احتمال کاهش قیمت انواع ورق استیل با سقوط قیمت دلار طی روزهای اخیر

انواع ورق استیل
احتمال کاهش قیمت انواع ورق استیل با سقوط قیمت دلار طی روزهای اخیرReviewed by Admin on Oct 2Rating:
لطفا به این مطلب رای دهید

بازشدن دست بانک مرکزی در کنترل بازار ارز و پیامدهای مثبت آن

در حالی که روزهای اخیر افزایش افسار گسیخته قیمت دلار سبب صعود قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت ورق استیل گردیده است، اما اگر با دید مثبت به موضوع مداخله بانک مرکزی بنگریم خواهیم دید که کاهش نرخ ارز در آینده ای نه چندان دور ممکن خواهد بود. اگر چه رسیدن دلار به قیمت سابق آن امری محال می باشد اما حتی کاهش آن تا مرز ۸ هزار تومان نیز ممکن خواهد بود. از نظر برخی فعالان بازار افزایش بی سابقه نرخ ارز و به دنبال آن افزایش قیمت کالاها مانند قیمت ورق استیل نسوز ، طی چند ماهه اخیر ناشی از مداخله پنهانی دولت بوده و این در حالی است که از این افزایش منتفع گردیده و به نظر می رسد که در حال حاضر نیز تمایلی برای کاهش قیمت دلار نداشته باشد.

این که بانک مرکزی بتواند با آرامش خیال با شرایط تعریف شده و با داشتن اختیارات لازم به کاهش التهابات ارز کمک نماید، نشان از جهت گیری مثبت دولت برای رفع مشکلات اقتصادی کشور داشته است. البته برخی از فعالان بازار برای مدیریت بازار ارز نظر دیگری داشته و می گویند از طریق راهکارهایی مانند تامین ارز دولتی برای واردات کالاهای اساسی، برنامه یکساله برای واردات و صادرات، ثبت سفارش در سه روز و توافق قیمتی صادر کننده و وارد کننده می توان بازار ارز را مدیریت کرده و از افزایش سرسام آور آن و صعود لیست قیمت انواع ورق استیل جلوگیری نمود.

در این میان دولت با تزریق منابع ارزی می تواند بر روی این بازار مدیریت شناور داشته و آن را به صورت منطقی کنترل نماید. دولت برای کنترل بازار ارز بایستی بازار نیمایی و بازار غیررسمی را به هم نزدیک کند و اجازه دهد تا عرضه و تقاضا خود شرایط واردات و صادرات را کنترل نمایند.

حتما بخوانید :   از محدودیت های قیمت آهن تا ورشکستگی کارخانجات فولادساز

آیا وعده های دولت در باب کاهش قیمت دلار عملی خواهد شد؟

در حالی که شرایط تحریم بر افزایش سرسام آور قیمت ورق استیل طلایی در داخل کشور بی تاثیر نبوده است، اما بایستی به یاد داشت که دولت تامین کننده ۹۰ درصد از ارز مورد نیاز در بازار داخلی کشور است و اکنون اگر وضعیت به این جا رسیده مشکل اصلی از همین محل بوده است و این در حالی است که مبادلات کوچه و خیابانی دلار و ارز های پنهان شده در خانه ها فقط یک درصد از منبع ارز را تامین می نمایند.

بنابراین با تزریق ارز از سوی دولت، از سقوط اقتصاد داخلی و افزایش بیشتر قیمت دلار می توان جلوگیری بعمل آورد و اوضاع کشور را می توان به وضعیت سال قبل بازگرداند. از نظر بسیاری از کارشناسان اقتصادی نرخ کنونی ارز در کشور ناشی از فضای روانی و اخبار سیاسی است و مولفه های اقتصادی دخیل در آن بسیار کمرنگ تر از عوامل یاد شده می باشند. در روزهای گذشته قیمت دلار با یک درصد کاهش نسبت به هفته گذشته روند نزولی را طی کرده است.

فروش ورق استیل در اصفهان

البته شواهد بازار فولاد حاکی از آن است که تعداد فروشنده ها نسبت به خریداران بیشتر است و سطح تقاضا به دلیل افزایش قیمت کالاها از جمله قیمت قیمت انواع ورق استیل به شدت کاهش یافته و توان خرید مردم افت نموده است. البته در مصاحبه ای با رئیس دفتر ریاست جمهوری وعده هایی در باب کاهش قیمت دلار از سوی دولت داده شده است که امیدواریم با انجام این سازو کارها، وعده و وعید ها عملی گردد.

حتما بخوانید :   علت افزایش قیمت میلگرد چیست؟

ریشه افزایش قیمت دلار از سوی توطئه های آمریکا و عربستان

در حالی که ریشه افزایش قیمت دلار طی روزهای اخیر از جوانب متعددی سنجیده شده و به عواملی مانند بی توجهی دولت، تحریم ها، فضای سیاسی کشور، کاهش منابع ارزی در نتیجه کمبود صادرات، هجوم تقاضای کاذب به بازار ارز و سفته بازی و اخلالگری در آن ربط داده شده اما از نظر برخی فعالان بازار ریشه گرانی ارز در توطئه عربستان و آمریکا دانسته می شود و با بازارهایی که در سلمانیه، هرات و دوبی درست کرده اند ارز را در این بازارهای کوچک بالا برده و این روند به بازار ایران نیز سرایت نموده است.

روش این توطئه بدین شکل است که هنگامی که کشور x متوجه می شود که سطح نقدینگی در کشور مورد نظر به شدت رشد کرده و به موازات آن به دنبال یکسان سازی نرخ ارز بوده و دچار نوسان گردیده است، به همین دلیل اقدام به خرید دلار با حجم بالا از طریق صرافی های طرف معامله کشور مورد نظر می نماید. حالا صرافی های داخل آن کشور متوجه کاهش دلار و نیازمند به دلار خارج می شوند و به همین دلیل آن را از بازار جمع می کنند و این افزایش تقاضا باعث افزایش قیمت خواهد گردید.

افزایش قیمت سبب فروش دلار از سوی بانک مرکزی خواهد شد و به دنبال آن صرافان دوبی تقاضای خود را به صرافان تهران دادند. در این میان بانک مرکزی اسکناس دلار را به مصرف کننده نهایی می فروشد و چون مردم با افزایش قیمت دلار مواجه می شوند ترجیح می دهند تا آن را به صرافان بفروشند در حقیقت مردم به بانک مرکزی ریال می دهند و دلار پس میگیرند. حالا صرافان تهران دلار را از مردم می گیرد و ریال به آنها پس می دهد و سپس دلار را به صراف دوبی می دهد و به جای آن درهم می گیرد و این امر سبب فراوانی درهم در بازار شده و قیمت برابری دلار نسبت به درهم حباب خواهد داشت.

حتما بخوانید :   خبرها از تصویب لایحه FATF و حاشیه های آن

در اینجا بانک مرکزی برای تعادل میان قیمت درهم و دلار اقدام به خرید درهم از صرافی ها می نماید و حالا مجددا دست صراف تهران ریال است. صراف دوبی دلار دارد و مردم عادی هم سود کرده اند و قیمت دلار افزایش داشته است. این چرخه باطل آنقدر تکرار می شود تا کنترل افزایش قیمت دلار از دست دولت و بانک مرکزی به کلی خارج گردد. با کاهش منابع ارزی در کشور قیمت آن افزایش یافته و قیمت کالاهای مانند قیمت ورق استیل مشهد به طور مداوم در نوسان خواهد بود. در این میان دولت اگر به دنبال پایین آوردن نرخ رز است بایستی اراده برخورد با عوامل برهم ریختگی بازار ارز را هم داشته باشد تا بیش از شاهد سقوط نظام اقتصادی در کشور نباشیم. در حالی که کنترل نظام اقتصادی از دست دولت خارج می شود قیمت کالاها مانند قیمت ورق استیل آجدار نیز افزایش خواهد یافت و به دنبال آن قدرت خرید مردم کاسته شده و تورم حکمفرما خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید