خط ویژه 35155-031

قیمت نبشی ناب تبریز

قیمت نبشی ناب تبریز

کاهش قیمت نبشی ناب تبریز در برابر رانت ۴۰ هزار میلیاردی

در حالی که دستورالعمل تنظیم بازار فولاد که در خصوص کنترل قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت نبشی ناب تبریز مصوب گردید، با مخالفت های زیادی از گوشه و کنار رو به رو شده است اما همچنان به حیات خود ادامه می دهد و پابرجاست.

 از نظر کارشناسان و فعالان بازار این مصوبه با ایجاد فضای دوگانه در قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت نبشی ناب تبریز، سبب شیوع و گسترش رانت در بازار فولاد گردیده است. از سوی دیگر به گزارش مرکزآهن از بازار فولاد، این مصوبه از تاریخ اجرایی شدن ان تاکنون نتوانسته بر قیمت نبشی ناب تبریز و سایر محصولات فولادی تاثیر چندانی داشته باشد.

با ادامه این شرایط در بازار، تحت تاثیر این مصوبه با رانتی در حدود ۴۰ هزار میلیارد تومان در سال روبرو خواهیم شد. با وجود اوضاع بحرانی اخیر در بازارفولاد روز گذشته جلسه ای با حضورمعاون وزیر صمت، مسئولین بورس و نمایندگان شرکت های فولاد ی در محل مجلس شورای اسلامی برگزار گردید که در نهایت این جلسه نیز نتیجه ی چشمگیری در پی نداشت و معاون وزیر صمت نیز با اصرار به پابرجا بودن مصوبه تنظیم بازار، حتی در مورد کوپنی شدن سیستم توزیع محصولات فولادی نیز اظهاراتی را بیان نمود.

 در این میان برخی از شرکت های نورد کار با سواستفاده از عرضه های بورس کالا توانسته اند رانت زیادی را به جیب بزنند. آنها از طریق شرایط رانت ایجاد شده در بورس شمش مورد نیاز خود را در حجم زیاد و با قیمت ارزان خریداری کرده و تا تبدیل آن به محصول و یا حتی عرضه شمش در بازار آزاد هزار جور معلق می زنند و از فرصت پیش آمده برای سود جویی های کلان استفاده می نمایند. آنها فقط با تبدیل شمش ارزان قیمت به محصولات فولادی اعم از نبشی و فروش آن در بازار آزاد با قیمت بالا، رانت را هر چه بیشتر در بازار فولاد گسترش داده اند.

قیمت نبشی ناب تبریز

رانت در بخش صنایع پایین دستی با خرید شمش ارزان در عرضه های بورس کالا

اخبار واصله حاکی از آن است که این دسته از صنایع پایین دستی در بازار فولاد نه تنها با سواستفاده از بازار بورس کالا و خرید شمش با قیمت پایین و تبدیل آن به محصول نهایی عایدی زیادی را از آن خود نموده اند، بلکه پا را فراتر نهاده و با صادرات محصولات خود با قیمت پایین به شکلی مرموزانه و بی سر و صدا توانسته اند از این محل نیز سود زیادی را از آن خود نمایند.

 در این میان دو شرکت نوردکار در دزفول و کاشان با حمایت از مصوبه تنظیم بازار فولاد از سوی وزارت صمت در ایجاد این فضای رانتی در بازار فولاد نقش بسیار گسترده ای را بر عهده داشته اند. این دو شرکت نوردکار با صادرات محصولات خود که از شمش عرضه شده در بورس تهیه نموده اند توانسته اند سود زیادی را از آن خود نمایند. پیشنهادات قیمتی آنها در این میان بسیار پایین بوده و حتی نسبت به قیمت های منطقه ای نیز پایین تر است. این دو شرکت نورد کار بدون توجه به منافع ملی فقط در فکر منفعت طلبی های آنی خود بوده و اگر این روند ادامه یابد به طور قطع سبب ایجاد نوسان بیشتر در قیمت محصولات فولادی اعم از نبشی ناب تبریز خواهد گردید.

مثال محاسباتی برای تعیین حاشیه سود صادراتی از سوی صنایع پایین دستی

برای روشن تر شدن موضوع در رانت ایجاد شده توسط صنایع پایین دستی در عرضه های شمش در بورس کالا و تبدیل آن به محصول نهایی و فروش آنها در بازارصادراتی با قیمت پایین، مثال محاسباتی زیر را با هم مرور می کنیم:

در ابتدا به سراغ قیمت شمش می رویم، قیمت شمش همراه با مالیات بر ارزش افزوده در عرضه های بورس کالا به میزان ۲۴۰۰ تومان بر کیلوگرم است که با دلار ۱۰۵۰۰ تومانی معادل با ۲۲۹ دلار بر تن خواهد بود.

هزینه حمل و نقل در حدود ۵۰ تومان به ازای هرکیلوگرم بوده و به میزان ۵ دلار بر تن است. در این میان هزینه حق العمل تبدیل شمش به محصول نهایی حدود ۳۰۰ تومان بر کیلوگرم خواهد بود که معادل ۲۸ دلار بر تن است. هزینه حمل تا بندر و فوب حداکثر به میزان ۱۵۰ تومان بر کیلوگرم معادل ۱۴ دلار بر تن خواهد بود.

در این میان مجموع قیمت تمام شده محصول نهایی فولادی اعم از قیمت نبشی ناب تبریز حداکثر ۲۹۰۰ تومان و معادل ۲۷۶ دلار بر تن خواهد بود. همانگونه که در محاسبات نیز قابل مشاهده می باشد این دسته از شرکت های نورد کار بهای تمام شده محصولات رانتی خود را به میزان حداکثر ۲۹۰۰ تومان دارند و این در حالی است که قیمت محصولات فولادی اعم از قیمت نبشی ناب تبریز از سوی کارخانه ها بالاتر از ۴۰۰۰ تومان می باشد و این به معنای کسب حاشیه سود ۳۷ درصدی بیش از هزار تومان می باشد.

قیمت نبشی 4

حراج منابع ملی از سوی نوردکاران پایین دستی برای کسب منافع بیشتر از سوی آنها

این در حالی است که این دسته از تولید کنند گان قیمت محصولات تولیدی خود را در بازار داخلی به صورت رسمی اعلام نمی نمایند و حتی میزان فروش داخلی خود را در این مدت به حداقل میرسانند و با صادرات محصولات خود به کشورهای اسیایی و اروپایی نظیر افغانستان، عراق، تایلند، میانمار و غیره با قیمتی پایین تراز قیمت های پیشنهادی درمنطقه منافع ملی را به حراج می گذارند.

متوسط قیمت پیشنهادی این دسته از نوردکاران در صادرات محصولات فولادی خود به میزان ۳۸۰ دلار به ازای هر تن می باشد که نسبت به قیمت های اعلام شده در منطقه در حدود ۱۲۰ دلار به ازای هر تن پایین تر می باشد. این به معنای تقدیم منابع ملی به بیگانگان برای منفعت طلبی های شخصی می باشد. در حالی که آنها شمش ارازن قیمت رانتی را از بورس کالا خریداری می نمایند، با قیمت پایین محصولات خود را صادر نموده و از حاشیه سود بالایی برخوردار می شوند و در این میان بازار داخلی را نیز به طور کلی نادیده می گیرند.

این اقدام سبب ایجاد ریسک برای تعیین قیمت صادراتی برای محصولات فولادی دیگر شرکت ها اعم از قیمت نبشی ناب تبریز خواهد گردید و اوضاع بازارفولاد را بیش از پیش آشفته خواهند کرد.

اتهامات وارده به فولاد سازان بزرگ برای عرضه های قطره چکانی نارواست

درحالی که به طور مداوم شاهد اتهامات وارده به فولادسازان بزرگی چون فولاد مبارکه اصفهان و یا فولاد کاوه در مورد عرضه های قطره چکانی هستیم، اما بد نیست که میزان عرضه های داخلی و صادراتی نوردکاران پایین دستی را که همیشه با مظلوم نمایی مدعی عرضه های بسیار کم از سوی فولاد سازان بزرگ هستند را نیزمورد بررسی قرار دهیم.

این دسته از نوردکاران به جای عرضه های داخلی، بیشتر بر روی صادرات محصولات خود به کشورهای دیگر تمرکز داشته و قیمت های پیشنهادی از سوی آنها نیز بسیار پایین تر از قیمت های اعلام شده درمنطقه می باشد. دلیل التهابات قیمت محصولات فولادی اعم از قیمت نبشی ناب تبریز در نتیجه عدم عرضه مکفی از سوی فولاد سازان بزرگ نبوده و بیشتر متوجه اقدامات منفعت طلبانه این دسته از صنایع پایین دستی در بازار فولاد می باشد.

عرضه های شمش در بورس از سوی فولاد خوزستان و یا فولاد مبارکه و حتی عرضه محصولات ذوبی با قیمت پایین سبب ایجاد این گونه رانت ها در بازار فولاد گردیده است و حتی بدتر ازآن باعث حراج منابع ملی در دست بیگانگان شده است.

قیمت نبشی تبریز

سامانه بهین یاب دست رانت خوران را از عرضه های ارزان قیمت بورس کوتاه نمود

 البته با تدبیر وزارت صمت در ایجاد سامانه بهین یاب و ثبت نام متقاضیان عرضه های بورس کالا طی هفته های اخیر میزان زیادی از این تولید کننده نماها و صنایع پایین دستی که حاضر به شفاف سازی عملیات تولیدی خود در بورس کالا و این سامانه نیستند، درعرضه اخیر بورس کالا ریزش نمودند و تا حدودی می توان ابراز امیدواری نمود که با وجود صدمات زیادی که تاکنون از سوی تصمیات و دخالت های دولت بر پیکره بازار فولاد وارد گردیده است اما باز هم با این تصمیم، به میزان زیادی جلوی رانت و رانت خواری در بازار فولاد گرفته شده است.

در این میان امید ان میرود تا با ایجاد برخی اصلاحات و تجدید نظرها در مفاد این مصوبه، قیمت محصولات فولادی اعم از قیمت نبشی ناب تبریز در بازار فولادی روند رو به تعادلی را طی نماید. این روزها به طور مداوم خبر کشف و ضبط کالاهای احتکار شده از سوی سازمان تعزیرات به گوش می رسد و این موضوع سبب ایجاد امیدواری به ممانعت از ایجاد احتکار و رانت در بازار فولاد گردیده است.

کاهش محصولات فولادی در بازار به دلیل فشار زیاد بر انبارداران طی هفته های اخیر

 از سویی دیگر با اضافه شدن بخشنامه و الحاقیه در هر روز و هر ساعت به مصوبات اخیر و قوانین تعزیراتی، عرصه بر انبارداران تنگ شده و بیشتر ترجیح می دهند تا هر چه زودتر محصولات خودرا به دلیل ترس از مواجه شدن با بازرسی های تعزیراتی با قیمت پایین به فروش برسانند و حتی تمایلی به تجدید آنها در حال حاضر ندارند.

 این روند از یک سو سبب کاهش قیمت محصولات فولادی اعم از قیمت نبشی ناب تبریز در بازار فولادی شده است و از سویی دیگر برخی از محصولات مانند تیراهن ۱۴ ذوبی به علت قفل شدن بارهای شرکت عرضه کننده، در بازار با کمبود مواجه شده است. در عین حال این شرایط باعث کاهش تقاضای موثر در بازا رگردیده است.

حالت بازار فولاد در شرایط فعلی مانند فرد بیماری است که حداقل علائم حیاتی را دارد و نیاز به کمک فوری دارد. در این شرایط نیاز است تا دولت فکری به حال شرایط ملتهب و اورژانسی بازار فولاد بنماید. البته همانگونه که می دانیم هر شرایطی چه خوب و چه بد نمی تواند تا ابد پایدار باشد و بالاخره موج جدیدی سبب ایجاد تغییر خواهد شد؛ اما در اینجا لازم است تا دولت با ایجاد اصلاحات، تغییرات را به سمت مثبت سوق دهد. موفقیت مصوبه وزارت صمت در مورد تنظیم بازار فولاد نیز به شرط عرضه نامحدود و آسان فولادی در بازارخواهد بود.

 در حالی که با تزریق محصولات احتکار شده امید آن می رود تا قدری بازار فولاد آرامش یابد، اما هنوز از این عرضه ها در بازار فولاد خبری نیست و فقط هر روز شاهد سخت تر شدن شرایط قوانین تعزیراتی و فشار بر انباردارها در این حوزه می باشیم.

این در حالی است که طی چند هفته اخیر با وجود تبلیغات فراوان برای عرضه محصولات ذوبی، اما تاکنون هیچ نوع عرضه ای از سوی شرکت های بزرگ فولادسازی مانند ذوب آهن و کویر گزارش نشده است. قیمت محصولات فولادی اعم از قیمت نبشی ناب تبریز نیز با وجود تبلیغات و فشارهای گوناگون از سوی وزارت صمت و سازمان تعزیرات بر مبادی تولیدکننده و انباری ها هنوز هم با آنچه که مد نظر وزارت صمت است فاصله زیادی دارد.

 در شرایط فعلی با وجود فشارهای زیاد بر انباردارها و کاهش عرضه های آنها در بازار فولاد سبب ایجاد مشکلات زیادی هم برای خود انباردارها و هم برای مصرف کننده نهایی گردیده است. همه ما این را به خوبی می دانیم که با وجودعرضه های فروان و کاهش قیمت محصولات فولادی اعم از قیمت نبشی ناب تبریز، سبب چرخش سرمایه در بازارخواهد گردید و این روند بر ایجاد رونق در بازار و ایجاد نظم در قیمت محصولات فولادی اعم از قیمت نبشی ناب تبریز خواهد گردید.

کارخانه نبشی فولاد ناب تبریز

اتفاقات سیاسی روز گذشته و ایجاد حباب در قیمت نبشی ناب تبریز در بازار فولاد

در اواسط روز گذشته به دلیل اتفاقات سیاسی، قیمت نبشی ناب تبریز و سایر محصولات فولادی، با وجود آنکه در نمودار قیمتی به پایین ترین حد خود رسیده بودند اما به یکبار دوباره وارد فاز صعودی شدند. این در حالی است که روند افزایش قیمت ها در بازار سکه و دلار دیده نشد و با این وجود افزایش قیمت محصولات فولادی اعم از قیمت نبشی ناب تبریز و سایر محصولات فولادی، روند کوتاه مدتی خواهد داشت.

در حقیقت قیمت این محصولات اعم از قیمت نبشی ناب تبریز، دچار حباب شده اند که به زودی تخلیه خواهد گردید. بایستی منتظر ماند و دید جو سیاسی ایجاد شده به کدام سمت و سو خواهد رفت و تاثیرات آن بر بازار فولاد و سایر بازارهای کالایی در نهایت چه خواهد بود. امید ان است که در نهایت شرایط هر چه شود، چه برای تولید کننده و چه برای مصرف کننده نهایی، فقط و فقط خیر و بهبودی باشد و بس.

تماس بگیرید