وسایل مکانیکی موجود برای خم کردن آرماتور در بازار دو نوع دستی و نیمه اتوماتیک دارد که در ادامه به توضیح هر دو می پردازیم.

قیمت دستگاه خم و برش میلگرد

نحوه کار دستگاه خم و برش

شیوه کار این دستگاه به صورت دو مرحله ای می باشد، در مرحله اول ابتدا آرماتور را به اندازه دلخواه برش داده سپس مقطع را در قسمت مشخص شده بر روی دستگاه قرار داده و با شروع کار، آرماتور توسط بازوی هیدرولیکی دستگاه خم می شود. خم کاری مقاطع به دو روی شیوه سرد و گرم انجام می پذیرد.

 • اغلب در خم کاری مقاطع شیوه گرم مجاز نیست چرا که باعث کاهش مقاومت کششی محصول می شود و تنها در صورتی که مهندسان ناظر مجوز این کار را صادر کنند می توان از آن استفاده کرد. روش این کار این است که با استفاده از دستگاه برنول و گاز اکسیژن و بوتان مقطع را گرم کرده و بعد عملیات خم کاری روی آرماتور صورت می پذیرد.
 • شیوه سرد بهترین روش برای خم و برش مقاطع است، این عملیات توسط دستگاه های هیدرولیکی، متناسب با سایز آرماتور اجرا می شود. دستگاه خم و برش میلگرد انواع مختلفی دارد که به بررسی آن می پردازیم.
حتما بخوانید :   ضوابط کاشت میلگرد در بتن

انواع دستگاه خم و برش

 • دستگاه برش میلگرد پرتابل برقی که برای مقاطع ۱۸ تا ۲۵ میلیمتر مورد استفاده قرار می گیرد. البته موردی که در این دستگاه مشاهده شده است این بوده که باید حتما بعد از خرید برای این دستگاه پایه ای تعبیه کرد تا دستگاه بر روی آن سوار شود تا از حرکت دستگاه بر روی سطح زمین جلوگیری کند.
  دستگاه خم و برش میلگرد پورتابل

  دستگاه خم و برش میلگرد پورتابل

 • دستگاه برش آرماتور: برای مقاطع تا ۴۵ میلیمتر هم استفاده می شود، عملیات برش توسط بازوی هیدرولیکی و با استفاده از نیروی برق عمل می کند.
  دستگاه برش میلگرد

  دستگاه برش میلگرد

   

 • دستگاه خاموت زن یا خم آرماتور: از این دستگاه برای خم مقاطع به صورت چهار گوش و گرد استفاده می شود. از این دستگاه برای خم مقاطع تا سایز ۳۲ میلیمتر مورد استفاده قرار می گیرد.
  دستگاه خم و برش میلگرد خاموت زن

  دستگاه خم و برش میلگرد خاموت زن

   

 • خم و برش آرماتور به صورت دستی با استفاده از دستگاه زیر صورت می پذیرد که اپراتور کافی ست آرماتور را در جای مخصوص قرار داده سپس با کشیدن تنها، اهرم مخصوص آرماتور را خم کند.
  خم و برش دستی میلگرد

  خم و برش دستی میلگرد

   

 • حدیده میلگرد دستگاهی بوده که برای مقاطع آجدار تا سایز ۴۵ میلیمتر و برای مقاطع ساده تا سایز ۵۰ میلیمتر مورد استفاده قرار می گیرد و با استفاده از نیروی برق مقاطع را خم می کند.
  دستگاه خم وبرش میلگرد حدیده

  دستگاه خم وبرش میلگرد حدیده

فیلم خم و برش میلگرد

در این ویدئو می توانید نحوه انجام کار با یکی از چند نوع دستگاه خم و برش میلگرد را مشاهده کنید.

 

وسایل مورد نیاز برای خم و برش میلگرد

 • میزکار: میزهای کار مطابق با استاندارد باید دارای ارتفاع ۸۰ سانتی متر، عرض ۱ متر و طول متناسب با اندازه شاخه های مقاطع باشد. لزوم وجود میزکار برای خم مقاطع به صورت یکنواخت و شکسته نشدن در حین کار است.
 • آچار: این آچار ظاهری شبیه به حرف انگلیسی F و سری از جنس فولاد سخت دارد، دهانه آن متناسب با سایز مقطع تغییر می کند تا عملیات خم کاری با دقت مناسب انجام بگیرد.
 • صفحه خم کن: صفحه ای فولادی به شکل مستطیل یا مربع که روی میز کار تعبیه شده و مانع از جابجا شدن قطعات هنگام عملیات خم کاری می شود.
 • پتک: این وسیله برای صاف کردن مقاطع استفاده می شود. البته صاف کردن مقطع باید توسط دستگاه کشش میلگرد انجام بپذیرد، ولی چنانچه این دستگاه موجود نبود با استفاده از یک پتک مقطع را صاف می کنند. البته با توجه به سایز و وزن آرماتور، میزان و تعداد دفعات ضربات پتک متفاوت است.

نکات استفاده از دستگاه خم و برش میلگرد

 1. ابتدای کار باید متذکر شویم که حتما از عینک و دستکش و لباس کار ایمنی باید استفاده شود.
 2. در هنگام نیاز نداشتن به دستگاه آن را خاموش کرده و اجازه ندهید دستگاه به مدت طولانی روشن بماند.
 3. هنگام شروع کار در مناطقی با آب و هوای سرد اجازه دهید دستگاه ۵ الی ۱۰ دقیقه گرم شود.
 4. در هنگام استفاده از یک سیم رابط استفاده کنید تا از افت بیش از حد ولتاژ و سوختن موتور دستگاه جلوگیری شود. دقت شود که منبع تغذیه این دستگاه ها را به پریز ۱۱۰ تا ۲۲۰ ولت با حداقل ۲۰ آمپر متصل کنید.
 5. در مواقعی که از ژنراتور استفاده می کنید باید ژنراتور بزرگتر از ۵۰۰۰ وات باشد تا از عدم کارایی دستگاه جلوگیری شود.
 6. مراقب میزان روغن هیدرولیک دستگاه باشید تا از سر ریز شدن آن جلوگیری شود.
 7. حداقل قطر فلکه خم کن باید متناسب با اندازه فولاد و مطابق با جدول باشد.
 8. عملیات خم کاری حتما باید به شیوه سرد باشد و استفاده از شیوه های گرم و حرارت دادن غیر مجاز است.
 9. عملیات خم کاری باید حتما قبل از کار گذاری مقاطع در داخل بتون باشد.
 10. انجام عملیات خم کاری بر روی آرماتور های انتظار غیر مجاز است.
 11. در دماهای کمتر از ۵ درجه سیلسیوس انجام عملیات خم کاری مجاز نمی باشد.
 12. یکی از نکات بسیار مهم که باید قبل از انجام عملیات خم کاری به آن توجه کرد قطر آرماتور است. حتما باید مطابق با جداول قطر میلگرد موجود در آیین نامه بتون ایران این اندازه بررسی شود.
 13. در هنگام اجرای عملیات از یک میز استفاده کنید تا شکل نهایی آرماتور به حالت مطلوب و یکنواخت در بیاید.
 14. قطر خم در همه مناطق یکسان نخواهد بود و این به دلیل یکسان نبودن قطر های مقاطع در آب و هواهای مختلف است، برای مثال در مناطقی با آب و هوای سرد از مقاطع ترد و با مقاومت و قطر بالا استفاده می شود که باید با استفاده از دستگاه خم کن مکانیکی استفاده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید