بررسی علل ریزش تقاضا و کنسل شدن پی در پی عرضه های بورس کالا

قیمت میگرد ذوب آهن اصفهان در بورس
بررسی علل ریزش تقاضا و کنسل شدن پی در پی عرضه های بورس کالاReviewed by Admin on Sep 13Rating:
لطفا به این مطلب رای دهید

کاهش قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان با حذف قیمت گذاری دستوری

با انتشار خبر لغو قیمت گذاری دستوری از سوی وزارت صمت کاهش قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان در بورس تا کانال ۴۵۰۰ تومان تومان شنیده شده است. البته در این میان برخی خبرهای تائید نشده حاکی از آنند که یکی از تولید کنندگان در این حوزه قیمت میلگرد پیشنهادی خود را به شرط فروش سلف و تحویل برای ماه آینده تا مرز ۴۰۰۰ هزار تومان نیز کاهش داده است.

در این میان با وجود خبر کنسل شدن عرضه محصولات نهایی در بورس کالا، احتمال عرضه بورس این محصولات در روز چهارشنبه از سوی تعاونی ها وجود خواهد داشت و نیاز به چاره اندیشی برای افزایش تقاضا در عرضه های آتی بورس به شدت احساس می گردد.

به دلیل آن که بوروکراسی های دست و پاگیری پیش پای تعاونی های توزیع کننده بوجود آمده احتمال جذب تقاضا در بورس کالا کاهش خواهد یافت و قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان امروز در بورس متعادل و ارزان اعلام شده اما به دلیل دردسرهای موجود بر سر راه تعاونی ها احتمال کنسل شدن مجدد این عرضه نیز وجود خواهد داشت.

شیطنت برخی نوردکاران طی روزهای جاری با عرضه محصولات بی کیفیت و انتخابی در بورس کالا نیز مزید بر علت شده و سبب ریزش مضاعف تقاضا در عرضه های بورس کالا گردیده است. شنیده ها حاکی از آن است که سبد های عرضه شده در بورس کالا تا حدودی اصلاح خواهند شد؛ اما عرضه محصولات کم تقاضا مانند میلگرد ۲۰ یا ۲۲ که فقط برای برج سازی مورد نیاز میباشد و عرضه آن به تعاونی های کل کشور که در این میان شاید ۱۰ استان بزرگ کشور برای برج سازی نیاز به این سایز میلگرد دارند چه معنی خواهد داشت؟

حتما بخوانید :   آیا با عرضه های اخیر بورس کالا سطح رقابت کاذب کاهش یافت؟

این گونه عرضه های انتخابی و بی کیفیت سبب ریزش شدید تقاضا و کنسل شدن پی در پی عرضه های بورس طی روزهای گذشته تاکنون گردیده است.

قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان

شرکت های خریدار شمش ۲۰۰۰ تومانی مراقب تعهدات خود در قبال مطالبه عمومی باشند!

با فرض قطعی شدن خبر حذف دستورالعمل تنظیم بازار فولاد و توقف عرضه شمش از سوی شرکت ذوب آهن اصفهان و یا فولاد خراسان به بورس کالا، اما باز هم تعهد شرکت هایی که ۱۸۵ هزار تن شمش ۲۰۰۰ تومانی را در مردادماه سال جاری خریداری نموده اند پابرجاست و بایستی در ازای آن، عرضه ۷۵ درصدی محصولات نهایی خود را با نرخ تعزیراتی و ۱۱ درصد بالاتر از نرخ شمش خریداری شده به بورس عملیاتی نمایند.

آنها برای این عرضه بدون هیچگونه منتی بدهکار ملت شریف ایران هستند و در قبال خرید آگاهانه خود از بورس کالا بایستی نسبت به تعهدات خود پابرجا باشند چون این خرید انتخاب آزادانه از طرف خودشان بوده است. نام شرکت های خریدار شمش برای توزیع میلگرد و پروفیل با نرخ تعزیراتی در بورس کالا نمایش داده خواهد و انها در قبال توزیع محصول خود بایستی جوابگو باشند.

زیرا با دیدن نام برند آنها در بورس کالا برای توزیع ۷۵ درصدی میلگرد و سایر مقاطع فولادی مردم متوجه خواهند شد که شما همان شرکتی هستید که قبلا شمش با نرخ تعزیراتی را از بورس کالا خریداری نموده اید و این موضوع به طور مسلم در اذهان عمومی بازتاب عمیقی خواهد داشت.

پس این شرکتها بهتر است با انجام تعهدات خود در قبال مردم نام برند خود را با قصر در رفتن از توزیع محصولات با نرخ تعزیراتی در اذهان عمومی خراب ننمایند.

حتما بخوانید :   بورس کالا نیز به صف مخالفان با دستورالعمل تنظیم بازار فولاد پیوست

عرضه نامتعارف سبد میلگرد توسط نوردکاران در عرضه های بورس کالا

این رفتار بدون شک سبب سیاه شدن کارنامه شما خواهد گردید و بازتاب منفی برای مردم خواهد داشت. پایمال شدن بیت المال عمومی توسط این تولیدکنندگان تا مدت زمان زیادی در اذهان مردم به عنوان برندی که حق مردم را ضایع نموده ثبت خواهد گردید. پس این شرکت ها بهتر است به جای پرداخت این هزینه بزرگ در قبال یک منفعت آنی کوتاه مدت، آگاهانه عمل نموده و به تعهدات خود در قبال مطالبه عمومی پایدار باشند.

بهتر است سبدهای عرضه شده از سوی این تولیدکنندگان مانند سبد میلگرد در حالت متعارف و برطرف کننده تقاضای عمومی باشد. قرار دادن میلگرد سایز ۲۲ در سبد عرضه بورس کالا که برای خیلی از شهرستانها که ساخت بیش از ۵ یا ۶ طبقه امکانپذیر نیست روش غیر متعارفی بوده و فقط سبب ریزش تقاضا خواهد گردید.

با قرار دادن سایز های متعارف مانند میلگرد ۱۴ تا ۲۰ و ارائه قیمت میلگرد در بورس با نرخ تعزیراتی توسط این شرکت ها، سبب خواهند شد تا نام آنها به عنوان برند نیک در اذهان باقی بماند و به عنوان امانت دار مردم در طول زمان یاد شوند.

ناهمگن بودن سایز میلگرد درخواستی با سایز عرضه شده و ایجاد دردسر برای تعاونی ها

در این میان متاسفانه عرضه های بورس کالا با عرضه سایز های غیر متعارف همراه بوده و به غیر از فولاد خراسان بقیه عرضه کنندگان سبد میلگرد عرضه شده خود را در سایز درشت و کم مصرف ارائه نمودند که این امر سبب ایجاد دردسر برای تعاونی ها محسوب شده و در نهایت با ناهمگن بودن سایز پیششنهادی نسبت به سایزهای درخواستی، سبب ریزش مضاعف تقاضا در عرضه های بورس گردید.

حتما بخوانید :   فشارها و دوراهی ایجاد شده از سوی خصولتی ها برای دولت

علاوه بر ناهمگن بودن سایز های ارائه شده، بوروکراسی های دست و پاگیر بورس کالا نیز برای تعاونی ها مزید بر علت شده و سبب ایجاد دردسرهای بیشتری برای آنها گردیده است. در این میان بسیاری از تعاونی ها در استان ها فاقد کد بورس هستند که برای اخذ کد مربوطه و احیای مجدد آنها پروسه ای زمان بر نیاز خواهد بود.

به همین دلیل اگر هم عرضه های مجدد بورس کالا کنسل نشود اما عرضه های آتی ضعیف خواهد بود. هر چند امید آن می رود که هر چه پیش آید سبب بهبود قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان در بورس کالا گردد و آرامش مجددا به بازارفولاد بازگردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید