معرفی خصوصیات بهترین و با کیفیت ترین ورق گالوانیزه ایران

قیمت هر متر مربع ورق گالوانیزه
معرفی خصوصیات بهترین و با کیفیت ترین ورق گالوانیزه ایرانReviewed by Admin on Oct 8Rating:
لطفا به این مطلب رای دهید

بررسی تفاوت خواص ورق گالوانیزه تولیدی به روش گرم و سرد

فولاد تمایل به جذب اکسیژن دارد. این تمایل باعث خوردگی و ترکیبات شیمیایی فولاد می‌شود و آن را از بین می‌برد؛ و به دلیل تجزیه متلاشی می‌شود. آخرین و تکان دهنده‌ترین نمونه این امر در زلزله ترکیه منطقه مارامارا مشاهده گردید. جلوگیری از خوردگی فولاد بخصوص در مواقعی که ضخامت مقطع آن نیز پایین باشد از اهمیت ویژه ای برخوردار است. پوشش کاری مقاطع ورقهای فولادی با روی یکی از روشهای موثر و کاملا اقتصادی جهت این منظور است و در حال حاضر روی و قلع یکی از پر مصرف ترین عناصر جهت پوشش کاری می باشند.

یکی از روشهای ایجاد پوشش، غوطه ور سازی ورقهای فولادی و یا قطعات در حمام مذاب روی است که به این روش اصطلاحا گالوانیزه کردن، گالوانیزه کردن گرم و یا گالوانیزه به روش غوطه وری گرم می گویند. گالوانیزه به روش غوطه وری گرم نزدیک به ۱۵۰ سال است که کاربرد دارد. بیشتر رویی که در جهان تولید می‌شود جهت پوشش دهی مصرف می‌گردد. مهمترین علت مقاومت روی به تجزیه طبیعی، ماهیت مقاوم آن می‌باشد.

در مقابل در صورتیکه پوشش به روش الکتروشیمیایی اعمال گردد اصطلاحا به گالوانیزه کردن سرد و یا گالوانیزه کردن الکتریکی معروف است. چندین سال است که در کشورمان ورقهای گالوانیزه به روش غوطه وری گرم پیوسته تولید می گردند. ورقهای گالوانیزه فولاد مبارکه که از بهترین و با کیفیت ترین انوع ورق گالوانیزه در کشور می باشند نیز از این روش تولید می گردند. ورقهای گالوانیزه در کشور عمدتا در صنعت لوازم خانگی، خودروسازی ادوات کشاورزی، تابلو های برق، قفسه سازی و غیره کاربرد دارند و مصرف آن ها روز به روز در حال زیاد شدن است.

گالوانیزه طیفی است از ورق های فولادی گالوانیزه که به روش غوطه وری گرم تولید می گردند. این محصولات هم به شکل ورق و هم به شکل کلاف عرضه می گردند. محصولات فولادی که به روش غوطه وری گرم تولید می گردند در اروپا با نام گالوانیت شناخته می شوند و محصولاتی را که به روش الکترولیتی (گالوانیزه سرد) تولید می گردند را در بر نمی گیرد. ورق گالوانیزه پوشش مقاومی را در برابر خوردگی ایجاد می کند که چسبندگی خود را به سطح فلز پایه در سخت ترین شرایط عملیات شکل دهی حفظ می کند. این پوشش به حفاظت فلز پایه به شکل کلی و با فدا کردن خود ادامه می دهد و همه نواحی فلز پایه را پس از اتمام عملیات شکل دهی و ساخت محافظت می کند.

حتما بخوانید :   خرید اینترنتی کارتن پلاست

ورق گالوانیزه اصفهان

بررسی خصوصیات ورق گالوانیزه با کیفیت در شرایط متفاوت

طیفی از پرداخت های سطحی، شامل پرداخت های سطوح رنگ آمیزی شده در حد رنگ آمیزی های سطح بالا را نیز در بر می گیرد. کنترل دقیق جرم پوشش و تشکیل فاز آلیاژی، موجب کاهش خطر پودر شدن و ایجاد براده به هنگام پرسکاری و شکل دهی می گردد. گریدهای مختلف ورقهای گالوانیزه با قابلیت شکل پذیری و قابل رقابت با محصولات سرد نوردیده از لحاظ فرم پذیری خواهند بود. گستره ورق های گالوانیزه، فولادهایی با خواص شکل پذیری و مقاومت بالا با حداقل مقاومت کششی تا ۴۶۰ N/mm2 را در بردارد.

محصولات گالوانیزه کلا جوش پذیر هستند. آن دسته از محصولات گالوانیزه که به شکل روغنی و با سطوح فعال پسیو نشده عرضه می شوند با بسیاری از فرآیند های فسفاته و فرآیندهای قبل از رنگ آمیزی که در حال حاضر مورد استفاده قرار می گیرند سازگار هستند. محصولات گالوانیزه کروماته شده را می توان برای افزایش مقاومت در برابر خوردگی در محیط های بسیار نامطلوب رنگ آمیزی کرد. وجود لایه گالوانیزه در زیر لایه رنگ شده، مقاومت کلی محصول تمام شده را به میزان زیادی افزایش می دهد و همچنین از ایجاد عیب پوسته شدن رنگ جلوگیری می کند.

بررسی و ارزیابی استانداردهای ورق گالوانیزه رایج در کشور

در استاندارد اروپایی ورق های گالوانیزه با پسوند Z با پوشش روی خالص و ورقهای گالوانیزه با پسوند ZF با پوشش آلیاژهای آهن-روی تولید و عرضه می گردند. ورق گالوانیزه ZF(گالوانیل) نامیده می شود و معمولا در پوشش خود بین ۸ تا ۱۲ درصد آهن دارد. عمده تقاضای بازار داخل بر پایه استانداردهای اروپایی، ژاپنی و بعضا ملی است، اما در حال حاضر استفاده از استانداردهای اروپایی بواسطه مراودات تجاری بیشتری که با کشورهای اروپایی صورت می گیرد رونق بیشتری دارد.

گریدهای مختلف گالوانیزه بر طبق استاندارد اروپایی EN 10 327: 2004 و برای کیفیت های شکل دهی و کششی و EN 10326: 2004 برای کیفیت های ساختمانی ارائه می شوند. ورق های گالوانیزه فولادی شکل پذیر با مقاومت بالا با استاندارد EN 10292: 2000 مطابقت دارد.

حتما بخوانید :   ورق استیل چیست؟

شایان ذکر است که در حال حاضر در کشورمان بیشتر از استاندارد اروپایی سال ۲۰۰۰ استفاده می گردد که ورق های با کیفیت شکل دهی و کششی در EN 10142 و گرید های ساختمانی آن در EN 10147 در دسترس خواهند بود و توضیح این که تفاوت چندانی نیز با هم ندارند.

بررسی انواع گریدهای متفاوت در ورق های گالوانیزه تولیدی

 1. DX51D: گریدهای شکل دهی و کششی
  با خصوصیت خمش پذیری و قابلیت پروفیل شدن. این گرید برای تولید برخی از پروفیل ها و عملیات سخت خمشی مناسب است.
 2. DX52D: گرید نیمه کششی
  این گرید برای عملیات ساده کششی و عملیات دشوارتر شکل دهی نسبت به گرید قبلی، مناسب است.
 3. DX53D: گرید کششی
  این گرید برای کارهای کششی یا شکل دهی در شرایط دشوار و در مواردی که ورقی با خصوصیات ضد پیری مورد نیاز باشد مناسب است.
 4. DX54D: گرید کشش عمیق
 5. DX56D: گرید کششی فوق عمیق
  این گریدها برای کاربردهای شکل دهی و کششی عمیق بسیار دشوار مناسب هستند. بکارگیری هر یک به میزان و شدت تغییر فرم بستگی دارد و همانطوری که مشخص است با افزایش شماره میزان فرم پذیری افزایش می یابد.
 6. گریدها ی NON- Fluting
  تمام گرید های استاندارد اروپایی که بدان اشاره شد با خصوصیت NON- Fluting ارائه می گردند. عیب Fluting از جمله عیوب سطحی است که در گریدهایی که به صورت نورد پوسته ای نشده تولید و عرضه می شوند حادث می شود. بدین صورت که پس از تغییر فرم در سطوح با انحنای استوانه ای شکل دیده می شود.
 7. گرید های ساختمانی
 8. گریدهای استاندارد اروپایی زیر، حداقل خواص میکانیکی را تضمین کرده است.
  S220GD-S250GD-S280GD-S320GD-S350GD- S550GD
 9. گریدهای پر استحکام شکل پذیر
  فولاد گالوانیزه پر استحکام شکل پذیر به مصرف کننده این امکان را می دهد تا مقاومت قطعه نهایی را افزایش و یا ضخامت فولاد را کاهش و یا هر دو کار را به شکل همزمان انجام دهد.
  H180BD-H220YD-H340LAD- H220B-H260YD-H380LAD-H220PD-H260LAD- H420LAD-H300PD-H300LAD

EN 10292:2000: خواص میکانیکی ورق گالوانیزه

قیمت روز ورق گالوانیزه

EN10142:2000 : ترکیب شیمیایی

قیمت هر کیلو ورق گالوانیزه

EN10292:2000 : ترکیب شیمیایی

قیمت انواع ورق گالوانیزه

بررسی میزان جرم پوشش ها و کیفیت سطوح ورق های گالوانیزه

 • جرم پوشش های روی

عدد بعد از حرف Z یا پس از حروف ZF حداقل میانگین جرم پوشش در آزمون سه نقطه ای از ورق های گالوانیزه بر حسب gr/m2، برای هر دو سمت سطح را نشان میدهد. ضریب تبدیل وزن پوشش بر حسب gr/m2 به ضخامت پوشش، بر حسب میکرون ۱۴/۷ میباشد که معادل ۱ میکرومتر می باشد.

 • جرم پوشش های سبک: Z100،Z140،Z200، Z225
حتما بخوانید :   خط تولید ورق گالوانیزه فولاد مبارکه اصفهان

این نوع پوشش مخصوص محیط های با قدرت خوردگی ملایم است و یا این که شکل هندسی قطعه بقدری پیچیده است که نمی توان از ضخامت های پوشش بالا استفاده نمود و یا این که هر دو شرایط حاکم است.

 • جرم پوشش های استاندارد: Z275

این نوع پوشش از نوع طبقه بندی استاندارد است و برای کاربردهای عمومی متداول ترین نوع پوشش محسوب می گردد.

 • جرم پوشش های مخصوص شرایط سخت: Z350،Z450،Z600

این پوشش ها نسبت به انواع استاندارد و سبک طول عمر بیشتری دارند.

 • جرم پوشش های آلیاژی آهن- روی: ZF100،ZF140

ویژگی این پوشش ها عبارتست از سهولت رنگ آمیزی و جوشکاری، بویژه وقتی جوشکاری از نوع مقاومتی است.

بررسی انواع پرداخت و کیفیت سطوح ورقهای گالوانیزه

استانداردهای اروپایی برای فولادهای گالوانیزه غوطه وری داغ، کیفیت سطح و پرداخت پوشش را به طور جداگانه مشخص و تعیین می کنند. اولین حرف در استاندارد اروپایی معرف نوع پرداخت پوشش و دومین حرف معرف کیفیت سطح است.

ورق های گالوانیزه با پوشش روی خالص (Z)

NA: گل ((Spangle نرمال، حاصل مستقیم خط تولید (بدون فرآیند اضافه) کیفیت سطح نرمال و مختص سطوح غیر نمایان.
MA: گل ریز شده حاصل مستقیم خط تولید بدون فرآیند اضافه که فقط اندازه گلهای آن ریزتر شده است. کیفیت سطح در حد نرمال و مختص سطوح غیر نمایان.
MB: گل ریز شده سطح بهبود یافته، مناسب برای سطوح نمایان.
MC: گل ریز شده کیفیت / سطح عالی، مناسب برای سطوح نمایان با رنگ آمیزی ویژه.

گالوانیزه ZF

RA: پوشش معمولی آلیاژ آهن روی، حاصل مستقیم خط تولید، سطح بدون کار اضافی بعد از فرآیند گالوانیزه با درخشش خاکستری مات و کیفیت سطح در حد نرمال و مختص سطوح غیر نمایان.
RB: پوشش معمولی آلیاژ آهن – روی، کیفیت سطح بهبود یافته، مناسب برای سطوح نمایان
RC: پوشش معمولی آلیاژ آهن – روی، کیفیت عالی سطح، مناسب برای سطوح نمایان با رنگ آمیزی ویژه
پرداختهای سطح MC و RC به شکل معمول کروماته نشده تولید می گردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید