میزان صادرات فولاد ایران و کاهش سرانه مصرف فولاد

ارتباط صادرات با مصرف سرانه فولاد
میزان صادرات فولاد ایران و کاهش سرانه مصرف فولادReviewed by نویسنده مرکز آهن on Nov 21Rating:
لطفا به این مطلب رای دهید

آمار تولید و مصرف فولاد در ایران و کنترل وضعیت صادرات

طبق گزارشات آهن آلات و آمار دنیای جهانی فولاد، میزان مصرف سرانه فولاد ایران در سال ۲۰۱۶ حدود ۲۳۸.۶ کیلوگرم برای هر نفر برآورد شد. آمار ایران یکسال بعد با رشد ۷.۳ همراه بود و به ۲۴۵.۹ برای هر نفر و در سال جاری به ۲۵۶.۷ کیلوگرم رسیده است. طبق پیش بینی های انجام شده و رشد مصرف سرانه، این آمار در سال ۲۰۱۹ باید به چیزی حدود ۲۶۶.۹ کیلوگرم برسد. بر اساس آمار کارشناسان داخلی مصرف ایران در سال جاری حدود ۲۰۱ کیلوگرم بوده است که نسبت به آمار World steel با توجه به سرانه سال های گذشته و جمعیت ایران منطقی تر است. با توجه به رکود بازار مسکن و کاهش ساخت و ساز کاهش مصرف سرانه فولاد صحت دارد. بازار صادرات آهن از جمله فاکتورهایی است که می تواند مستقیما حوزه فولاد و سرانه آن را تحت تاثیر خود قرار دهد.

با توجه به اهمیت قیمت روز آهن گره کلیه مشکلات فولاد سازان و کنترل بازار مسکن، افزایش توان خرید مصرف کنندگان و برقررای توازن در میزان عرضه و تقاضا تنها با سیاست های درست و به جای وزارت صنعت، معدن تجارت و مسئولان ذی ربط قابل حل است.

آمار تولید و مصرف فولاد ایران

آمار مصرف فولاد در ایران

با توجه به رکودی که در حال حاضر بر اقتصاد ایران حکم فرما شده و کاهش میزان عملیات عمرانی در بازار مسکن و سایر ساخت و سازها میزان مصرف فولاد در ایران نیز نسبت به سنوات قبلی کاهش داشته است. بر اساس آمار موجود و رشد سال های قبلی، میزان مصرف سالیانه از رکود داخلی خبر می دهد. بر اساس اینکه فولاد سازان میزان ظرفیت های تولیدی خود را افزایش داده اند و هر کدام سقفی را برای تولیدات خود در نظر گرفته اند پیش بینی می شود که با اشباع محصولات فولادی در بازار داخلی رو به رو شویم که چندان خوشایند نیست. عدم تعادل ترازوی عرضه و  تقاضا جو فعلی بازار محصولات فولادی را بر هم خواهد زد و قیمت فولاد نیز به تبعیت از جو حاکم نوساناتی خواهد داشت.

حتما بخوانید :   تحریم های آمریکا نتوانست بازار فولاد را دچار نوسان نماید

تولیدکنندگان فولاد در ایران

کارشناسان اقتصادی و فعالان صنعت فولاد این گونه عنوان می کنند که برای افزایش میزان تولید فولاد در ایران و افزایش سرانه باید از ابزارهایی برای تحریک آمار مصرف فولاد کمک گرفت. مسئولین ذی ربط باید بر اساس سیاست های خود بازار را به گونه ای کنترل کنند تا مصرف کنندگان توان خرید داشته و سایه رکود فعلی از بازار فولاد کنار رود در نهایت شرایط به گونه ای باشد که مصرف کنندگان و تولیدکنندگان بتوانند با دست باز عمل کنند با شفاف سازی بازار میزان تقاضا افزایش یافته و بازار به مسیر جدیدی هدایت خواهد شد. کنترل عرضه و تقاضا سیاستی است که در همه بازارها موفق عمل می کند و  نتایج مثبتی در پی دارد.

تاثیر قیمت آهن آلات بر بازار مسکن

تمام عواملی که بتواند به گونه ای میزان تقاضا و عواملی چون قیمت روز میلگرد را تحت تاثیر قرار دهد در بالا بردن مصرف سرانه آهن آلات ایران نیز نقش به سزایی خواهد داشت. در ابتدا باید بررسی کرد که چه عواملی در کاهش این امر دخیل بوده اند و سپس با ارائه راه کارهای معقول و منطقی در رفع آن ها کوشید.

بر اساس نظریه کارشناسان دلایل متعددی برای کاهش این آمار و ارقام وجود دارد که در کلان شهرها بیشتر به چشم می خورند اما برای یافتن دلیل اصلی رکود فعلی باید حیطه گسترده تری را مورد بحث و بررسی قرار داد. ارزیابی آمار تولید مصرف فولاد در ایران و سپس بررسی میزان افت ساخت و ساز و عملیلت عمرانی و به تبع آن میزان مصرف فولاد در ماه های اخیر برترین گزینه برای تحلیل شرایط فعلی است.

حتما بخوانید :   علت افزایش قیمت آهن آلات چیست ؟

تولید فولاد در سال 2017

نوسانات ارزی دریک سال اخیر از مهم ترین عوامل کاهش قیمت آهن آلات در بازار داخلی و خارجی است. از سوی دیگر سیاست ها و افت قیمت نفت طی سال های اخیر اقتصاد کشور را تحت تاثیر خود قرار داده و همین تضعیف وضعیت اقتصادی توان خرید را کاهش می دهد.

رکود اقتصادی از سال ۱۳۹۰ آغاز و تاکنون ادامه یافته با وجود تلاش های فراوان رکود متوقف نشد موضوع تحریم نیز در این میان بی تاثیر نبوده است. بر همین اساس با گذر از شرایط سختی که در حال حاضر گریبان گیر کشور است، مشکلات اقتصادی نیز حل خواهد شد.

محرک هایی برای افزایش میزان مصرف سرانه در ایران

با توجه به رکود فعلی در بازار مسکن و فولاد، تصمیماتی مبنی بر اعمال مالیات بر مکان های مسکونی خالی از سکنه با هدف تحریک بازار خرید و فروش اتخاذ شده در صورت عدم تحریک بازار میزان توسعه و ساخت و ساز بیش از پیش در لاک رکودی خود فرو خواهد رفت. در حال حاضر یک فرصت طلایی برای صادرات تمامی حوزه ها، علی الخصوص بازار صادرات آهن آلات پیش روی کشور است. بر اساس نظریه کارشناسان در صورتی که اقتصاد کشور بر مقوله صادرات متمرکز شود شرایط مطلوب تر خواهد شد.

آمار مصرف فولاد در ایران

برای کنترل ریسک های مرتبط با موضوع صادرات آهن آلات می توان بر تجربه های جهانی متکی شد. تجربیات و آنالیز وضعیت کشورهایی که با افزایش نرخ ارز و کاهش ارزش پول ملی خود مواجه بوده اند می تواند ایران را در این بهبوهه یاری دهد. در حقیقت با برقراری یک توازن معقول و منطقی بین مصرف سرانه فولاد در ایران، صادرات آهن آلات و ظرفیت تولید فولاد می توان جو حاکم را بهتر کنترل کرد.

حتما بخوانید :   پیش بینی قیمت آهن در سال 97

تولید فولاد ایران در سال ۲۰۱۸ و ارتباط آن با کاهش سرانه مصرف

موضوع کاهش سرانه به مدیریت آن مرتبط است و تولیدکنندگان فولاد ایران در این موضوع دخالت چندانی ندارند. وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت اقتصاد و بانک مرکزی وظیفه اصلی مدیریت این بازار و حاشیه های مرتبط با آن را بر عهده دارند. با برقراری ارتباطی معقول میان مقوله مصرف سرانه آهن آلات و صادرات، تقاضا تحریک خواهد شد و تولیدات فولادسازان نیز تحت تاثیر این سیاست ها روانه بازار می شوند.

از طرفی مدیریت صحیح بازار بورس کالا و تلاش برای واقعی تر شدن قیمت محصولات فولادی در بهبود وضعیت فعلی تاثیر گذار است. تکنیک های مالی و سیاست های صحیح از مهم ترین عواملی هستند که بستر مصرف سرانه آهن آلات را تحریک خواهند کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید