روش تولید آهن از سنگ معدن تا کارخانه فولادسازی (قسمت ۱)

سنگ آهن
روش تولید آهن از سنگ معدن تا کارخانه فولادسازی (قسمت ۱)Reviewed by Admin on Aug 4Rating:
۲.۳ (۴۵%) ۴ تعداد رای ها

آماده سازی سنگ معدن برای تولید آهن به روش غیر مستقیم

اگر سنگ معدن آهن به همان صورت استخراج شده وارد کوره شود، سبب ایجاد مشکلات فنی در کار ذوب و تصفیه شده و درنهایت از نظر اقتصادی نیز به صرفه نمی باشد. در این میان اگر به صورت قطعات بزرگی باشد، سبب دیرتر ذوب شدن سنگ معدن خواهد شد و در صورت پودر بودن نیز مسیر گازهای گرم در کوره ها را مسدود می نمایند. علاوه بر این وجود ناخالصی درترکیب سنگ معدن آهن علاوه بر صدمه زدن به لایه نسوز کوره، سبب کاهش مرغوبیت آهن خام نیز خواهد شد. برای آماده کردن سنگ معدن مراحلی مانند غربال کردن، خرد کردن، تغلیظ و پرعیار کردن انجام می گیرد.

ساختارکوره های بلند برای تولید آهن به روش احیای غیر مستقیم

کوره های بلند از دو مخروط ناقص تشکیل شده که در قاعده بزرگ با هم مشترکند. جنس بدنه این کوره ها از صفحات فولادی می باشد که قسمت داخلی آن با مواد نسوز پوشیده شده است. در قسمت پایینی کوره بوته قرار گرفت که به شکل استوانه ای بوده و دارای دوخروجی یکی در بالا و یکی در پایین است. خروجی بالا برای خروج سرباره و خروج پایین برای خروج آهن مذاب تعبیه شده است.

در بخش بالای بوته کانال های دمنده هوای گرم وجود دارد که برای احتراق کک مورد استفاده قرار می گیرند. دمای این هوای گرم در حدود ۸۰۰ تا ۱۲۰۰ درجه سانتیگراد می باشد. مخروط ناقص در بالای بوته شکم کوره نامیده می شود که به منطقه ذوب معروف است. مخروط بالایى کوره براى بارگیرى استفاده مى شود. در بالاى این قسمت دهانه قیفى شکلى قرار دارد که هنگام ریختن مواد به داخل کوره، در آن باز مى شود و پس از تکمیل بار کوره، مجددا مسدود مى گردد.

۴ واگن گرم کننده در هر کوره بلند به منظور تولید حرارت

در کنار کوره بلند، بالابر مایلى قرار دارد که از آن براى بالابردن واگن هاى مخصوص حمل مواد استفاده مى شود. در هر کوره بلند ۴ واحد گرم کن هوا وجود دارد که برای گرم کردن هوای ورودی کوره مورد استفاده قرار می گیرد. البته خود این گرم کن را نیز بوسیله گازهای متصاعد شده از کوره بلند می توان گرم نمود. از آنجا که همراه گاز خروجى از کوره بلند، گرد و غبار و ذرات ریز سنگ معدن آهن، کک و یا آهک وجود دارد، ابتدا باید ذرات را بوسیله جداکننده ها از یکدیگر تفکیک کرد.

ذرات تفکیک شده را معمولا براى استفاده مجدد به قسمت کلوخه سازى مى برند و از گاز باقیمانده که حاوى مقدار زیادى منواکسیدکربن مى باشد، براى مصارف حرارتى استفاده مى کنند.

کک به عنوان بهترین سوخت مورد استفاده درعملیات احیای غیر مستقیم

برای سوخت کوره بلند از کک استفاده می شود. کک می تواند کربن مورد نیاز برای احیای اکسید آهن را فراهم نماید و علاوه بر آن ارزش حرارتی بالایی داشته و در هنگام سوخت بهم نمی چسبد. در ضمن کک به خاطر داشتن ظاهری متخلخل گازها را از بین خود عبور داده و عمل احتراق را تسهیل می کند. در کارخانه ذوب آهن اصفهان کک مصرف شده برای عمل احتراق دارای ترکیب شیمیایی معادل ۱ درصد گوگرد، ۳ درصد رطوبت، ۱۵ درصد خاکسترو ۸۱ درصد کربن دارد.

مواد کمک کننده ذوب شامل موادی هستند که در فرآیند ذوب به جداسازی ناخالصی ها از فلز مذاب کمک می کنند. در کوره های بلند از آهک به عنوان ماده کمک کننده ذوب استفاده می گردد. این ماده با ناخالصی های موجود در سنگ معدن آهن مانند سیلیسیم، منگنز و گوگرد ترکیب شده و آنها را به صورت سرباره از سطح مذاب به بیرون می راند.

نسبت مواد ریخته شده به کوره های بلند در کارخانه ذوب آهن اصفهان

عمل شارژ کوره بلند بدین ترتیب است که بعد از آماده کردن سنگ معدن آهن کلوخه، کک و آهک آنها را با نسبت معینی از بالای کوره به صورت لایه لایه به داخل آن می ریزند. با وجود پخش کن در زیر قیف، مواد در داخل کوره توزیع یکسان داشته و در یکجا انباشته نمی شوند. نسبت مواد ریخته شده در کوره های بلند بستگی به نوع و جنس سنگ معدن آهن، کلوخه و مواد کمک ذوب دارد.

در کارخانه ذوب آهن اصفهان به نسبت ۵۹۹ کیلوگرم سنگ معدن آهن، ۱۰۸۲ کیلوگرم کلوخه، ۲/۱۲ کیلوگرم آهک و مواد گداز آور و ۴۹۵ کیلوگرم کک برای تولید یک تن آهن خام استفاده می گردد. در این روش تولید به ازای نسبت های یاد شده ۱۶۰۰ متر مکعب هوا نیز در هر دقیقه به کوره وارد می شود.

احیای غیر مستقیم سنگ معدن آهن در کوره های بلند

چهار منطقه در کوره بلند برای عمل ذوب و تصفیه سنگ معدن آهن قابل تشخیص است. اولین منطقه که در بالای کوره قرار گرفته دارای درجه حرارتی به میزان ۳۰۰ درجه سانتیگراد است. با عبور گازهای گرم از این منطقه، دمای مواد ریخته شده به کوره افزایش یافته و در نهایت سبب تبخیر رطوبت آنها خواهد گردید. به همین دلیل است که منطقه با عنوان منطقه خشک کن شناخته می شود.

منطقه دوم در آن عملیات احیای غیر مستقیم به کمک کک انجام می شود. کک و مواد کمک کننده ذوب با افزایش درجه حرارت شروع به واکنش کرده و با احتراق ناقص کک، گاز منواکسیدکربن (CO) متصاعد شده و با اکسید آهن ترکیب و سپس طی چند مرحله آن را احیا می کند.

 • ۲C +O 2→ ۲CO فعل و انفعالات مربوط به سوختن کک
 • C +O2→ CO2
 • CO2+ C → ۲CO CO احیاء ۲
 • ۳Fe 2O3+CO →۲Fe3O4+CO2
 • Fe3O4+ CO →۳FeO+CO2 احیاء سنگ معدن آهن
 • FeO+ CO →Fe+CO2

عملیات کربونیزه شدن توسط کک بر روی آهن خالص

بعد از احیای غیر مستقیم نوبت به کربونیزه شدن آهن می رسد. آهن خالص تولید شده در مرحله قبل با حرکت به سمت کوره در درجه حرارت ۱۰۰۰ درجه سانتیگراد با کک گداخته برخورد کرده و با کربن موجود در آن ترکیب می شود. این منطقه با عنوان منطقه کربونیزه شدن شناخته می شود. در این مرحله ناخالصی های دیگر مانند سیلیسیم، گوگرد، منگنزو فسفر به همراه آهن کربن دار به سمت پایین کوره حرکت کرده و وارد آهن مذاب می شوند. بعد از تولید آهن کربن دار، باز هم تمام مواد مذاب به سمت پایین کوره حرکت می کنند. در اینجا چون تمامی اکسیدهای آهن در بخش های بالایی فرصت کربونبزه را پیدا نکرده اند، باقیمانده آنها با کربن جامد در درجه حرارت ۱۲۰۰ تا ۱۴۰۰ درجه سانتیگراد در منطقه ذوب احیا می گردند.

 • ↑ FeO+C →Fe+CO احیای اکسید آهن
 • ۳Fe+C →Fe3C Fe3C تشکیل
 • CaCO 3→ CaO+CO2
 • CaO+SiO2→ CaSiO پیدایش سرباره ۳
حتما بخوانید :   4 نکته طلایی در نحوه اجرای آرماتوربندی فونداسیون

تولید محصولات نهایی روش احیای غیر مستقیم و خروج آنها از کوره

در نهایت مواد مذاب در بوته جمع شده و مواد اضافی به دلیل وزنی پایین تر از وزن مواد مذاب در بخش بالایی آنها قرار می گیرند. با رسیدن مواد مذاب به بخش خروجی، می توان سرباره را خارج نمود. مواد مذاب نیز از مجرای خروجی زیر بوته خارج می شوند و آهن خام در نهایت به دست می آید. عملیات تخلیه آهن خام هر ۴ تا ۵ ساعت یکبار صورت گرفته و به همان نسبت بار از بالا وارد کوره می کنند. در نتیجه عملیات تولید آهن ۲۴ ساعته بوده و کار کوره بلند به صورت مداوم است.

محصول اصلی کوره بلند آهن خام است که دارای ۳ تا ۴ درصد کربن بوده و نقطه ذوب آن ۱۳۰۰ درجه سانتیگراد است. این محصول به دلیل شکنندگی و ناخالصی بالا، کاربردی در صنعت نخواهد داشت. آهن خام مذاب بعد از خروج از کوره های بلند وارد حوضچه هایی از جنس ماسه شده و بعد از سرد شدن، شمش هایی با مقطع ذوزنقه ای تولید می شود که در ساخت چدن کاربرد دارد.

موارد مصرف سرباره و گازهای تولید شده به روش احیای غیر مستقیم

سرباره تولید شده از ذوب آهن شامل اکسید ناخالصی ها و مواد کمک ذوب و خاکستر کک است که حجم آنها سه برابر آهن خام تولیدی می باشد. سرباره ها برای تهیه آجر نسوز، سیمان، عایق حرارتی، کود شیمیایی و زیر سازی جاده ها استفاده می شود. گازهای کوره بلند شامل مخلوطی از دی اکسید کربن، منواکسید کربن، متان، هیدروژن و ازت است که همراه با ذرات معلق از کوره های بلند خارج می شوند.

گازهای خروجی از کوره از غبارگیر، برج شستشو دهنده و فیلترهای الکترواستاتیکی عبور داده می شوند و تصفیه می گردند. بعد از تصفیه این گازها در مصارف حرارتی مانند گرم کردن هوای داخل گرم کن های کوره بلند، کک سازی، کلوخه سازی، توربین های گازی، دیگ بخار و در منازی کاربرد دارد.

روش احیای مستقیم روشی آسان برای تولید آهن با عیاری بالا

در سال های اخیر عمل احیاء مستقیم از طریق کوره های مخصوص ممکن شده است. سوخت مورد استفاده در این روش می تواند از کک یا گاز طبیعی باشد. مزیت استفاده از گاز طبیعی در سرعت بالا و هزینه کم در فرآیند تولید و کنترل آسان و اتوماتیک دستگاه های مربوطه می باشد. در ضمن روش احیای مستقیم نسبت به انجام عملیات با کوره های بلند آسانتر است.

در روش احیای مستقیم سنگ معدن آهن بدون فرآیند ذوب احیا می گردد و سطح عیار خلوص آن به میزان ۹۲ تا ۹۶ درصد می باشد. در این روش از کوره های الکتریکی استفاده می شود و فولاد مبارکه اصفهان مجهز به این نوع کوره می باشد. در روش احیاء مستقیم بخش های مختلفی از جمله واحد گندله سازی و واحد احیای مستقیم وجود دارد.

آماده سازی سنگ آهن مورد نیاز در روش احیای مستقیم

در روش احیای مستقیم سنگ آهن مورد نیاز بایستی آماده سازی شود. در این عملیات مشخصات فیزیکی- شیمیایی و دانه بندی خاص می باشد. بر روی سنگ آهن عملیات خرد کردن، آسیا کردن و کاهش درصد گوگرد انجام می شود و همین امر سبب تولید سنگ آهن با عیار بالا می شود. در این حالت سنگ آهن با عیار ۶۸ درصد آهن و ۹ درصد گوگرد و با دانه بندی ۲۰ تا ۱ میلیمتر برای روش احیاء مستقیم آماده می گردد.

در گندله سازی گلولهای آهن با ابعاد ۵ تا ۱۸ میلیمتر تهیه می گردند. سنگ آهن آماده شده وارد آسیاهای داری گلوله های فولادی شده و با چرخش آسیا این گلوله ها به خردن شدن سنگ آهن تا حد ۴۵ میکرون کمک می نمایند. سپس وارد دستگاه مخلوط کن شده و موادی مانند بتونیت و آهک پخته شده به عنوان چسبنده اضافه می گردد و در نهایت مواد با هم مخلوط شده و وارد دیسک های گندله سازی می شوند.

گندله خروجی از دیسک ها خام بوده و بایستی با حرارت پخته شود. این گندله ها وارد کوره با درجه حرارت ۳۰۰ تا ۱۳۰۰ درجه سانتیگراد می شوند. در این کوره ها بین سیلیس، آهن و دیگر عناصر موجود در گندله واکنش صورت گرفته و استحکام بالایی را پیدا می کنند. گندله نهایی با اندازه ۵ تا ۲۵ میلیمتر وارد واحد احیای مستقیم می شود.

میزان درجه حرارت مورد نیاز برای پخت گندله و ایجاد استحکام در آنها

دیسک هاى گندله سازى وظیفه تولید گندله خام (Pellet Green) و یا شکل دهى کروى گندله خام را به عهده دارند. تعداد ۸ عدد دیسک در دو ردیف چهارتائى هر یک به قطر ۵/۷ متر در شرکت فولاد مبارکه وجود دارد. برای ایجاد گندله نهایی چهارمرحله قابل شاسایی است که شامل مرحله خشک کردن، پیش گرم، پختن و سرد کردن می باشد و در هر مرحله میزان خاصی از درجه حرارت مورد نیاز است.

برای اماده سازی گندله در کوره بسته به نوع اهن مصرفی، دمای لازم جهت خشک کردن آنها ۳۰۰ تا ۴۷۰ درجه سانتیگراد می باشد. در مرحله پیش گرم نیاز به دمای ۱۰۰۰ درجه سانتیگراد است و در مرحله پختن این دما تا ۱۳۰۰ درجه سانتیگراد می رسد.

حتما بخوانید :   چه میلگردی بخریم؟

در این دما واکنش های اکسیداسیون مگنتیت و هماتیت صورت می گیرد. این واکنش ها سبب ایجاد استحکام لازم در گندله شده و در نهایت در مرحله سرد کردن هوای سرد از لابه لای گندله ها عبور داده می شود. در فولاد مبارکه اصفهان کوره پخت گندله ظرفیت ۶۰۰ تن در ساعت را دارا می باشد.

شیوه تولید گازهای احیا کننده برای روش احیای مستقیم

اصول روش احیای مستقیم بر پایه استفاده از گاز احیا کننده است که دارای میل ترکیبی بالا با اکسیژن می باشد. در این روش اکسید آهن به آهن اسفنجی احیا شده ی جامد تبدیل می گردد. هنگامی که گندله ها طی فرآیند احیای مستقیم، اکسیژن موجود در ترکیب شیمیایی خود را از دست می دهند، تبدیل به آهن اسفنجی می شوند که دارای ظاهری متخلخل می باشد.

در فولاد مبارکه اصفهان برای احیای مستقیم از روش میدریکس استفاده می شود که در این روش با شکستن گاز متان بوسیله دی اکسید کربن، گازهای احیاکننده منواکسیدکربن و هیدروژن تولید می شوند. برای انجام این واکنش نیاز به درجه حرارت در حدود ۱۲۰۰ درجه سانتیگراد و کاتالیزور جهت تسریع واکنش است.

 • CH2+ CO2→۲CO+ 2H2

عملیات نهایی برای تولید آهن اسفنجی در روش احیاء مستقیم

گندله های تولید شده در واحد گندله سازی از بالا وارد کوره احیا می شوند. برای تبدیل گندله به آهن اسفنجی، در کوره های احیا در دمای ۸۵۰-۷۳۰ درجه سانتیگراد از پایین به بالا با گازهای احیا کننده در معرض تماس قرار می گیرند. گازهای احیا کننده شامل ترکیبی از منواکسید کربن و هیدروژن هستند. منواکسیدکربن و هیدروژن، اکسیژن موجود در ترکیب گندله را به خود جذب کرده و در نهایت به صورت بخار آب و دی اکسید کربن از قسمت بالای کوره خارج می شوند.

 • ۳Fe2O3+ CO →۲Fe3O4+ CO2
 • ۳Fe2O3+ H2→۲Fe3O4+ H2O
 • Fe3O4+ CO →۳FeO + CO2
 • Fe3O4+ H2→۳FeO + H2O
 • FeO + CO → Fe + CO2
 • FeO + H2→ Fe + H2O
 • Fe2O3→Fe3O4→ FeO → Fe → Fe3C

۳/۲ از خروجی پس از خنک شدن و شستشو با آب، با افزودن گاز طبیعی به آن، وارد مبدل شده و در مجاورت کاتالیزور نیکل، مجددا به صورت منواکسید کربن و هیدروژن وارد کوره می گردد. میزان ۳/۱ از گازهای موجود در عملیات احیا، در نهایت از سیکل خارج شده و در مبدل به عنوان منبع انرژی با هوا سوزانده می شوند.

محصول احیای مستقیم، گلوله آهن اسفنجی با عیار بالای ۹۲ درصد و کربن بالای ۷/۱ درصد است که بعد از خنک شدن با گاز خنک کننده از بخش پایینی کوره خارج و سپس گلوله ها برای مصرف وارد بخش فولاد سازی می شوند. در فولاد مبارکه اصفهان ۶ واحد احیای مستقیم به روش میدرکس وجود داردکه ظرفیت هر کوره میدرکس به میزان ۹۰ تن در ساعت است.

تاثیر موج شدید گرما و کارخانه های فولاد سازی بر آلودگی هوا

بررسی اثرات آلودگی هوا ناشی از کارخانه های فولاد سازی بزرگ در اصفهان

گسترش بیش از حد صنایع در اصفهان سبب ایجاد زمینه در جهت افزایش جمعیت شده است. در حالی که شهر اصفهان به دلیل داشتن صنایع فولادی بزرگ در کشور مانند ذوب آهن و فولاد مبارکه توانسته است به عنوان قطب بزرگ صنعتی در کل کشور شناخته شود، اما تبعاتی مانند آلودگی هوا را نیز در پی داشته است.

آلاینده های هوا شامل ذرات معلق، منو اکسید کربن، دی اکسید گوگرد، اکسیدهای نیتروژن و آلاینده های خطرناک مانند آرسنیک است. مناطق گیرنده آلودگی در اطراف کارخانه ذوب آهن و فولاد مبارکه شامل شهرمبارکه، زاینده رود، زرین شهر و شهر سده لنجان می باشند. در این میان شهر زرین شهر به عنوان یک شهر در میان این دو کارخانه تولید کننده فولاد بیشتر مورد توجه می باشد.

در یک پژوهش دانشگاهی سطح غلظت آلاینده های منواکسید کربن، دی اکسید گوگرد و اکسیدهای نیتروژن در اکثر مناطق ذکر شده در حد هوای استاندارد بوده است؛ اما سطح غلظت ذرات معلق در برخی نقاط کمی بالاتر از حد مجاز سالیانه گزارش شده است. به طوری که سهم ذوب آهن و فولاد مبارکه در ذرات معلق محیطی به ترتیب برابر با ۲۷% و ۱۳% می باشد. البته با اندازه گیری میزان آرسنیک موجود در هوا، آب، خاک، برنج و گوشت مرغ به طور میانگین به ترتیب برابر با ng/m39/11، ppb9/1، mg/kg 15/5، ppm 1/0 و ppm 1/0 گزارش شده است.

در این میان ۹۵% ریسک ابتلای ساکنین به سرطان و احتمال ابتلا به بیماری های غیر سرطانی با نرخ ۳۵/۱ برابر نرمال در طول عمر ۷۰ ساله ساکنین می باشد که در این بین نقش آلودگی هوا از همه موارد پررنگ تر می باشد.

با وجود آن که شرکت فولاد مبارکه در سال ۸۶ از لیست صنایع آلاینده خارج شده بود، اما در بازدیدهای سرزده توسط کارشناسان محیط زیست از این کارخانه تولیدی، تائید گردید که این کارخانه دودکش های آلاینده دارد. علاوه بر آن عملیات گندله سازی، مصرف روزانه ۹ میلیون متر مکعب گاز و پسماند خروجی نیز در اثبات آلاینده بودن کارخانه های تولید کننده فولاد در اصفهان می باشد.

خطرات ناشی از آلودگی هوا در کلان شهرهای تهران و اصفهان

در حالی وارد تابستان سال ۹۷ شدیم که موج گرمای شدید نه تنها کشور ایران بلکه نقاط مختلفی از جهان را تحت تاثیر قرار داده است. در این میان کمبود آب و قطعی های مکرر برق سبب گردید تا تحمل این گرمای شدید بیش از پیش سخت گردد؛ اما به غیر از تحمل گرمای هوا و گرمازدگی های ناشی از آن، بالا رفتن دمای هوا تبعات دیگری مانند آلودگی هوا را نیز به همراه خواهد داشت.

همانگونه که می دانیم در کلان شهرهایی مانند تهران، اصفهان و تبریز همواره شاخص آلودگی هوا حتی در فصول سرد در سطح بالایی قرار داشته است. دماهای افراطی که بتوانند در مدتی طولانی دوام داشته و مدام بر شدت خود بیفزایند، سبب تغییرات اقلیمی شده و در پی آن بحران های اکوسیستمی را به دنبال خواهند داشت. دماهای افراطی سبب فرونشینی هوا شده و در کلان شهرها سبب آلودگی هر چه بیشتر هوا خواهند گردید.

حتما بخوانید :   معرفی 10 لوله تاسیساتی برتر

به طور مثال در مرداد ماه سال ۱۳۹۲ شهر تهران به دمای بیش از ۴۰ درجه سانتیگراد رسید و به گزارش هواشناسی این دما رکود ۶۰ سال گذشته در تهران را از آن خود کرد و سبب شد تا سه هفته پیاپی آلودگی هوا بر تهران غالب گردد. اگر بخواهیم تعریفی جامع برای آلودگی هوا داشته باشیم می توانیم آن را چنین تعریف نماییم که وجود هر نوع آلاینده اعم از جامد، مایع، گاز یا تابش پرتوزا و غیر پرتوزا در هوا به تعداد و در مدت زمانی که کیفیت زندگی را برای انسان و دیگر جانداران به خطر اندازد، آلودگی هوا نامیده می شود.

قیمت سنگ آهن در بورس

سوخت های فسیلی و فعالیت صنعتی عوامل اصلی بالا برنده دمای زمین

یکی از عوامل بالا برنده دمای هوای زمین و ایجاد آلودگی در جو آن، گسترش بیش از حد سوخت های فسیلی و افزایش فعالیت های صنعتی می باشد. این عوامل سبب ایجاد پدیده های اقلیمی مانند سیل، طوفان، تگرگ، طوفان های حاره ای، امواج گرمایی، افزایش سطح آب ها ذوب شدن یخ های قطبی، خشکسالی و … می شوند. افزایش دمای هوا سبب ناپایداری اقلیم در کلانشهرها و ایجاد آلودگی و کاهش کیفیت هوا خواهد گردید.

با کاهش کیفیت هوا بیماری های تنفسی، قلبی، ریوی و در نهایت مرگ و میر افزایش خواهد یافت. در دمای پایین پدیده وارونگی هوا رخ می دهد که این حالت در پاییز و زمستان بیشتر برقرار می باشد؛ اما در گرمای شدید، هوای بی کیفیت و آلوده در سطح زمین حبس شده و در نهایت شرایط خطرناکی را برای زندگی فراهم خواهد آورد.

آلاینده هوا به ماده ای گفته می شود که وجود آن در هوا سبب آسیب رسیدن به محیط زیست شده و نه تنها به طور مستقیم بر اکوسیستم تاثیر می گذارند بلکه به طور غیر مستقیم با آلوده کردن باران سبب آلودگی آبهای سطحی شده و حیات موجودات زنده را به مخاطره می اندازد. این آلاینده ها می توانند در انواع اشکال بوده و به صورت ذرات جامد، قطرات مایع و یا به شکل گاز باشند. همچنین منشا بوجود آمدن آلاینده ها نیز متفاوت است و می تواند منشا آن بصورت طبیعی بوده و یا از طریق فعالیت های بشری بوجود آیند.

آلاینده های هوا از منابع طبیعی تا اثرات فعالیت های انسانی

 • آلودگی های طبیعی (معدنی، نباتی، حیوانی و میکروبی)
 • آلودگی های وسایط نقلیه (زمینی، دریایی و هوایی)
 • آلودگی کوره ها
 • آلودگی مراکز تولید برق به روش گرمایی
 • آلودگی کوره های زباله سوز
 • آلودگی تفاله های کارخانجات صنعتی
 • منابع طبیعی مانند غبار حاصل از منبع طبیعی از مکان های وسیع بدون پوشش گیاهی، متان حاصل از هضم غذا توسط حیوانات، گاز رادون حاصل از تخریب رادیو اکتیو در قشر زمین، دود و منواکسید کربن حاصل از احتراق های طبیعی، فعالیت های آتشفشانی که سولفور، کلرین و ذارت خاکستر را به هوا متصاعد می کنند و ترکیبات آلی منتشره از گیاهان در روزهای گرم که با آلاینده های انسانی ترکیب شده و آلاینده های ثانویه را پدید می آورند، است

به گزارش پاپ‌‌ساینس، موسسه غیرانتفاعی بلک‌اسمیت هر سال گزارشی را درباره آلاینده های کلیدی منتشر می‌کند. آخرین مطالعه این گروه آلاینده‌های کلیدی را در مناطق سمی ۴۹ کشور بررسی کرده است و نتیجه گرفته است که آلودگی سرب ناشی از استخراج معدن، ذوب فلزات و بازیافت (مربوط به باطری خودروها) در صدر رده‌بندی قرار دارد.

اقدامات انجام گرفته از سوی شرکت فولاد مبارکه اصفهان در جهت کاهش آلودگی هوا

 • مطالعه ویژگیهای طبیعی وجغرافیایی در سطح ۲ میلیون هکتار از اراضی پیرامون محل استقرار شرکت به منظور شناخت ویژگیهای اقلیمی، جغرافیایی و آب و هوایی منطقه در راستای تطابق صنعت با محیط زیست
 • تهیه گزارشی پیرامون شناخت زیست محیطی پروسه تولید در شرکت فولاد مبارکه اصفهان
 • مطالعات طرح تحقیقاتی گونه شناسی به منظور شناختن و انتخاب درختان و درختچه های مقاوم به آلاینده های موجود و سازگار با منطقه و اتخاذ بهترین روش آبیاری
 • طرح مطالعاتی “شناخت کمیت و کیفیت آلاینده های موثر بر محصولات کشاورزی در منطقه تاثیر پذیر از فرآیند تولید فولاد مبارکه اصفهان”
 • انجام مطالعات منطقه ای با عنوان ” طرح تغییر محور شرکت فولاد مبارکه اصفهان با ۲۵ موضوع از جمله بافت فعلی منطقه استقرار در ابعاد مختلف اجتماعی، سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و عشایری، زیست محیطی، منابع آب و خاک و …”
 • پیش بینی و برآورد انواع و مقادیر آلاینده های هوا، آب و خاک و تعیین مسیر انتشار و شعاع اثر گذاری آلاینده ها در منطقه
 • نصب و استقرار بیش از ۲۰۰ نوع تجهیزات کنترل آلودگی در نواحی تولیدی شامل واحدهای انباشت و برداشت، گندله سازی، احیاء مستقیم، آهک سازی، فولادسازی و نورد سرد
 • تثبیت مواد اولیه داخل واگنهای حمل مواد
 • تبدیل مقادیری از گاز کربنیک تولیدی به یخ خشک و بازیابی گاز مزبور جهت مصارف صنعتی
 • نصب تجهیزات ثابت و سیار به منظور پاشش آب و مواد پلیمری بر روی دپوهای پودر سنگ آهن در ناحیه انباشت و برداشت و تثبیت مواد اولیه در آن ناحیه
 • انجام مطالعات جهت بازیابی ضایعات به منظور استفاده از منابع و کاهش آلودگی
 • طراحی ۲۰۰۰ هکتار فضای سبز و اجرای ۱۶۰۰ هکتار پوشش گیاهی سبز در داخل و خارج از شرکت
 • اجرای پروژه نصب Canopy Hood بر روی کوره های فولاد سازی که تاکنون نیز ادامه دارد.
 • اجرای طرح های غبارگیر و گازهای آلاینده در نواحی مختلف
 • خرید دستگاه آنالیز و اندازگیری گرد و غبار جهت واحد محیط زیست
 • ارزیابی زیست محیطی خطوط توسعه

اقدامات انجام گرفته از سوی شرکت ذوب آهن اصفهان در جهت کاهش آلودگی محیط زیست

 • آسپیراسیون کوره بلند شماره ۱
 • کاهش میزان غبار در گاز خروجی کنورتورهای بخش فولادسازی تا میزان استاندارد
 • کاهش CO در خروجی کنورتورهای بخش فولادسازی تا میزان استاندارد
 • مشعل‌های سوزانندۀ گازهای اضافی کک و کوره‌بلند
 • اندازه‌گیری، پایش و نمایش مقادیر آلاینده‌ها (بطور On Line) در محیط ذوب‌آهن (با درخواست و همکاری اداره محیط زیست اصفهان)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید