عدم پتانسیل رشد در حوزه قیمت پروفیل و ادامه ثبات

قیمت پروفیل سبک
عدم پتانسیل رشد در حوزه قیمت پروفیل و ادامه ثباتReviewed by نویسنده مرکز آهن on Oct 22Rating:
لطفا به این مطلب رای دهید

بررسی نتایج جلسات تنظیم بازار و الویت دهی به منافع ملی کشور

طی روزهای اخیر قیمت پروفیل ساختمانی روند باثباتی را داشته و از هفته اول مهر ماه تاکنون با قیمت ۸۵۹۰ تومان از سوی مبادی اعلام گردیده است. به طور کلی برخلاف سایر مقاطع فولادی حوزه قوطی و پروفیل از ثبات نسبی برخوردار بوده و بازار آن با آرامش این روزها را گذرانده است. از نظر فعالان بازار صعود جهشی در لیست قیمت پروفیل در هفته اول مهر ماه بر روی نمودار از حدود قیمت ۴۶۰۰ تا ۴۷۰۰ تومان به حوالی قیمت ۸۵۰۰ تا ۸۶۰۰ تومان و رشد دوبرابری آن در طی این مدت، سبب شده تا توان دیگری برای رشد نداشته باشد و به همین دلیل تاکنون روند باثباتی را داشته است.

این جهش دو برابری سبب کاهش تقاضا و کاهش توان خرید از سوی خریداران گردیده و پتانسیل افزایش قیمت در این حوزه را کاهش داده است. از سوی دیگر عرضه های قطره چکانی ورق از سوی فولاد سازان بزرگ در بورس کالا طی هفته های اخیر باعث شده تا تولید کنندگان لوله و پروفیل با مشکلات زیادی در حوزه تامین مواد اولیه خود روبرو باشند. در این خصوص جلسات تنظیم بازار با حضور نمایندگان مجلس شورای اسلامی و تولید کنندگان فولادی از صنایع بالا دست تا پایین دست تشکیل گردید.

نتیجه و جمع بندی این جلسات بر این اساس مقرر شد که همه مصالح کشور بایستی در نظر گرفته شود. در حالی که هر شرکت به دنبال آن است تا سودآوری برای خود داشته باشد و برنامه های خود را بر این اساس محقق نماید اما نهایتا نتیجه این جلسات بر ارجحیت منافع ملی پایه گذاری گردید. بر همین اساس در این جلسات علت افزایش قیمت محصولات فولادی به خاطر وجود دلال ها و واسطه ها ارزیابی شد. البته یک سری شرکت ها و تولید کنندگان با اخذ سهمیه خرید از بورس کالا منابع مورد نیاز خود را با قیمت پایین تهیه نموده، اما در عین حال به آن میزان سهمیه اخذ شده تولید نداشتند.

حتما بخوانید :   پیش بینی قیمت آهن آلات در دوره دوم تحریم های آبان ماه

بررسی تاثیر دلالان و واسطه ها بر گران شدن قیمت پروفیل و محصولات فولادی

مقداری از تولیدات این شرکت ها وارد بازار گردید و واسطه ها و دلال ها به واسطه آشنایی آنها با روش های دلالی وارد این زنجیره شدند و در نهایت بازار فولاد حالت دلالی و واسطه گری پیدا کرد و این روند سبب گران شدن قیمت پروفیل و قوطی امروز و سایر محصولات فولادی گردید. در این میان نظام ارزی نیز به هم ریخت و قیمت ها نظم خود را از دست دادند و خود به خود شرایط فعلی حاکم گردید. برخی دلالان و شرکت های زیرمجموعه آنها با داشتن سهمیه از فولاد مبارکه در حال دریافت و فروش آنها به کارخانجات می باشند.

در طی دو سال گذشته این روند باعث تعطیلی برخی کارخانجات پایین دستی گردیده و برعکس برخی که دارای سهمیه بوده اند جدیدا تاسیس گردیده اند. به دلیل عدم تامین مکفی و عرضه قطره چکانی و صادرات ورق فولاد مبارکه در طول ۶ ماهه سال جاری، قیمت پروفیل ساوه و سایر محصولات فولادی افزایش یافته است.

قیمت پروفیل

صادرات ورق فولادی مبارکه در ۶ ماهه اول سال بیش از ۳۰۰ درصد افزایش داشته است و همین عامل سبب ایجاد قحطی مصنوعی برای تامین ماده اولیه در تولید لوله و پروفیل گردیده است. البته افزایش تعرفه وارداتی ۱۰ تا ۲۷ درصد بر روی ورق وارداتی و مشکلات اخیر ارزی نیز مزید بر علت گردیده که این مشکل را تامین کنندگان داخلی مانند فولاد مبارکه بایستی مرتفع نمایند و آنها نیز با عرضه های قطره چکانی خود مشکلات این حوزه را بیش از پیش نموده اند.

حتما بخوانید :   دستگیری عاملین پخش میلگردهای ذوبی تقلبی در بازار

بررسی قیمت ورق فولادی در بازار فولاد طی هفته ای که گذشت

به نظر می رسد اکنون علاوه بر صفر کردن تعرفه واردات ورق فولادی، صادرات ورق های ساخت داخل که تماما مورد نیاز بازار داخلی است را نیز بایستی ممنوع کرده و با ظرفیت سنجی کارخانجات مصرف کننده بر اساس کمیته ای متشکل از سندیکای لوله و پروفیل مشکلات این بخش مرتفع شده و برای کارخانجات تولید کننده متقاضی سهمیه ای واقعی در نظر گرفته شود. قیمت ورق گرم ضخامت ۲ میلی متر در هفته گذشته به میزان ۵۹۰۰ تومان اعلام گردید و قیمت پروفیل اهواز در محدوده ی ۵۳۰۰ تا ۵۴۰۰ تومان ثبت شد.تفاوت قیمت پروفیل اهواز و گیلان با محصول مبارکه و نوع وارداتی آن باعث انتقال تقاضا به سوی این دو تولید کننده گردیده است.

در این میان مشکلات حمل و نقل از کارخانه با توجه به محدودیت تریلی مشکلات زیادی را برای تولیدکنندگان در زمینه ارسال و انتقال مواد اولیه و محصولات ایجاد نموده واین فرصتی است که برای رانندگان کامیون بوجود آمده تا کرایه ها را بالاتر ببرند. ورق گرم ضخامت ۵.۲ تا ۱۵ میلیمتردر اوایل هفته گذشته ۴۱۹۰ تومان اعلام گردید وی در اواخر هفته به قیمت ۴۲۸۰ رسید. از نظر فعالان بازار علت این افزایش قیمت، بالا رفتن قیمت ورق در بورس کالا طی هفته گذشته بوده است که بر قیمت آن در بازار آزاد تاثیر گذاشته و سبب روند صعودی آن در خارج از بورس کالا گردیده است.

کاهش موجودی ورق در انبارها و افزایش قیمت آن در بازار فولاد

از سوی دیگر موجودی ورق در انبارها رو به کاهش می باشد که این امر نیز به افزایش قیمت ورق طی هفته گذشته دامن زده است. به گفته یکی از تجار ورق گرم در بازار فولاد آنچنان نایاب شده که وی برای خرید سه هزار تن ورق گرم ضخامت ۶ تا ۱۵ میلیمتر سه روز بازار را جستجو نمود و در نهایت به جای یک محموله هزار تنی مجبور به خرید در تناژ کوچکتری گردید. با این وجود ورق اکسین با ثبات قیمت همراه بوده و با میانگین قیمت ۴۱۳۰ تومان برای هفته های قبل در ضخامت ۱۰ تا ۴۰ میلیمتر تعریف گردیده است.

حتما بخوانید :   روند مبهم قیمت گذاری مقاطع در بازار فولاد ایران

بعضی ضخامت ها مانند ورق ۳۰ میلیمتر با محدودیت عرضه مواجه بوده است و با احتساب قیمت فعلی اسلب، خرید ورق اکسین به صرفه نیست. از طرف دیگر تقاضای این کالا پائین است و قیمت اسلب از شمش حداقل ۵ درصد بیشتر می باشد. هزینه تبدیل ورق حداقل ۱۰۰ تومان بیشتر از میلگرد می باشد و همین امر سبب افزایش قیمت محصولات پروفیلی گردیده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید