خط ویژه 35155-031

مهم ترین صنایع فولاد کشور

تولیدکنندگان فولاد ایران
مهم ترین صنایع فولاد کشورReviewed by فولاد on Jun 22Rating: ۳.۰مهم ترین صنایع فولاد کشورامروزه یکی از تاثیر گذارترین دلایل پیشرفت و توسعه یک کشور، تولید و مصرف فولاد است. وجود صنعت فولاد در کشور بر توسعه، اشتغال زایی، تجارت، اقتصاد، آموزش و غیره تاثیر بسزایی دارد. صنعت فولاد به قدری مهم شده است که اقتصاد حال حاضر جهان آن را مادر صنایع دانسته و پیشرفت یک کشور را در گرو این صنعت دیده است از این رو در این مقاله به وضعیت فولاد در ایران و معرفی مهمترین صنایع فولادی کشور که نقش اساسی در تولید فولاد دارند میپردازیم.
لطفا به این مطلب رای دهید

بررسی مهم ترین صنایع فولاد ایران

 

امروزه یکی از تاثیر گذارترین دلایل پیشرفت و توسعه یک کشور، تولید و مصرف فولاد است. وجود صنعت فولاد در کشور بر توسعه، اشتغال زایی، تجارت، اقتصاد، آموزش و غیره تاثیر بسزایی دارد. صنعت فولاد به قدری مهم شده است که اقتصاد حال حاضر جهان آن را مادر صنایع دانسته و پیشرفت یک کشور را در گرو این صنعت دیده است از این رو در این مقاله به وضعیت فولاد در ایران و معرفی مهمترین صنایع فولادی کشور که نقش اساسی در تولید فولاد دارند میپردازیم.

جایگاه صنعت فولاد ایران در جهان

کشور ایران در سال های اخیر پیشرفت چشمگیری در صنعت فولاد سازی داشته بگونه ای که در سال قبل با تولید ۲۱ میلیون تن فولاد، رتبه دهم را در بین بزرگترین فولاد سازان دنیا  از آن خود کرده است.

به دلیل داشتن منابع بسیار انرژی، ذخیره سنگ آهن و عوامل دیگر ایران نسبت به بسیاری از کشور های دیگر چون آلمان،کره جنوبی، ترکیه و ژاپن پیشرفت بسیاری در صنعت فولاد داشته است اما با توجه به برخی مشکلات هنوز به جایگاه شایسته خود در تولید فولاد نرسیده که از مهمترین دلایل آن میتوان به تحریم ها و نامتوازن بودن زنجیره تولید فولاد اشاره نمود.ایران با رتبه دهم دارای ذخایر فراوان سنگ آهن بوده و رتبه دوم در ذخایر گاز طبیعی را نیز داراست.

حتما بخوانید :   ورق برشی و چند نکته مهم در خصوص آن

از مهمترین کالا های هر کشور میتوان به فولاد اشاره کرد زیرا از فولاد در صنایع مهم و مختلفی چون خودرو سازی، ساختمان سازی و … استفاده می شود. بعد از نفت و گاز این صنعت مهم ترین کالای مورد نیاز جهان را تولید میکند به همین دلیل بسیاری از کشور های جهان به سمت این صنعت روی اورده اند زیرا ارزش افزوده آن بیشتر از میزان انرژی مصرفی می باشد.

شرکت فولاد مبارکه

بدون شک یکی از بزرگترین کارخانه ها در زمینه تولید فولاد شرکت فولاد اصفهان می باشد. این شرکت در شرق شهر مبارکه و جنوب زرین شهر در استان اصفهان واقع شده است.

ساخت این مجتمع در سال ۱۳۶۰ شروع شد و در زمان جنگ تحمیلی نیز روند ساخت همچنان ادامه داشت. اولین کوره قوس الکتریکی فولاد مبارکه در مهر سال ۱۳۷۰ راه اندازی شد و با استقبال زیاد بازار از  محصولات فولاد مبارکه این مجموعه سعی بر افزایش تولید کرد و ظرفیت را به ۲.۴ میلیون تن در سال رساند تا نیاز کشور را بر طرف سازد.

شرکت فولاد مبارکه اصفهان در حال حاضر تاثیر بسزایی در صنایع وابسته به خود دارد.

این شرکت در سال ۱۳۹۱ تنها شرکت ایرانی بود که با کسب امتیاز ۶۵۴ تندیس زرین جایزه ملی تعالی سازمانی را از آن خود کرد همچنین این رتبه برای بار دوم با امتیاز ۶۸۲ در سال ۱۳۹۳ تکرار و شرکت فولاد مبارکه به عنوان سازمان برگزیده سال انتخاب شد.

از دیگر افتخارات این شرکت می توان به حضور در لیست ۲۵ شرکت برتر دانشی آسیا مثل TOYOTA ,SAMSUNG برای اولین بار در خاورمیانه در سال های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۷ اشاره داشت.

حتما بخوانید :   میزان میلگرد مصرفی در ساختمان

فولاد مبارکه اصفهان نیاز ۳۰۰۰ کارخانه و کارگاه تولیدی را در کشور تامین می کند.

این شرکت در هر سال برای افزایش کیفیت و حضور در بازار های جهانی ، بخشی از محصولات خود را به کشور های دیگر صادر میکند و با توجه به رضایت و اعتبار کسب شده از این محصولات، فولاد مبارکه می تواند به بیش از ۴۰ کشور دنیا محصولات خود را عرضه نماید .

شرکت ذوب آهن اصفهان

ذوب آهن اصفهان یکی از بزرگترین تولیدکنندگان فولاد در خاور میانه می باشد.

در سال ۱۳۴۴ بین کشور ایران و شوروی سابق قرار دادی در خصوص احداث کارخانه ی ذوب آهن در ایران بسته شد. طبق این توافق نامه دولت شوروی سابق باید در ساخت کارخانه ذوب آهن اقدام می کرد به همین دلیل ایران برای تامین طرح ها و مواد اولیه لازم، با شرکت تیاژپروم اکسپورت شوروی شروع به همکاری کرد.

با توجه به کمبود ذخایر شناخته شده زغال سنگ و دیگر محدودیت ها ، ظرفیت اولیه تولید فولاد ۵۵۰ هزار تن در سال در نظر گرفته شد.

بعد از آن شرایط محیطی از نظر ایمنی و فنی مورد بررسی قرار گرفت و دشت طبس در ۴۵ کیلومتری جنوب غربی اصفهان بهترین گزینه برای احداث تشخیص داده شد.

بعد از ساخت اولیه ، برخی بخش های این کارخانه از سال ۱۳۴۶ شروع به کار کردند، کار گاه هایی چون  کک سازی، اگلو مراسیون و کوره بلند در ماه دی سال ۱۳۵۰ بهره برداری شدند سپس بخش فولاد و نورد یک سال بعد یعنی دی ماه ۱۳۵۱ با ظرفیت  تولید۵۵۰ هزار تن فولاد در سال شروع به کار کردند.

این کارخانه نیز مانند دیگر رقبا محصولات با کیفیت خود را به کشور های اروپایی آسیایی افریقایی صادر می کن. محصولات این شرکت در ایران برای پروژه هایی مثل برج میلاد ، مترو ها ، نیروگاه هسته‌ای بوشهر و سدهای بزرگ قرار گرفته و در آینده برای افزایش ریل های راه آهن استفاده خواهند شد .

حتما بخوانید :   نحوه اجرای سقف با ورق گالوانیزه کرکره ای

شرکت فولاد خوزستان

اولین شرکتی که به روش احیاء مستقیم  فولاد سازی را شروع کرد ، شرکت فولاد خوزستان می باشد . همچنین این شرکت بعد از فولاد مبارکه اصفهان دومین قطب تولید فولاد خام در ایران به شمار می آید.این مجتمع در سال ۱۳۶۸ تاسیس شده است .

فولاد خوزستان با مساحت ۸/۳ کیلومتر مربع در فاصله ی ۱۲ کیلو متری اهواز و ۱۰۰ کیلو متری بندر امام خمینی در استان خوزستان واقع شده است .

این مجتمع تولید فولاد را به طور کامل از ابتدای ساخت سنگ آهن تا شمش فولاد خام در مجموعه خود بعهده دارد. ابتدا با روش احیاء مستقیم سنگ آهن را تصفیه نموده و با استفاده از کوره های قوس الکتریکی به تولید فولاد می پردازد.

کارخانه فولاد نیشابور خراسان

مجتمع فولاد خراسان از ۱۷ واحد متفاوت تشکیل شده که بغیر از چهار واحدی که وظیفه احیاء مستقیم، ذوب، ریخته‌گری و نور را به عنوان اصلی ترین واحد ها به عهده دارند ، دیگر واحد ها فقط به عنوان پشتیبان فعالیت میکنند.

فولاد خراسان به صورت کاملا خودکفا با استفاده از بهترین تکنولوژی های استاندارد و به روز دنیا در زمینه تولید فولاد فعالیت می نماید .

این مجتمع با مساحت ۱۴۰۰ هکتار در ۱۵ کیلو متری شمال غرب نیشابور واقع شده است .

فولاد خراسان ظرفیت تولید ۵۵۰ هزار تن نورد سبک فولاد ساختمانی، ظرفیت ۶۳۰ هزار تن فولاد سازی بیلت و همچنین دارای دو واحد احیاء مستقیم با ظرفیت ۸۰۰ هزار تن در سال را داراست .

ظرفیت سالانه تولید فولاد خام این مجموعه حدود ۱/۴  میلیون تن در سال است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید