پارامترهای تعیین قیمت میلگرد پرشین امروز در بازار فولاد

پارامترهای تعیین قیمت میلگرد پرشین امروز در بازار فولادReviewed by Admin on Sep 11Rating:
لطفا به این مطلب رای دهید

بررسی و ارزیابی قیمت ارز طی روزهای اخیر از زوایای گوناگون

یکی از سوالات پرتکرار فعالان بازار از کارشناسان حوزه اقتصادی این است که آیا قیمت محصولات فولادی اعم از قیمت میلگرد کارخانه پرشین فولاد در حال حاضر واقعی است؟ البته اگر بخواهیم تراز اقتصادی فعلی را به عنوان پایه و ملاک قرار دهیم در حقیقت نه تنها قیمت محصولات فولادی واقعی نبوده بلکه تمامی قیمت های اعلام شده برای کالاها نیز غیر واقعی بوده و این روند در حقیقت ناشی از غیر واقعی بودن قیمت فعلی ارز می باشد.

در حقیقت تراز اقتصادی فعلی بر اساس موازنه بخش صادرات و واردات کشور می باشد که در نتیجه با احتساب در آمدهای فروش نفت به راحتی می توان فهمید که میزان صادرات از واردات بیشتر بوده و به طبع آن قیمت ارز جهشی رشد نموده است. از سویی دیگر نمی توان واقعی یا کاذب بودن نرخ ارز را تماما به پایه های تراز اقتصادی فعلی نسبت داد و در حقیقت وجود تحریم و صادرات محصولات غیر نفتی مانند محصولات فولادی و پتروشیمی سبب گردیده تا نوع تحلیل ها به واقعی بودن قیمت ارز دچار تحول گردد و در حقیقت از این زاویه قیمت ارز واقعی انگاشته شده و به دنبال آن قیمت محصولات فولادی و به دنبال آن قیمت میلگرد پرشین امروز نیز حقیقی متصور گردیده است.

در حقیقت تقاضاهای کنونی برای ارز، فقط برای واردات و خدمات نبوده و دامنه وسیع تر تقاضای ارز در دو حالت اتفاق می افتد: یکی برای خروج ارز از مرزهای جغرافیایی و دیگری خروج ارز از چرخه اقتصاد کشور. خارج نمودن ارز از چرخه اقتصادی کشور در حقیقت به غول نقدینگی و تبدیل سرمایه ها به ارز اشاره دارد که عده ای در کشور برای حفظ دارایی های خود در برابر کاهش روزافزون ارزش ریال آن را به شکل طلا، ارز یا سکه تبدیل می نمایند.

حتما بخوانید :   شایعه اعتصاب کامیون داران و تاثیر آن بر افزایش قیمت ورق گالوانیزه

ایجاد تورم در اقتصاد کشور در نتیجه نقدینگی ۱۶۰۰ هزار میلیارد تومانی

روند تحریم ها در شرایط فعلی با توجه به نوع مدیریت اقتصادی در کشور و وجود شوک ها در خارج از مرزهای کشور، سبب شده تا روند فعلی قیمت دلار کاملا طبیعی باشد. به طور واضح عامل خارجی مانند تحریم برای ما در داخل کشور قابل کنترل نخواهد بود مگر ان که بتوانیم با اجرای سیاستی خاص از ایجاد تحریم جلوگیری بعمل آوریم.

البته در این میان بیش از کنترل شوک های خارجی، کنترل عوامل تشدید کننده در داخل مطرح می باشد. در این میان سیاست های اشتباه از سوی دولت ها برای کنترل نرخ ارز طی سال های اخیر که بواسطه آن بازار پولی و ارز اداره گردیده است باعث شده تا نرخ ارز به وضعیت اسفبار کنونی برسد و به دنبال آن نتوانیم قیمت محصولات فولادی اعم از قیمت میلگرد پرشین فولاد را کنترل نماییم.

قیمت میلگرد

البته بایستی این نکته را نیز مد نظر داشته باشیم که در حال حاضر اقتصاد کشور گرفتار غول نقدینگی ۱۶۰۰ هزار میلیارد تومانی است که با وجود این عامل قیمت ارز باز هم ظرفیت بیشتری برای رشد داشته و تا حد بالاتری جهش خواهد نمود. در این فضای ابهام آلود سپرده های بانکی تبدیل به ارز خواهند شد و این فرآیند سبب سرعت بالای گردش پول و ایجاد نگرانی بالایی در بازار فولاد خواهد گردید؛ زیرا با وجود دو بستر حجم نقدینگی بالای ۱۶۰۰ هزار میلیارد تومانی و سرعت بالای گردش نقدینگی در کشور، سرعت گردش نقدینگی بالا خواهد رفت و به دنبال آن تورم را در اقتصاد ایجاد خواهد نمود.

حتما بخوانید :   اعتصابات کامیون داران بازار فولاد را به خواب فرو برده است

با تاسف بسیار زیاد چرخه معیوب نظام سیستماتیک اداره اقتصاد کشور همچنان ادامه داشته و اگر باز هم به این روند ادامه داده شود به طور حتم قیمت میلگرد پرشین فولاد و سایر محصولات فولادی بر روی نمودار قیمت میلگرد بیش از این رشد خواهند نمود.

گلوله داغ و بی ارزش ریال در شرایط کنونی دست به دست می چرخد

متاسفانه طی سالیان قبل ثبات کاذبی در نتیجه صادراتی نفت و در امدهای نفتی در اقتصاد کشور بوجود آمده بود؛ اما اکنون به دلیل وجود تحریم ها و تهدید های ناشی از آن عامل پوششی برای ضعف های مدیریتی در حوزه اقتصادی در سالیان اخیر از میان برداشته شده و سبب ایجاد التهاب شدید در بازار فولاد گردیده است.

در این میان خروج سپرده های بلندمدت مردم از بانک ها نیز مطرح شده و ریال به مثابه گلوله ای داغ شده که در واقع کسی نمی خواهد آن را دست گیرد و مدام از این دست به آن دست می شود و با ادامه این روند عواقب نافرجامی برای ارز در حوزه اقتصادی و قیمت محصولات فولادی اعم از قیمت میلگرد پرشین فولاد وجود خواهد داشت.

برای مهار نرخ ارز و به دنبال آن تعدیل قیمت میلگرد پرشین فولاد و سایر محصولات فولادی بایستی رشد نقدینگی را در بازار داخلی کنترل نماییم. البته جای امیدواری است که همچنان بسیاری از مردم دارایی های خود را در بانک ها به صورت سپرده های بلندمدت نگه داری می کنند.

هر چند در حال حاضر سپرده های بلندمدت ۲۰ درصدی برای مردم جذابیتی ندارد. اما در این میان دولت بایستی تلاش کند تا احساس ناامیدی موجود در میان مردم را از بین ببرد. زیرا هر چه این ناامیدی بیشتر رشد نماید، سبب خواهد شد تا تمایل عامه به سپرده گذاری در بانک ها کاهش یافته و به دنبال ان سپرده های بانکی را برای تبدیل به طلا، سکه و ارز از بانک ها بیرون اورده و با افزایش حجم مجدد نقدینگی در بازار داخلی کشور تورم افزایش خواهد یافت و با اشفتگی بازار فولاد، قیمت میلگرد پرشین فولاد و سایر محصولات فولادی دیگر قابل کنترل نخواهند بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید