خط ویژه 35155-031

انواع نبشی و ۳ کاربرد آن در ساختمان سازی

انواع نبشی و کاربرد های آن
انواع نبشی و ۳ کاربرد آن در ساختمان سازیReviewed by Author3 on Apr 29Rating:
۵ (۱۰۰%) ۱ تعداد رای ها

نبشی چیست؟

نبشی، پروفیل های باز به شکل دو سطح مقطع فولادی عمود بر هم می باشند و به دو صورت مرکب و منفرد بیشترین کاربرد را در ساختمان سازی دارند. اصولا این محصول در واحد های صنعتی به شیوه نورد گرم و در انواع نبشی فولادی ، گالوانیزه، پی وی سی و آلومینیومی و… تولید می شود. شیوه نورد گرم روشی متداول در تولید محصولات فولادی بوده که در آن، محصول نهایی از جنس مرغوبی برخوردار است. این پروفیل در بازار دو نوع فابریک و پرسی دارد. نوع فابریک از همان ابتدای پروسه تولید، به این شکل ساخته می شود درحالیکه در تولید این پروفیل به شیوه پرسی، محصول با استفاده از شیوه خم ورق فولادی، به طول ۶ متر تولید می شود. در بازار فولاد ایران علاوه بر وارد کردن آن از کشور های اکراین و روسیه، نبشی را توسط کارخانه های شکفته مشهد و کارخانه ناب نبشی تبریز و… در سایز های بین ۲ تا ۲۰ متر تولید می کنند.

نبشی لقمه چیست ؟

در مواردی مانند آسانسور یا زاویه ی دیوار که از این محصول نمی توان به صورت شاخه ای استفاده کرد، از نوع خرد شده ی آن که نبشی لقمه نام دارد استفاده می کنند.

نبشی لقمه

نبشی لقمه

مشخصات فنی انواع نبشی

به طور کلی این محصول توسط اندازه طول دو بال مشخص و با حرف انگلیسی L نشان داده می شود. این پروفیل به دو شکل بال مساوی و بال نامساوی موجود است. نحوه نمایش پروفیل با بال مساوی یا نامساوی در نقشه، با درج کردن مقدار طول محصول در کنار حرف انگلیسی L می باشد.

  • نبشی بال مساوی

همانگونه که از اسمش مشخص است پروفیل هایی که دو بال قائم آن یکسان و همراه با حرف L تنها یک عدد درج شده باشد پروفیل بال مساوی می گویند. برای مثال L300 نشان دهنده این پروفیل با بال مساوی و سایز ۳۰۰ میلیمتر می باشد.

  • نبشی بال نامساوی
حتما بخوانید :   روش اجرای میلگرد رامکا در ساختمان

در برخی موارد امکان استفاده از این پروفیل با بال مساوی وجود ندارد به همین دلیل از نوع نامساوی آن استفاده می کنند. این نوع از محصول با استاندارد های ST37 و ST52, ST44 در بازار موجود بوده که در نقشه ی ساختمان با درج سایز هر دو بال در کنار حرف L مشخص می شود. برای مثال L 300*200 نشان دهنده پروفیل با دو بال به اندازه های ۳۰۰ و ۲۰۰ میلیمتر می باشد.

  • نبشی اسپیرال

برای تولید نوع اسپیرال این پروفیل از ورق سبک با بال مساوی در دو سایز ۲*۲۰*۲۰ تا ۵*۵۰*۵۰ استفاده می شود. اصول و روش تولید به شیوه گرم نوردیده می باشد.

  • نبشی گالوانیزه

برای مقاوم کردن این پروفیل و استفاده آن در مناطق مرطوب بعد از فرآیند تولید، ورق آهن را با استفاده از فلز روی پوشش می دهند. در این روش بین دو لایه آهن و روی پوششی از پیلی الکتروشیمیایی تشکیل می شود که در این صورت اگر روی سطح محصول خراشیدگی و یا شکستگی ایجاد شود محصول دچار زنگ زدگی و خوردگی نمی شود. این رفتار محصول به دلیل وجود آهن به عنوان کاتد می باشد.

  • نبشی پی وی سی

نوع پی وی سی و تاشو این نوع پروفیل هر دو برای استفاده در زوایای ۹۰ درجه به صورت روکار و تزیینی می باشد. جنس این محصول فولادی نبوده از همین رو وزن سبکی داشته و اغلب در مکان های پر رفت و آمد و شلوغ از جمله راهرو ها و لابی ها مورد استفاده قرار می گیرد.

قیمت نبشی در بازار

فرمول محاسبه وزن نبشی

وزن محصول بر حسب کیلو گرم بوده و برای محاسبه آن می توانید از فرمول زیر استفاده کنید:

ضخامت نبشی (متر) × طول (متر) × اندازه بال ها (متر) × ۷۸۵۰ × ۲ = وزن محصول (کیلوگرم)

همچنین می توانید اطلاعات بیشتر را در جدول وزن هر شاخه نبشی مشاهده کنید.

حتما بخوانید :   خط تولید ورق گالوانیزه فولاد مبارکه اصفهان

موارد کاربرد پروفیل نبشی

اغلب از این نوع پروفیل در ساخت سازه های فلزی، قاب، گوشه های دیوار و یا از نوع تزیینی آن در کارهای دکوراتیو استفاده می کنند. علاوه بر روی کار از این محصول در داخل سازه مانند سقف ساختمان هم استفاده می شود. برای مثال در سقف های بتن پوششی استفاده از این نوع پروفیل رایج تر بوده در صورتی که در سقف های کرومیت از هر سه نوع پروفیل نبشی، ناودانی و تسمه مورد استفاده قرار می گیرد.

علاوه بر این موارد این محصول در اتصالات هم کاربرد دارد. برای مثال برای اتصالات پل به ستون، تیرآهن به بیم های باربر، ستون و خرپا، اتصالات ستون به صفحات در فونداسیون در صنعت و ساختمان سازی از نبشی استفاده می شود. همچنین در اتصالات ساده، از این نوع پروفیل برای اتصال با نبشی تقویت نشده (نشیمنی)، نبشی تقویت شده، اتصال نبشی جان، اتصال گیر دار (صلب) و نیم گیر دار (نیم صلب) مورد استفاده قرار می گیرد.

این نکته قابل ذکر است که در اتصالات از سایز ۵۰ تا ۱۵۰ میلیمتر این نوع پروفیل باید استفاده کرد و مطمئن ترین حالت موجود مواقعی ست که ورق اتصال و هر یک از بال های محصول در حالتی با زاویه ۴۵ درجه به یکدیگر متصل شوند به گونه ای که مرکز ثقل ورق و نبشی همراستای یکدیگر قرار بگیرند.

اتصال ساده با نبشی جان

در ساختمان سازی عموما از اتصالات ساده استفاده می شود ولی در صورت تقویت نبشی یا ورق اتصال، از شیوه اتصال نیمه صلب هم استفاده می کنند. بنابراین به دلیل متداول بودن روش ساده به اختصار به توضیح آن می پردازیم. اتصال مفصلی نبشی ۳ نوع دارد:

اتصال پل به ستون: این اتصال روشی ساده بوده که برای وصل کردن تیر به ستون پل در گوشه های کار از این پروفیل استفاده می شود.

اتصالات ساده به صورت ممتد (خورجینی): هدف از نام گذاری این روش به نام خورجینی این است که در ساختمان های با اسکلت فلزی این اتصال همراه با دو شاه تیر می باشد. روش کار به این صورت است که پل ها از دو طرف ستون عبور داده می شوند سپس پل، از بالا توسط یک نبشی ضعیف و از پایین به وسیله نبشی نشیمن به بال ستون متصل می شود.

اتصالات خورجینی

اتصالات خورجینی

اتصال غیر ممتد: در این روش پل توسط ستون قطع شده و از طرف دیگر ستون ادامه می یابد. اتصال غیر ممتد تیر به ستون خود سه نوع اتصال تیر به ستون با نبشی نشیمن، با نبشی نشیمن تقویت شده و اتصال ساده به وسیله نبشی جان تقسیم می شود. در تصویر زیر می توانید  اتصال به وسیله نبشی جان را مشاهده نمایید.

حتما بخوانید :   کیفیت کدام میلگرد بهتر است ؟

 

 

اتصال غیر ممتد نبشی

 

نبشی نشیمن چیست؟

نبشی نشیمن چیست؟

 

برای اتصال تیر به ستون با نبشی نشیمن ابتدا این محصول را در کارخانه به اندازه مورد نظر برش می دهند. البته بهتر است طبق آیین نامه محصول با عرض  ۱۰ سانتی متر برش داده شود و این مقدار کمتر از ۷.۵ سانتی متر نباشد. بهترین حالت برای این محصول بعد از نصب، زمانیست که انعطاف پذیر باشد و از حرکت تیر در تکیه گاه جلوگیری نکند.

نبشی کشی ساختمان بتنی

در ساختمان سازی برای جلوگیری از ریزش بتن آرمه یا دیوار های بدون نما یا نمادار بین دو ستون، این پروفیل را نصب می کنند که این کار منجر به استحکام بیشتر دیوار می شود.

نبشی کشی ساختمان

تراز نبشی چیست؟

تراز کردن نبشی به عملیاتی گفته می شود که در آن از همسطح و صاف بودن پروفیل بر روی کار اطمینان حاصل می کنند. عملیات تراز کردن توسط دستگاهی که در تصویر زیر مشاهده می نمایید، صورت می گیرد.

تراز نبشی چیست؟

در پایان امیدواریم با خواندن این مقاله اطلاعات جامع و مفیدی کسب کرده باشید. لطفا نظرات خود در راستای تکمیل این دانشنامه را از طریق همین نوشته با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید