آمار صادرات آهن ایران در شش ماه دوم سال ۹۷

صادرات میلگرد به خاورمیانه
آمار صادرات آهن ایران در شش ماه دوم سال ۹۷Reviewed by نویسنده مرکز آهن on Nov 22Rating:
لطفا به این مطلب رای دهید

آمار تولید و مصرف فولاد در ایران

علی رغم مشکلات اقتصادی که این روزها کشور درگیر آن است در شش ماه اول سال جاری شاهد رشد مطلوب بازار تولید و صادرات آهن آلات به عراق بوده ایم. فولادسازان درصدد افزایش ظرفیت های تولیدی هستند اما مبادلات ایران با سایر کشورها نسبت به گذشته محدودتر شده است از سوی دیگر تحریم های جدیدی که روز به روز محدودیت های مبادلاتی ایران را افزایش می دهند نیز بر حوزه اقتصادی کشور بی تاثیر نیستند. آینده روشن و شفافی از شش ماهه دوم سال به چشم نمی خورد و این بازار در ابهام به سر می برد. از همین رو، فرصت ها و چالش های پیش روی بازار آهن باید به طور کامل بررسی و تحلیل شوند.

نهمین همایش صنعت فولاد ایران

طی نشستی هزینه های فولادسازان، بهبود وضعیت تولید، کنترل عرضه و تقاضا، بررسی بازار داخلی، فرصت های صادراتی و… مورد بحث و بررسی قرار گرفت و چالش های پیش روی بازار فولاد به صورت کامل تحلیل شد. فولاد یکی از مهم ترین بخش های تاثیر گذار روی صنعت هر کشوری است. بر همین اساس باید برای توسعه و رشد این مورد برنامه ریزی هایی انجام شود. میزان مصرف فولاد در سال جاری نسبت به سنوات قبلی افتی را تجربه کرده است و دلیل اصلی آن کاهش عملیات عمرانی و پروژه های ساخت و ساز می باشد. طبق پیش بینی های انجام شده افت مصرف در شش ماهه دوم سال نیز ادامه خواهد داشت. در صورتی که کشور درگیر سیاست های دور دوم تحریم ها شود و همچون گذشته مبادلاتی با کشورهای منطقه صورت نگیرد بازار فولاد در لاک زمستانی خود فرو خواهد رفت.

حتما بخوانید :   عوامل محرک بازار فولاد و آهن آلات چیست؟

صادرات آهن آلات

با توجه به سیاست های اتخاذ شده در این زمینه باید میزان تقاضای بازار کنترل و به بهترین نحو ممکن مدیریت شود. در این راستا دعوت از خریداران خارجی، برگذاری همایش، معرفی محصولات و… موجب می شوند ایران در بازار بین المللی بیشتر شناخته شود و بتوان سهمی از این صنعت را در بازار خارجی به خود اختصاص دهد. اکنون دوره طلایی صادرات آهن آلات است و برای جلوگیری از رکود باید بر روی این مقوله به صورت کاملا منطقی و برنامه ریزی شده مانور داد تا کلیه اقدامات موجب توسعه بازار گردد. در کل اتخاذ یک راه کار مناسب برای خروج از وضعیت فعلی لازمه بازار فولاد است.

وضعیت فعلی بازار صادرات فولاد ایران

به گفته کارشناسان هیچ مشکلی در وضعیت صادرات و رابطه ایران با کشورهای منطقه رخ نداده و همچنان معاملاتی صورت می گیرد تنها مشکل در نحوه انتقال وجه میان کشور مبدا و مقصد است از طرفی فولادسازان با توجه به شرایط کنونی محتاطانه تر عمل می کنند تا نگران بازگشت سرمایه خود نباشند. تعیین قیمت نهایی محصولات فولادی بالاخص قیمت روز میلگرد و تیر آهن نیز از جمله چالش هاییست است که این روزها گریبان گیر تولید کنندگان شده است. برای توسعه وضعیت فولاد بایستی تمامی چالش ها و موانع پیش رو رفع گردد تا صادرات آهن آلات در وضعیتی شفاف و کاملا مطلوب صورت گیرد.

جنگ تجاری کشورهایی چون آمریکا و چین وضعیت بازار صاردات آهن آلات را تحت تاثیر خود قرار داده این وضعیت برای برخی کشورها مطلوب و برای برخی دیگر ناخوشایند است نوسانات قیمت ارز نیز بر این آشوب دامن می زند در حال حاضر بهترین گزینه برای توسعه بازا داخلی تمرکز بر روی مقوله صادرات و رفع  چالش های مرتبط با آن است.

حتما بخوانید :   آیا شکاف قیمت بین ارز بازار غیر رسمی و ثانویه منطقی است؟

بررسی های انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران

در نهمین همایش فولاد بر مسائل دیگری از جمله مشکلات اخیر حمل و نقل محموله های فولادی نیز گریزی زده شد. این حوزه نیز با مسائل عدیده ای مواجه است و هر کدام باید به صورت ریشه ی رفع شوند تا در آینده شاهد چنین مواردی نباشیم کوچک ترین مسئله ای می تواند تعادل بازار را در شرایط فعلی بر هم زد از همین رو باید کاملا حساب شده و با برنامه ریزی گام برداشت تا بتوان این بهبوهه فعلی را پشت سر گذاشت. صادرات آهن آلات به عراق و کشورهایی که متقاضای محصولات هستند می تواند چشم انداز خوبی برای شش ماهه دوم سال جاری باشد.

مدیر عامل کارخانه فولاد مبارکه اصفهان نیز در این اجلاس حضور یافت و اذهان داشت که افزایش میزان فروش آهن آلات در بازار داخلی با ارائه قیمت های پیشنهادی مناسب و کنترل بازار عرضه و تقاضا نیز از رویکردهایی است که همواره باید به آن توجه داشت. به این صورت وضعیت مصرف سرانه و ساخت و ساز نیز به تبعیت از افزایش مبادلات، مطلوب تر خواهد شد.

بررسی سرانه مصرف فولاد در جهان

آمار صادرات فولاد ایران

چیزی حدود ۲۵ میلیون تن فولاد توسط فولادسازان ایرانی تهیه شده که باید برنامه های صادراتی برای سیزده میلیون تن محصولات صادراتی تهیه کرد و مابقی در بازار داخلی و بورس کالا به فروش خواهد رسید بنابراین رفع مشکلات نقدینگی و موانع پیش روی صادرات آهن آلات باید هرچه سریع تر رفع گردد. به گفته مدیر مجتمع فولاد مبارکه اصفهان عبور از این موانع با توجه به تجربه های قبلی برای تولیدکنددگان ایرانی غیر ممکن نیست و تنها مسئله پیش رو نداشتن چشم انداز برای واحدهای تولیدی و تعیین ظرفیت های تولیدی می باشد.

حتما بخوانید :   ارز ثانویه مبنای تعیین پایه قیمت میلگرد و سایر محصولات در بازار فولاد

بحران های ارزی، تنطیمات بازار و رویکردهایی برای افزایش تقاضا از جمله مهم ترین مواردی بود که در نهمین همایش صنعت فولاد ایران در میان مدیران مربوطه مورد بحث و بررسی قرار گرفت. امید است با تمهیدات و انجام اقدامات لازم این دوره سخت با موفقیت پشت سر گذاشته شود و ایران بار دیگر سربلند از این آزمون خارج شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید