تورم در اقتصاد کشور سبب رکود در بازار مسکن و فولاد گردید

ورق آجدار چیست
تورم در اقتصاد کشور سبب رکود در بازار مسکن و فولاد گردیدReviewed by Admin on Oct 2Rating:
لطفا به این مطلب رای دهید

ابهام در بازار فولاد سبب عدم تعیین قیمت ورق آجدار گردید

در حالی که طی روزهای اخیر قیمت دلار با نوسان روبرو شده، فروشندگان ورق آجدار از اعلام لیست قیمت خرید و فروش روزانه خود عاجز شده و ترجیح می دهد تا ثبات وضعیت از فروش خودداری نماید. در این میان قیمت ورق آجدار چین در هفته اول شهریور روند افزایشی داشته و با قیمت ۱۰۵۰۰ تومان که نسبت به قبل افزایش داشته معامله می گردد. استاندارد ورق آجدار چین در گرید A بوده و تاکنون نسبت به نوسانات دلار بی تفاوت بوده است.

متاسفانه ابهام موجود در بازار فولاد سبب شده تا مبادی فروش و بسیاری از تولیدکنندگان از جهت دهی به بازار و قیمت گذاری محصولات فولادی اعم از قیمت پلیت آجدار دچار درماندگی شوند. با وجودی که در این حوزه فعال ظاهر شده اند اما خریدار و متقاضی برای محصولات فولادی تاکنون گزارش نشده و بسیار اندک می باشد. البته با ادامه روند اعتصاب کامیون داران، آرام آرام بازار فولاد و بسیاری از بازارهای دیگر در خواب زمستانی زود هنگام فرو خواهند رفت.

با ادامه این وضعیت سرمایه گذاری خرد اعم از دلالی یا واسطه گری و سرمایه گذاری کلان مانند تولید و تجارت عقب گرد خواهد کرد و ضربه و صدمه جبران ناپذیری به بخش تولید و صنعت وارد خواهد شد. از آنجا که صنعت فولاد به عنوان یک صنعت مادر برای بقیه صنایع همیشه مورد توجه بوده و از سویی دیگر با وجود ارز آوری آن در بخش صادرات، نمی توان به راحتی از روی این حوزه عبور کرد و دولت بایستی با متعادل کردن شرایط در این حوزه آرامش را مجددا بازگرداند و اجازه ندهد تا فضای مه آلود حاکم سبب ایجاد آشفتگی و نوسان بر لیست قیمت انواع ورق آجدار گردد.

حتما بخوانید :   قیمت میلگرد در بورس کالای ایران

تزریق سرمایه سرگردان از بازار فولاد به بازار سکه و دلار

اعتصابات اخیر رانندگان کامیون بر بازار فولاد اثر داشته و سبب شده تا رکود ناشی از وضعیت دلار، آشفتگی در این بازار را صد چندان نماید. با ایجاد رکود ، نقدینگی سرگردان مجددا راه خود را به سمت بازارهای سکه و طلا پیدا خواهد کرد. در چنین وضعیتی فعالان حوزه فولاد به خیل عظیم دلالان در این بازارهای کاذب اضافه خواهند شد و در نهایت چرخ های تولید و صنعت از کار خواهند ایستاد و همانگونه که شاهد آن هستیم سبب تعطیلی بسیاری از واحدهای فروش گردیده است. علاوه بر این، اعتصابات اخیر بر روی قیمت قراضه نیز تاثیر گذار بوده است. از نظر فعالان به غیر از موضوع اعتصابات اخیر رانندگان، کمبود شمش نیز به افزایش قیمت قراضه دامن زده است.

در حال حاضر بیش از افزایش نرخ قراضه، موضوع حمل و نقل و تحویل در محل مطرح است. تحت این شرایط که تعداد کامیون مورد نیاز برای حمل و نقل بسیار کم شده، حمل قراضه به کارخانجات دچار مشکل گردیده. از سویی دیگر انتقال محموله های تولیدی مانند ورق آجدار نیز سخت خواهد شد. البته برخی از مبادی فروش برای جلب مشتری و رقابت با سایر همکاران از این وضعیت سواستفاده کرده و در حال عقب نشینی از قیمت های پیشنهادی هستند. گفته میشود که با رفع مشکل ترابری، مشکل تعیین قیمت برای ورق آجدار نیز مرتفع خواهد گردید و با ریزش قیمت ها اوضاع مجددا به حالت قبلی بازخواهد گشت و این روند صعودی در بازار فولاد مقطعی به نظر می رسد.

حتما بخوانید :   شایعه اعتصاب کامیون داران و تاثیر آن بر افزایش قیمت ورق گالوانیزه

استاندارد ورق آجدار

افزایش قیمت دلار و هزینه مصالح سبب افزایش قیمت مسکن گردید

طبق نظر فعالان بازار مسکن، رشد قیمت مسکن متناسب با رشد قیمت دلار و هزینه تمام شده ساخت و ساز بوده است. در حال حاضر بازار مسکن در وضعیت خوبی به سر نمی برد و وارد رکود تورمی شده است. از نظر کارشناسان بعید است که به این راحتی از این وضعیت خارج گردد. به گفته کارشناس مسکن اگر بازار ارز ثبات پیدا کند می توان امیدوار بود که بازار مسکن نیز دچار ثبات گردد، اما چون نوسانات شدیدی بر اقتصاد ایران حاکم است نمیتوان برای بازار مسکن تا سال آینده پیش بینی دقیقی داشت.

البته مسکن نیز بیش از این کشش رشد قیمت نداشته و کاهش معاملات گواه این موضوع میباشد. در طرح جامع پیش بینی شده بود که سالانه ۹۰۰ هزار مسکن ساخته شود اما اکنون با وجود نوسانات قیمت دلار و افزایش قیمت مصالح مانند قیمت ورق آجدار ۲ میلی متر ، احتمال تغییر و تجدید نظر در این طرح وجود خواهد داشت.

بررسی آمار معاملات و افزایش قیمت مسکن از سال گذشته تاکنون

در حالی که قیمت مسکن نسبت به ماه مشابه در سال قبل ۶/۱۴ درصد رشد داشته است اما سطح متقاضی در این بازار به شدت کاسته شده و بازار مسکن در حال حاضر با رکود مواجه گردیده است. سهم معاملات مسکن در شهریور ماه سال ۹۷ نسبت به مدت مشابه در سال گذشته به میزان ۷/۳ واحد کاهش یافته است و قیمت یک متر مربع واحد مسکونی نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب به میزان ۴/۹ و ۱/۷۴ درصد افزایش نشان داده است.

حتما بخوانید :   آینده قیمت مسکن در سال 98

این در حالی است که تعداد معاملات در شش ماهه نخست سال ۹۷ در شهر تهران به میزان ۹/۷۴ هزار واحد مسکونی بالغ گردید که در مقایسه با مدت مشابه در سال قبل به میزان ۱/۱۲ درصد کاهش داشته است. در این مدت افزایش هر متر مربع از واحد مسکونی نسبت به مدت مشابه ۵/۵۰ درصد افزایش داشته است. این اعداد و ارقام در حوزه بازار مسکن نشان دهنده افزایش قیمت در این بازار همراه با کاهش معاملات ساخت و ساز در آن می باشد و مسلما با وجود تورم و کاهش توان خرید مردم شرایط حاکم بر بازار مسکن وخیم تر نیز خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید