خط ویژه 35155-031

تحولات قیمت آهن در اردیبهشت ۹۸

تحلیل بازار آهن اردیبهشت 98
تحولات قیمت آهن در اردیبهشت ۹۸Reviewed by Author3 on Apr 20Rating:
لطفا به این مطلب رای دهید

تاثیر آخرین وقایع فروردین ماه بر بازار آهن آلات

فعالیت های هفته جاری بازار مقاطع را می توان به نوعی قلق گیری برای کشف قیمت میلگرد تلقی کرد. همان طور که پیش بینی می شد، در برخی  مبادی که حجم آدرس زیادتر بود شاهد افزایش قیمت بودیم. احتمالا در یکی دو روز آینده شاهد نوسانات افزایشی محدود باشیم اما کشف قیمت واقعی مقاطع در سال جدید، منوط به عرضه محصولات فولادی شرکت های بزرگ، در بورس کالا در هفته های پیش رو می باشد. در روز شنبه به عنوان اولین روز رسمی بازگشایی بازار فولاد؛ شاخص میانگین قیمت میلگرد آجدار در بازار داخلی با رقم حدودی ۴۷۸۰ تومان به ازای هر کیلو ( توام با مالیات ارزش افزوده) بنا بر آخرین شنیده‌های بازار، نسبت به آخرین شاخص ثبت شده تاریخ ۹۷/۱۲/۲۵ سال گذشته، به طور میانیگن افزایش قیمت حدود ۸۰ تومانی را نشان داد.

با توجه به عدم حضور برخی از فعالان بازار در روز جاری و نظر به این که هنوز عرضه های بورسی فولادسازان بزرگ در سال جدید شروع نشده است؛ اذعان به این که در نخستین روز از بازگشایی؛ بازار داخلی هنوز در چارچوب و کالبد اصلی خود قرار نگرفته است؛ دور از واقعیت نیست.

 

قیمت میلگرد اردیبهشت 98

بررسی آخرین تحولات قیمت فولاد

شنیده ها حاکی از این است که قیمت تیرآهن پر مصرف با ابعاد ۱۴ تا ۱۸ تولیدی ذوب آهن اصفهان در برخی از انبارهای تهران و اصفهان و در بازار غیر رسمی از طریق برخی بنکداران؛ با توجه به آخرین شنیده های سال گذشته؛ با افزایش حدود شاخه ای ۱۰ هزارتومان برای تیرآهن ۱۴ و ۱۶ و افزایش حدود ۲۰ هزار تومان برای سایز ۱۸ مواجه بوده.

در حوزه قوطی و پروفیل هم بنا بر برخی شنیده ها برای ورق ضخامت ۲ میلی متر؛ قیمت در محدوده ۶۰۰۰ تا ۶۱۰۰ تومان اعلام شده که با این حساب، افزایش قیمت تقریبی کیلویی بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ تومان نسبت به هفته آخر سال ۱۳۹۷ در این قسمت از بازار داخلی ایران مشهود باشد.

حتما بخوانید :   نوسانات اقتصادی اخیر در نتیجه وجود سوء مدیریت در نظام ارزی کشور

همچنین روز یک شنبه در حوزه قوطی و پروفیل، ظاهرا افزایش حدودا کیلویی ۵۰ تومان برای محصول بر مبنای ورق ضخامت ۲ میلی متر نسبت به صبح روز شنبه اتفاق افتاد. فولاد شاهرود نسبت به صبح شنبه ثابت اعلام شد؛ در صورتی که در خلال هفته گذشته از برخی بنکداران در اواخر ساعات اداری افزایش ۵۰ تومانی را اعلام نمودند. که ظاهرا این موضوع با توجه به شنیده های رسمی ناشی از مبدا نبوده و نسبت به صبح شنبه ثابت است.

همچنین فولاد ظفر بناب نسبت به آخر وقت شنبه ثابت اعلام شد و فولاد آناهیتا گیلان ۲۰ تومان افزایش داشت. از آن جایی که روز شنبه بصورت پلکانی برخی مبادی افزایش قیمت اعلام کردند؛ روز یکشنبه بازار کمی گیج کننده بود، به طوری که برخی بنکداران اعداد و ارقام متفاوتی را در خصوص مقایسه ها و میزان تغییرات عنوان کرده که ظاهرا متاثر از شنیده های آن ها در زمان های مختلف روز قبل بوده است.

روند کلی یکشنبه بازار، متاثر از رقابتی که بر روی قیمت میلگرد آجدار خراسان در بورس کالا شکل گرفت، با توجه به شواهد و شنیده ها و همان طوری که دیده شد، در برخی از مبادی افزایشی بوده است. شنبه صبح قیمت میلگرد آجدار خراسان ۴۶۰۰ تومان بود؛ ولی به تدریج تا اواخر ساعت فعالیت بازار به ۴۶۵۰ تا ۴۶۷۰ هم رسید.

روز یکشنبه اما با توجه به رقابت فشرده ای که در خصوص این محصول در بورس کالا صورت گرفت نرخ تمام شده میانگین موزون رقابتی با افزایش حدودا کیلویی ۲۰۰ تا ۲۵۰ تومان نسبت به نرخ پایانی قبلی؛ به ۴۶۱۰ تومان به ازای هر کیلو ارتقاء یافت؛ و این در حالی است که آخرین معاملات صورت گرفته قیمت میلگرد آجدار در بورس کالا برای این شرکت و در سال گذشته، حول و حوش ۴۳۵۰ الی ۴۴۰۰ تومان بود. از این رو این وضعیت بازار را برای ادامه التهابات موجود شارژ کرد؛ به طوری که شنیده های نرخ کف این محصول از برخی بنکداران در بازار خارج از بورس کالا حدود ۴۷۲۰ تا ۴۷۵۰ تومان حکایت دارد.

حتما بخوانید :   پیش بینی قیمت میلگرد در روزهای آینده

 

پیش بینی قیمت میلگرد سال 98

بر جریانات خارج از بورس فولاد چه گذشت

از طرفی با توجه به رایزنی های صورت گرفته با برخی از مبادی فروش، عنوان می کنند که جریان تقاضای خارج از بورس کالا؛ چندان تعریفی نیست. به طور کلی در حال حاضر شنیده های بازار داخلی قیمت میلگرد آجدار در هفته جاری ، بسته به مبدا تولیدی و نظر برخی بنکداران؛ در بازه قیمتی ۴۷۲۰ تا حدود ۴۹۵۰ تومان ( با احتساب مالیات ارزش افزوده) حکایت دارد. در حوزه ناودانی و نبشی، شنیده ها از برخی مبادی توام با افزایش قیمت حدود ۵۰ تا ۱۰۰ تومان در کانال قیمتی حدود ۴۸۰۰ تومانی بوده است؛ شنیده ها در خصوص مبادی همچون آریان فولاد، شکفته مشهد، ظهوریان و ناب تبریز حول و حوش ۴۸۵۰ تومان حکایت دارد.

در روز دوشنبه بازار قوطی و پروفیل متاثر از اعلام نتایج معاملات بورس کالا، ملتهب و ناپایدار گردید. از برخی فعالان این حوزه شنیدیم که قبل از معاملات بورس کالا؛ در دامنه ۶۰۵۰ تا ۶۱۰۰ تومان ( با احتساب مالیات ارزش افزوده)، محصول تولید شده از ورق ضخامت ۲ میلی متر قابل خریداری بود؛ اما ظاهرا پس از مشخص شدن معاملات؛ نتایج فراتر از تخمین اولیه فعالان حوزه ورق دیده شده و لذا بازار این محصول مجدد دستخوش التهاب و بسته شدن فروش ها در برخی از مبادی این حوزه گردید، با این حال شنیده های ما از برخی مبادی در خصوص نرخ رسمی محصول بر مبنای ورق ضخامت ۲ میلی متر؛ همانند فولاد پروفیل مشهد تا ۶۱۵۰ تومان به ازای هر کیلو (با احتساب مالیات ارزش افزوده) بوده است.

روز دوشنبه؛ شاخص میانگین نرخ میلگرد آجدار در بازار داخلی و در روز جاری با رقم حدودی ۴۸۷۰ تومان به ازای هر کیلو ( توام با مالیات ارزش افزوده) بنا بر آخرین شنیده‌های بازار، نسبت به آخرین شاخص ثبت شده در روز گذشته، به طور میانیگن افزایش قیمت حدود ۵۰ تومانی به ازای هر کیلو را نشان می دهد. از جمله دلایل اصلی التهابات این روزهای بازار؛ می توان به برخی از دلایل بنیادین اثر گذار بر این حوزه، همچون تقاضای هیجانی متاثر از بی اعتمادی تقاضا به افق پیش روی بازار و همچین شنیده های روند افزایشی نرخ دلار؛ تورم سالیانه متاثر از برخی افزایش هزینه ها از جمله افزایش حقوق و دستمزد و بالاخره افزایش نرخ رقابتی در معاملات بورس کالا اشاره نمود.

حتما بخوانید :   آیا اجرای FATF باعث کاهش قیمت دلار در بازار داخلی ایران گردید ؟

اتفاقات سیاسی تاثیرگذار بر روند بازار از اواسط روز دوشنبه

آمریکا بعد از ظهر روز دوشنبه، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران را در لیست گروه ‌های تروریستی قرار داد. متعاقب آن شورای عالی امنیت ملی ایران در بیانیه‌ ای اعلام کرد، رژیم ایالات متحده آمریکا را «دولت حامی تروریسم» و «فرماندهی مرکزی آمریکا موسوم به سنتکام» و تمامی نیروهای وابسته به آن را «گروه تروریستی» می ‌داند.

این افزایش تنش بین ایران و آمریکا موجب شد تا متاثر از جو روانی به وجود آمده، دلار حاشیه بازار از مرز ۱۴ هزار تومان رد شود و همین موضوع زمینه ساز برخی التهابات بازارهای کالایی گردید . حال باید دید که واکنش ناظم بازار در مواجه با این التهابات چگونه خواهد بود. شنیده ها از حوزه میلگرد آجدار در روزهای پایانی هفته بین ۴۹۰۰ تا حداکثر ۵۲۶۰ تومان ( با مالیات بر ارزش افزوده) توام با افزایش ۱۵۰ تا نهایتا ۲۵۰ تومانی نسبت به شنیده های آخر وقت دیروز از برخی مبادی شنیده های حوزه قوطی و پروفیل در محدوده ۶۴۵۰ تا ۶۶۰۰ تومان در خصوص محصول بر مبنای ورق ضخامت ۲ میلی متر می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید