خط ویژه 35155-031

افزایش قیمت فولاد تا پایان سال جاری

آینده بازار بورس آهن آلات ایران
افزایش قیمت فولاد تا پایان سال جاریReviewed by نویسنده مرکز آهن on Dec 23Rating:
۵ (۱۰۰%) ۲ تعداد رای ها

آخرین قیمت هر کیلو آهن در بازار پیش رو

در هفته های گذشته بازار آهن آلات متاثر از کاهش نرخ ارز و دلار، روندی نزولی داشت. حباب قیمت ها شکسته و به کف خود رسیدند. روند قیمت میلگرد بازار داخلی و بورس در یک سراشیبی ملایمی بود که خریداران در انتظار کاهش هر چه بیشتر محصولات، معاملات خود را به تعویق انداختند بازار تحت این جریان ها در سکوت و مبادلات کمی صورت گرفت. اما در حال حاضر جریان کاملا فرق کرده قیمت گذاری ها به نقطه توقف خود رسیده و مسیر آن به سمت دیگری متمایل شده است. این روزها قیمت روز میلگرد متاثر از شوک های وارده به بازار فولاد در جهت متعادل سازی عرضه وتقاضا، تحریک سرانه و… رو به افزایش است. اما چه کسی می داند روند افزایشی تا کجا ادامه خواهد یافت و آیا می توان به کاهش دوباره نرخ آهن آلات امیدوار بود؟

قیمت فولاد بازار جهانی و ایران

اصولا روند نزولی با کاهش میزان ساخت و ساز و افزایش ظرفیت های تولیدی فولادسازان در بازار رقابتی شروع می شود اما سوال اینجاست در حال حاضر که قیمت دلار نسبت به ماه های پیشین کاهش یافته و بازار جهانی نیز متعادل است، چرا قیمت پایه تولیدات کاهش نمی یابد؟ انتظار می رفت همان طور که ماه های گذشته که قیمت پایه آهن آلات با افزایش قیمت دلار رشدی صعودی در پیش گرفت اکنون نیز با روند کاهشی دلار، از قیمت محصولات فولادی کاسته شود. بر اساس آمار، تمامی قیمت ها به کف خود نزدیک شده در صورتی که انتظار می رفت به قیمت محصولات در مرداد ماه برسند اما روند متفاوت رقم خورد این بخش از منظر کارشناسان طبیعی است که قیمت محصولاتی چون میلگرد به کف خود رسیده و مجددا رشد صعودی خود را طی می کنند.

حتما بخوانید :   روند اعلام قیمت ورق صادراتی در چین

قیمت روز میلگرد در بازار داخلی

آینده بازار بورس آهن آلات ایران

دو نقطه نظر در خصوص قیمت گذاری میلگرد در آذرماه سال جاری وجود داشت دیدگاه اول این روال را از منظر فروش بررسی کرده نتیجه آن فروش محصولاتی است که در انبارهای فولادسازان نگهداشت شده، مجتمع های تولیدی با هدف بازگشت سرمایه سیاست فروش با سود کمتر را در پیش گرفتند همین امر در رقابت تنگاتنگ فولادسازان موجب روند نزولی قیمت ها شده بود. از طرفی میزان تقاضا برای خرید محصولات فولادی تزریق شده به بازار کمتر از انتظار می رفت و همین امر انگیزه فولادسازانی چون کارخانه سهامی ذوب آهن اصفهان برای فروش موجودی با سیاست سود کمتر را دو چندان نمود.

تجار تمایلی به خرید نشان نداده و اکثریت در انتظار کاهش هر چه بیشتر قیمت ها بودند اما جریان جور دیگری بود شوک های وارده به بازار موجب شد موجی از تقاضا روانه بازار شود. در حال حاضر افزایش تقاضای خریداران با هدف خرید محصولاتی چون میلگرد با قیمتی نزدیک به کف است که این روزها روند افزایشی به خود گرفته اند. سیاست هایی از سوی دولت و مدیران ذی ربط مبنی بر کنترل تورم و کاهش قیمت ها اعامل شد اما باید پذیرفت که بازار تاب مقاومت در برابر حواشی و سیاست های چندگانه را ندارد و تنها بر پایه میزان عرضه و تقاضا در گردش است.

دستورالعمل تنظیم بازار فولاد به گفته کارشناسان

به گفته فعالان اقتصادی چند دلیل در بروز چنین شرایطی دخیل است اول اینکه موجودی انبار محصولات فولادی در دو ماه گذشته با سود پایینی به فروش رسیده و در این روزها تقریبا تخلیه شده است. مورد دوم شوکی است که با هدف تکان خوردن بازار و خروج از سکوت بر بازار اعمال شده است. این شوک موجب شد سونامی تقاضا به بازار وارد  شود، تجاری که در انتظار کاهش بیشتر قیمت ها بودند فرصت را مغتنم شمرده و معاملات خود را فیصله دادند. اما آینده قیمت گذاری ها شفاف نیست و این بزرگ ترین ضعف بازار آهن آلات به شمار می رود.

حتما بخوانید :   برزخ فعلی ایجاد شده در بازار فولاد چه تاثیری بر قیمت میلگرد خواهد گذاشت؟

نمای بازار فولاد اصفهان و ایران

میلگرد از جمله مهم ترین محصولات سبد فولادی ایران که کارخانه ذوب آهن اصفهان سردمدار این حوزه است. اما نبود روند با ثبات موجب ایجاد جو روانی در حوزه فولاد گشته امید است با اعمال سیاست های درست، تزریق محصول به بازار و کنترل میزان عرضه و تقاضا مسائل و مشکلات پیش رو مرتفع گردد. نگاه اول یعنی روند نزولی دیدی چند ماهه بود که پشت سر گذاشته شد و نگاه دوم یعنی رسیدن قیمت به کف و شروع مجدد رشد افزایشی روندی برای ماه های آتی خواهد بود بر همین اساس پیش بینی می شود در مسیر رشد قیمت گذاری محصولات فولادی تا ماه های آتی قرار گرفته ایم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید