خط ویژه 35155-031

وزن مخصوص تیرآهن ipe

انواع تیرآهن IPE
وزن مخصوص تیرآهن ipeReviewed by نویسنده مرکز آهن on Feb 4Rating:
۵ (۱۰۰%) ۲ تعداد رای ها

جدول تیرآهن ipe

تیرآهن IPE مخفف I Profile Eroeenne مقطع فولادی I شکل و نیم پهن است. ابعاد، اندازه و قیمت تیر آهن IPE وابسته به نوع آن ها متغیر است که با توجه به فاکتورهای زیر تخمین زده می شود:

 • h: ارتفاع بال تیر آهن
 • tg: ضخامت بال ها
 • G: وزن محصول (به صورت متری)
 • ts: ضخامت جان تیر آهن
 • A: سطوح محصول
 • b: عرض بالا های محصول

قیمت روز تیرآهن

نکته: به منظور سهولت در تخمین وزن انواع تیر آهن می توانید از اپلیشکن مرکز آهن به صورت کاملا رایگان یا جدول  وزن تیر آهن کمک بگیرید.

تفاوت تیر آهن ها

این دسته از محصولات با تبعیت از استانداردهای ملی ISIRI 16348 و ۱۷۹۱ ایران تولید و روانه بازار می شوند. تیرآهن ها از جمله مهم ترین مقاطع ساختمانی محسوب می شوند که وظیفه استحکام سازه را بر عهده دارند. این دسته از محصولات به دو حالت نیم پهن با علائم اختصاری I و NP و   همچنین بال پهن با علائم H و IPB نمایش داده می شود. تیرآهن ها در مواردی چون خرپا، پروژه های صنعتی و عمرانی، ستون بندی، ساخت پل، پوشش سقف و… کاربردهای فراوانی دارند. این دسته از محصولات بر اساس شکل ظاهری خود در سه دسته بندی زیر تقسیم بندی می شوند:

  1. IPE: تیرآهن های نیم پهن تولید شده مطابق با استانداردهای ایران و اروپا
  2. INP: محصولات تولید شده نیم پهن بر اساس استانداردهای کشور چین و ورسیه
  3. IPB: تیرآهن های بال پهن
حتما بخوانید :   فرآیندهایی برای داشتن ورق گالوانیزه با کیفیت تر

تیرآهن های نوع ipe با سایر تیرآهن ها در شکل ظاهری متفاوت هستند.

انواع تیرآهن

اصولاد در بازار داخلی تیرآهن های I شکل مورد استفاده قرار می گیرند. همان طور که پیش تر نیز ذکر گردید، بخش اعظم تیرآهن های ایران و اروپا بر اساس استاندارد IPE یا همان تیرآهن های نیم پهن تولید و روانه بازار می شوند. ضخامت بال در این دسته از محصولات در ابتدا و انتها یکسان بوده و بر همین اساس در میان متقاضیان محبوب تر واقع شده است. اگر از بالا دو بخش ابتدا و انتهای تیرآهن IPE را بررسی کنیم متوجه خواهیم شد که در ضخامت محصول هیچ گونه تغییری رخ نداده و کاملا یکنواخت می باشد. بر خلاف آن تیر آهن های نوع INP را داریم که ضخامت بال ها به طور ملایمی کاهش می یابد. شایان ذکر است اغلب تیر آهن ها در شاخه های ۱۲ متری تولید روانه بازار می شوند.

تیرآهن IPE وارداتی

با توجه به متقاضیان و نیاز بازار داخلی اغلب محصولات وارداتی از نوع IPE  یا هاش است چرا که بازار این دسته از محصولات را بیشتر می طلبد. اصولا محصولات وارداتی متعلق به کشورهایی چون لهستان، کره، آلمان و اسپانیا می باشد. کشورهایی چون چین و روسیه نیز تولید کننده استانداردهای IPE و INP هستند بر همین اساس هنگام تهیه محصولات تولید شده در این دو کشور باید به استاندارد محصول دقت داشت. تولید تیرآهن IPE تنها به سایزهای ۱۲۰ تا ۳۰۰ محدود می گردد بر همین اساس نیاز به سایر سایزها، از کشورهای دیگر تامین می گردد.

حتما بخوانید :   میلگرد ksc چیست؟

انواع تیرآهن IPE

گریدهای زیر متعلق به محصول IPE است:

 • ST 37
 • ST 44
 • ST 52

جدول مشخصات تیرآهن ipe

تیرآهن های پهن با نام های تیرآهن هاش نیز در بازار محصولات فولادی شناخته می شوند. قیمت روز تیر آهن هاش در بازار داخلی با قیمت تیر آهن نیم پهن یا IPE متفاوت است. جدول ذیل مربوط به مشخصات و گرید انواع تیرآهن های IPE  می باشد.

جدول مشخصات تیرآهن IPE

در نقشه های ساختمانی علائمی چون V و L در کنار محصول نوشته می شود این دو حرف لاتین نمایانگر سبک یا سنگین بودن تیرآهن می باشد. حرف V نمایانگر تیر آهن سنگین و حرف L نشان می دهد تیر آهن از نوع سبک است.

از جمله برترین محصولات می توان به تیر آهن ذوب آهن اصفهان اشاره نمود که در زمره برترین تولیدکنندگان تیرآهن های معمولی و تیر آهن هاش قرار دارد. به منظور کسب اطلاعات بیشتر و اطلاع از آخرین قیمت محصولات فولادی با مشاورین مرکز آهن در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید