اخبار ملاقات مدیر عامل بورس کالا با نمایندگان مجلس

قیمت میلگرد شاهین بناب
اخبار ملاقات مدیر عامل بورس کالا با نمایندگان مجلسReviewed by Admin on Sep 6Rating:
لطفا به این مطلب رای دهید

آیا مسئولان بورس باعث کنسل شدن پی در پی عرضه های اخیر بوده اند؟

در حالی که در روزهای اخیر خبر ملاقات مدیر عامل بورس کالا با نمایندگان مجلس در بهارستان برای ایجاد بهبود در التهابات بازار فولاد و متعادل نمودن قیمت روز آهن آلات شاهین بناب به گوش می رسد، اما برخی مخالفان و فرصت طلبان که در پی تیره نمایی بورس کالا این نهاد نظام مند بوده اند با انتشار خبرهایی مبنی بر احضار مدیر بورس برای توضیح به نمایندگان از سوی مجلس سبب ایجاد التهاب در بازارفولاد شدند تا از این فرصت سواستفاده نموده و چهره بورس را خراب نمایند.

 طی این جلسه که با حضور نمایندگان مجلس شورای اسلامی و مدیر عامل بورس کالا انجام گردید مباحثی همچون نحوه کار کارگزاری ها و چگونگی تعیین قیمت پایه میلگردشاهین بناب مطرح و مورد بررسی قرار گرفت. در این میان خبری از سوی یک سری از جریانات سیاسی خاص انتشار یافت که مقصر اصلی کنسل شدن پی در پی عرضه های اخیر بورس کالا را مسئولان این نهاد دانسته است.

 در این میان خبرها حاکی از آن است که دلیل کنسل شدن عرضه های پی در پی بورس طی روزهای اخیر در اثر عواملی همچون اعلام نشدن نام خریداران مجاز در یکی از عرضه ها و در دو عرضه دیگر نیز اعلام نشدن قیمت پایه میلگرد شاهین بناب از سوی وزارت صنعت بوده است.

در حالی که اوضاع کنونی بازار فولاد به شدت ملتهب می باشد اما اگر در این وضعیت انگشت اتهامات مدام به سوی نهادی شفاف و نظام مند مانند بورس کالا گرفته شود نه تنها سبب بهتر شدن اوضاع آشفته بازار فولاد نخواهد شد بلکه عده ای سودجو با گل آلوده کردن فضا سعی در سودجویی هایی بیشتر از این اوضاع خواهند داشت.

حتما بخوانید :   آیا با عرضه های اخیر بورس کالا سطح رقابت کاذب کاهش یافت؟

شناسایی مقصران اصلی نوسانات بازار فولاد و اصلاح قوانین مربوطه

در این میان باید مقصران اصلی در ایجاد این نوسانات در بازار فولاد را مورد شناسایی قرار داد. این افراد با ایجاد قیمت دستوری برای میلگرد شاهین بناب و سایر محصولات فولادی و قرار دادن سقف رقابت و محدود کردن مشتریان بورس کالا بدون پشتوانه منطقی سبب ایجاد آشفتگی در بازار فولاد شده اند. در این میان با اصلاح این قوانین می توان بازار فولاد را مجددا به ثبات رساند و قیمت میلگرد شاهین بناب درب کارخانه و سایر مبادی را مجددا متعادل نمود. این روند در نهایت به نفع مصرف کننده نهایی و تولیدکنندگان خواهد بود.

در این میان خبر عدم فروش از سوی تولیدکنندگان بزرگی مانند فولاد خراسان یا ذوب آهن اصفهان به طور مستقیم یا از طریق نمایندگان رسمی فروش آنها منتشر گردید. در این میان برخی از فعالان بازار بدنبال چرایی آن بودند؛ زیرا با عرضه این دو فولاد ساز بزرگ وتوزیع محصولات فولادی، التهابات موجود در بازار فولاد آرام خواهد شد.

 اما دلیل این کناره گیری از سوی این دو فولادساز بزرگ به گفته یکی از فعالان بازار این بوده است که با شروع اعتراضات اخیر را جع به افزایش قیمت محصولات فولادی اعم از قیمت میلگرد شاهین بناب این دو فولاد ساز بزرگ نیز تصمیم به کناره گیری و عدم فروش محصولات خود به صورت مستقیم یا غیر مستقیم گرفتند.

قیمت میلگرد شاهین بناب امروز

ابلاغ دستورالعمل تنظیم بازار تا ۲۰ روز سبب افت قیمت ها گردید

البته در این میان افزایش قیمت محصولات فولادی اعم از قیمت میلگرد شاهین بناب تا حدی ادامه یافت که نمایندگان مجلس و سران سه قوه نیز معترض شدند و به همین دلیل وزارت صمت طی اقدامی نسنجیده دستورالعمل تنظیم بازار فولاد را منتشر نمود که در پی انتشار این دستورالعمل و اجرایی شدن آن همزمان با عرضه های شمش و اسلب تعزیراتی در بورس کالا، سبب گرددید تا قیمت محصولات فولادی اعم از قیمت میلگردشاهین بناب به سرعت کاهش یافته و در این میان هزاران تن شمش نیز فروخته شد.

حتما بخوانید :   علت افزایش قیمت میلگرد چیست؟

در حالی که خریداران موظف به فروش ۷۰ درصد ار تولیدات خود به صورت مجدد در بورس کالا بوده اند اما تاکنون بعد از طی تقریبا یک ماه از عرضه شمش تعزیراتی در بورس کالا خبری از عرضه میلگرد و سایر محصولات در بورس نبوده است. این افت قیمت ها تقریبا تا ۲۰ روز ادامه داشته و به طور متوسط تا ۱۵۰۰ تومان کاهش قیمت مشاهده گردید.

 با وجود فروش شمش به صورت آزاد به نوردکاران و نبود قوانین نظارتی مناسب در عرضه محصولات میانی همچون تیرآهن و میلگرد در بورس کالا میزان عرضه این محصولات در بورس کالا با ضعف مواجه شد و این روند سبب افزایش قیمت ها در بازار گردید به گونه ای که در هفته جاری قیمت میلگرد شاهین بناب به میزان ۶۳۰ تومان نسبت به قیمت قبلی افزایش داشته است.

توقف عرضه های دو فولاد ساز بزرگ سبب آسیب به مصرف کننده نهایی گردید

البته تا قبل از ابلاغ دستورالعمل تنظیم بازار فولاد نمایندگان رسمی این دو فولاد ساز بزرگ عرضه مستقیم داشتند و لااقل تا اندازه ای تقاضاهای موجود در بازار را تامین می نمودند، اما بعداز ابلاغ دستورالعمل تنظیم بازار فولاد فروش از سوی نمایندگان نیز متوقف گردید و این دو فولادساز ملزم به عرضه محصولات خود در بورس کالا شدند.

البته در عرضه های اخیر بورس نیز این دو خصولتی بزرگ به دلیل ضعف در قوانین یا شرایط مناسب یا هر مسئله دیگری حضور نداشته اند. در این میان این مصرف کننده نهایی است بیشترین آسیب را به دلیل نوسانات قیمت محصولات فولادی اعم از قیمت میلگرد شاهین بناب و عدم دسترسی به محصولات این دو شرکت بر خود می بیند.

حتما بخوانید :   بررسی عوامل موثر ایجا ثبات قیمت میلگرد در بازار داخلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید