قیمت ورق روغنی فولاد مبارکه اصفهان

قیمت ورق فولاد مبارکه اصفهان

 ورق روغنی فولاد مبارکه اصفهان

شرکت فولاد مبارکه تولید کننده برتر ایران و پیشرو در زمینه تولید محصولات فولادی از جمله ورق است به طوری که حدود ۵۰ درصد از محصولات فولادی کشور برای مصارفی چون قطعه سازی، خودروسازی، لوازم خانگی، لوله، پروفیل، مصارف الکتریکی، مصارف ساختمانی، صنایع فلزی، سقف و وسوله و… را به مرحله تولید می رساند. بعد از اینکه استاندارد ملی مبنی بر تولید ورق نیمه آماده صادر گردید فولاد مبارکه اصفهان برای رفع نیازهای صنایع الکتریکی، صنعتی و ساختمانی تولید ورق خود را آغاز کرد. بازار داخلی ایران به صورت سالیانه نیازمند حدود ۲۰ تا ۳۰ هزار تن ورق فولادی است. بر همین اساس در صورت تولید ورق روغنی فولاد مبارکه اصفهان فراتر از ظرفیت سالیانه و تامین نیازهای بازار داخلی، می توان بر روی مقوله صادرات ورق نیز متمرکز شد.

مجتمع فولاد مبارکه اصفهان

کاربردهای ورق روغنی فولاد مبارکه اصفهان

ورق روغنی بر اساس فرآیندهای نورد سرد و ورق های سیاه بر اساس فرآیند نورد گرم به مرحله تولید می رسند. ورق های روغنی به نام ورق نورد سرد یا Cold rolled Steel نیز شناخته می شوند. با توجه به شفافیت ورق روغنی فولاد مبارکه اصفهان ، کیفیت، سطح ظاهری، استحکام، تونع رنگ و اندازه و… در مصارف ساختمانی و صنعتی که ظاهر آن حائز اهمیت است، مورد استفاده قرار می گیرد. از جمله کاربردهای محصول نامبرده می توان به موارد زیراشاره کرد:

 • خودروسازی
 • قفسه سازی
 • انواع لوازم خانگی مثل اجاق گاز، یخچال، فریزر و…
 • مبلمان سازی
 • کابینت سازی
 • وسایل گرمایشی چون رادیاتور
 • مخازن سوخت و آب
 • و…

انواع ورق سرد فولادی

 آلیاژ به کار رفته در محصول و عملیات حرارتی که روی آن ها صورت می گیرد موجب می شود محصولات نهایی در سه نوع ST12 کششی، ST13 نیمه کششی و ST14 فوق کششی دسته بندی شوند.

 • ST12: این نوع از محصول اصطلاحا کششی نامیده می شود و در مصارفی چون موارد ساختمانی و صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد.
 • ST13: محصول نیمه کششی که برای ساخت سازه های صنعتی و ساختمانی با امکان پرسکاری با عمق کم بسیار محبوب است.
 • ST14: نوعی ورق فوق کششی که برای موارد قابل پرسکاری با عمق زیاد بسیار مطلوب است. این نوع از محصول نسبت به دو نوع دیگر نرم تر بوده به همین دلیل برای مصارفی چون خودروسازی بهتر است.

شایان ذکر است که مصرف کنندگان باید دقت داشته باشند ورق های روغنی تاریخ مصرف دارند نوع ST12 تا حداکثر ۱۸ ماه و مدل های ST13 و ST14 تا ۶ الی ۸ ماه قابلیت استفاده دارند. بعد از گذشت مدت مذکور، محصول قابلیت های اولویه خود جهت مصرف را ندارد.

استاندارد محصولات تولیدی فولاد مبارکه اصفهان

ورق های سرد، قابلیت کشش بین بازه ۱۲ تا ۲۸ بدون از هم گسیختگی را دارند. محصولات تولیدی زیر مجموعه ای از استاندارد DIN آلمان هستند. حروف ST ابتدای استاندارد از واژه Stahl برگرفته شده که در زبان آلمانی به معنای فولاد و اعداد کنار استاندارد به استحکام کششی ورق بر می گردد. فولاد مبارکه اصفهان بیشترین میزان تولید و فروش ورق های روغنی را به نام خود ثبت کرده است.

خرید ورق فولاد مبارکه اصفهان

ورق های روغنی شرکت های هفت الماس، فولاد مبارکه، فولاد غرب و برخی دیگر به صورت رولی  وشیت تولید و به بازار عرضه می شوند. اصولا ضخامت ورق ها از ۳۰ صدم میلی متر تا ۳ میلی متر و عرض آن ها از ۱۰۰ سانتی متر تا ۱۲۵ سانتی متر متغیر است. ورق های نورد سرد پایه تولید ورق گالوانیزه وگالوانیزه رنگی هستند. وزن ورق روغنی فولاد مبارکه اصفهان نیز بر اساس فرمول ورق های فلزی یعنی طول*عرض*ضخامت *۷.۸۵ محاسبه می گردد. برای محاسبه سریع وزن محصولات فولادی می توانید از اپلیکشن مرکز آهن کمک بگیرید.

نحوه تولید ورق های روغنی

ورق های سرد از ورق سیاه یا گرم که کربن کمی دارد تولید می شوند به این صورت پولک و ضایعات ورق سیاه پس از اسیدشویی از بین رفته و طی نورد سرد به ورق روغنی تبدیل می گردد. قابلیت های هر ورق از جمله کشش، لعاب پذیری، سایش و… به ترکیبات تشکیل دهنده شیت بستگی دارد. به عنوان مثال قطعات زیرین اتومبیل باید قابلیت ضد سایش داشته باشند، اگزوزها قابلیت ضد زنگ، اجاق گاز لعاب گیر و به همین روال محصولات با قابلیت های مختلف برای بخش های مخصوصی مورد استفاده قرار می گیرند.

ورق های روغنی فولاد مبارکه

آشنایی با مراحل تولید ورق سرد در فولاد مبارکه اصفهان

مرحله اول تمیزکاری می باشد به این صورت که خاک، روغن و ضایعات روی سطح ورق به کمک تمیزکننده قلیایی زدوده می شود سپس به تانک شست و شو هدایت می شوند. در این مرحله میزان رطوبت، خوردگی و زنگ زدگی سطوح از بین خواهد رفت. در نهایت دو طرف محصول توسط روغن مخصوصی پوشش داده می شود. در آخر محصولات بسته بندی شده و جهت فروش به بازارعرضه می شوند.

مراحل ذوب و تعیین ضخامت ورق نیازمند دقت و مهارت زیادی است. روش های برس زنی محصول، تراشیدن سطح، غلطک، مواد شیمیایی، روش خنک سازی و… در کیفیت محصول نهایی نقش به سزایی دارند بر همین اساس توجه به اعتبار مجتمع تولیدکننده بسیار مهم است فولاد مبارکه اصفهان یکی از فولادسازان برتر و سردمداران تولید ورق در کشور و منطقه می باشد. برای اطلاع از جزئیات و قیمت ورق روغنی فولاد مبارکه اصفهان می توانید با مرکز آهن در تماس باشید.

تماس بگیرید