مذاکرات سه جانبه از سوی ایران، ترکیه و روسیه بر بازار فولاد تاثیر مثبت داشت ؟

مذاکرات سه جانبه از سوی ایران، ترکیه و روسیه بر بازار فولاد تاثیر مثبت داشت ؟Reviewed by Admin on Sep 10Rating:
لطفا به این مطلب رای دهید

ایجاد آرامش و ثبات نسبی بر بازار فولاد با عقب نشینی دلار ۴۲۰۰ تومانی

بعد از تعطیلات پی در پی عید غدیر خم و برخی عقب نشینی ها و تغییر جهت ها در بازار، نوسان مجدد بر قیمت میلگرد شاهین بناب و سایر مبادی حاکم گردید.در این میان مناظره رسانه ای روز جمعه هفته گذشته برگزار گردید که به بررسی دستورالعمل تنظیم بازار فولاد از سوی موافقان و مخالفان این طرح طی یک برنامه ی تلویزیونی پرداخته شد و در نهایت بدون نتیجه گیری چشمگیر و امیدوارکننده و با ادعاهای تکراری و کلیشه ای پایان یافت.

به عقیده ی برخی از فعالان بازار این برنامه در راستای آماده سازی اذهان عمومی در جهت تغییرات آتی و تصمیمات جدید برای این دستورالعمل اجرا شد.
طی روزهای آینده خبرهای بیشتری را راجع به تغییرات ایجاد شده از سوی دولت در بازار فولاد خواهیم شنید. یکی از تغییرات مهم طی روزهای بعد از تعطیلات عید غدیر خم در بازار فولاد عقب نشینی دولت در خصوص قیمت گذاری دستوری محصولات فولادی مانند قیمت میلگرد شاهین بناب به روز با دلار ۴۲۰۰ تومانی بوده است که با ادامه این روند در نهایت بایستی منتظر شرایط جدید و تاثیر این تصمیمات در بازار بر قیمت محصولات فولادی باشیم.
البته در این میان هنوز شمش عرضه شده در بورس کالا که با دلار ۴۲۰۰ تومانی و در حجم ۱۷۵ هزار تن فروخته شد، روشن نشده است و دولت و وزارت صمت همچنان پیگیر روشن شدن روند این موضوع می باشند.
در این میان قیمت میلگرد بناب به روز و برخی مبادی تا این لحظه بعد از نوسانات قیمت دلار به ثبات رسیده و تقریبا کمی آرامش یافته است.در حالی که قیمت امروز سکه به ۴۶۰۰ رسیده است، میانگین قیمت میلگرد شاهین بناب در حدود ۴۷۰۰ تومان می باشد.با مقایسه قیمت محصولات فولادی و سکه از سال گذشته تاکنون می توان به راحتی رشد ۶۰ درصدی را در قیمت این کالاها از سال گذشته تا سال جاری درک نمود.

حتما بخوانید :   نوسانات قیمت ورق گالوانیزه صادراتی

قیمت میلگرد شاهین بناب

توزیع دلار پتروشیمی در بازار و جبران کمبود ارز طی رزوهای اخیر

در روزهای اخیر بازار منتظر توزیع دلار پتروشیمی می باشد و به دلیل وجود ابهام شدید در بازارهای مختلف کالایی معاملات تقریبا متوقف گردیده است.این روند سبب افت قیمت محصولات فولادی اعم از قیمت میلگرد در بازار و کارخانه از روز شنبه هفته جاری تاکنون گردیده است.امید آن می رود تا روند کاهشی ایجاد شده در قیمت محصولات فولادی و وعده وعیدهای موجود در بازار فولاد توخالی نبوده و سبب بهبود قیمت میلگرد شاهین بناب و سایر محصولات فولادی در بازار فولاد گردد.

در این میان افزایش نقدینگی در بازار و ترس مردم از بی ارزش شدن روزافزون دارایی هایشان، به افزایش هر چه بیشتر تورم دامن زده و سبب شده تا در این میان قدرت خرید مردم در بازار داخلی به شدت کاهش یابد.در پی نشست سران سه کشور ایران روسیه و ترکیه برای حذف دلار از معاملات خارجی، بازار داخلی درانتظار اثرات مثبت این نشست می باشد.

البته آنچه مسلم است این موضوع هنوز اجرایی نگردیده و تا اجرایی شدن آن و تاثیر این روند بر قیمت محصولات فولادی اعم از قیمت میلگرد شاهین بناب زمان زیادی نیاز خواهد بود.البته در این میان هر خبر مثبت یا منفی سبب تکان دادن بازار ارز طی روزهای اخیر گردیده است و در نهایت بعد روانی این موضوع نیز طی روزهای آینده بر روی بازار فولاد و برآمادگی کشور برای اجرایی شدن آن تاثیر خواهد گذاشت.

آتش فتنه میان دو کشور ایران و عراق و کاهش مناسبات میان آنها

البته در این میان امید ان می رود تا با ایجاد تحریم ها بر علیه دو کشور ایران و ترکیه، در اثر اجرای درست و به موقع این طرح، دو کشور بتوانند با انجام معاملات بر اساس پول داخلی و تهاتر با شمش طلا بسیاری از مشکلات ناشی از دوران تحریم ها را بر خود آسان نمایند.
البته در این میان روسیه نیز مدافع این طرح بوده و به نظر می رسد که اتحاد این سه کشور در پی مذاکرات اخیر به کاهش اثرات تحریم طی روزهای آینده بیانجامد.
در این میان وقایع رخ داده در مشهد و سرکنسولگری ایران در بصره نشان از تحرکات اعراب به خصوص سعودی ها در جریان های وابسته به عراق برای برکناری دولت عبادی و برهم خوردن مناسبات دو کشور ایران و عراق خواهد داشت.
در این میان حجم مراودات مالی بین دو کشور ایران و عراق طی سال گذشته در حدود ۷ میلیارد دلار بوده و امسال نیز پیش بینی می شود که این رقم به ده میلیارد دلار نیز برسد.
مرز زمینی عراق از لحاظ ورود دلار به ایران به صورت اسکناس مرز استراتژیک و بسیار حائز اهمیتی می باشد که در شرایط فعلی و کمبود دلار در بازار داخلی کشور، امید آن میرود تا آتش های ایجاد شده بین دو کشور همسایه خاموش شده و اوضاع این دو کشور در منطقه رو به آرامش رود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید