تلفن دفتر فروش 35155-031

031-33332323

پرچم انگلیسپرچم ایران

نیاز به فکری نو برای حل مشکلات بازار فولاد در عصر حاضر

قیمت میلگرد اصفهان
Rate this post

بررسی تبعات و نتایج دستورالعمل تنظیم بازار فولاد از ابعاد متفاوت

در طول این روزها مصوبه دستورالعمل تنطیم بازار که برای کنترل قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت میلگرد اصفهان به کارگرفته شده بود، از جهات متفاوتی مورد نقد و بررسی قرار گرفته و در حالی که در یک مقاله به ابعاد مثبت آن پرداخته شده و نتایج به بارآورده را متذکر می گردد و آن را مورد تحسین قرار می دهد، در جایی دیگر به شدت مورد هجوم قرار گرفته می شود و آثار منفی آن بر بازار فولاد را مورد بررسی قرار می دهد و در نهایت حذف آن را تصمیم عاقلانه ای می پندارد.

این که کدام یک از ارزیابی ها و بررسی ها در مورد این دستورالعمل درست بوده و کدام یک از پیش بینی های انجام شده راجع به تبعات و نتایج این دستورالعمل صحیح خواهد بود به طور حتم نیاز به گذشت زمان خواهد داشت.

مصوبه تنظیم دستورالعمل بازار فولاد برای ایجاد تعادل در قیمت محصولات فولادی مانند قیمت میلگرد امروز اصفهان همزمان با ایجاد فضای انتظامی در بازار فولاد منتشر گردید. در حالی که سازمان تعزیرات حکومتی بعد از مدت ها چشم پوشی از تخلفات صورت گرفته در بازاربورس و بخش های پایین دستی، با شدت عملی به یک باره وارد بازار فولاد شد و تکانی واقعی به تمامی بخشهای آن داد و آهن فروشان و تولید کنندگان را دچار استرس شدیدی نمود.

این بازرسی ها با رونمایی از مصوبه تنظیم بازار تقریبا همزمان گردید و امید آن میرود تا با انجام این اصلاحات پی در پی اوضاع بازار فولاد نظم بیشتری یابد و قیمت محصولات فولادی مانند قیمت میلگرد اصفهان به ثبات برسد؛ اما با تفکر بر روی روند ایجاد شده برای اصلاحات در بازار فولاد به این نکته پی خواهیم برد که تفکر غالب بر این اصلاحات عمدتا از تفکرات دهه ۶۰ و ۷۰ تابعیت می نماید. در حالی که صنعت فولاد و بازار آهن با بالا بردن ظرفیت های خود در حال حاضر از این گونه تفکرات عبور کرده است.

حتما بخوانید :   شرایط حاکم بر بازار فولاد، سناریوی از پیش تعیین‌شده

قیمت میلگرد امروز اصفهان

تفاوت تاثیرپذیری قیمت میلگرد اصفهان و قیمت دلار در نقطه تقاضا

بارها و بارها در طول این مدت شنیده ایم که بازار فولاد و قیمت محصولات فولادی مانند قیمت میلگرد تابع قیمت دلار در بازار ارزمی باشد، اما بایستی توجه نمود که با وجود تاثیری پذیری این دو بازار نسبت به یکدیگر اما تفاوت مشهود این تاثیرات در نقطه تقاضاست.

از آنجا که منشا ابتدایی ارز از بیرون بوده و در حالی که در مسیر آن انسدادهایی نیز وجود دارد طبعا هنگامی که دولت از عرضه زیاد ارز در بازار سخن می گوید فعالان می توانند مسیر انتخابی خود را طی کرده و اگر ریزشی نیز در تقاضا وجود داشته باشد به دلیل همراهی با دولت است و نه نقش پذیری مستقیم از آن.

در حالی که در بازار فولاد، قیمت میلگرد اصفهان و سایر محصولات فولادی وضعیت فرق کرده و آمارها نشان می دهد که تقاضاها در این حوزه طی چند ساله اخیر تاکنون روند باثباتی را داشته است و اگر هم در این بازار تحرکی بوجود می آید ناشی از امواج ایجاد شده توسط واسطه گران است. به همین دلیل هنگامی که دولت این بازار را در شرایط دستوری قرار می دهد به آن خاصیت شکنندگی خواهد بخشید و باعث خواهد شد تا سریعا نسبت به فشارهای دولتی واکنش مثبت نشان دهد.

اشتباه دولتمردان در زمان سنجی صدور دستورالعمل تنظیم بازار فولاد

اما دولتمردان با وجود این تجربه ابتدا طی مصاحبه ویا با انتشارخبر افکار عمومی را نسبت به موضوع می سنجند و طی یک وقفه زمانی مصوبه مورد نظر را صادر می نمایند. این وقفه زمانی به فولادسازان بزرگ این فرصت را خواهد داد که بتوانند برای حفظ منافع خود فشارهایی را به دولت وارد کنند و این موضوعی است که نبایستی اصلا فراموش نمود. در این میان بایستی دید که آیا این دسته از فولاد سازان با وجود شرایط تحمیل شده می توانند برای حفظ منافع خود تدابیری را اتخاذ نمایند؟

حتما بخوانید :   کاهش میزان تقاضا در بازار فولادی و تاثیر آن بر روند نزولی قیمت ها

در گفتگوی خبری با معاونت محترم وزارت صمت خبر از کاهش قیمت میلگرد و سایر محصولات فولادی در مهر و آبان سال جاری داده شد. این مقام مسئول نجات بازار فولاد را در ادامه فعالیت های تعزیراتی و اجرای دقیق دستورالعمل بازار بیان نمود.
البته در این میان با وجود تقابل بین فولادسازان بعید به نظر می رسد که با بازرسیهای تعزیراتی و اجرای مصوبات دولتی که ریشه تفکرش به دهه ۶۰ بر میگردد بتوان این بیماری را علاج نمود.

برای ایجاد اصلاحات در بازار فولاد نیاز به گفتگوی مسالمت آمیز در فضای سازنده است که متاسفانه طی چند ماهه اخیر فقط بین فعالان در جبهه های مختلف موضع گیری مشاهده گردید. البته با وجود تحریم های پیش رو نیز که عرصه را بر بازار فولاد تنگ خواهد نمود، بحث شدت یافتن عرضه های داخلی مطرح خواهد شد که این موضوع نیز فضای مسالمت آمیز بین نیروهای فولادی را می طلبد و نه جنگ بین آنها را.

قیمت میلگرد اصفهان

شکست مصوبه ایجاد قیمت دستوری در بازارفولاد را بایستی پذیرفت

در حالی که دستور العمل تنظیم بازار فولاد برای حمایت از حقوق مصرف کننده تهیه گردید، اما بعد از ابلاغ آن و تعیین نرخ پایه قیمت میلگرد و سایر محصولات فولادی براساس دلار ۴۲۰۰ تومانی، رکود شدید را بر بازار فولاد ایجاد نمود و با ایجاد فضای دوگانه قیمتی بین بورس و بازار آزاد، رانت را در بازار فولاد رواج داد.

در حالی که واقعا قصد تصمیم گیرندگان این مصوبه ایجاد چنین فضایی دربازار فولاد نبوده است، اما با این وجود به دلیل غیر کارشناسی بودن این تصمیم و عدم بررسی ابعاد مختلف آن، در نهایت آثار و تبعات منفی آن در بازارمشاهده گردید.

حتما بخوانید :   افت سطح تقاضا همزمان با کاهش قیمت میلگرد در بازار فولاد

برای پیش بینی قیمت میلگرد اصفهان در آخرین ماه از فصل تابستان سال ۹۷ می توان گفت با وجود ضعف در روند مصوبه تنظیم بازار و تعیین نرخ پایه بر اساس دلار ۴۲۰۰ تومانی، دیری نخواهد پایید که حذف شده و قیمت ها بر اساس بازار آزاد و دلار شناور محاسبه گردند. البته در این میان سودهای عظیمی نیز نصیب تعدادی خاص گردید.

تنها تبعات این مصوبه غیر کارشناسی شاید بازهم روند افزایشی درقیمت میلگرد و سایر محصولات فولادی در روزهای پیش رو باشد.

Summary
Review Date
Reviewed Item
نیاز به فکری نو برای حل مشکلات بازار فولاد در عصر حاضر
Author Rating
۵1star1star1star1star1star

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *