وضعیت بازار آهن در هفته سوم مهرماه ۹۷

وضعیت بازار آهن امروز
وضعیت بازار آهن در هفته سوم مهرماه ۹۷Reviewed by Admin on Oct 20Rating:
لطفا به این مطلب رای دهید

پیش‌بینی قیمت در بازار مقاطع ایران ممکن نیست

بازار صادرات ترکیه تقریباً دارای ثبات نسبی بود و هر تن فوب به قیمت ۴۹۹ دلار به فروش رسید. قیمت میلگرد بازار داخلی ترکیه نیز ۵۰۹ تا ۵۲۰ دلار اعلام شد. اکثر کارخانه‌ها به جای تولید آهن آلات، تمرکز خود را بر فروش بیلت معطوف کرده‌اند. نرخ های صادراتی چین نیز با کاهش یک دلاری همراه بود و به قیمت ۵۶۸ دلار به فروش رسید اما بعد از تعطیلات به دلیل بالا رفتن تقاضا معاملاتی با ۶۵۸ تا ۶۶۴ دلار نیز صورت گرفت. در اکثر بازارهای مصرف‌کننده، تقاضا کم و جو حاکم بر بازار بیلت منفی بود. در بازارهای داخلی اروپا هر تن میلگرد از ۵۴۹ یورو به ۵۴۵ یورو کاهش یافت اما در بازار آمریکا قیمت میلگرد بدون تغییر بود.

در بازار مقاطع چه گذشت؟

قیمت میلگرد در ابتدای هفته گذشته حالت نزولی داشت و قیمت سایزهای ۸ تا ۳۲ از ۴۵۳۱۱ ریال به ۴۴۲۲۸ ریال تقلیل یافت در اواسط هفته با توجه افزایش نرخ ارز، قیمت میلگرد نیز به ۴۵۲۳۲ ریال رسید. دو عامل برطرف شدن برخی موانع بارگیری و مشکلات حمل و موجودی انبارها در افزایش نرخ مقاطع تأثیرگذار بود. گفته می‌شود محدودیت حمل در خوزستان همچنان پا برجاست. با توجه به اینکه موجودی انبارها افزایش‌یافته تبعا باید از قیمت محصولات کاسته شود اما با توجه به وضعیت فعلی، پیش‌بینی قیمت‌ها ممکن نیست. در روزهای اخیر میانگین قیمت هر کیلو تیرآهن ۴۵۰۰۰ ریال بود که تا ۴۶۰۰۰ ریال نیز پیشروی کرد.

توقف معاملات در بازار ورق

در هفته گذشته بازار چین افت ۲ دلاری ورق سیاه صادراتی را تجربه کرد و هر تن فوب به قیمت ۵۶۵ دلار معامله شد؛ اما در ترکیه جو همچنان ناپایدار و بی‌ثبات بود خریداران در بازار ترکیه ترجیح می‌دادند که فعلاً دست نگه دارند و معاملات را متوقف کنند. در بازار داخلی ترکیه جو منفی حاکم بود به طوری که کارخانه های تولید ورق سیاه قیمت را ۵۷۰ دلار اعلام کردند اما این محصول در بازار تا ۱۰ دلار پایین‌تر به معامله رسید. ورق سیاه صادراتی نیز نزول قیمت داشت و از ۵۷۵ دلار قیمت قبلی به ۵۶۵ دلار رسید. ورق سیاه اروپا کاهش قیمت ۴ یورویی را تجربه کرد در بازار آمریکا نیز روند نزولی بود و از نرخ ۸۴۹ دلار هر شورت تن کارخانه به قیمت ۸۳۶ دلار کاهش یافت.

حتما بخوانید :   تحلیل وضعیت قیمت میلگرد در بازار جهانی

بازار ورق ایران چطور بود؟

در بازار داخلی ایران ورق سیاه ۲ میلی‌متری به قیمت هر کیلو ۵۹۰۰۰ تومان به فروش رفت اما در اواخر هفته افت ۲۰۰۰ تومانی را تجربه کرد. ورق سیاه و لوله اهواز نیز به مرز ۵۲۰۰۰ تومان رسید ولی مجدداً روند صعودی گرفت و ۵۴۰۰۰ تومان نیز معامله شد. پیش‌بینی می‌شود که با حمل کالاهای انباشته شده در انبارها، آرامش به بازار باز می‌گردد. محدودیت عرضه ورق‌های ۲ تا ۱۵ میلی‌متری همچنان وجود دارد و این محصول با قیمت ۴۱۶۲۵ ریال عرضه شد. مشکلات حمل‌ و نقل نیز بر بی‌ میلی خریداران دامن زده. کمبود متقاضی قیمت را تا ۴۰۹۷۵ ریال نیز رساند. بازار همچنان با کمبود تقاضا و بی‌ثباتی همراه است.

تقاضای ورق‌های اکسین نیز کاهش یافته از طرفی قیمت‌های عرضه آن با بازار تطابقی ندارد همین مورد تا حدی از میزان تقاضا کاسته است. در شرایط کنونی موجودی بازار پاسخگوی نیاز متقاضیان است. از تعداد متقاضیان ورق گالوانیزه نیز به طور چشم‌گیری کاهش یافته و کمبود متقاضی موجب شده ورق ۰.۰۵ تا ۲.۵ میلی‌متر ۷۱۸۴۶ ریالی به ۷۰۴۲۳ ریال برسد. در هفته گذشته فولاد مبارکه به فروش ۱۰۴۰۰ تن ورق گالوانیزه به قیمت پایه ۵۰۲۷۵ ریال اقدام کرد.

قیمت پایه عرضه با قیمت بازار اختلاف زیادی داشت مشکلات عدم حمل کالا و موجودی فعلی انبارها از دلایل این اختلاف قیمت بود. گفته می‌شود پس از رفع مشکلات حمل، قیمت‌ها واقعی‌تر و به بورس نزدیک‌تر خواهند شد. بازار خرید و فروش ورق گالوانیزه باثبات نسبی همراه بود در هفته گذشته محصولات مبارکه کمتر دیده شد اما محصولات کاشان و هفت الماس پاسخگوی نیاز بازار بود.

بازار سنگ‌آهن ایران و آسیا

در اغلب روزهای هفته گذشته قیمت سنگ‌ آهن وارداتی چین به صورت صعودی بود زیرا میزان تقاضا در چین به نسبت روزهای قبل بالا بوده و این افزایش تقاضا موجب رشد صعودی قیمت سنگ‌ آهن چین گردید. نرخ سنگ‌ آهن با خلوص ۶۲ در هفته‌ای که گذشت از ۶۹ دلار تا ۷۱.۷۰ افزایش داشت ولی در اواخر هفته از تنش قیمت‌ها کاسته شد و به ۷۱.۰۵ رسید. از سوی دیگر خبرهای کاهش تولید محصولات جو بازار را متشنج کرد و همچنان کاهش قیمت در بازار به دور از انتظار است.

حتما بخوانید :   نوسانات اقتصادی اخیر در نتیجه وجود سوء مدیریت در نظام ارزی کشور

قیمت در بازار صادراتی ایران هم رشد صعودی ریزی را تجربه کرد. قیمت سنگ‌ آهن ایران با خلوص ۶۱ به قیمت ۲۹.۶ دلار به فروش رسید و چیزی کمتر از یک دلار افزایش قیمت داشت. وضعیت در بازار سنگ‌ آهن هماتیت صادراتی هم تقریباً به همین روال گذشت این سنگ با خلوص ۶۱ درصد از ۲۵ دلار به ۲۵.۴ دلار هر تن فوب به فروش رسید.

در بازار قراضه چه گذشت؟

در بازار ترکیه قیمت قراضه وارداتی سنگین کلاس ۱ و ۲ با میزان خلوص ۲۰ الی ۸۰ به طور متوسط تا ۸ دلار افزایش نرخ به دنبال داشت. هفته‌ای که گذشت در بازار قراضه معاملات چندانی صورت نگرفت و طرفین معامله به دلیل شرایط جوی حاکم بر بازار، تمایلی به انجام معاملات بیشتر نشان ندادند. بازار قراضه ترکیه منتظر کاهش نرخ است و متقاضیان به دنبال قراضه ۳۲۵ دلار بودند اما آمریکایی‌ها قیمت را به ۳۴۰ دلار هم رسانده‌اند.

قیمت قراضه سنگین کلاس ۲ در بازار داخلی ژاپن حدود ۳۴۲ دلار بود. درحالی‌که قراضه ژاپن در جنوب شرق آسیا به قیمت ۳۶۵ دلار خرید و فروش شد و قراضه سنگین آمریکا ۸۰-۲۰ به قیمت ۳۳۵ تا ۳۴۰ دلار در هر تن خرید شد.

کاهش قیمت‌های بازار بیلت بی‌سابقه بود!

در هفته گذشته قیمت بیلت نزولی بود. علل اصلی رکود بازار بیلت، تقاضای پایین و نوسانات نرخ ارز ترکیه بود. کاهش ۹ دلاری طی ده ماه گذشته در این بازار بی‌سابقه بود و نهایتاً هر تن فوب ۴۶۲ دلار به فروش رسید. بیلت وارداتی در بازار جنوب شرق آسیا نیز بین ۵۲۰ تا ۵۳۰ دلار به فروش می‌رسید اما طی روزهای گذشته قیمت‌ها شکست و به ۵۲۰ تا ۵۲۵ دلار هر تن سی آر اف رسید. بیلت ترکیه نیز با نرخ‌های متغیر از ۵۱۰ تا ۵۰۵ دلار به فروش رفت. متقاضیان خرید بیلت سی آی اس نیز کم بود و با پایین‌ترین نرخ یعنی ۵۰۵ تا ۵۱۵ دلار معامله شد.

حتما بخوانید :   پیش بینی قیمت میلگرد در سال 97

بازار داخلی بیلت ترکیه هم بی‌ثبات بود و هر تن ۴۷۵ تا ۴۸۵ دلار قیمت‌گذاری شد که نسبتاً افت جزئی داشته است. بیلت صادراتی ترکیه با ۵ دلار کاهش، به قیمت ۴۸۰ تا ۴۸۵ دلار در هر تن معامله شد. وضعیت بیلت در بازار ایران نیز با نوسان‌هایی همراه بود. قیمت هر کیلو شمش سایزهای ۱۲۵ و ۱۵۰ میلی‌متر، ۳۷۱۳۸ ریال تخمین زده شد و در اواسط هفته سقوط قیمت داشت. همراه با نوسانات ارزی، قیمت شمش نیز بهبود یافت اما متقاضیان بازار شمش با توجه به نوسانات قیمت، بی‌ثباتی و همچنین مشکلات حمل‌ و نقل بار به حداقل رسید. این مشکل در خصوص مقاطع وجود داشت و بازار شمش نیز متعاقباً درگیر آن شد.

در هفته گذشته با توجه به تغییرات قیمت، اکثر فروشندگان شمش در بازار بورس به دنبال دریافت ما به تفاوت محصولات خود بودند. طی اطلاعیه‌ای اعلان گردید که دریافت ما به تفاوت از نظر بورس کالا خلاف قوانین است و با متخلفان برخورد خواهد شد. معاملات شمش در بورس کالا به سطح پایین‌تری نسبت به گذشته رسیده و فولاد خوزستان نیز تولید شمش را متوقف کرده است حتی با توجه به عرضه ۲۵ هزار تنی فولاد خوزستان، تنها ۱۵ هزار تن آن متقاضی داشت.

با توجه به مشکلات حمل‌ و نقلی که اخیراً دچار آن بوده‌ایم، میزان تولیدات کارخانه‌های فعال در خارج از بورس کالا، پاسخگوی نیاز متقاضیان خواهد بود. عرضه آهن اسفنجی نیز موقتاً متوقف گردید از سوی دیگر تنها تولیدکنندگان شمش اجازه خرید آهن‌آلات اسفنجی را دارند ولی محدودیت نقدینگی تولیدکنندگان و مشکل حمل کالا موجب بروز حواشی گوناگونی شدند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید