ناکارآمدی دولت در تجربه دستوری نمودن قیمت تیرآهن اصفهان

قیمت تیرآهن
ناکارآمدی دولت در تجربه دستوری نمودن قیمت تیرآهن اصفهانReviewed by Admin on Sep 8Rating:
لطفا به این مطلب رای دهید

تزریق رانت ۳۰۰ میلیاردی به صنایع پایین دستی از سوی دولت

در حالی که امروز قیمت ارز از کانال ۱۴۰۰۰ تومان نیز گذشته است، استمرار تاکید دولت بر دستوری نمودن قیمت تیرآهن اصفهان و سایر مبادی سبب گردیده تا نزدیک به ۳۰۰ میلیارد تومان در صنایع پایین دست در هر حواله رانت توزیع گردد. به طبع اگر هر کاری به دست فردی ناکارآمد سپرده شود در نهایت به شکست محتوم خواهد گردید. اگر شنزار نیز به دولت سپرده می شد بعد از مدتی با کمبود شن مواجه می شدیم.

به همین دلیل بهتر ست تا مکانیسم های واقعی بازار تعیین کننده قیمت تیرآهن امروز و سایر محصولات فولادی گردد. این روند بدان معنی است که دخالت های دولت اوضاع را نه تنها بهتر بلکه بدتر نیز نموده است. طبق آمار بورس کالا در طی شش ماهه اخیر حجم معاملات محصولات فولادی در بورس کالا به میزان ۲۴ درصد رشد داشته اما به دلیل قیمت گذاری با دلار ۴۲۰۰ تومانی، مواد اولیه عرضه شده در بورس کالا به دست تولید کننده واقعی نمی رسد و در واقع تعدادی تولید کننده نما با حضور در این عرضه ها و با سواستفاده از شرایط آن توانسته اند سودهای کلانی را به جیب بزنند.

در این میان با وجود رشد حجم عرضه و معاملات برای محصولات فولادی، قیمت تیرآهن بال پهن به دلیل اشتباهات وزارت صمت در قیمت گذاری تا ۱۶۰ درصد افزایش یافته است. در حقیقت این شیوه قیمت گذاری از سوی دولت سبب شده تا فقط به عده ای خاص با دلار دولتی، رانت اختصاص گیرد. با وجود آنکه دخالت دولت در عرصه بازار فولاد تاکنون مخالفان و موافقان زیادی را به خود جذب نموده است اما دولت برای ایجاد تعادل در قیمت تیرآهن هاش و سایر محصولات فولادی بایستی به صورت بازاری به مدیریت عرضه و تقاضا بپردازد و قیمت گذاری برای قیمت تیرآهن بنگاه و کارخانه را به مکانیسم بازار آزاد بسپارد.

حتما بخوانید :   عوامل مؤثر در افزایش قیمت میلگرد و تیرآهن در نخستین روز هفته جاری

اثر بخشی افزایش سقف رقابت تا ۱۵ درصد برای محصولات فولادی

البته در این میان با اقدام مثبت وزارت صمت برای افزایش سقف رقابت برای محصولات فولادی، شاهد افزایش قیمت این محصولات در عرضه های اخیر بورس بوده ایم که این روند سبب گردید تا میزان تقاضا در بازار به شدت کاسته شود. دلیل بالا رفتن سطح تقاضا در بازار فولاد به خاطر قیمت گذاری با دلار دولتی بوده است. با افزایش سقف رقابت برای محصولات فولادی از ۱۰ به ۱۵ درصد، تقاضاها به یکم چهارم قبل کاهش یافت و در این میان خریدار واقعی توانست از بورس کالا خریداری نماید. با اجرای این شیوه دلالان و تولید کننده نماها از عرضه های بورس حذف گردیدند.

با قیمت گذاری محصولات فولادی مانند قیمت تیرآهن اصفهان بر اساس دلار دولتی میزان تقاضا در این بخش نسبت به سال قبل هفت برابر گردید. این درحالی بود که این محصول با همین قیمت دلار دولتی به دست مصرف کننده نمی رسید. به همین دلیل دولت بایستی اجازه دهد تا روند عادی خود را طی کند.

با وجود آنکه عرضه های بورس برای محصولات فولادی نسبت به سال گذشته بالاتر بوده است، اما در این میان میزان تقاضا نیز سه برابر شده است. بر اساس علم اقتصاد، هنگامی که تقاضای مازاد در بازار وجود داشته باشد به معنای جهت گیری بازار فولاد به سمت دلالی است.

قیمت تیرآهن اصفهان

مجوز وزارت صمت برای حضور دلالان در عرضه های بورس کالا

در حالی که تک تک خریداران محصولات فولادی از سوی وزارتخانه صمت برای حضور در عرضه های بورس مجوز می گیرند، پس اگر رشد تقاضا به دلیل حضور دلالان است پس این دلالان را خود وزارت صمت تائید نموده است. در این میان مبنای واقعی قیمت تیرآهن اصفهان و سایر محصولات فولادی بایستی بر اساس قیمت ریال باشد وقتی منابع کشور بر مبنای ریال است پس مبنای قیمت گذاری کالاها بر اساس دلار بی معنی می باشد.

حتما بخوانید :   شرایط حاکم بر بازار فولاد، سناریوی از پیش تعیین‌شده

از نظر کارشناسان اقتصادی عملکرد دولت در شیوه تنظیم بازار فولاد مطلقا قابل قبول نبوده و بنابر نظریات علم مدیریت، مادامی که فرآیندها ثابت بماند، نتایج تغییر نمی کند. در حالی که هیچ کجای دنیا با قیمت گذاری دستوری و فشار بر قیمت ها و مداخله در قیمت های بورس در عرضه و تقاضا به هیچ جایی نرسیده است، پس ما هم با ادامه این روند به جایی نخواهیم رسید.

در سال ۹۱ دولت تجربه ی تلخی را در قیمت گذاری دستوری برای محصولات فولادی داشت پس چرا قبول نمی کند که قیمت گذاری دستوری و دادن تخفیفات ویژه به عده ای خاص در این میان تنها مردم را متضرر خواهد نمود. این به معنی موافقت با گران تر شدن محصولات فولادی نیست بلکه با رسیدن سود اختلاف قیمت ها به افرادی خاص مخالفت می شود. در حالی که هر روز مردم با رشد قیمت تیرآهن اصفهان و سایر محصولات فولادی مواجهند پس این اصرار بر لزوم درج قیمت های غیرواقعی و تثبیتی که تاکنون نیز بی نتیجه بوده است به چه معنایی می باشد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید