دستور غیرکارشناسانه دولت مبنی بر قیمت میلگرد ۳۴۰۰ تومانی

قیمت میلگرد امروز
دستور غیرکارشناسانه دولت مبنی بر قیمت میلگرد ۳۴۰۰ تومانیReviewed by Admin on Jul 22Rating:
لطفا به این مطلب رای دهید

کاهش تقاضا به دنبال کاهش قیمت میلگرد آجدار در فضای منفی بازار فولاد

در روز گذشته با دستورالعمل وزارت صمت مبنی بر کاهش قیمت میلگرد روز در صنایع پایین دستی، میزان تقاضا به صورت وحشتناکی کاهش یافت. محدوده ی قیمت میلگرد امروز در سایز ۱۴ تا ۳۲ آجدار بین ۳۳۳۰ تا ۳۶۰۰ تومان گزارش گردید که فاصله قیمت ها باز بوده و اگر کرایه حمل و نقل ۵۰ تا ۱۰۰ تومانی را نیز به آن اضافه نماییم در واقع قیمت میلگرد آجدار در محدوده ی ۳۳۸۰-۳۷۰۰ تومانی قرار خواهد گرفت.

این وضعیت برای تیرآهن نیز مصداق داشته و از همین روند تبعیت می کند. با وجود این گستره ی وسیع در پیشنهادات قیمتی، فشار دولت نیز مبنی بر قیمت میلگرد آجدار و تیرآهن به میزان ۳۴۵۰ تومان در صنایع پایین دستی مزید بر علت شده و دستور خود را به ناظرین اتحادیه های صنف آهن برای اجرایی کردن آن ابلاغ نموده است.

در این میان آن دسته از فولادسازانی که میلگرد آجدار را با نرخی بالاتر از نرخ مصوب دولتی عرضه می نمایند و یا واسطه هایی که میلگرد آجدار را با نرخ دولتی خرید کرده و با اضافه نمودن قیمت کرایه حمل و نقل آنرا مجددا به فروش می رسانند تکلیف شان مشخص نیست. به نظر می رسد سیاست اصلی دولت در بخش پایینی بازار فولاد برای ایجاد یک فضای موقتی رعب انگیز جهت جلوگیری از تقاضای کاذب باشد.

حتما بخوانید :   افت سطح تقاضا همزمان با کاهش قیمت میلگرد در بازار فولاد

مقصود دولت از ابلاغ این دستور به بخش پایین دستی فولاد چه بوده است؟

آن چه که واضح است این است دولت آنچنان به جزئیات عواقب مربوط به دستور خود توجه ننموده و فقط به دنبال ایجاد یک مانع برای کاهش تقاضای کاذب در بخش پایین دستی بازار فولاد بوده است. از ظاهر امر چنین بر می آید که با این دستور دولت می خواهد بازار فولاد را بهتر در دست گرفته و از احتکار کالا جلوگیری کرده و به کنترل قیمت میلگرد و تیرآهن در بازار فولاد کمک نماید.

با وجود شفاف و آشکار بودن ماهیت بازار فولادی نسبت به بازارهای پیچیده ای مانند سکه و طلا، به محض ایجاد فشار منفی از سوی دولت بر روی این بازار، نقدینگی از آن فرار کرده و در جای دیگری سرمایه گذاری خواهد شد.

قیمت میلگرد روز

عواقب تصمیم دولت در بخش پایین دستی بازار فولاد در دراز مدت

با وجود ی که دولت در پی این تصمیم گیری به دنبال کنترل قیمت ها در بازار فولاد بوده ، اما در نهایت به دلیل آن که عواقب آن به صورت دقیق کارشناسی نشده است می توان گفت تبعات بسیاری را با خود به همراه خواهد داشت. از جمله تبعات این تصمیمم می توان به ایجاد جو نارضایتی در بخش پایین دستی بازار فولادی اشاره نمود.

به دنبال آن انبارها در طول این مدت تخلیه شده و کمبود محصولات فولادی در بازار مشاهده خواهد گردید. با وجود کمبود محصولات فولادی و نقص در توزیع آنها در سطح کشور، نارضایتی در میان مصرف کنندگان محصولات فولادی مشاهده خواهد گردید. در چنان شرایطی بهترین تصمیم صبوری و رصد بازار برای کنترل قیمت میلگرد و تیرآهن در روزهای آینده خواهد بود.

حتما بخوانید :   آیا سقفی برای رشد قیمت میلگرد اصفهان وجود خواهد داشت؟

بررسی حوزه مواد اولیه و قیمت آنها طی چند روز گذشته

در حوزه مواد اولیه روند صعودی با آهنگ کندی طی روزهای اخیر مشاهده گردید. در بخش قراضه در برخی از مبادی قیمت ها به میزان ۳۰ تا ۵۰ تومان افزایش یافت و روند نزولی قیمت ها متوقف گردید. قیمت آهن اسفنجی در محدوده ی ۱۳۳۵ تا ۱۳۵۰ تومان روند افزایشی به میزان ۲۰ تا ۳۰ تومان داشته است. قیمت شمش القایی نیز ۱۰ تا ۲۵ تومان افزایش نسبت به روز گذشته داشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید