قیمت ناودانی ناب تبریز

قیمت ناودانی ناب تبریز

مروری بر قیمت ناودانی ناب تبریز از هفته گذشته تاکنون

قیمت ناودانی ناب تبریز در هفته نخست شهریورماه سال جاری ۴۶۱۰ تومان اعلام گردید و نسبت به روزهای قبل روند باثباتی را طی می نمود، اما در روز یکشنبه ناگهان با افت مواجه شد و قیمت ناودانی ناب تبریز از ۴۶۱۰ تومان به قیمت ۴۳۰۰ تومان رسید. این در حالی است که قیمت ناودانی ناب تبریز تا پایان هفته گذشته همچنان ثابت و بدون تغییر ماند و بایستی در هفته جاری منتظر باشیم و ببنیم اعلام قیمت ناودانی ناب تبریز از سوی این شرکت روند باثباتی را خواهد داشت و یا سیگنال کاهشی و یا افزایشی از خود نشان خواهد داد.

ناودانی ناب- انبار

ردیفسایز ناودانی(cm)وزنطول شاخه(m)واحدآنالیزمحل‌تحویلقیمت
۱۸۴۲۶کیلوگرمst37انبار تبریز۴۵۵۰
۲۱۰۵۱.۵۶کیلوگرمst37انبار تبریز۴۵۵۰
۳۱۲۶۲.۵۶کیلوگرمst37انبار تبریز۴۵۵۰
۴۱۴۷۴۶کیلوگرمst37انبار تبریز۴۵۵۰
۵۱۶۸۵۶کیلوگرمst37انبار تبریز۴۵۵۰
۶۸۸۴.۵۱۲کیلوگرمst37انبار تبریز۴۵۵۰
۷۱۰۱۰۳۱۲کیلوگرمst37انبار تبریز۴۵۵۰
۸۱۲۱۲۵۱۲کیلوگرمst37انبار تبریز۴۵۵۰
۹۱۴۱۴۸۱۲کیلوگرمst37انبار تبریز۴۵۵۰
۱۰۱۶۱۷۰۱۲کیلوگرمst37انبار تبریز۴۵۵۰

ناودانی ناب- کارخانه

ردیفسایز ناودانی(cm)طول شاخه(m)واحدوزنآنالیزمحل‌تحویلقیمت
۷۸۶کیلوگرم۴۲st37کارخانه تبریز۴۴۵۰
۱۱۰۶کیلوگرم۵۱.۵st37کارخانه تبریز۴۴۵۰
۳۱۲۶کیلوگرم۶۲.۵st37کارخانه تبریز۴۴۵۰
۹۱۴۶کیلوگرم۷۴st37کارخانه تبریز۴۴۵۰
۵۱۶۶کیلوگرم۸۵st37کارخانه تبریز۴۴۵۰
۸۸۱۲کیلوگرم۸۴.۵st37کارخانه تبریز۴۴۵۰
۲۱۰۱۲کیلوگرم۱۰۳st37کارخانه تبریز۴۴۵۰
۴۱۲۱۲کیلوگرم۱۲۵st37کارخانه تبریز۴۴۵۰
۱۰۱۴۱۲کیلوگرم۱۴۸st37کارخانه تبریز۴۴۵۰
۶۱۶۱۲کیلوگرم۱۷۰st37کارخانه تبریز۴۴۵۰

البته یکی از دلایل ذکر شده در روند کاهش قیمت محصولات فولادی از جمله ناودانی ناب تبریز از هفته گذشته تاکنون به دلیلی شرایط سخت پیش آمده از سوی بازرسی های تعزیراتی و مشکلات مربوط به اعلام موجودی روزانه و همچنین صدور فاکتورهای خرید و فروش می باشد که سبب شده تا انبارداران و آهن فروشان ترجیح دهند تا هر چه زودتر موجودی انبار خود را با قیمت پایین بفروش برسانند و همچنان تمایلی به احیای موجودی خود نداشته باشند.

از سویی دیگر مسئله تلاقی موجودی ها با محصولات تعزیراتی و نحوه قیمت گذاری بر آنها و چگونگی واکنش سازمان تعزیرات در قبال این محصولات و نحوه قیمت گذاری آنها سبب شده تا به دلیل ابهامات موجود مبادی فروش و آهن فروشان تمایلی به خرید محصولات تعزیراتی نداشته و موجودی های خود را نیز با قیمت پایین به فروش برسانند.

متاسفانه شرایط ناامن موجود در بازار فولاد همچنان ادامه داشته و این وظیفه دولت و سازمان تعزیرات حکومتی است که بایستی با اصلاح در مصوبات و بخشنامه های خود فشار موجود بر مبادی فروش را از میان برده و شرایط روانتری را برای انجام معاملات در بازار فولادی مهیا نماید تا نه فروشنده و نه خریدار بیش از این متضرر نگردد؛ زیرا حجم مشکلات پیش رو سبب شده تا روند کاهش در قیمت محصولات فولادی اعم از قیمت ناودانی ناب تبریز ایجاد گردد.

البته شاید یکی دیگر از دلایل مهم در روند کاهشی قیمت ها بغیر از مشکلات پیش رو، تمایل به نزدیک شدن قیمت محصولات فولادی اعم از قیمت ناودانی ناب تبریز به نرخ تعزیراتی باشد.

قیمت ناودانی ناب تبریز

سنت تعیین قیمت قراضه توسط خریدار در بازار فولاد شکسته شد

در حال حاضر انبارداران خریدهای خود را تا حد رفع نیاز و به کمترین حد ممکن انجام می دهند. در حالی که ۹۰ درصد نیاز شمش و اسلب در کشور توسط تولیدات داخلی و از طریق کوره های بزرگ قوسی و آهن اسفنجی تهیه می شود و حتی در مواردی نیز امکان شارژ این کوره ها بر اساس آهن اسفنجی تا ۱۰۰ درصد نیز وجود دارد، پس دراین حالت وجود نگرانی در بازار برای قراضه آهن از سوی تولید کنندگان آهن اسفنجی چیست؟ آیا این موضوع بهانه ای برای تولید کنندگان بزرگ فولادی برای افزایش قیمت محصولات فولادی اعم از قیمت ناودانی ناب تبریز نمی‌باشد؟

در حالی که قیمت قراضه در بازارداخلی ایران را خریدار تعیین می کند نه فروشنده، پس این تاثیر گذاری بر روند قیمت قراضه از سوی فروشندگان چه دلیلی می تواند داشته باشد؟

در حالی که قیمت قراضه در ابتدای سال جاری به میزان ۱۵۰۰ اعلام گردیده است، اما طی چهارماهه اخیر قیمت تا حدود ۲۵۰۰ تومان رشد نموده است. در این میان این گردانندگان بازار که با گران فروشی و گران خریدن کردن سبب التهابات گذشته در بازار شده اند، آیا همین ها نیستند که می توانند اوضاع بازار فولاد را مجددا به روال عادی برگردانند و قیمت محصولات فولادی اعم از قیمت ناودانی ناب تبریز را متعادل نمایند؟

تحریم ها برنامه های بلند مدت فولاد سازان را متزلزل نمود

این روزها بحث رانت خواری و رانت دهی در بازارفولاد به شدت داغ شده و از نظر فعالان بازار عامل اصلی ایجاد رانت شفاف در بازار فولاد، دستورالعمل تنظیم بازار فولاد دانسته می شود. در حقیقت این دستورالعمل در حالی که در بدو تنظیم و انتشار ان، هدف حمایت از حقوق مصرف کننده و کنترل قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت ناودانی ناب تبریز را با خود به همراه داشت، اما متاسفانه این مصوبه تاکنون با ایجاد فضای دوگانه در بازار فقط سبب ایجاد رانت در بازار فولادی گردیده است.

در حالی که روزهای تحریم را پشت سر گذاشته ایم و روزهای سخت تری را نیز پیش رو داریم، بایستی این نکته را مد نظر قرار دهیم که در این میان چه دستورالعمل فولاد باشد و به حیات خود ادامه دهد و چه حذف گردد، مشکل حال حاضر و آتی بازار فولاد این مصوبه نیست، بلکه در نبود آن نیز بازهم دیر یا زود بازار فولاد با مشکل مواجه می گردید.

دلیل اصلی این مشکلات در بازار فولاد مربوط به حال حاضر و یا ماه های اخیر نیست بلکه چندین سال است که بازار فولاد ایران در زیرساخت های خود دچار مشکلات زیاد و چند دستگی می باشد که این روند سبب ایجاد التهاب فعلی در بازارفولاد گردیده است و قیمت محصولات فولادی اعم از قیمت ناودانی ناب تبریز را دچار نوسان نموده است.

یکی از مسائل مهم و اساسی در بازارفولاد که طی این سالها به آن پرداخته نشده و برای آن تدبیری اندیشیده نشده است، نبود برنامه ریزی بلند مدت در این حوزه می باشد که سبب شده اکنون میلیون ها تن فولاد بر روی دست فولاد سازان باقی بماند.

الویت دهی به ایجاد ارزآوری از صادرات نسبت به تولید داخلی در بازار فولاد

طی ماه گذشته بازار فولاد مملو از تقاضاهای کاذب و هیجانی گردیده بود. البته نبایستی فراموش کرد که این تقاضاها متاثر از التهاب آفرینی ها و شیطنت برخی در این میان بوده است. به جای آنکه در طول این سالها تمرکز فولاد سازان کشور بر روی تولید داخلی برای تامین بازار در داخل کشور باشد، تمرکز اصلی بر روی صادرات مواد اولیه خام قرار گرفت.

این جهت دهی برای ایجاد ارز آوری و توسعه روابط با بین الملل بوده است. در حالی که ما جنگ سرد خود را با آمریکا فراموش کردیم و در نهایت این استکبار جهانی که هر دم در پی ضربه زدن به کشور ما بوده است، از فرصت استفاده کرد و با اعمال تحریم های چندگانه بر علیه ایران توانست ضربه مهلکی را بر روابط کشور ما با سایر کشورها وارد کند.

در این میان این عامل سبب گردید تا برنامه ریزی های چندین ساله از سوی تولیدکنندگان نقش بر آب شود و مواد خام تولید شده با حجم میلیون ها تن در مواجهه با تحریم های اخیر بر روی دست فولادسازان بزرگ باقی بماند.

در این حالت دولت چاره ای جز مداخله برای انجام اصلاحات در بازار ملتهب فولاد نداشت و به همین دلیل با مصوبه تنظیم بازار فولاد سعی در آرام نمودن بازار فولاد داشت که البته متاسفانه به دلیل عدم کارشناسی در ابعاد مختلف آتن سبب ایجاد فضای رانت در بازار فولاد گردید و بی نظمی در قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت ناودانی ناب تبریز بیش از پیش مشاهده گردید.

شاید اگر زیاده خواهی های افسار گسیخته خصولتی ها در طی چند ساله اخیر در امر صادرات و عرضه های قطره چکانی در بازار داخلی وجود نداشت اکنون اوضاع به وخامت فعلی نمیرسید که دولت مجبور به دخالت مستقیم در کنترل امور بازار فولاد گردد.

قیمت ناودانی امروز

تشکیل جلسه فوری برای حل مشکلات بازار فولاد در مجلس شورای اسلامی

درحالی که کارزار بزرگی بین دولت و فولادسازان بزرگ وجود دارد، ارزش ریال نیز روز به روز در برابر دلار کاهش می یابد و از سویی دیگر تحریم های ظالمانه از سوی آمریکا بر علیه ایران سبب ایجاد شرایط بحرانی در بازارفولاد گردیده است و دولت را اکنون مجبور به دخالت مستقیم و کنترل های دستوری نموده است.

البته دراین میان قصور دولت را نیز در تنظیم مصوبات و ایجاد کنترل دستوری بر قیمت ها نبایستی فراموش نمود که خود باعث ایجاد مشکلات متعدد بر بازار فولاد و رانت در بازار فولادی شده است؛ بنابراین دولت موظف است تا تمامی تصمیمات خود را قبل از اجرا و در حین تنظیم با نخبگان و کارشناسان خبره در این حوزه در میان گذاشته و از هر جهت بسنجد تا بیش از این بازار فولاد از هر سو دچار مشکل نگردد. این امر سبب تعدیل قیمت محصولات فولادی مانند قیمت ناودانی ناب تبریز خواهد شد.

در این میان از سوی دولت طی روزهای اخیر جلساتی برای اصلاح مصوبه تنظیم بازار فولاد تشکیل گردیده است. این جلسه با حضور نمایندگان فولادسازان و معاون وزارتخانه صمت در مجلس شورای اسلامی برای حل مشکلات بازار فولاد و کاهش ارزش سهام شرکت های فولادی در بورس کالا تشکیل گردید.

این در حالی است که روند تعیین قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت ناودانی تبریز از سوی شرکت ها با دلار ۴۲۰۰ تومانی مصوب دولتی تاکنون ادامه داشته است. با ادامه این روند و کاهش ارزش سهام این شرکت ها و افت دارایی سهامداران آنها و در پی اعتراضات وارده به این مصوبه اعلان تشکیل جلسه فوری گردید. در این جلسه نیز همانند قبل نتیجه چشمگیری عاید بازار فولاد نشد.

استدلال دولت در تعیین قیمت ناودانی ناب تبریز از دلار ۴۲۰۰ تومانی

در این خصوص استدلال معاونت معدنی وزیر صمت در خصوص نحوه تعیین قیمت ناودانی ناب تبریز و سایر محصولات فولادی بر اساس دلار ۴۲۰۰ تومانی براین بوده است که در حالی که در آمد حاصل از فروش صادراتی محصولات فولادی به بازار ثانویه منتقل می شود پس در امد فولادسازان از طریق این منبع افزایش خواهد یافت و این امر سبب خواهد شد تا قیمت ناودانی ناب تبریز و سایر محصولات فولادی به نرخ تسعیر بانک مرکزی در بورس کالا تعیین گردد.

این که این دو موضوع تا چه حد به هم ارتباط دارند و چگونه می توان درآمد های حاصل از صاردات را با فروش داخلی مقایسه نمود، خارج از این بحث است، اما اگر دولت باز هم بخواهد با این گونه استدلال ها بازار فولاد را کنترل نماید به طور حتم آن را در مشکلات عظیم تری فرو خواهد برد.

در حالی که بازا رفولاد نیز همانند تمامی بازارها از عرضه و تقاضا پیروی می کند و اجبار پذیر نیست هر گونه استدلالی که مبنی بر ایجاد اجبار، فارغ از توجه به سطح عرضه و تقاضا در این بازار باشد، اوضاع آن را بیش از پیش ملتهب نموده و سبب خواهد شد تا قیمت محصولات فولادی اعم از قیمت ناودانی ناب تبریز دچار نوسان گردد.

قیمت ناودانی در اصفهان

رانت تولیدی گواری وجود تولید کنندگان محصولات فولادی است

همانگونه که پیشتر نیز گفته شد در حال حاضر بحث رانت در بازارفولاد به شدت داغ است و از ابعاد متفاوت مورد بررسی قرار گرفته است اما در این میان تمامی اتهامات یا به سوی دولت و مصوبات اشتباهش نسبت داده می شود و یا به دلالان که سبب ایجاد این معضل برای بازار فولادی شده اند؛ اما در حقیقت در این میان برخی حقایق پشت سنگر در میان هجمه های رسانه ای نادیده گرفته شده است.

سودهای بالای ۵۰ درصد که تحت پوشش سود تولیدی برای تولید کننده در پشت پرده وجود دارد در این میان از نظرها مغفول مانده و این در حلالی است که رانت چه در بخش تولید و چه در بخش توزیع رانت است و ماهیت ان تغییری نمی کند فقط از شکلی به شکل دیگر تغییر جهت می دهد اما اصل موضوع همان است.

رانت در بخش تولیدی و در راس نمیتواند گوارای وجود تولیدکنندگان باشد اما در بخش های توزیعی به یک مرتبه دچار اتهام گردد. این روند پیش گرفته شده طی روزهای اخیر بر قیمت محصولات فولادی اعم از قیمت ناودانی ناب تبریز تاثیر بسزایی داشته است.

تبعات طرح های شکست خورده دولت در بازار فولاد چه خواهند بود؟

در حالی که دخالت دولت در ایجاد قیمت های دستوری بر محصولات فولادی مورد نکوهش قرار گرفته است، اما همانگونه که گفته شد طی شرایط خاص پیش آمده در بازار فولاد دولت چاره ای جز دخالت مستقیم در کنترل قیمت محصولات فولادی اعم از قیمت ناودانی ناب تبریز نداشته است. از ابتدای سال جاری تاکنون همه طرح های دولت با شکست روبه رو شده است و این شکست ها با خود تبعات بسیاری را در بازار فولاد به جا خواهند گذاشت.

به طور قطع به یقین تمامی این فشار ها ی وارد شده از سوی دولت بر بازارفولاد که نتیجه ای جز شکست را با خود به همراه نداشته است اما نتایج منفی بسیاری را با خود به همراه داشته که در نهایت سبب خروج سرمایه از بازار فولاد خواهد گردید. از سویی دیگر این روند با خود رکود عمیق در لایه های مختلف این بازار را به بار خواهد آورد و با ایجاد ابهام و سرگردانی در تعیین قیمت از سوی فعالان بازار، در ادامه به ورشکستگی واحدهای تولیدی و تعدیل نیروی انسانی در این واحدها و نوسان قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت ناودانی ناب تبریز خواهد انجامید.

تماس بگیرید