خبرها از تصویب لایحه FATF و حاشیه های آن

قیمت روز پروفیل
خبرها از تصویب لایحه FATF و حاشیه های آنReviewed by Admin on Oct 11Rating:
لطفا به این مطلب رای دهید

عرضه های قطره چکانی در بورس از سوی مافیای فولادی همچنان ادامه دارد

عرضه بورس محصولات فولادی طی روزهای اخیر بسیار خبرساز شده و با وجود آزاد شدن سقف رقابت ها در این بازار و اجبار فولاد سازان به عرضه های مکفی در تالار بورس، اما همچنان از سوی برخی شرکت های مافیایی و بزرگ شاهد عرضه های قطره چکانی در این زمینه می باشیم. معاملات پروفیل صنعتی در بورس کالا به قدری محدود بوده که می توان این بازار را به عنوان یکی از خلوت ترین بازارهای فولادی در بورس کالا به شمار آورد. آخرین معاملات این محصول در بورس کالا مربوط به عرضه های هفته جاری می باشد که پس از آن هیچ عرضه ای در بازار پروفیل بورس کالا به ثبت نرسیده است.

در سال جاری میزان ۸۵۳۶ تن انواع پروفیل ساختمانی و صنعتی در بورس کالا عرضه شده اما تاکنون هیچ عرضه ای برای لوله به ثبت نرسیده است. علیرغم این که یکی از بندهای مهم دستورالعمل وزارت صمت به الزام عرضه تولیدات از مواد اولیه و محصولات میانی اشاره دارد و این مطلب بدان معنی است که اجرای این دستورالعمل نیاز به عرضه های چندین برابر حجم فعلی در بورس کالا است، اما عدم عرضه کالای لوله طی این مدت جای سوال برای فعالان باقی گذاشته است.

این رقم معاملاتی برای پروفیل در عرضه های بورس به معنای واقعی عرضه های قطره چکانی است و این در حالی است که بازار کنونی به شدت به این گروه کالایی نیاز داشته. در حالی که بازار فولادی در روند کاهشی قیمت ارز در سراشیبی کاهشی قرار گرفته است برای تداوم رنج قیمت فعلی، به عرضه های بیشتر و در حجم بالاتر از سوی بورس کالا نیاز خواهد بود؛ اما همانگونه که شاهد آن هستیم با وجود شرط اخیر وزرات صمت مبنی بر عرضه مکفی در بورس کالا برای عقب نشینی از قیمت های دستوری و آزاد شدن سقف رقابت در برابر فولاد سازان بزرگ، اما متاسفانه باز هم این دسته از تولیدکنندگان پایبند به تعهدات خود نبوده و منافع خود را به منافع ملی و میهنی ترجیح دادند.

حتما بخوانید :   راهکاری در جهت کاهش قیمت نبشی و سایر محصولات فولادی

اعتراض شدید سندیکای لوله و پروفیل در پرداخت مابه تفاوت در بورس کالا

عرضه های اخیر بورس کالا برای خرید ضخامت های پایین که مورد تقاضای عمده بازار و بخصوص پروفیل کاران می باشد. امکان ثبت این نوع تقاضا ها در بورس کالا از سوی فولاد مبارکه اصفهان با شرط توافق بر سر هزینه اضافی اجرایی گردیده بود، اما در این میان هیات مدیره سندیکای لوله و پروفیل با اعتراض شدید به درخواست غیر قانونی و غیر شرعی دریافت وجه اضافی پس از معاملات قطعی بورس کالا توسط فولاد مبارکه، درخواست تجدید نظر در این زمینه را داشت.

قیمت پروفیل آهن

در پاسخ به این درخواست معاونت عملیات و نظارت سازمان بورس کالا اعلام نمود که بر طبق ابلاغیه معاونت وزارت صنعت، معدن و تجارت اخذ هر گونه مابه التفاوت از معاملات قطعی مطابق دستورالعمل های بورس خلاف مقررات بوده و درخواست پیگیری این موضوع از طریق معاونت امور معدنی وزارت بورس را داشته است. این نکته حائز اهمیت است که چرا با وجود غیر قانونی بودن این روند، تاکنون از طریق ناظرین مسئله پیگیری نشده و از اجرای مجدد آن ممانعت بعمل آورده نشده است.

در عرضه اخیر بورس نیز مجددا همین روند برای ورق های عرضه شده از سوی فولاد مبارکه مشاهده گردید و بدون هیچ ممانعتی درخواست ها برای ورق ضخامت پایین با پرداخت مابه تفاوت ثبت گردید. متاسفانه با این نمونه چشم پوشی های مغرضانه اوضاع بازار فولاد روز به روز بدتر از گذشته خواهد شد و پرداخت این نمونه ما به تفاوت ها بر روی لیست قیمت انواع پروفیل تاثیر بسزایی خواهد گذاشت.

حتما بخوانید :   آیا قیمت میلگرد تا قبل از 13 آبان کاهش خواهد یافت؟

رد FATF و تاثیر آن بر روند نوسانات قیمت دلار در بازار داخلی کشور

سخنگوی شورای نگهبان پس از پایان جلسه اعلام نمود که بندهایی از دو لایحه مبارزه با پولشویی (FATF) از سوی اعضای این شورا مغایر با شرع و قانون اساسی دانسته شده و به همین منظور برای اصلاح مجددا به مجلس شورای اسلامی عودت داده شده است. در این میان دلالان با ایجاد جوسازی در مورد رد FATF توسط شورای نگهبان و تاثیر آن بر افزایش قیمت دلار سعی در پنهان نمودن بازی کثیف خود در پشت این ماجرا را داشته اند. به همین دلیل به مردم عزیز پیشنهاد می شود که نسبت به این جریان های ضد مردمی آرامش خود را حفظ نموده و گول این جریان سازی ها را نخورند.

از نظر یک تحلیلگر اقتصادی رد یا ابقای این لایحه هیچ تاثیری بر روند نوسانات قیمت دلار نداشته و این بازی سیاسی که توسط دلالان در بازار داخلی در حال جریان است برای توجیه افزایش قیمت دلار از روز گذشته تاکنون می باشد. با توجه به این که از نظر فعالان بازار فولاد طی روزهای آینده با توجه به حل نشدن مشکل اعتصابات و افزایش کرایه های حمل و نقل به دنبال افزایش قیمت دلار مجددا شاهد افزایش قیمت محصولات فولادی اعم از قیمت پروفیل سبک خواهیم بود، اما تاکنون قیمت اعلام شده این محصول از سوی اکثر مبادی روند باثباتی را داشته و تا به این ساعتی تغییر محسوسی در روند آن مشاهده نشده است.

امید آن می رود تا با نظارت بیشتر وزارت صمت بر عرضه های بورس کالا و جلوگیری از عرضه های قطره چکانی وعدم پرداخت مابه تفاوت برای نیاز عمده پروفیل سازان، نظم مجددا به بازار فولاد بازگشته و شاهد آرامش نسبی در این حوزه باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید