رونمایی از بسته ارزی جدید دولت و تاثیر آن بر قیمت میلگرد و تیرآهن

قیمت میلگرد روز
رونمایی از بسته ارزی جدید دولت و تاثیر آن بر قیمت میلگرد و تیرآهنReviewed by Admin on Aug 7Rating:
۵ (۱۰۰%) ۱ تعداد رای ها

انتظارات معقول و منطقی بازار فولاد از بسته جدید ارزی دولتی

در حالی که طی روز جاری بسته جدید ارزی رونمایی گردید، از نظر بسیاری از فعالان بازار می توان آینده بازار فولاد و قیمت های محصولات فولادی مانند روند قیمت میلگرد و تیر آهن را با این بسته جدید به راحتی تعیین نمود. بسته جدید ارزی همانگونه که از قبل نیز درباره آن در دولت بحث شده بود به عنوان پوشش دهنده ی بازار ارزی ثانویه می باشد.

این بسته ارزی بالطبع بایستی بتواند بعد از تجارب ناکام گذشته که از ارز دولتی حاصل آمد جوانب متعددی را پاسخگو باشد. در ابتدا کنترل بازار آزاد توسط این بسته ارزی از هر جنبه دیگری با اهمیت تر می باشد. در حالی که بازار ارز تاکنون به صورت افسار گسیخته عمل کرده، انتظار آن می رود که با این بسته ارزی بتوان تا مدتی بازار آزاد را کنترل نمود و هرج و مرج موجود در آن را به آرامش وا داشت.

البته در این میان تمایلات ارزی فولادسازان و صادرکنندگان فولادی نیز مطرح می شود. در زمان تعیین ارز به نرخ دولتی این دسته از فولادسازان قوانین را دور زده و تمایلی به انجام معاملات در بازار با ارز دولتی را از خود نشان نمی دادند. صد البته بایستی عدد و رقم این بسته ارزی به گونه ای جذاب باشد تا بتواند رغبت این دسته از صادرکنندگان محصولات فولادی را برای عرضه ارز حاصل از صادرات خود در بازار ایجاد نماید.

حتما بخوانید :   وضعیت بازار آهن در هفته سوم مهرماه 97

در نهایت بایستی پیامدهای این بسته ارزی و تورم ناشی از آن را نیز در نظر گرفت؛ زیرا در شرایط فعلی این نرخ ارز در بازار ثانویه سبب تحمیل تورم بر اقتصاد کشور خواهد گردید و ممکن است که آن را از قبل ضعیف تر نماید.

عرضه مستقیم کالاهای تعزیراتی به مصرف کننده نهایی در بازار فولاد

البته در این میان بسیاری از فعالان بازار به روند ایجاد بسته ارزی در بازار فولاد امید دارند. در پی ایجاد دلار دولتی و اجبار فولادسازان به عرضه در بازار داخلی و بورس کالا با دلار ۴۲۰۰ تومانی و نارضایتی های آنها از این وضعیت، ارز بازار ثانویه بازار فولاد را به صورت منطقی تری در دست خواهد گرفت. شاید یکی از دلایل فقدان عرضه شمش در روز قبل نیز همین رونمایی از بسته ارزی جدید بوده تا بدون اجبار به ادامه روند دلار نیمایی با امید تازه تری به بازار بورس وارد آیند.

البته با وجود تمام این احتمالات و گمانه زنی ها همچنان کنترل نهادهای تعزیراتی بر سر فولادی ها سنگینی می کند و سبب شده تا رانت موجود در نمودار قیمت میلگرد و سایر محصولات فولادی از بخش میانی بازار فولاد شکسته شود. شایعاتی نیز در خصوص بهرمندی مستقیم مصرف کنندگان از کالای تعزیراتی به گوش می رسد که هنوز صحت و سقم آن تائید نشده است.

قیمت میلگرد روز

پیش بینی کاهش تب قیمت دلار در نیمه مرداد به واقعیت پیوست

طبق پیش بینی های انجام شده انتظار آن می رفت که تا نیمه مرداد ماه، تب قیمت دلار کاهش یابد و وارد روند نزولی گردد؛ که البته بر طبق مشاهده وضعیت کنونی، پیش بینی ها به حقیقت پیوست. آنچه که بیش از هر چیزی در اینجا قابل اهمیت بوده و بایستی بر روی آن تعمق نمود آن است که روال اقتصادی اجبار پذیر نیست و آن را با قیمت دستوری نمی توان کنترل نمود.

حتما بخوانید :   بورس کالا نیز به صف مخالفان با دستورالعمل تنظیم بازار فولاد پیوست

همانگونه که به تجربه نیز به ما ثابت گردید، دلار دولتی محکوم به شکست شد و آنچه که به واقع تعیین کننده قیمت میلگرد و سایر محصولات فولادی در بازار است، حجم عرضه و تقاضاست و تا زمانی که میزان تقاضا ۵۰۰ هزار تن از میزان عرضه بیشتر باشد، وضعیت بازار فولاد بهبود پیدا نخواهد کرد. با ادامه این روال و به شرط ثبات در نرخ دلار و قیمت پایه قراضه، محدوده ی قیمت مقاطع را بین ۵۰۰۰-۴۵۰۰ تومان بایستی انتظار داشته باشیم.

ثبات نسبی در اقتصاد با ایجاد بازار ارز ثانویه در دوره اول تحریم ها

البته آنچه که در این میان نبایستی فراموش نمود، رسیدن به دوره اول تحریم هاست که سبب ایجاد فرسایش بر بازار فولاد خواهد گردید و به طور قطع صادرات محصولات فولادی را تحت تاثیر قرار خواهد داد. تا قبل از رسیدن به دور دوم تحریم ها و با ایجاد بازار ارزی ثانویه احتمال ایجاد روندی ثابت در بازار فولاد وجود خواهد داشت؛ اما بعد از دوره دوم تحریم ها در آبان ماه سال جاری اوضاع بدتر شده و اقتصاد کشور وارد فاز تورمی با شیب زیاد خواهد گردید. امید آن می رود تا دولتمردان برای جلوگیری از ایجاد این موقعیت در آینده چاره ای بیاندیشند.

کارگزاری مبین سرمایه اعلام کرد که اشخاص حقیقی طبق شرایطی خاص امکان خرید از بورس را خواهند داشت. این شرایط شامل موارد زیر است:

  1. تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی که دارای مجوز واقعی ساخت و مصرف هستند می توانند میلگرد و تیرآهن مورد نیاز خود را از بورس کالا خرید نمایند.
  2. همچنین شرکتهای دارنده کد بورس، لازم است تا اظهارنامه و صورت مالی سال گذشته خود را به دفاتر کارگزاری برای جلوگیری از انسداد کد بورسی خود ارائه نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید