وزن آهن آلات

جدول وزن آهن آلات
وزن آهن آلاتReviewed by Admin on Sep 1Rating:
لطفا به این مطلب رای دهید

شرح مختصری بر محاسبه وزن آهن آلات از طریق چگالی آنها

در حالی که آهن آلات بخش گسترده ای از لوازم مورد استفاده ی ما در زندگی را پوشش می دهند و چه در صنعت و چه در ساختمان سازی و بخش های عمرانی کاربرد وسیعی دارند، محاسبه وزن آنها در هنگام خرید و مصرف لازم و ضرروی می باشد. از جمله انواع آهن آلات می توان به میلگرد، تیرآهن، ورق فولادی، نبشی، ناودانی، سپری و غیره اشاره نمود که هر کدام از این محصولات فولادی موارد استفاده گوناگونی دارند.

برای تقسیم آهن آلات مصرفی در تعیین وزن آنها می توان به سه دسته میلگرد، کارهای فولادی سبک و کارهای فولادی سنگین اشاره نمود. در حقیقت وزن آهن آلات بر حسب کیلوگرم بر متر با ۸۶/۷ کیلوگرم بر دسی متر مربع محاسبه می شود. در حالی که چگالی آهن ۸۶/۷ می باشد می توان وزن آهن آلات را با بدست آوردن حجم آنها و سپس ضرب چگالی در حجم بدست اورد.

حجم یک مقطع فولادی را می توان از طریق ضریب طول در مساحت سطح مقطع بدست آورد. برای آسان تر شدن کار در محاسبات می توان چگالی آهن آلات را ۸ در نظر گرفت. در این روش چگالی فلزاتی مانند فلزات گالوانیزه، روغنی، آجدار، استیل و غیره همانند چگالی آهن آلات در نظر گرفته می شوند.

برای محاسبه وزن ورق یا پلیت یا تسمه از این فرمول استفاده می شود:

 • برحسب سانتی متر: وزن =۱۰۰۰ ÷ (۷.۸۶ × ضخامت × عرض × طول)

مقاطعی مانند میلگرد که دارای سطح مقطع دایره شکل می باشند برای بدست آوردن وزن آنها از این فرمول استفاده می شود:

 • ۱۰۰۰ ÷ (۷٫۸۶ × ۳٫۱۴ × شعاع × شعاع × طول)

در تمام فرمولهای اصلی فوق مقیاس محاسبه سانتی متر است و اگر جایی بخواهیم ابعادی را در اندازه میلیمتر وارد کنیم، باید تمامی ابعاد تبدیل به میلیمتر بشوند.

معرفی انواع روش ها محاسباتی هر شاخه میلگرد

از آنجا که هر شاخه میلگرد دارای طول ۱۲ متر است، برای بدست آوردن وزن هر شاخه از میلگرد می توان از فرمول زیر استفاده نمود:

 • (قطر*قطر)/۱۶۲

این فرمول برای محاسبه وزن یک متر از میلگرد مورد استفاده قرار میگیرد. برای بدست آوردن وزن یک شاخه ۱۲ متری میلگرد می توان عدد بدست آمده را در ۱۲ ضرب نمود.

محاسبه وزن میلگرد

به طور مثال برای محاسبه وزن میلگرد ۱۸ ابتدا قطرها را در یکدیگر ضرب نموده و سپس عدد حاصله را بر ۱۶۲ تقسیم می کنیم. عدد حاصل ۲ است که برای یک متر از شاخه ۱۲ متری میلگرد می باشد و وزن کامل یک شاخه میلگرد ۱۸ برابر است با ۲۴ کیلوگرم.

روش دیگر بدست آوردن وزن میلگرد طبق این فرمول می باشد:

بخش اول فرمول شامل حجم ۱ متر مکعب میلگرد می باشد که از مساحت قاعده در ارتفاع می توان آن را بدست آورد. عدد ۷۸۵۰ نیز وزن مخصوص یا همان چگالی فولاد نرم می باشد.
وزن میلگرد
بررسی و ارزیابی پروفیل فولادی و روش محاسبه وزن آنها

پروفیل به معنای مقطع ثابت در طول معین میباشد و در دو نوع باز و بسته است. پروفیل های باز شامل انواع تسمه، تیرآهن، میلگرد، نبشی، ناودانی، هاش، چهارپهلو و غیره می باشند. پروفیل های Z از نوع پروفیل های باز می باشند که برای سقف سوله و سالن های ورزشی کار می روند.

حتما بخوانید :   معرفی خصوصیات بهترین و با کیفیت ترین ورق گالوانیزه ایران

پروفیل های بسته شامل لوله، قوطی پروفیل درب و پنجره، پروفیل پی وی سی و پروفیل کرکره های برقی و غیره می باشند. پروفیل های مربع و مستطیل دارای دو نوع مقطع کوچک و بزرگ می باشند که پروفیل هایی مربع مستطیل با مقاطع کوچکتر به عنوان پروفیل های نرده در کنارراه پله ها و نرده کشی ها مورد استفاده قرار می گیرند.

پروفیل های مربع و مستطیل با مقطع بزرگ که به پروفیل های ستونی معروف می باشند، برای ساخت انواع ستون و اسکلت فلزی مورد استفاده قرار می گیرند. ضخامت پروفیل های مربع و مستطیل با مقطع بزرگ بین ۸ تا ۱۵ میلیمتر است. برای محاسبه وزن پروفیل از فرمول زیر استفاده می شود:

 • محاسبه وزن پروفیل (kg): تعداد * طول بکار رفته (m)* وزن مخصوص پروفیل (kg/m)

طبق این فرمول برای محاسبه وزن پروفیل، طول پروفیل را در تعداد آن و سپس در وزن مخصوص خود ضرب می نمایند.

معرفی مختصری از انواع ورق فولادی و تعیین چگونگی وزن آنها

برای تولید ورق فولادی از دو روش نورد سرد و گرم استفاده می شود. انواع ورق فولادی شامل ورق سیاه، ورق روغنی، ورق گالوانیزه، ورق اسید شوئی، ورق رنگی، ورق تین پلیت و ورق کرکره ای می باشند. ورق روغنی از روش نورد سرد تهیه شده و در محدوده ی ضخامت ۳-۳۰/۰ میلمتربوده و دارای دو نوع ضخامت استاندارد ۱۰۰ و ۱۲۵ میلیمتر می باشد.

ورق سیاه محصول نورد گرم بوده و در دو نوع ورق گرم صنعتی و ورق سیاه معمولی است. نوع معمولی در مصارف ساختمانی کاربرد داشته و نوع صنعتی برای پروژه های صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. عرض ورق سیاه بسته به ضخامت آن در چهار نوع ۱۰۰، ۱۲۵، ۱۵۰ و ۲۰۰ سانتی متر بوده و ضخامت آن در محدوده ی ۱۰۰-۵/۱ میلیمتر می باشد.

ورق گالوانیزه در مواردی که به میزان زیادی در معرض رطوبت یا آب قرار می گیرند استفاده می شوند و بر روی آن با استفاده از فلز روی آبکاری می شود. ورق های اسیدشویی نوعی ورق نورد گرم هستند که بوسیله فرآیند اسیدشویی کیفیت ظاهری آن ارتقا یافته و ناخالصی ها و زغال های سطحی زدوده می شوند. ضخامت ورق های اسید شویی در محدوده ی ۶-۵/۱ میلی متر است.

وزن ورق سیاه

ورق تین پلیت ورق روغنی سرد است که سطح آن با قلع آبکاری می رود و به عنوان قوطی نگهدارنده مواد غذایی و کنسروها استفاده می شود. ورق رنگی نیز نوعی ورق گالوانیزه می باشد که در کوره های خاص رنگ پاشی می شود. ورق های کرکره نوعی ورق گالوانیزه موج دار هستند که برای تهیه سقف شیروانی و موارد مشابه کاربرد دارند. برای محاسبه وزن ورق فولادی ازفرمول زیر استفاده می شود:

 • وزن انواع پلیت (kg): حجم پلییت (m3) *(7850) وزن مخصوص فولاد نرم (kg/m3)

معرفی انواع تیرآهن مورد استفاده در ساخت و ساز و روش محاسبه وزن آنها

تیرآهن ها مهم ترین پروفیل های ساختمانی میباشد و در تیپ های IPB،IPE و INP هستند. سایزهای استاندارد در تولید تیراهن در محدوده ی ۱۴-۶ متر است. محبوب ترین نوع تیراهن در ایران از نوع تیرآهن IPE یا تیرآهن I می باشد که در این نوع تیرآهن ضخامت جان کم و عرض بال بیشتر می باشد. ضخامت تیرآهن I ثابت بوده و تغییر پذیر نیست. برای محاسبه وزن تیرآهن نوع ۲۰ IPE به طول ۱۲ متر از فرمول زیر استفاده می شود:

 • وزن تیرآهن IPE = [12] (m) × (۲۲٫۴۰) = وزن مخصوص IPE20 از جدول اشتال (kg/m) = 268.80
حتما بخوانید :   کدام میلگرد برای خرید بهتر است؟

نوع دیگر از تیرآهن نوع I تیرآهن دوبل می باشد که این دو پروفیل به صورت جدا و یا بهم چسبیده جهت تحمل با رهایی با وزن بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند. برای تعیین وزن تیرآهن دوبل از نوع ۲IPE18 به طول ۱۲ متر از فرمول زیر استفاده می شود:

 • وزن تیرآهن دوبل IPE = [2 × ۱۲] (m) × [ (۱۸٫۸) = وزن مخصوص IPE18 از جدول اشتال ] (kg/m) = 451.20 kg

نوع دیگر تیرآهن، تیراهن لانه زنبوری است که تیرهای معمولی را بوسیله شابلون به شکل لانه زنبور برش داده، از هم باز کرده و سپس مجددا به هم جوش می دهند. در این حالت مقاومت خمشی تیرآهن نسبت به حالت معمولی افزایش می یابد. تیرهای زنبوری به صورت جفتی و تکی در ساخت و ساز به کار برده می شوند. مثال زیر نشان دهنده محاسبه وزن تیرآهن زنبوری از نوع CPE18 با طول ۱۰ متر است.

 • وزن تیرآهن لانه زنبوری CPE = [10] (m) × [ (۱۰٫۳۳) = وزن مخصوص CPE18] (kg/m) = 103.30 kg

معرفی انواع نبشی به همراه ذکر مثالی برای چگونگی محاسبه وزن آنها

نبشی مهم ترین مقطع فولادی است که به صورت تکی یا مرکب در انواع ساخت و سازها مورد استفاده قرار می گیرد. برای تقسیم بندی نبشی ها از رو ی ظاهر، آنها را به دو دسته بال یکسان و بال غیر یکسان تقسیم می نمایند. از سویی دیگر از لحاظ نوع فرآیند تولید، در دو دسته فابریک و پرسی می باشند.

جدول وزن نبشی

نبشی فابریک نوعی از نبشی است که در پروسه تولید آن بدون هیچ تغییری محصول نهایی از خط تولید خارج میشود. نبشی پرسی نوعی از نبشی است که ورق ۶ متری مورد استفاده برای ساخت آن از وسط خم شده و به شکل نهایی نبشی در می آید.

علامت اختصاری برای نمایش نبشی ها با حرف l می باشد که اگر بال یکسان باشد سایز یکی از بال ها در کنار حرف l نمایش داده می شود؛ اما در نبشی بال غیر یکسان سایز دو بال به صورت ضرب در کنار هم با حرف l درج می شوند. برای محاسبه وزن نبشی بال یکسان سایز ۱۰۰ میلیمتر از فرمول زیر استفاده می شود:

 • وزن نبشی دو طرف مساوی (L) = [0.30] (m) × [(۱۰۰ × ۱۰) وزن مخصوص نبشی = (۱۵٫۱۰)] (kg/m) = 4.53 kg

مثال زیر نشان دهنده محاسبه وزن نبشی بال غیریکسان در ابعاد l100*50 می باشد:

 • وزن نبشی با لبه های نامساوی (L) = [0.35] (m) × [(۱۰۰ × ۵۰ × ۸) وزن مخصوص نبشی = (۸٫۹۹)] (kg/m) = 3.146 kg

بررسی و ارزیابی انواع ناودانیها و چگونگی تعیین وزن آنها

ناودانی مقطی فولادی است که با علامت اختصاری U نمایش داده می شود. این نوع پروفیل از یک جان افقی و دوبال عمودی تشکیل شده و در صنعت و ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرد. ناودانی های از لحاظ فرآیند تولید به دو دسته فابریک و پرسی تقسیم می شوند. بر اساس نوع کاربرد و مصرف ناودانی ها به دو دسته ناودانی C و U تقسیم می شوند.

حتما بخوانید :   روش تولید آهن از سنگ معدن تا کارخانه فولادسازی (قسمت 1)

ناودانی C دارای بالهای موازی بوده و ناودانی نوع U دارای بالهای مخروطی می باشد. ناودانی نوع C دارای استاندارد ابعادی UPE می باشد و ناودانی نوع U دارای استاندارد ابعادی UPN است. ناودانی های نوع UPN نسبت به نمونه های مشابه سنگین تر بوده و در سایزهای ۴۰۰-۴۰ میلیمتر تولید می شود.

از لحاظ شکل ظاهری ناودانی ها در دو دسته ساده و مشبک می باشند. ناودانی های ساده محصول ورق گرم هستند و در صنعت و ساختمان سازی کاربرد دارند. ارتفاع این نوع ناودانی بین ۴۰-۳۰ میلی متر بوده و برای ساخت پل های باربر و موارد دیگر کاربرد دارد. ناودانی مشبک محصول ورق گالوانیزه بوده و کاربرد زیادی در صنعت و ساختمان سازی دارد. مثال زیر نمونه ای از محاسبه وزن ناودانی سنگین از نوع UNP20 به طول ۱۲ متر می باشد.

 • وزن ناودانی (UNP) = [12] (m) × (۲۵٫۳۰ = وزن مخصوص UNP20 از جدول اشتال) (kg/m) = 303.60 kg

همچنین وزن ناودانی دوبل از نوع ۲UNP15 به طول ۱۲ متر به شکل زیر محاسبه می گردد:

 • وزن ناودانی دوبل (۲UNP) = [2 × ۶] (m) × [ (۲۲) وزن مخصوص UNP18 از جدول اشتال ] (kg/m) = 264 kg

معرفی مختصر انواع لوله های فولادی و چگونگی تعیین وزن آنها

لوله فولادی مقطعی دایره شکل و توخالی بوده که برای انتقال سیالاتی چون آب، گاز و هوا به کار میرود. این نوع از لوله ها از فولاد کربن دار ساخته شده و در لوله کشی آب و فاضلاب در زیر خاک قرار می گیرند. روش های مختلف ساخت لوله های فولادی شامل روش بدون درز، روش درز دار و قالب گیری می باشد.

در روش بدون درز، فولاد مذاب قالب گیری شده و به شکل لوله در می آید. لوله فولادی تولید شده دارای قطر ۵۰۰ میلیمتر بوده و درای کیفیت بالایی می باشد و به همین دلیل قیمت آن نیز گران می باشد. در روش درزدار ورق فولادی دور قالب پیچانده شده و درز حاصل از طریق لحیم کاری جوش داده می شود. کیفیت این نوع لوله ها نسبت به روش قبل پایین تر بوده و قیمت پایین تری نسبت به آنها دارد.

در روش قالب گیری ماده مذاب درون قالبها ریخته شده و از لحاظ کیفی مشابه با لوله های تولیدی بدون درز می باشند. لوله های فولادی را با اتصالات جوشی می توان تداوم داد و از سویی دیگر مقاومت کششی و فشاری بالایی دارند. این نوع لوله ها دارای سیستم محافظت گسترده ای هستند که با بکار بردن آنها قیمت لوله های فولادی بدین شکل افزایش می یابد.

لوله های فولادی در دو نوع لوله فولادی گالوانیزه و لوله آهنی گالوانیزه هستند که هر دو نوع به صورت شاخه ای و با طول ۶ متر تهیه می شوند و دارای دو سردنده به قطر ۸ اینچ هستند که قطر اسمی این نوع از لوله ها نسبت به قطر داخلی بزرگتر و نسبت به قطر خارجی کوچکتر است. فرمول زیر چگونگی روش محاسبه وزن لوله فولادی می باشد:

 • (قطر بیرونی لوله (mm) – ضخامت لوله (mm)) * ضخامت لوله (mm) * 3.14 * 0.00785 * طول لوله (m) = وزن لوله (kg)

یک نظر در مورد «وزن آهن آلات»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید