بررسی اثرات دستوری نمودن قیمت مقاطع

قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان
بررسی اثرات دستوری نمودن قیمت مقاطعReviewed by Admin on Sep 10Rating:
لطفا به این مطلب رای دهید

بازگشت به علم اقتصاد برای جبران آشفتگی موجود در بازار فولاد

روز پایانی هفته گذشته در برنامه مناظره به موضوع قیمت گذاری دستوری محصولات فولادی اعم از قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان و محصولات پتروشیمی اختصاص داشت.
در این مناظره طرح تنظیم بازار برای خود موافقان و مخالفان بسیار زیادی داشت و هر کدام از انها از زاویه دید خود به بررسی نتایج مثبت و منفی این طرح در بازار پرداختند.
در نهایت نتیجه کلی این مناظره بر این جهت گیری بود که عملکرد کلی دولت برای طرح تنظیم بازار به هیچ عنوان قابل قبول نبوده و قیمت گذاری دستوری برای محصولات فولادی اعم از قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان امروز در بازار به روز سبب ایجاد فشارها ی قیمتی در بازارفولاد گردیده است.

ازسویی دیگر با مداخله بر مکانسیم عرضه های بورس و سطح عرضه و تقاضا در بازار سبب ایجاد التهاب هر چه بیشتر گردیده است.این تجربه در کل جهان ثابت شده و نشان می دهد که دخالت های دولت در امور اقتصادی در هیچ کجای دنیا نه تنها باعث بهبود اوضاع نشده بلکه به بدتر شدتن شرایط اقتصادی نیز دامن زده است.

در نهایت این روند به ما هشدار می دهد که این علم اقتصاد است اصلاح کننده شرایط فعلی می باشد و در حال حاضر با بازگشت به این علم خواهیم توانست که اوضاع را بهبود دهیم.در حالی که توجیه برخی مسئولان برای استفاده از روش های غیرمعمول تحت شرایط ویژه و بحرانی می باشد، اما در حقیقت شرایط ویژه نیز بر استفاده از روش های علمی تاکید می نماید.

نمودار قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان

در این میان تعیین غیرموثر قیمت دلار سبب ایجاد آشفتگی کنونی در بازار فولاد گردید و باعث شد تا قیمت میلگرد اصفهان بر روی نمودار قیمت میلگرد دچار نوسان گردد.
این گونه قیمت گذاری دستوری در هیچ کجا مورد قبول نبوده و بایستی قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان و سایر محصولات فولادی بر اساس ارزش ریالی همراه با سود معقول در عرضه های بورس کالا در نظر گرفته شود.

حتما بخوانید :   کنترل شرایط بازار فولاد ایران در دوران تحریم با استفاده از ایده پردازی

سود چند هزار میلیاردی خصولتیها از عرضه محصولات فولادی در بورس کالا

در حالی که خصولتی ها طی عرضه های بورس، سودهای چندهزار میلیاردی به جیب می زنند، از سویی دیگر بورس نیز در حال حاضر از لحاظ سوددهی به رشد چند صد درصدی رسیده است و این روند نشان از وضعیت مطلوب برای فولادسازان بزرگ می باشد.
در این میان اگر به هر دلیلی مانند افزایش قیمت ارز، قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان و سایر محصولات فولادی در عرضه های بورس کالا افزایش یابد، این روند سبب ایجاد گرانی بیشتر برای عامه مردم خواهد گردید.
در حال حاضرعرضه های بورس کالا بر طبق بخشنامه وزارت صنایع به میزان دو میلیون تن می باشد که این حجم عرضه های قطره چکانی جوابگوی تقاضای فعلی در بازار نیست.
بر طبق این بخشنامه عرضه ۲ میلین تنی برنامه ریزی شده برای بورس کالا به میزان ۳۰۰ هزار تن ورق گرم، ۱۰۰ هزار تن ورق سرد، ۹۰۰ هزار تن شمش و ۵۰۰ هزار تن اسلب می باشد.
عرضه های قطره چکانی بورس محصولات فولادی از سوی خصولتی ها وعدم کفایت عرضه های فولادسازان کوچکتر سبب آشفتگی های کنونی در بازار فولاد گردیده است.
دراین میان به دلیل پافشاری خصولتی ها و عدم اجرای دستورالعملهای دولتی و تحویل بارهای فروخته شده در مهر و آبان، سبب ایجاد نوسان بر قیمت محصولات فولادی اعم از قیمت میلگرد ذوب اهن اصفهان گردیده است.
در این میان بایستی در موعد تحویل محصولات فروخته شده، تاثیر دستورالعمل وزارت صمت را بر بازار فولاد مورد سنجش قرار داد.خبرهای واصله حاکی از آن است که برای ایجاد ارامش در بازار ارز قرار است از محل ارز پتروشیمی تامین و به بازار آزاد تزریق گردد.

حتما بخوانید :   نتیجه زور آزمایی دولت و فولاد سازان به کجا ختم شد ؟

کاهش واردات و تبدیل فعالان بازار به سفته بازان سکه و دلار

در این میان به دلیل وجود بوروکراسی های زمان بر و وجود مابه تفاوت ۱۰ هزار تومانی میان سامانه نیما و بازار آزاد، فعالان بازار سفته بازی در بازارطلا، سکه و خودرو را به انجام واردات و خرید ارز از سامانه نیما ترجیح می دهند.
در این میان اگر شرکتی را فرض کنیم که دارای یک میلیون دلار ارز از محل صادرت خود باشد، این ارز را بایستی با قیمت ۷ تا ۸ هزار تومان به سامانه نیما تزریق نماید.
در این میان با وجود کم متقاضی بودن سامانه نیما و کمبود اسکناس دلار در بازار ازاد دولت ترجیح می دهد تا با گرفتن مجوز از بانک مرکزی بخشی از این دلار را به صورت اسکناس وارد بازار نماید. به طور مثال اگر دلار در بازار آزاد به میزان ۲۰ هزار تومان باشد. در این میان شرکت نامبرده یک میلیون دلار با قیمت ۱۹ هزار تومان را به بازار آزاد با مجوز بانک مرکزی تزریق خواهد نمود. در این میان برای دلار ۱۹ هزار تومانی متقاضی بسیار زیادی وجود خواهد داشت و سبب می شود که بازار به سرعت مهار شده و به کنترل قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان در بورس و سایر مبادی کمک خواهد نمود.
این چرخه توسط چند شرکت دیگر نیز تکرار خواهد شد و سبب می شود تا دلار در بازارآزاد زیاد شده و همه عرضه کننده می شوند. از سویی دیگر فضای بازار انتظامی شده و خبر دستگیری دلالان توسط صداو سیما با چند خبر تکان دهنده پخش خواهد شد.
روزهای آتی قیمت دلار در حدود ۹ تا ۱۰ هزار تومان خواهد شد و در این میان فروشندگان دلار برای فروش اسکناس های خود به بازارهجوم خواهند آورد.
سیکل فروش ارز توسط نوسان گیران در بازار و کاهش نقدینگی در بازار
نماینده شرکت مذکور یک میلیارد دلار اسکناس را در برابر پرداخت معادل ریالی آن به جیب خواهد زد. پس این شرکت علاوه بر یک میلیون دلار خود یک میلیون اسکناس ده هزار تومانی نیز سود خواهد برد یعنی مجموعا ۱۰ میلیارد تومان طی یک هفته سود خواهد برد.
این چرخه توسط این شرکت ها که تعدادشان کم هم نیست هر روز تکرار می شود. شرط ادامه این سیکل در هر هفته در این است که میزان نوسان مثبت ۱۰ درصد باشد تا بازار به شکل پویا بتواند به فعالیت خود ادامه دهد.
این شرکت ها به علت عدم واردات مکفی اکنون تبدیل به سفته بازان در بازار شده اند و در این حالت مواد اولیه کاهش خواهد یافت. با کاهش واردات تراز اقتصادی به سمت جهت مثبت حرکت خواهد نمود و در این میان فعالان با رصد به موقع بازار دلارهای خود را وارد بازار کرده و آنها را می فروشند و هر هفته سود زیادی را به جیب می زنند.
از سویی دیگر عامه مردم در این میان که به دنبال سود اندکی هستند با ورد به این بازارها نسبت به گذشته بی پول تر شده و دست خالی از بازار بازمی گردند.
در این حال نقدینگی در بازارکنترل شده و میزان زیادی پول از سطح بازار جمع آوری می گردد و در نهایت بر قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان تاثیر گذار خواهد بود؛ اما نبایستی فراموش کرد که تمامی این نتایج با کاهش شدید ارزش ریال همراه خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید