شرکت مجتمع فولاد خراسان

مجتمع فولاد خراسان
شرکت مجتمع فولاد خراسانReviewed by Admin on Sep 16Rating:
لطفا به این مطلب رای دهید

 شرکت مجتمع فولاد خراسان

 شرکت مجتمع فولاد خراسان در سال ۱۳۶۹ در ۱۵ کیلومتری شمال غرب شهرستان نیشابور با مشارکت شرکت ملی فولاد ایران و بانک سپه تاسیس و در سال ۱۳۸۰ مورد بهره برداری قرار گرفت. در این مجتمع عظیم فولادی واحد نورد مقاطع ساختمانی به ظرفیت ۵۵۰ هزار تن و واحد ذوب و ریخته گری به ظرفیت ۶۳۰ هزار تن مشغول به فعالیت می باشد.
در سال ۱۳۸۸ واحد احیاء مستقیم این مجتمع به ظرفیت ۸۰۰ هزار تن مورد بهره برداری قرار گرفت. همچنین فاز ۲ آن در سال ۱۳۹۶ به ظرفیت ۷۲۰ هزار تن شروع به فعالیت نمود و در سال ۱۳۹۷ نیز واحد گندله سازی مجتمع فولاد خراسان به ظرفیت ۵/۲ میلیون تن به بهره برداری رسید.
از اهداف توسعه طلبانه این واحد تولیدی احداث واحدهای توسعه در حال اجرا و یک کارخانه کنستانتره ۵/۲ میلیون تنی در منطقه سنگان خواف و احداث فاز سوم این مجتمع در استان خراسان رضوی با ظرفیت تولید ۴/۱ میلیون تن در سال می باشد.این مجتمع عظیم با داشتن کادری مجرب و توانمند توانسته ظرفیت تولید فولاد خام خود را به ۴/۱ میلیون تن در سال برساند.
در حال حاضر مدیر عامل این مجتمع اقای سید حسین احمدی سلیمانی است. این شرکت تولیدی به طور مستقیم برای ۵ هزار نفر فرصت شغلی مستقیم ایجاد نموده است.
محصولات تولیدی آن شامل میلگرد، شمش، آهن اسفنجی، بریکت و غیره است.

سهامداران این مجتمع تولیدی شامل موسسه صندوق بیمه اجتماعی روستائیان و عشایر، شرکت سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات، موسسه صندوق حمایت و بازنشستگی کارکنان فولاد می باشند.مجتمع فولاد خراسان از ۱۸ واحد مختلف تشکیل شده که پنج واحد گندله سازی، احیاء مستقیم، ذوب، ریخته گری و نورد واحدهای اصلی تولیدی و واحدهای جانبی و پشتیبانی را شامل می گردد.

حتما بخوانید :   شرکت فولاد مبارکه اصفهان

همچنین این مجتمع در راستای مسئولیت اجتماعی خود به منظور کاهش بار ترافیکی جاده ها و کاهش سوانح و حوادث اقدام به احداث ایستگاه ریلی فولاد و ۲۰ کیلومتر خط انشعابی محور مشهد- تهران نموده است.

بررسی استانداردها و گواهینامه های اخذ شده توسط شرکت مجتمع فولاد خراسان

این مجتمع عظیم در راستای ارتقای کیفیت محصولات خود و ایجاد رضایت مندی برای مشتریان توانسته محصولات خود را با آخرین استانداردهای جهانی تهیه و تولید نماید.
این شرکت با نگرش مدیریت جامع TQM سیستم های مدیریتی از جمله سیستم مدیریت کیفیت ISO 90001، سیستم مدیریت زیست محیطی ISO 14001، سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی OHSAS 1800، سیستم مدیریت کیفیت آموزش ISO 10015، سیستم مدیریت کیفیت آزمایشگاهی ISO/ICE 17025، سیستم مدیریت انرژی ISO 50001، نظام تعالی سازمانی EFQM را اخذ نموده است.
علاوه بر این شرکت مجتمع فولاد خراسان موفق به اخذ جایزه ملی بهره وری و تعالی سازمانی در سال ۱۳۸۹، تندیس واحد نمونه صنعتی کشور سال ۱۳۹۰، تندیس واحد نمونه ملی استاندارد ۱۳۹۱، لوح واحد نمونه بهره ور ایمیدرو در سال ۱۳۹۱، واحد تولیدی نمونه استاندارد سال ۱۳۹۱، تندیس برند برتر سال ۱۳۹۲، تندیس مدیریت مالی سالهای ۱۳۹۱ تا ۱۳۹۳ و غیره گردیده است.

معرفی محصولات و تولیدات شرکت مجتمع فولاد خراسان

تولیدات و محصولات این مجتمع شامل انواع میلگرد آجدار، میلگرد ساده، شمش، آهن اسفنجی، نبشی، شش گوش، چهار گوش، تسمه، بریکت، ناودانی و گندله می باشد که در ادامه به شرح مشخصات هر کدام از این محصولات به صورت جداگانه خواهیم پرداخت.

۱- میلگرد آجدار نیشابور
میلگرد آجدار نیشابور محصول تولیدی مجتمع فولاد خراسان تحت استاندارد ملی شماره ۳۱۳۲ و در دو نوع گرید A2 و A3 و در دو گروه آجدار مارپیچ با مشخصه آج ۳۴۰ و آجدار جناغی آج ۴۰۰ می باشد.

حتما بخوانید :   شرکت فولاد آناهیتا گیلان

شرکت مجتمع فولاد خراسان

میلگرد آجدار از نوع آج ۳۴۰ دارای تنش تسلیم ۳۴۰ و مقاومت کششی ۵۰۰ نیوتن بر میلیمتر مربع و نوع آج ۴۰۰ دارای تنش تسلیم ۴۰۰ و مقامت کششی ۶۰۰ نیوتن بر میلیمتر مربع است. میلگرد آجدار نیشابور در سایزهای ۱۰ تا ۳۲ میلیمتر و در سطح مقطع ۸۰۴-۵/۷۸ میلیمتر مربع تهیه و به بازار عرضه می شود.

۲- میلگرد ساده نیشابور میلگرد نیشابور با مشخصه  ۲۴۰ دارای تنش تسلیم ۲۴۰ و مقاومت کششی ۳۶۰ نیوتن بر میلیمتر مربع است.
از آنجا که میلگرد نیشابور از بهترین و با کیفیت ترین تولیدات این شرکت می باشد، اما در حال حاضر قیمت میلگرد نیشابور به دلیل نوسانات نرخ ارز تحت تاثیر قرار گرفته است اما با ورود به فصل سرد پیش بینی می شود که قیمت میلگرد نیشابور طی ماه های آتی تا اندازه ای کاهش یابد.
میلگرد ساده تولیدی این شرکت در سایز های ۱۰ تا ۵۰ میلیمتر و در مقطع اسمی ۱۹۶۴-۵/۷۸ میلیمتر مربع تهیه و به بازار عرضه می گردد.

۳- شمش
شمش تولیدی این شرکت در سایزهای ۱۳۰*۱۳۰ تا ۱۵۰*۱۵۰ در طول ۱۲۰۰۰ میلیمتر تهیه می شود. ترکیبات شیمیایی آن ۳۵/۰-۲۵/۰ کربن، ۳/۰-۱۵/۰ سیلیسیم، ۸۰/۰-۵۰/۰ منگنز، کمتر از ۰۴۵/۰ فسفر و گوگرد و کمتر از ۳۰/۰ نیکل وکروم و مس است.

۴- آهن اسفنجی
ترکیبات شیمیایی آهن اسفنجی تولیدی این شرکت شامل آهن کمتر از ۸۸ درصد، کربن بیشتر از ۸/۱ و گوگرد کمتر از ۰۱/۰ درصد می باشد.

۵- نبشی بال مساوی
نبشی بال مساوی تولیدی این شرکت در سایزهای ۳*۲۵*۲۵ تا ۷*۶۰*۶۰ میلیمتر تهیه و تولید می گردد. وزن هر متر مربع نبشی‌های تولیدی این شرکت بین ۱۳/۱ تا ۰۹/۷ کیلوگرم می باشد.

حتما بخوانید :   کارخانجات نورد و پروفیل ساوه

۶- شش گوش
شش گوش تولیدی این شرکت مطابق با استاندارد DIN 1015 تهیه می شود و طول اسمی آن بین ۱۵ تا ۵/۳۷ میلیمتر می باشد.

۷- چهارگوش
چهارگوش تولیدی این مجتمع مطابق با استاندارد DIN 1014 و در طول ۱۰ تا ۴۰ میلیمتر تولید و به بازار عرضه می گردد.

۸- تسمه
تسمه های تولیدی این شرکت مطابق با استاندار DIN 1017 با پهنای ۲۵ تا ۱۰۰ میلیمترو در ضخامت ۵ تا ۱۵ میلیمتر می باشند.

۹- بریکت
ترکیب شیمیای بریکت تولیدی این شرکت شامل آهن به میزان حداکثر ۸۲ درصد، کربن حداکثر ۳ درصد، گوگرد کمتر از ۰۱/۰ درصد و فاقد آب می باشد.

۱۰- ناودانی
ناودانی بال شیب دارتولیدی مجتمع فولاد خراسان مطابق بااستاندارد DIN 1026 و در ابعاد ۱۵*۳۰*۳۰ تا ۳۰*۶۰*۶۰ است و وزن هر متر از ان به میزان ۷۴/۱ تا ۰۷/۵ کیلوگرم می باشد.

منبع : ویکی پدیا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید