خط ویژه 35155-031

نمودار قیمت آهن در سال ۹۶

نمودار قیمت آهن در سال ۹۶Reviewed by Admin on Jul 30Rating:
۵ (۱۰۰%) ۱ تعداد رای ها

روند صعودی صادرات در حوزه مواد اولیه در سال ۹۶

با بررسی نمودار قیمت آهن در سال ۹۶ به این نتیجه خواهیم رسید که با افزایش صادرات آهن در این سال نسبت به سال ۹۵ و کاهش رکود در بازارهای معاملاتی، قیمت آهن آلات از ابتدا تا انتهای زنجیره روند تصاعدی را طی نموده است. قیمت ورق سیاه در روزهای پایانی سال ۹۵ به میزان ۲۳۴۸۸ ریال به ازای هر کیلو بوده است و در سال ۹۶ با قیمت ۲۸۲۶۱ ریال به ازای هر کیلو روند افزایشی داشته است.

در سال ۹۶ تولید شمش به میزان ۲۳ درصد بالا رفته بود اما صادرات آن تا ۶۵ درصد نسبت به سال قبل افزایش داشت. در حوزه اسلب نیز میزان تولید تا ۱۵ درصد صعود کرد، اما صادرات آن تا ۱۳۰ درصد افزایش داشت. آهن اسفنجی با ۲۳ درصد افزایش در سطح تولید تا ۳۳۶ درصد افزایش در صادرات را تجربه نمود. وضعیت صادرات برای ورق در سال گذشته مطلوب نبود و به علت فشارهای ناشی از وجود ارزش افزوده در حین تولید ورق، دامپینگ صادراتی برای آن و نیاز صنعت لوله و پروفیل به ورق، سبب گردید تا سطح صادارت کاهش یابد؛ اما در عوض فولاد مبارکه قیمت ورق تولیدی خود را در بازار داخلی افزایش داد.

افزایش سطح صادرات در سال ۹۶ در حوزه آهن آلات از سنگ آهن گرفته تا میلگرد ، سبب گردید تا ارز ورودی به کشور به سقف ۸ میلیارد دلار برسد و این رقم قابل توجهی برای ارز حاصل از صادرات در کشور محسوب می گردید.

حتما بخوانید :   تابستانی پر از چالش داخلی و خارجی پیش روی بازار فولاد ایران

بررسی نمودار قیمت ورق سرد و گرم در سال ۹۶

از سویی دیگر مساله موجود در صادرات کشور، وجود تفاوت قیمت آهن آلات می باشد. به گونه ای که قیمت شمش صادراتی ایران بر روی بنادر به میزان ۵۱۰ دلار به ازای هر تن فوب در سال ۹۶ بوده است و این در حالی است که قیمت میلگرد در محدوده ی ۵۱۰-۴۸۵ دلار به ازای هر تن فوب محاسبه شده است.

البته این مساله ناشی از شناخت شمش فولاد خوزستان در دنیا می باشد. اگر بقیه آهن آلات تولید شده در ایران بتوانند در حوزه خود مانند شمش خوزستان به عنوان لیدر عمل نمایند، قیمت آنها نیز رقابتی خواهد گردید.

در ابتدای سال ۹۶ قیمت ورق گرم به میزان ۲۳۰۹۰ ثبت شده بود و بعد از آن تا دو ماه بعد یعنی خردادماه سال ۹۶ روند کاهشی را طی نمود و به قیمت ۲۱۸۸۴ ریال به ازای هر کیلو رسید. با ورود به چهارمین ماه از سال ۹۶ مجددا روند افزایش را طی نمود و به قیمت ۲۳۱۱۸ ریال رسید. این روند تصاعدی تا پایان سال ۹۶ ادامه داشت و در نهایت از قیمت ۲۵۰۸۵ ریال در تیر ماه ۹۶ به قیمت ۲۸۲۶۱ ریال به ازای هر کیلو در اسفند ماه رسید.

در حوزه ورق سرد نیز از ابتدای سال ۹۶ تا دو ماه بعد از آن روند کاهشی داشت و از قیمت ۲۸۶۶۸ ریال به قیمت ۲۸۱۵۰ ریال رسید. بعد از آن تا ماه هشتم از سال ۹۶ روند افزایشی داشت و در این ماه با قیمت ۳۲۶۳۰ ریال به ازای هر تن ثبت گردید. تا دی ماه سال ۹۶ قیمت ورق سرد کاهش یافت و به میزان ۳۲۲۲۲ ریال به ازای هر کیلو اعلام شد. سپس تا پایان سال روند تصاعدی داشت و در نهایت در اسفند ۹۶ به قیمت ۳۳۵۳۶ ریال به ازای هر کیلو رسید.

حتما بخوانید :   پرونده های تعزیراتی کشف آهن آلات با ارزش ترین پرونده های تخلفاتی

قیمت آهن آلات

بررسی نمودار نوسان قیمت شمش در بورس آهن آلات تهران

شمش سایز ۱۵۰ میلیمتر فولاد خوزستان در فروردین سال ۹۶ در بورس تهران بدون هیچ معامله ثبت گردید. در اردیبهشت و خرداد ۹۶ با قیمت ۱۳۶۰۰ ریال روند با ثباتی را طی نمود. سپس تا شهریور سال ۹۶ افزایش داشت و به قیمت ۲۱۵۰۰ ریال به ازای هر کیلو رسید. بعد از آن تا دی ماه قیمت شمش فولاد خوزستان افت نمود و به قیمت ۱۸۱۴۰ ریال به ازای هر کیلو رسید. سه ماهه آخر سال ۹۶ روند صعودی برای شمش فولاد خوزستان ثبت شد و در نهایت به میزان ۲۱۴۱۰ ریال به ازای هر کیلو مورد معامله قرار گرفت.

ارزیابی نمودار ورق گرم و سرد جهانی در سال ۹۶

قیمت ورق گرم جهانی از مارس سال ۲۰۱۷ تا ماه مه، روند با ثباتی را طی نمود و با قیمت ۶۰۰ دلار مورد معامله قرار گرفت. سپس تا ماه ژوئیه افت داشت و در این ماه مجددا به همان قیمت ۶۰۰ دلار قبلی رسید. در ماه سپتامبر به ۶۵۰ دلار رسید. این روند تصاعدی تا ژانویه ۲۰۱۸ ادامه داشت ودر نهایت قیمت ورق گرم جهانی به ۶۹۰ دلار رسید. قیمت ورق سرد جهانی در سال ۹۶ با فراز و نشیب شدیدی همراه بود.

در مارس ۲۰۱۷ قیمت ورق سرد به میزان ۷۵۰ دلار معامله گردید و تا ماه ژوئیه روند نزولی را طی نمود و به قیمت ۷۱۰ دلار رسید. بعد از آن تا ماه سپتامبر روند صعودی داشت و با قیمت ۷۶۰ دلار مورد معامله قرار گرفت. سپس مجددا افت نمود و در ماه نوامبر به ۷۴۰ دلار رسید و بعد از آن تا ژانویه ۲۰۱۸ روند صعودی داشت و به قیمت ۷۹۰ دلار رسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید