خط ویژه 35155-031

وضعیت تولید فولاد در ایران

قیمت روز ورق گالوانیزه
وضعیت تولید فولاد در ایرانReviewed by نویسنده مرکز آهن on Feb 19Rating:
۴.۲ (۸۴%) ۵ تعداد رای ها

تولید سالانه فولاد در ایران

کار تولید فولاد با جمع آوری آهن بازیافتی آغاز می گردد. در کارخانجات تولیدی وجود آهن رباهای الکترونیکی بسیار اهمیت دارد چرا که این دستگاه ها قطعات آهنی، فولاد، قوطی ها و سایر وسایل فلزی را جمع آوری می کنند. این جرثقیل ها قادرند در هر بار چیزی حدود ۵ تن آهن بازیافتی را جابه جا نمایند که بالغ بر ۸۳ درصد از این ضایعات در مراحل بعدی به شمش های فولادی تبدیل می شوند.

در ایران محصولات فولادی از دو ماده اولیه فولاد نو و فولاد بازیافتی تولید و روانه بازار می گردد که برای اطلاع از این موضوع باید به حروف درج شده روی شاخه محصولات دقت نمود. محصولات همچون ورق گالوانیزه، شمش و مقاطع فولادی از پایه اولیه فولاد تهیه می شوند. قیمت روز ورق گالوانیزه نیز به مواد اولیه و فرایند تولیدی آن بستگی دارد.

قیمت امروز ورق گالوانیزه

ظرفیت تولید فولاد

خرده های آهن درون سبدهای ۳۲ تنی انبار می شوند تا در مراحل بعدی مورد استفاده قرار گیرند. این محفظه ها قادرند به میزان ۶۰ تن انواع فلزات را نگه داری کنند. هدف از جمع آوری این فلزات ذوب نمودن و استفاده از آن ها در مراحل بعدی است. فاز بعدی نوبت به ذوب فلز است. هر کوره دارای چندین مشعل جهت اعمال حرارت لازم به فلزات است. کوره های مورد نظر دارای ۴ مشعل حرارتی با سوخت گاز طبیعی هستند دمای کوره بالغ بر ۱۶۵۰ درجه سانتی گراد می باشد محتوای سبد که شامل انواع فلزات است به درون کوره منتقل می گردد.

حتما بخوانید :   کنترل مراحل تولید کلاف هایی از ورق فلزی

در کف کوره مقادیری از فولاد ذوب شده وجود دارد خورده های ریز آهنین درون این مذاب ریخته می شوند. شایان ذکر است در اثر تماس مواد مذاب و خورده های آهن دودهای غلیظی متصاعد می گردد تمام این ۶۰ تن فلزی که از سبدها درون کوره ریخته شده در عرض ۶۰ دقیقه به حالتی مذاب تبدیل می شوند. از جمله مجموعه های تولید کننده شمش فولادی می توان به شرکت فولاد خوزستان و صنایع آذر فولاد امین اشاره نمود.

خط تولید فولاد

حال سوال اینجاست که در صورت وجود ناخالصی در فلزات، مشکلی در ترکیبات شیمیایی محصول نهایی رخ نخواهد داد؟ خیر، بعد از ذوب، ناخالصی کل، روی سطح فلزات را می گیرد.

نحوه تولید ورق فولادی

حالا نوبت به نمونه برداری فولاد ذوب شده می رسد تا مورد بررسی و آنالیز قرار گیرد. دستگاهی جهت دمیدن اکسیژن درون کوره تعبیه شده که وظیفه مکس هوا را بر عهده دارد. ضرورت این کار بر پایه کاستن درصد کربن از فولاد ذوب شده است. با این کار هم سرعت ذوب فولاد افزایش می باید هم ناخالصی ها فلز جدا می شوند. به صورت کلی می توان سه عامل زیر را فاکتورهایی بر ضرورت وجود دستگاه دمش اکسیژن برشمرد:

  1. کاستن درصد کربن در فلزات ذوب شده
  2. جدا شدن ناخالصی فلزات
  3. افزایش سرعت ذوب

دیگ هایی با وزن بالغ بر ۵۵ تن با ظرفیت ۱۱۵ تن فولاد ذوب شده، برای انتقال مذاب در زیر کوره ها  قرار دارد که فولاد از سوراخ های درون کوره به داخل دیگ ریخته می شود. جرثقیل هایی وظیفه بلند کردن و انتقال دیگ های ۱۸۰ تنی را بر عهده دارند. الکترودهایی درون دیگ ها تعبیه می شوند تا دمای دیگ تحت کنترل قرار گیرد. در فاز بعدی الکترودها از درون دیگ خارج می شوند.

حتما بخوانید :   فرآیندهایی برای داشتن ورق گالوانیزه با کیفیت تر

مراحل تولید شمش فولادی

جالب است بدانید زیر هر دیگ به تعداد ۴ سوراخ وجود دارد فولاد ذوب شده به قالب های تعبیه شده ریخته می شوند این فولاد سریعا دمای خود را از دست داده و طبیعا سرد و سخت تر می شود. برخی از میله های فولادی به همین شیوه در سایزهای متنوع اغلب از ۴.۵ الی ۱۰.۶ متر تولید و روانه بازار می شوند. حالا شمش های فولادی به واسطه مشعل های گاز در اندازه های دلخواه برش داده می شوند. شماره گذاری های روی شمش های فولادی نیز در این فاز یعنی پس از برش نهایی پیاده سازی می شود.

نحوه تولید شمش فولاد

مراحل تولید ورق فولادی از شمش

شمش ها را باید در مراحل آماده سازی از میان غلطک های مخصوص عبور داده تا از ضخامت ان ها کاسته و به ورق تبدیل شوند. اما نکته اینجاست که قبل از تغییر ضخامت باید شمش ها را به مدت دو ساعت درون کوره هایی با دمای ۱۱۹۵ درجه سانتی گراد تحت حرارت قرار داد تا آمادگی تغییر ضخامت را داشته باشند. پس از پایان دوره حرارت دهی دو ساعته، آب سرد با فشار از طریق پمپاژهای مخصوص روی خطوط انتقال شمش پاشش می شود تا قطعه فولادی خنک شود.

در مراحل شک دهی، شمش ها از میان غلطک های مخصوص عبور داده می شوند تا تحت فشار به شکل و اندازه های دلخواه تغییر یابند.

استوانه یا همان غلطک ها به طور مداوم با آب سرد خنک می شوند و در نهایت قادرند شمش را به ابعاد و شکلی دلخواه تغییر دهند. جالب است بدانید ضخامت شمش ها به طور چشم گیری تغییر می یابد به عنوان مثال غلطک ها قادرند شمش هایی با ضخامت ۱۲ سانتی متر را به ورق نازکی با ضخامت ۱۴ میلی متر تبدیل کنند!

حتما بخوانید :   قیمت هر کیلو آهن

آمار تولید فولاد در ایران

میله های فولادی با سرعت بسیار بالایی (۳۵ کیلومتر در ساعت) خطوط نوردی را طی می کنند. فولادساز برای تبدیل اینمیله های فولادی به ابعاد و اندازه مد نظر خود ابتدا از دمای ان ها می کاهد برای این منظور میله از روی یکسری شبکه های فولادی عبور داده می شود تا دمای تمام بخش میله به صورت یکنواخت و هم زمان کاهش یابد. در کارخانه فولاد ذوب آهن اصفهان به صورت سالیانه حدود ۴۰۰ هزار میله و شمش فوادی تولید و روانه بازار می شود. این قبیل محصولات به عنوان مواد اولیه خطوط تولیدی مجموعه های فولادساز را تغذیه می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید