بازار بی ثبات ورق فولادی تا کی ادامه خواهد داشت؟

ضخامت ورق های فولادی موجود در بازار
بازار بی ثبات ورق فولادی تا کی ادامه خواهد داشت؟Reviewed by نویسنده مرکز آهن on Nov 13Rating:
لطفا به این مطلب رای دهید

کاهش بی سابقه قیمت ورق در بازار جهانی

طبق آمارهای جهانی قیمت فولاد به طور بی سابقه ای در اغلب بازارها روند نزولی به خود گرفته است. به گفته کارشناسان حوزه فولاد، افت قیمت هر بشکه نفت خام و کاهش هزینه های حمل و نقل دلایل منطقی برای عقبگرد قیمت محصولات فولادی شمرده می شوند. در همین راستا قیمت سنگ آهن رشد آرامی را شروع کرده که قصد پایین آمدن ندارد. این دو در تناقض با یکدگیر بازار را در ابهام فرو برده اند و هیچ پیش بینی از کاهش یا افزایش قیمت محصولات فولادی از جمله ورق وجود ندارد.

آیا روند نزولی قیمت ها باقی می ماند؟

دو هفته اخیر ورق فولادی با قیمت ۵۱۵ تا ۵۲۰ دلار در بازار ایران ارائه شد اما اخیرا با تجربه افت ۵ دلاری به هر تن ۵۱۰ دلار رسید. بازار چین نیز مانند اغلب بازارها روند نزولی به خود گرفته افت تقاضای ناگهانی بازار را در شوک فرو برده و در حال حاضر رکود بر خرید و فروش محصول نامبرده حکم فرماست. قیمت ورق سیاه صادراتی چین در یک هفته افت ۱۳ دلاری را تجربه کرد و به ۵۳۷ دلار در هر تن فوب رسید وضعیت در بازار داخلی چین به نفع تولیدکنندگان است و محصولات به قیمت ۵۸۶ تا ۶۰۱ دلار درب کارخانه معامله می شوند. بازار داخلی آمریکا نیز افت ۳ دلاری را تجربه کرد. اروپا نیز شاید کاهش قیمت در حوزه شیت فولادی بود. این وضعیت نزولی همچنان ادامه دارد.

حتما بخوانید :   علت افزایش قیمت میلگرد چیست؟

کاهش قیمت فولاد

وضعیت افت قیمت در بازار واردات و صادرات ترکیه

بازار ترکیه نیز به توجه به کاهش تقاضا شاهد سراشیبی قیمت ورق بود به طوری که برخی عرضه کنندگان محصولات خود را زیر قیمت و حدود ۲۰ دلار کمتر از قیمت معمول ارائه کردند. محصول نامبرده در بازار داخلی ترکیه بین ۵۸۰ تا ۵۹۰ دلار به فروش رسید اما میزان تقاضا از حد معمول بسیار کمتر بود. از سوی دیگر نوسانات ارزی عامل بروز مشکلاتی در حوزه خرید وفروش لوله شده است. حتی این افت قیمت در حوزه صادرات نیز به چشم می خورد به طور یکه محصولات ۵ دلار زیر قیمت پایه خود یعنی ۵۷۵ تا ۵۸۰ دلار معامله می شوند. به دلیل پایین بودن تقاضا افت قیمت در اغلب بازارها دیده می شود.

وضعیت فولاد در بازار داخلی چگونه است؟

از دو هفته گذشته تاکنون قیمت ها دستخوش تغییراتی شده اند که به مذاق مصرف کنندگان خوش آمده اما تولیدکنندگان را در ابهام فرو برده است هیچ پیش بینی دقیقی از آینده بازار فولاد در هفته های آینده وجود ندارد. در انزلی ورق سیاه رولی با ضخامت ۲ میلی متر با قیمت ۵۹۰۰۰ ریال به بازار عرضه شد به دلیل کاهش قیمت ها موجودی بازار نیز رو به نزول است و خرید کاملا محدود شده در حال حاضر تقاضای خریداران متوجه ورق سبا و اهواز است. مجتمع فولاد مبارکه اصفهان در حرکتی هوشمندانه ۹۱۳۰۰ تن ورق سیاه ۶ میلی متری با قیمتی متفاوت یعنی ۳۹۳۶۹  ریال روانه بازار کرد و با جلب توجه متقاضایان موفق شد تمامی ظرفیت ارائه شده را با قیمت ۴۴۶۶۵ ریال به فروش برساند.

حتما بخوانید :   روند کاهشی قیمت ورق گالوانیزه حقیقت داشت ؟

قیمت ورق سیاه

مجتمع فولاد مبارکه اصفهان کنترل کننده تقاضای بازار

مجتمع فولاد مبارکه اصفهان روند متفاوتی را در پیش گرفته است و با عرضه محصولات فولادی بازار را کنترل می کرد اما این بار با هدف کنترل تقاضا، سهیمه و تعرفه های جدید را دستخوش تغییرات کرده از همین رو پیش بینی می شود که قصد افزایش قیمت محصولات فولادی خود را دارد. بر خلاف رکود حاکم بر بازار و افزایش نرخ ارز قیمت میانگین محصولات از ضخامت ۳ تا ۱۵ میلی با رشد کمی همراه بود و از ۴۲۶۲۹ به ۴۳۴۲۹ ریال رسید.

ورق فولاد اکسین نیز در سراشیبی قیمت قرار گرفت طوری که ضخامت های ۱۰ تا ۴۰ میلی متری با قیمت زیر ۴۰۰۰۰ ریال برای فروش به بارار عرضه شدند این سراشیبی کاملا موقت بود بخش خصوصی طی اقدامی سعی داشت که محصول نامبرده را زیر قیمت پایه در بورس کالا ارائه کند اما این اقدام با شکست مواجه شد. در اواخر هفته گذشته تمایلات به سمت محصولات کاویان بود چرا که قیمت تمام شده آن ارزن تر از محصولات اکسین است.

وضعیت بی ثبات بازار گالوانیزه

ورق روغنی نیز بازار بی ثباتی را تجربه کرد و قیمت ها با نوسان همرا بود. در حال حاضر با توجه به جو نا آرامی که بر بازار حاکم است هیچ گونه شیت وارداتی در میان محصولات موجود دیده نمی شود. همچنان فولاد مبارکه اصفهان سردمدار و بازار متوثر از سیاست های این مجتمع است. البته این مجتمع نیز با عرضه زیاد، برخی محصولات خود را با قیمت پایین تر از همیشه به بازار عرضه کرده است.

حتما بخوانید :   آمار صادرات آهن ایران در شش ماه دوم سال 97

اما بازار گالوانیزه روی خوش تری نشان داده طوری که در ثبات نسبی به سر می برد و جو تقریبا آرام است. طی روزهای اخیر شیب ملایمی را تجربه کرد وضعیت فعلی بازار موجب شده تا پیش بینی هایی پیرامون رشد قیمت ورق گالوانیره صادراتیدر روزهای آینده شنیده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید